20-60 Usd Arası Çoklu İem İncelemeleri Alanı

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' bölümünde karanehir35 tarafından 28 Şubat 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Herkese merhabalar;
    Özellikle son dönemde forumdaki yeni üyelerin ve hobiye yeni başlayanların sayısının da artmasıyla beraber başlangıç seviyesi kulakiçi kulaklıklara olan talep artmış durumda.
    Ben de böyle çoklu bir iem incelemesinin, hobiye yeni baslayanlara bir fikir verebilmesi amacıyla, daha önce forumda yayinlanmis incelemelerimi ve yeni yazdigim incelemeleri böyle bir baslik altinda toplamayi yararli buldum.
    Umarim birilerine faydasi dokunur.
    Elinde bu seviyedeki iemlerden olan arkadaslardan da izlenimlerini inceleme altina beklerim.

Simdilik 8 iem incelemesi var konuda, ilerleyen zamanda sayinin olabildigince artmasi icin ugrasacagim.

İncelenen İemler Listesi:

1- Shozy Zero
    2- Sennheiser Cx3.00
    3- Dunu Dn12
    4- Audio Technica Cor150
    5-Musicmaker Tomahawk Mrz İem
    6- Tin Audio T1
    7- Lypertek Mevı
    8- Hypersense Hex02

Shozy Zero İzlenimlerim-59Usd

Yaklasik 2 ay kullandigim sonra sattigim Shozy Zero ile ilgili yazdigim ufak notlari paylasayim bu baslik altinda.

Shozy Zero, Shozy firmasinin üretimi bir kulaklik. Gül agacindan yapilmis. Malzeme kalitesi orta duzey. Öyle cabuk kirilacak, kopacak bir duzeyde de degil kablo ve genel malzeme kalitesi.

Shozy Zero, warmish/sicaga yakin bir ses karakterine sahip. Burn in suresi uzun, yaklasik 200 saat.

Basslari yumusak ve hizli bir yapiya sahip. Keyifli bir bass sunumu var. Bu acidan memnun eder. Hafif de bir midbass humpi/fazlaligi var.
    Ama midbass kamburu denilemeyecek bir fazlalik bu. Dinlenilen parcaya göre zaman zaman mid bölgesine de tasmalar olabiliyor buradan.

Zero'nun midleri gercekten de kaliteli, sicaga yakin ve gövdeli. Detay seviyesi iyi genel olarak. Bu bölgedeki eksikler seffaflik ve puruzsuzluk olarak tanimlanabilir. Zero'nun midleri az daha seffaf olsaymis, cok dikkat cekici bir iem haline gelebilirmis.
    Özellikle vokaller gercekten de keyifli ve muzikal. Erkek vokaller, kadin vokallere nazaran daha basarili. Kadin vokaller de az da olsa pürüzlü sunum etkisi kendini gösteriyor.

Zero'nun tizleri az geride ve cekinik bir yapida. Işıl ışıl ve parlak bir yapiya sahip degiller fakat kulagi da yormayan bir bicimdeler. Bu bölgede tiz yuvarlamalari ve roll-off erken tiz kesilmeleri mevcut. ileriye dogru yeterince uzayamiyor tizler. Fakat fiyat seviyesi de dusunuldugunde yeterli geliyor insana.

Sennheiser Cx 3.00 İncelemesi- 55 Usd/TR Fiyatı 172-249TL arası

Merhabalar;
    Öncelikle Sennheiser Cx 3.00'ı bana incelemem için gönderen @SennheiserSennheiser Test Merkezi ve forum yöneticimiz @baran88 Baran hocaya cok teşekkür ederim.

MALZEME KALİTESİ

Sennheiser cx 3.00, ufak bir kutu içersinde, beyaz taşima kabı ile beraber geliyor. Kutudan 4 adet farkli boylarda silikon uç, cx3. 00, beyaz taşima kabı, ve kitapçık çıkıyor. Fiyatına göre, malzeme kalitesi ve içeriği yeterli.
    Sennheiser cx 3.00; nozzle ve jack bölgesi hariç tamamı plastikten yapılma bir kulakiçi kulaklık.
    Cx 3.00, siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleri ile beraber satışta olan bir kulaklık. Bana gönderilen cx3.00 ise Piano Black denilen parlak siyah bir renge sahip.
    Cx 3.00'ın sert plastikten yapılma kasası sağlam gözükse de, kablosu bana biraz hassas geldi. Dikkatli ve özenli kullanmak da yarar.
    Kablonun çok fazla karışmaması, beğendiğim bir özellik oldu.
    Cx3. 00'ın nozzle'ı uzun olduğundan kulaktan cıkma, düşme gibi problemler pek olmamak da. Fit olarak, ufak kasasını da gözönünde bulundurursak; cogu kulağa uyumlu ve başarılı bir yapısı var.
    Yalıtım olarak ise toplu taşıma araçlarında kullanımı gayet iyi, dışarıya cok fazla ses sızdırmıyor. Yalıtıma önem verenler için, cx3.00 giriş seviyesinde gayet ideal bir kulaklık.

TEKNİK ÖZELLİKLER
    • Renk
      Siyah
    • Empedans
      18 Ohm
    • Frekans Aralığı (Hoparlör)
      17 Hz - 21 kHz
      • Ses Aralığı (Hoparlör)
        118 dB
      • Toplam Harmonik Bozulma (THD)
        < 0,5 (1 kHz, 100 dB SPL)
      • Bağlantı Tipi
        3,5 mm Açılı jak
      • Kablo Uzunluğu
        1,2 m
      • Ağırlık
        12 gr

SES KALİTESİ[​IMG]

Cx3.00; V shape çalan bir karaktere, sıcak bir ses tuningine, güçlü basslara ve karanlık tizlere sahip bir kulakiçi kulaklık.

Bass çok sıcak ve oldukça vurgulu. Yine basslar, sıkılıktan ziyade biraz gevşek bir yapıdalar. Yüksek seslerde bile bassların bozulmaması dikkate değer. Bu açıdan pop, edm, hiphop gibi türlerde gayet başarılı.
    Metal müzikte bass gitarlarda pek zorlanmasa da, hızlı calınan davul bölümlerinde cx3.00 bir miktar geriye düşebiliyor. Gevşek ve güçlü bassları, metalin bass hızına her zaman yetişemiyor. Fakat rock, alternatif rock v.b türlerinde ise cx3.00 gayet dinlenebilir, başarıli bir kulaklık olmuş.
    Cx3.00'ın midbassları da sıcak, renkli, hafif şişkin ve vurgulu. Vurmalı çalgıların cogunlukta oldugu parçalar haricinde, çok rahatsız edecek bir midbass humpına-fazlalığına sahip değil.

Cx3.00 V shape karakterinden dolayı, geride bir mid sunumuna sahip. Vokaller, gitarlar, kemanlar v.b. geriden sesleniyorlar kulaklara. Cx3.00, karanlık ve perdeli bir mid sunumuna sahip. Kadın vokaller, erkek vokallere göre daha başarılı.
    Karanlık ve perdeli karakterden dolayı vokal sibilansına pek denk gelmedim. 2-3 enstrümandan olusan akustik ve etnik türlerde enstrüman ayrımı iyi olsa da, enstrüman belirginliği,ayırt edilebilirliği, perdelilikten dolayı, istenen düzeyde değil.

Cx3.00 karanlık ve bastırılmış bir tiz karakterine sahip.Bu acıdan yüksek seslerde bile tizler, kulağı yormayan bir yapıya sahip.
    Hızlı çalınan metal kayıtları haricinde ve rock türü özelinde tizlerde karışma gibi durumlar pek olmamak da. Kemanın ve piyanonun sesi bile gövdeli ve renkli. Nötr sesi sevenler haricinde sennheiser piyasa tuningini tizleri de kapsayacak şekilde yakalamış denilebilir.
    Yine tizlerin karanlık,uzama eksikliği ve bastırılmıs olması, cx3.00'ı yormayan bir kulaklık yapmasının yanında, onun fiyatını çok aşan özellikte bir detaya sahip olmasını da engellemis denilebilir.

Sennheiser cx3.00 çok geniş bir sahneye sahip değil, fakat sahne cok dar da değil, bir iem için yeterli genişlikte diyebiliriz.

Özetlersek, Sennheiser'in yeni giriş seviyesini oluşturan Cx3.00, belli ses ve malzeme geliştirmeleri yanında, fiyatını hakeden bir yapıya sahip. Özellikle müziğe yeni başlayanlar ve bir nokta seçip ordan ilerlemek isteyenler için Cx3.00 listeye alınacak kulaklıklardan biri olmus diyebilirim.

Daha fazla bilgi için Sennheiser Türkiye'nin sayfasına bakılabilir.
    https://sennheiser.com.tr/product/sennheiser-cx-300-siyah-kulak-ici-kulaklik/

Dunu Dn12 İncelemesi-30 Usd

Merhabalar,
    30 dolara satılan ve 40 dolar altı en iyi kulakiçi kulaklıklar arasında gösterilen Dunu Dn12 incelemesi için karşınızdayım tekrar.

İncelememize teknik veriler ile devam edelim:
    • Tür: HQ Dinamik (6.8mm)
    • Frekans Tepkisi: 10Hz-20KHz
    • Ses basıncı seviyesi: 100 +/- 2dB
    • Empedans: 16Ω
    • Gürültü Azaltma: 26dB
    • Jack : 3.5mm altın kaplama
    • Kablo Uzunluğu: 1,20 m
    • Ağırlık: 22G
    Kutu içeriği

• Dunu DN-12 Kulaklık
    • Kulaklık Başlıkları 6 adet Set şeklinde
    • Yumuşak deri Taşıma çantası
    • Gömlek/Yaka Klipsi

MALZEME KALİTESİ

Fiyatını da gözönüne alırsak,yeterli ve iyi bir malzeme kalitesi var diyebiliriz.Kulaklığın dış yüzeyi titanyumdan yapılma ve sağlam.Nozzle kısmı da metal alaşım olduğu için, kulaklık kasa ve nozzle olarak gayet sağlam.Kablosu ince ve dayanıklı,Jack da fiyatı için yeterli bir sağlamlıkta diyebiliriz.Kablonun üstünde Dunu'nun kablo sarma aparatı var.Bu da iyi düşünülmüş bir özellik bence.
    Kutunun içinde çok şık suni deri bir taşıma çantası da çıkıyor.Bu da gayet hoş olmuş.Yine kutu içinden epey uç çıkıyor.

Fit/Konfor/Yalıtım

Kulaklık kasa ve nozzle olarak biraz büyük olduğu için küçük kulak girişine sahip olanlarda belli bir Fit sorunu yaşatabilir.Ama kulağa oturduğu zaman da düşmeyen/kulaktan çıkmayan bir yapıya sahip.Uzun süreli dinlemeler hariç kulakta pek ağrıya sebep olmamakta diyebiliriz.Mikrofonik etki ortalamanın üstünde olduğu için,yaka klipsiyle kullanılmasını tavsiye ederim.Klips,kablo sallantısını azalttığı için daha keyifli bir dinleme imkanı ortaya çıkartıyor.

Yalıtım,fiyatı için iyi seviyede.Dışarıya öyle fazla ses sızdırmıyor.Yalıtıma 5 üstünden 4 verebiliriz.

SES KALİTESİ

Dengeli basslarıyla ve sıcak ses karakteri ile öne çıkan bir ürün Dunu Dn12.

Bass-Mid-Tiz

Dunu Dn12,sıcak ve dengeli basslara sahip.Basslar,punchy denilen daha çok yumruk şeklinde.Vurdumu hemen dağılan dengeli bassları var.Zaman zaman çok Basslı müziklerde basslar bölgesinde şişmeler yaşanabiliyor.Ama normal bir seviyede bu durum yine de.Özellikle pop/elektronik/rap/hip hop uyumu iyi seviyelerde Dn12'nin.Bassları fiyatı dahilinde bassseverleri tatmin edecektir bence.Basslarla midlerin uyumu bu noktada iyi.Basslar midleri/vokal ve enstrümanları pek fazla gölgelemiyor.Bassların aşırı değil de dengeli ve kontrollü bir noktadan verilmesi, dinlenebilirlik açısından gayet hoş olmuş.

Dunu DN12, sıcak ve net midlere sahip.Midler, basslara göre hafif önde ve güçlü.Yüksek ses dinlemeleri dışında midlerde pek öyle parlamalar/bozulmalar yaşanmamakta.Yavaş enstrümanlı müziklerde ensrüman ayrımı normal olsa da, Sahnesi dar olduğu için çoklu ve hızlı enstrümanlı müziklerde enstrüman ayrımı iyi değil diyebiliriz.

Tizler, Bass ve midler kadar kaliteli değil.Ortalama bir kaliteye sahip. Tizleri geride olan bir kulaklık DN12. Tizler,davul -bateri-zil gibi vurgu ve uzama isteyen enstrümanlarda, vurgu-uzama ve çözünürlük olarak geride kalmakta.Metal müzik Performansı iyi olmasa da, rock müzikde başarılı sonuçlar aldım.Rock müzikde duyulan tek eksik Tiz gücü ve vurgusu isteyen enstrümanların yeterli ve ayırtedici bir vurgu ve uzamaya sahip olmaması diyebilirim.Ama 30 Dolarlık fiyatıyla yine de iyi iş çıkaran bir kulaklık olmuş Dunu DN12.

Sonuç olarak fiyatına göre,malzeme ve ses kalitesi olarak başarılı işler çıkaran ve Bass/Mid noktasında dengeli bir sunuma sahip bir kulakiçi kulaklık olmuş Dunu DN12.

Audio Technica Cor150 İncelemesi-30Usd

Merhabalar,30 Dolarlık fiyatı ve bassları ile öne çıkan f/p ürünü AudioTechnika cor150 incelemesi ile karşınızdayım.Kendi fiyat segmentinde iyi bir yere sahip ve 100tl bandında kulaklık arayanlar için gerçekten güçlü bir alternatif diyebilirim.Ses kalitesi,sahip olduğu fiyat segmentinin üstünde.Öncelikle teknik veriler:

Sürücü Çapı8.5 mm
    Frekans tepkisi20 - 25.000 Hz
    Maksimum Giriş Gücü 20 mW
    Hassasiyet103 dB / mW
    Empedans16 Ohm
    Ağırlık4,2 g
    Kablo1,2 m Y tipi
    Bağlayıcı3.5 mm (1/8 ") mini stereo

Malzeme Kalitesi/Fit/Konfor

Fiyatına göre dayanıklı ve sağlam bir kablosu var cor150'nin.Kablo Y ayrımına kadar tek parça,Y ayrımından sonra iki parça halinde birleşip daha sağlam bir yapı kazanmakta.Öyle kolay kopacak bir izlenim edinmedim.Kulaklık,kasa olarak biraz büyük olduğu için küçük kulaklara sahip olanlarda Fit sorunu yaşatabilir.Ama kulağın içine olduğu zaman da,kulaktan Çıkma/Düşme problemlerine pek rastlamadım.

Ses Kalitesi

Cor150,öncelikle Bass odaklı bir kulaklık.Basslarda ve midlerde yeterli bir performansa sahip.Dinamik sürücüden kaynaklanan doğal ve hızlı bassları var.Basslar,doğal ve doku olarak iyi bir seviyede diyebilirim.Çekirdek olarak niteleyebileceğim;kontrollü ve sıkı bir şekilde gelen ve yine kontrollü olarak dağılan sağlam bir Bass yapısı var.Bass ve Midleri birbirine karıştırmamasını,fiyatını da göz önüne alarak bir başarı olarak görüyorum.Bass vurgusu,sertliği ve ritmi olarak;dinleyicisini üzmeyecek yeterli bir seviyede diyebilirim.

Midler de basslar kadar iyi olduğu alanlardan cor150'nin.Midler,ince bir tonlama ve sunuma sahipler.Yüksek seslerde bile,Bass ve midlerin birbirini örttüğünü görmedim.Basslar ne kadar netse,vokal de öyle net diyebilirim.Sadece kadın vokallerde hafif bir sibilans/parlama var,o kadar.Fiyatına göre vokal ve enstrüman sesleri yeterli seviyede.Kendi fiyat segmentinde Bass/Mid başarısından dolayı fazla da bir rakibi yok zaten cor150'nin.

Sert ve parlak tizleri var Cor150'nin.Metal Hariç diğer müzik türlerinde kulak tırmalayıcı parlak/sibilanslı bir sunumarastlamadım.Pop/elektronik/Akustik v.b.türler için tizleri yeterli.Enstrüman vurgusu ve yine enstrüman bilinirliğine katkıları yeterli seviyede.Bu tip kulaklıkların sorunu olan tizlerin çok cılız kalması ya da olur olmaz her yerde öne çıkma durumlarına denk gelmedim pek cor150'de.

Sonuç olarak,fiyatı da göz önüne alındığında dinleyicisini üzmeyecek yeterli bir performansa sahip cor150.Basslarda doğal dokuyu ve Bass yeterliliğini yakalarken,midleri bozmaması ve vokali ince bir sunumla vermesi artılarından.Spor yaparken,otobüse filan binerken dinlemek için ideal.Ağırlığı da sadece 4 gram.

Cor150'yi tarafıma inceleme için Gönderen @gardanadam Muhammet'e teşekkür ediyorum.

MUSİCMAKER TOMAHAWK MRZ İEM İZLENİMLERİM-45 Usd

Öncelikle tur icin sevgili @Yabguz Yavuz'a ve forum yöneticimiz @baran88'e tesekkur ediyorum.

Bir Meram sövalyesine de bu yakisirdi.

Malzeme Kalitesi

Tomahawk iem; siyah ufak bir kutu icersinde geliyor.
    Kutuda tomahawk iem, siyah tasima cantasi ve uclar yer aliyor.
    Ozellikle kutunun olmasi beni epey duygulandirdi.
    Daha evvel aldigim Musicmaker TK12s'in bir kutusu bile olmadi hic.Ayni sekilde 250usdye satilan tepe model sw3'un de kutusu yoktu. Bu iemler tasima cantasinin icinde, ufak bir karton kutuda gonderilirlerdi satin alanlara. Bu acidan kutu olayi, Musicmaker acisindan devrimsel bir karar.
    Kutudan dolayi malzeme icerigini duble duble zengin buldum.

Tomahawk'in kablosu yassi sekilde, makarnamsi ve dolasmayan bir yapida. Jacki düz, L seklinde degil.
    Nozzle ucu biraz uzun; bu uzunluk fit olarak bana tam oturmasina yetti Tomahawk'in.
    Nozzle uzun olsun, bes kurus fazla olsun yeter ki. Kisa nozzlelarda fiti tam tutturamiyorum cunku.
    Kulakligin arka kasasi düz, ön kasasi hafif bombeli sekilde.
    Bence fiyatina oranla malzeme kalitesi gayet iyi.

Sürücü: 10mm Dinamik
    Empedans: 32ohm
    Hassasiyet: 113dB
    Frekans Yanıtı: 15Hz-28kHz
    Kablo: Kablo

Dinlenilen albumler-Sarkilar listesi

Jehan Barbur-Evim Neresi
    Ceylan Ertem-Amansiz Gücenik
    Ida Landsberg- Acoustik Bossa Nova 2

Kreator-Gods Of Violence
    Metallica-Black Album
    Opeth-Damnation
    Megadeth-Holy Wars-Hangar-Sweating Bullets-
    Slayer-Angel Of Death
    Meshuggah-Nostrum

Armin Van Buuren vs Vini Vici Feat Hilight Tribe
    Massive Attack-Angel
    Badybangers-Bang The House
    Kygo-Stay
    Vera-In And Out Of Love

Cengiz Özkan-Hayalmest
    Hasret Gültekin-Ceke Ceke-Ege zotlamasi( genel baglama hizi icin)
    Aynur Dogan-Seyir
    Sabahat Akkiraz-Turap

Vivaldi-For Seasons
    Chopin-Nocturnes

SES KALİTESİ

Tomahawk iem;Sicaga yakin calan, Midbasslarin hafif bir vurguyla vurdugu, Midlerin az önde oldugu, ust midlerin- tizlerinse az geride ve kırpılmış oldugu fpsi iyi ayarlanmis cinli bir kulaklik.

Elektronik-Trance-Trip hop türlerinde Bass-Mid-Tiz

Armin Van Buuren vs Vini Vici Feat Hilight Tribe

1:10'a kadar parca bass esliginde ilerliyor, burada tomahawk iemin verdigi bass duzeyi normal dinleyici icin yeterli; 1:10'dan 2:02'ye kadar subbas vuruslarinin verdigi uzama ve titremeleler devreye giriyor. Bu bolumde tomahawkin subbas derinligi ortalama bir duzeyde, vurgu ve vuruslari sayabilirsiniz fakat uzama ve titreme hic yok, sesi ne kadar yukseltirsek yukseltelim tomahawk iemde kisa araliklarla en az 30-35 saniye surmesi gereken uzama olayi hic yok, kisaca sifir. Uzama olmayinca bassin, kulak titretme olayi da hic yok.

1:10-2:02 arasinda belli araliklarla calinan davullar cok net geliyor kulaga Tomahawk ile. Bassli bir kulaklikla bu davullar; uzama ve titremelerin arasinda farkedilmez bile ornegin.
    Kisaca bass yogun parcalarda Tomahawkda uzama eksikligi var, vuruslar kisa ve sert(hacimsiz ve alti bos).
    Subbas derinliginde de eksikleri oldugu gozleniyor Tomahawkin.

Yine basslarin sıkı, hizli, kontrollu ve detayli oldugunu da belirtelim.

Vera-In And Out Of Love

Vokal Trance listemde bir numarada yer verdigim bu romantik parcayi tomahawkla dinlemek de ayri bir keyif oldu. Her ne kadar sagdan dominant tarzda ama hafif sekilde vuran subbas titresim ve uzamalarini alamasam da, Vera'nin bugulu sesini net duyabilmek de ayri bir keyif oldu benim icin.
    Tomahawk sicak ve muzikal vokallere sahip bir iem. Begendik.

Massive Attack-Angel

1-17 saniyeleri arasi parcada belirgin bir subbas var. Tomahawk, yeterince derine inip kulakta titresimler yaratamasa da bu bölgeye ortalama bir derinlige kadar inebiliyor.
    17saniyeden sonra kickler-midbasslar geliyor, subbasin bitip basslarin basladigi noktada guclu ve kulak titreten vuruslar olmasi gerekirken, tomahawkda sadece bass vuruslari var, uzama, titresim ve capi buyuk guclu bass vuruslari yok.
    Basslardan sonra gelen vokaller gayet net, basslar tarafindan perdelenme gibi negatif durumlar yok midler ustunde.
    Vokaller kalin tonlu ve keyifli.
    Arada karanligin ustune cakan simsek benzeri zil vuruslarini, belirgin ve hafif de cinlayan bir tarzda veremedi pek Tomahawk iem.

Metalde Basslar, Midler Ve Tizler:

KREATOR ÖZEL BASLIGI

Kreator'ün son albumu Gods Of Violence (Siddetin Tanrilari) 2017'nin Havok'la beraber en basarili albumlerinden su an.
    Ayni zamanda muhalif, anarsist, epik(destansi) bir albüm Gods Of Violence. Albumun kiskirtici ve devrimsel söz yapisini da uzun uzadiya gondermeleriyle beraber yazmak isterdim fakat sanirim forum hassasiyetlerini asan bir durum olusturacak bu. O yuzden buna gerek yok hic. Enstruman yapisindan devam edelim biz.
    Ilk sarki death metalin melodik destansi evrenine bir hazirlik asamasi olan Apocalypticon; 1:06 dakikalik bir intro bu.

Totalitarian Terror ile (ki en gaza getiren ve en sevdigim sarki da bu oldu) vitesi sona takan grup epey bi cosuyor.

Albumun genelinde ziller haric tomahawki kismen basarili buldum. Capi daha büyük olan zillerin yanina vurulan thin-ince zillerde, o inceligi bazen veremedi bana Tomahawk.
    Tomahawk'in zil uzamasi ve keskinligi de kisa suruyor, uzamada yari yariya bir eksiklik var. Vuruslar gitari asip kulaga keskin bir sekilde ulasmiyor; gitarla baterist arasina dusuyor vuruslar ve aninda sönümleniyor.

Davullarda ise tomahawki basarili buldum. Genel hizin altindan kalkabildi. Kickler, trampetler, toomlar gayet iyiydi.
    Davul partisyonlari iyi yazilmis yalniz, tempo dusecegi anlarda direk trash metal tarzi davullari devreye sokan Jürgen Reil gayet iyi bir is cikarmis. Turden ture aninda gecis yaparak, albumun etki alanina ust uste taklalar attirmis. Hep diyorum, is davulcuda be abi. Dream Theather niye Portnoy'dan sonra cuvalladi saniyonuz.

Gitarlarda ise yukselis anlari haricinde tomahawk basarili olsa da; gitarlarin yuksek perdelere ciktigi kisimlarda o sertligi ve tonu eksik verdi. Gitarlarda ust midler civarinda bir kirpma var, cunku bu denli yumusak ve kontrollu degil Kreator gitarlari. Sertlik törpülenerek sunulan bas ve elektrik gitarlarda gaza gelme durumu bu yuzden az oldu Tomahawk özelinde.

Vokallerde ise o yirtici tonu tam veremese de, vokalleri yumusak sekilde de verse tomahawki basarili sayabiliriz kismen. Vokallerin tonu; yükselis anlarinda agresif, yirtici ve yer yer uzayan sekilde. Tomahawk'in üst midleri yormasin diye biraz kirpildigindan uzamayi ve o sert-agresif tonu tam alamadim.

Meshuggah-Nostrum

Cok hizli calinan davullar, yatay sekilde cilginca vurulan ziller,cayir cayir calinan gitarlar, yirtici vokaller..
    Bu parcada tomahawk davulun, zilin,gitarin ve vokalin ust midlerden yükselise gectigi anlarda tam anlamiyla cuvalladi. Bu parca gerek hizi gerekse degisik ritimlerde calinan aksak davullari ile tomahawki saskina cevirdi.

Megadeth- Sweating Bullets

6-14 saniyelerindeki belirgin tek parcali zil vuruslarinda uzama ve keskinlik olarak tomahawki yine yuzde 50 yetersiz buldum. Vuruslar Dave'in arkasinda bi yerde bitiyor hemen.
    Alt ziller epey geride, vuruslarin bazilarini sol taraftan dominant tarzda duyuyorum fakat tam sayamiyorum. Tane tane ve berrak degil vuruslar.
    Ust mid gecisleri yumusak, gecislerle beraber arkada calinan zilleri ve cinlamalarini hic duyamadim. Parcada sivrilen bir durum olmadi hic. Davullar vurgulu ve hizli.
    Parca sonlarina dogru vurulan trampetlerle toom vuruslarini rahat sayabildim.

Sunu da belirmeli ki Tomahawk; vivid-canli ve parlak bir tiz yapisina sahip bir iem degil. Uzamasi, cinlamasi, keskinligi kisa suren bir iemden; Yormayan tizler beklense de canli'parlak tizler pek de beklenmemeli bence.

Jazz'da Bass-Mid-Tiz

Ida Lansberg- Acoustik Bossa Nova

Album soft-yumusak, melodik ve kayit anlaminda epey kaliteli bir album.
    Ida'nin tatli, seffaf ve duygulu sesini Tomahaw guzel verdi. Begendik. Keyifle Ida'yi bir kezde tomahawkin yumusak tonlu penceresinden dinlemis olduk.
    Davullar, kajular, kontrabasslarda da netlik ve detay seviyesi gayet iyiydi.
    Zillerde ise sunu gordum: metalin zilleriyle kiyaslarsak Tomahawk; jazz'in zillerinde daha bir tane tane ve berrak bir yapida veriyor zilleri. Bu acidan yormadan keyifle jazz dinlemek isteyenler icin tomahawk in ear guzel bir secim olabilir.

Jehan Barbur-Evim Neresi

Ozellikle hayrani oldugum, bu dunyadan olamayacak kadar naif bir kisilik olan Jehan Barbur'un daha gecen hafta cikan Evim Neresi albumunu buyuk keyifle dinledim. Yine duragan, kaliteli, duygu yuklu bir Jehan Barbur albumu olmus Evim Neresi. Durgun bir nehir gibi akip gidiyor album ve son sarkida ise epey bir aglatadabiliyor.

Hayde sarkisinin girisindeki vurmali calgilar belirgin, midlere karisma durumu ya da midbass siskinligi gibi negatif durumlar yok. Kontrabasslar ince degil hafif kalin bir tonda, guzel.

Jehan'in sesi tonuna uygun sekilde transparan ve ustmid bolgesinde yer yerde catallasabilen bir ses bu.
    Tomahawk, kadin vokallerde basarili bir kulaklik. Bunu Jehandan da esirgemedi.

Ceylan Ertem-Amansiz Gücenik

Iste mezzasoprano seslerden soprana sesiyle ayrilan jazzin ve bossa nova"nin deli cicegi Ceylan Ertem.
    Bakalim bu sesi, parlatmadan ve sibilansa sokmadan nasil kontrol edecek Tomahawk iem.

Hemen "Sarkicinim'i aciyoruz. Guzel ve soft sekilde calinan akustik gitar karsiliyor bizi. Gayet guzel.
    Tomahawk da Ceylan Ertem sesi sicaga yakin ve melodik bi tarzda. Parlama yok hic.
    1:56-1:59 arasi sesin ust midlere ciktigi
    "Nolur"daki "O" harfinin uzamasi normalde 3-4 saniye arasi iken bu sure tomahawkda daha kisa suruyor: 2 saniye civari. Bu durum sanirim yormasin diye üst midlerin kirpilmasindan kaynakli.

Tin Audio T1 İncelemesi-36,90 Usd

Öncelikle T1'i, Mevı'yi ve Hex02'yi bana inceleme icin gönderen sevgili @moonstar Gökhan'a cok tesekkur ediyorum.
    İncelemenin nitelik ve niceligine essiz bir katki oldu bu.

Malzeme Kalitesi

IMG-20180223-WA0004.jpg

Tin audio T1, Çin merkezli bir iem firmasi. En son T2 adinda bir iem cikardilar. tin-audio-t1-420x420.jpg T1, metal alaşım bir kasaya ve sabit/mikrofonlu bir kabloya sahip. Kasa metal malzemeden dolayi biraz ağır. Kasada açıklıklar yok, gayet saglam bir kasasi var T1'in. T1, egimli bir nozzle yapisina sahip.
    Kulak arkasindan ve düz sekilde de kulaga takilabiliyor T1.Bana fit olarak kulak arkasindan daha iyi oldu. İzolasyonu da ortalama bir düzeyde. Disariya cok ses kacirmasa da bir miktar ses sızabiliyor.

T1, düz jacka ve plastik kaplamali ama saglam bir kablo yapisina sahip. Öyle hemen kopacak bir izlenim edinmedim.

T1, 12.5mm tek dinamik sürücüye ve 16ohm empedansiyla kolay sürülen/fazla güç istemeyen bir iem.

Teknik Veriler:
    • Brand: Tin Audio
    • Model: T1
    • Driver: 12.5mm overclocking wide cell ring
    • Impedance: 16Ω
    • Frequency response range: 18-25000Hz
    • Sensitivity:102Db
    • Plug: 3.5mm
    • Cable: 1.3m

Ses Kalitesi

Tin Audio T1; sıcak/warm bir ses tonlamasina, fiyatina oranla iyi uzayan ama yormayan tizlere ve dengeli/sıkı basslara sahip bir iem.

Basslar:

Tin audio T1, sıcak, yeterli derinlige kadar inen güclü basslara sahip.
    Basslar miktar ve siddet olarak dengeli. Bu miktar bassheadlere az gelse de, cogu dinleyici icin yeterli. Kisaca T1 basslari, az bir subbas eksikligi dısında yeterli bir derinlige, güce ve vurguya sahipler.

Cok sıkı ya da cok gevşek/yayvan bir bass yapisi yok t1'in. Basslar sıkı bass yapisina daha yakinlar.
    Megadeth ve Opeth'in davullarinda hız, vurgu ve sıkılık olarak T1'i basarili buldum.
    Edm/pop ve trance gibi türlerde ise az bir subbas derinligi ve uzama disinda T1 yeterli bir bass seviyesine sahip.

T1'de midbass humpi/fazlaligi gibi negatif durumlarin olmamasi T1'in artilarindan.
    Midbasslar, midlere sızıp onlari gölgelemiyorlar.

T1, fun/eglenceli ve sicak basslariyla kullanicilarini memnun edecektir.

Bass icin parantez: T1'in kasasinda L ve R yazan yerlerinde havalandirma izgaralari var, o izgaralari/delikleri ufak bir bantla kapattigimizda basslar epey bir artiyor, bütün bassi iceriye veriyor bu defa T1. Fakat mid bölgesi basslarin istilasi altinda bogucu bir duruma geliyor.
    Sadece meraktan denedim.

Midler:

Tin audio T1, sicak, hafif perdeli ve güçlü erkek vokallere sahip bir iem.

T1 erkek vokallerde güclu derin: kadin vokallerde ise sicak, hafif perdeli bir sunuma sahip.
    İki vokal türü de parlamiyor; iki vokal türü de basarili olsa da, t1 erkek vokallerde daha basarili.
    Kadin vokallerde seffaflik/transparanlik eksigi var T1'in.

T1, çoklu enstrumanlardan olusan(klasik/jazz) muzik turleri disindaki turlerde ornegin rock, akustik, metal, pop v.b daha basarili bir iem.

T1 az enstrumanlardan olusan kayitlarda-ozellikle akustik kayitlarda- yeterli bir enstruman ayrimina sahip.
    Sıcak, kalin tonlu ve yormayan bir mid sunumu isteyenler t1'i seveceklerdir.

Tizler:

T1, çok geride olmayan, cok da önde olmayan, iyi uzayan, parlamayan ve yormayan bir tiz sunumuna sahip bir iem.

T1'i alt zillerde, crash zillerde ve hi-hatlarda hız,uzama ve şiddet olarak basarili buldum.
    İnsani yoran yoğun bir üstmid/tiz vurgusuna sahip degil T1. Bu durum uzun saatler muzik dinlemek icin bir avantaj.

T1'i keman ve üflemeli calgilarda da basarili buldum.Vivaldi'nin yuksek perdeden calan kemanlari sertlesmiyor, parlamiyor ve rahatsiz etmiyor. Kisaca, keman kontrolu epey iyi t1'in.

Lypertek Mevı İncelemesi- 30Usd
    IMG-20180223-WA0005.jpg

Malzeme Kalitesi

Lypertek Mevı, basit, minimal ve zarif bir tasarima sahip. Kasa icten dışa dogru genisliyor. Sekil olarak minimal bir ampule benziyor tipki. Kasa oldukca ufak ve saglam bir yapida.
    Hifiman'in ilk nesil iemlerine benziyor Mevı, kasa yapisi olarak.

Mevı, y ayrimina kadar ince, y ayrimindan sonra biraz daha kalin bir kablo yapisina ve düz bir jacka sahip. Kablo biraz daha kalin olsaydi daha iyi olurdu saglamlik acisindan.
    Mevı, sabit bir kabloya sahip.
    unnamed.jpg

Mevı, ufak kasali bir iem oldugundan fiti cok iyi.
    Disariya cok az ses sızdırmasindan dolayi da disarida kullanmak icin ideal.

Mevı, 7mm tek dinamik sürücü ve 32ohm empedansiyla kolay sürülen bir iem.

Teknik Veriler:

• Driver: 7.0mm Dynamic
    • Impedance: 32 Ohm
    • Frequency response: 20-20KHz
    • Sensitivity: 95dB
    • Plug: 3.5mm Stereo
    • Cable: 1.2M

Ses Kalitesi

Lypertek Mevı, nötr bir tonlamaya, dogrusal/düz bir bass tepkisine ve iyi uzayan ama rahatsiz da etmeyen bir tiz yapisina sahip bir iem.

Bass:

Lypertek Mevı, dengeli, sıkı, dogrusal ve hızlı basslara sahip bir iem.

Subbas derinligi ortalama düzeyde Mevi'nin. Cok derine inemiyor Mevi. Derin ve gümbürdeyen bir altfrekans uzantisi yok Mevi'nin.
    Buna karşın, bass tepkisinin dogru, hızli ve dogal oluşuyla da özellikle gercek enstrumanli türler acisindan iyi isler cikaran bir iem Mevı.

Mevi, vurgulu ve güçlü midbasslara sahip. Midbasslarin midlere sızmamasi ve cok kontrollu olmasi Mevı'nin artilarindan.
    Özellikle metal müzigin davullarinda, hızı ve kontrolü elden birakmamasi, Mevı'yi hızlı türler icin avantajli bir iem yapiyor.

Mevı'nin bass miktari ve siddeti az degilse de, yapay türlere yetecek kadar cok da degil. Kisaca bass miktari ve siddeti ortalama düzeyde Mevı'nin.

Midler:

Mevı, flat/düz karakterde ve nötr tonlamada bir iem oldugundan midler de öteki frekanslarla ayni konumda.

Mevi, bu seviyede cok nadir/az denk gelinen sekilde temiz,net,perdesiz ve enerjik midlere sahip.

Kadin ve erkek vokaller ayni basariya sahip. İki vokal türü de net ve berrak geliyor kulaga.
    Herhangi bir bogukluk ve perdelilik gözlemlemedim.
    Midler ferah, havadar ve dinlemesi keyifli cinsten.

Mevi, cok ince, cılız ya da cok kalin, gövdeli bir sunumdan cok ne ince ne kalin-ikisinin ortasinda bir sunuma ve cok hafif de bir muzikallige sahip bir iem.
    Midler, kuru ve soguk bir yapida degiller. Aksine canli, dinamik ve enerjikler.

Mevı, akustik gitardan baglamaya vurmalı calgilardan viyolaya fiyatina göre cok basarili bir grafik cizdi. Enstruman tınılari dogalliga yakin, net,belirgin ve fiyatina göre ayrim noktasinda oldukca iyi seviyedeler.

Tizler:

Mevı, fiyatina göre iyi uzayan, sibilansa ve karışıklığa düsmeyen ve yormayan bir tiz yapisina sahip.

Mevı, kontrollu ve sert olmayan üst mid gecislerine sahip. Gecislerde karisiklik ve kulagi rahatsiz eden negatif durumlar pek yok.

Mevı'de alt ziller az geride ve metalik degiller. Altziller belirgin vuruslara sahipler.
    Crash zillerde daginiklik olmamasi Mevı'nin begendigim noktalarindan oldu.

Keman ve yan flütde Mevi'nin sertlesmemesi, vurgulari kontrollu vermesi Mevı'yi bu alanda da öne cikariyor kendi segmentinde.

Kisaca elimizde fiyati 30 dolar ama hic de 30 dolar gibi calmayan olgun bir iem var.
    Metal, rock,akustik,jazz ve klasik kullanicilarina ozellikle tavsiye ederim Mevı'yi.

Hypersense Hex02 İncelemesi-25 Usd

Malzeme Kalitesi
    IMG-20180223-WA0007.jpg

Hypersense, yeni kurulan Çin firmalarindan birisi. Bildigim kadari ile bu ilk ürünleri. Kisaca bu alanda henuz yeniler.

Hex02, cilalanmış alüminyum bir kasaya sahip. Kasa saglam ve cok agir bir yapida degil.
    Kablo, kablo baglanti noktalari ve jack acisindan da saglam bir yapısi var Hex02'nin.
    Hex02, sabit ve mikrofonlu bir kabloya sahip. Mikrofonlu kablo ios ve android destegine de sahip.
    Ses açma/kisma, parca durdurma/ileriye sarma noktalarinda android telefonumla uyumlu oldu Hex02.

Hex02 nispeten ufak yapida bir iem oldugundan fit/konfor acisindan da basarili bir iem.
    İzolasyon da ortalamanin üstünde.

Teknik Veriler

Impendence: 16Ω

Driver diameter: 9mm

Diaphragm material: PET / Ti composite material
    Rated power: 10mW
    Sensitivity: ≥95dB (@ 1kHz)
    Frequency response range: 20 ~ 40kHZ

Wire material: 1.35m environmental TPE

Receiver: condenser microphone

Remote control: three buttons (volume and pause)
    System compatibility: Android and iOS adapt automatically

Plug: gold-plated plug

Ses Kalitesi

Hex02, sıcak bir ses imzasina, biraz parlak tizlere ve güclü basslara sahip bir iem.

Basslar:

Hex02, Mevi ve T1'e göre daha derin basslara sahip.
    25 dolar fiyatini da dusunursek, subbas vurgusu,derinligi, belirginligi ve subbas yayilma alani olarak cok az eksigi var Hex02'nin. Kisaca basseverleri hex02, subbas noktasinda memnun edecektir.

Hex02, güclü midbasslara ve punch tarzi sert basslara sahip.
    Midbasslarin, midlere sizmamasi, midleri gölgememesi artilarindan.

Her ne kadar Hex02 bass odakli bir iem olsa da, bassda yapilan ufak bir uzama kesintisi hex02'nin basslarini dengeli bir noktaya çekmis. Bass yogun türlerde bile basslar konrolden cikmiyor bu yuzden.

Hex02, edm/trance icin bu seviyede yeterli bir bass miktari ve siddetine sahip. Gücü seven bir iem Hex02. Gücle beraber basslarda fiziksel etki anlaminda (siddet/uzama/miktar/titresim) bariz yükselmeler meydana geliyor.
    Ben hex02'nin basslarinin bass yogun turleri cokca dinleyenleri memnun edebilecegini dusunuyorum.

midler

Hex02, sicak,renkli ve hafif perdeli midlere sahip bir iem.

Kadin vokalleri biraz perdeli, erkek vokalleri ise güclü,derin sekilde veriyor Hex02.Erkek vokallerde daha basarili bir kulaklik Hex02.
    Hex02 vokalleri, kadin vokallerdeki seffaflik eksikligi disinda fiyatina oranla basarili denilebilir.

Hex02, az enstrumanli parcalarda/pasajlarda yeterli bir enstruman ayrimina sahip.
    Kalin tonlu enstrumanlarda daha basarili hex02, ince tonlular enstrumanlarda o vurgu ve ince tonlamayi eksik sekilde veriyor.

Tizler:

Hex02, sıcak bass ve midlerine karsilik, biraz parlak ve sert bir tiz sunumuna sahip.

Hex02, metal muzik gibi hızlı türlerde biraz parlak ve kontrolsuz bir tiz yapısına sahip. Bu uzun saatler muzik dinlemeyi sevenler icin yorucu bir sunum.
    Hex02'de alt ziller belirgin, vuruslar net/vurgulu; crash zillerde ise dagınıklık ve kontrol kaybi var.

Edm/trance gibi turlerde ise tizler metaldeki kadar yorucu degiller. Edm/trance'da belirgin tizlerden hoslananlar Hex02'nin tizlerini sevebilirler.

Hex02, özellikle hızlı türlerde biraz sert ve yoran üstmidlere ve üstmid gecislerine sahip bir iem.

Tin audio T1-Lypertek Mevı-Hypersense Hex02 Kıyaslamaları

Basslar:

Derinlik: Hex02, T1 ve Mevi'ye kıyasla daha derin ve titreten basslara sahip.
    Altfrekans miktarinda da Hex02, digerlerinden önde.

T1 ise Mevi'ye göre daha derin bir subbas yapisina sahip.
    Mevi ise iclerinden en az derin bassa sahip.

Hız: Mevi'nin kontrollu, flat ve dogrusal basslari, ona hizli turler acisindan buyuk bir avantaj sagliyor. Bass hizinda Mevi, bariz olarak Hex02'nin ve T1'in önünde.
    T1 ise mevi'den geride ama Hex02'den önde bir bass hizina sahip.

Sıkılık/ Kontrolluluk: 3 iemde belli bir bass sıkılıgina ve kontrollulugune sahip olsalar da bu alanda da Mevi, T1 ile Hex02'nin önünde yer aldi. İkinci sirada ise T1 yer aldi, hex02 sonuncu bu 3'lü icerisinde.

Bass miktari/siddeti:
    Hex02, bass miktari ve bassin fiziksel siddeti noktalarinda T1 ile Mevı'den daha önde bir iem.
    Yeterli gücü aldiginda Hex02, subbasstan kulak titretebilecek basslari cikarabiliyor. T1 ve Mevi'de ise bu durum pek gozlenmiyor. Kisaca bass yogun turlerde hex02, digerlerinden daha basarili bir grafik ciziyor.
    İkinci sirada ise T1 yer aldi, T1'in bass miktar ve siddeti Mevi'nin üstünde.

Midler:

Hex02 ile T1: sicak,renkli ve biraz da perdeli bir mid yapisina sahip iemler.
    Hex02, T1'e kiyasla daha acik midlere sahip.T1, içlerinde en sicak midlere sahip iem.
    Kadin vokallerde Hex01'i, erkek vokallerde ise T1'i daha basarili buldum.
    Lpyertek Mevı ise, nötr, perdesiz ve transparan midleriyle seffaflik ve detayda T1 ile Hex02'den daha önde.
    Enstruman genel basarisinda da Mevi, digerlerinden önde.
    Hex02 ise biraz acik midleriyle T1'den daha iyi bir enstruman basarisina sahip.

Tizler

Hex02, Mevi ve T1'e göre daha parlak ve sert tizlere sahip.
    Hex02 kisaca tizlerde digerlerine göre daha yorucu bir sunuma imza atiyor.
    Tizlerde genel detayda Mevi, T1'in önünde. T1 ise az farkla Hex02'nin önünde yer aldi.
    Üstmid ve üstmid gecislerinde ise Mevi ve T1, Hex02'nin biraz sert üstmidlerine ve üstmid gecislerine göre daha kontrollu üstmid ve üstmid gecislerine sahipler.

Son düzenleme: 31 Mart 2018
    zoso86, SalihArslann, Picasso16 ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.240
    Eline sağlık @karanehir35 Ahmet hocam bu IEM lerle ilgilenen arkadaşlara çok yararlı olacaktır :)

Ozgur ve karanehir35 bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Hayri hocam.
    Baslangic seviyesi iemler, hobiye yeni baslayanlar ve bir nokta secip ordan ilerlemek isteyenler icin önemli.
    Eskiden bu seviyede Cinliler daha bassli iemler cikarirlardi, simdi görüyorum ki daha dengeli iemler cikarmaya baslamislar. Bu alanda sıkı bir rekabet var gibi. Herkes bir adım öne gecmeye calisiyor. Bu biz kullanicilar icin bir avantaj.

erenn ve Chaturanga bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.500
    Ahmet eline sağlık.Cok faydası olacaktır F/P arayışında olanlara.

Son düzenleme: 28 Şubat 2018
    erenn, karanehir35 ve Chaturanga bunu beğendi.
  5. Dersolmaz

Dersolmaz MP3

Beğenileri:
    29
    Elinize sağlık çok güzel incelemeler mevcut. Forumu takip edenler zaten sizin incelemelerinizin değerini anlayacaklardır.

En üst kısımda hangi iemlerin olduğu gibi bir liste olsa, sonradan sanki çok inceleme olunca isler biraz karışabilir.

karanehir35 bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Fatih abi.
    F/P bu hobi icin su dönem daha bir önemli hale geldi bence.

Güzel sözleriniz ve dilekleriniz icin tesekkurler hocam.
    İncelemenin baş kısmına incelenenlerin listesini yazmak, ilerisi icin de işlevsel olur bence de.
    Hemen ekliyorum.

7. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.974
    @karanehir35

Eline kulağına sağlık Ahmet. Yine cok güzel ve faydalı bir karşılaştırmalı inceleme olmuş :)

8. Ozgur

Ozgur MP3

Beğenileri:
    41
    Hocam döktürmüşsün yine süper olmuş kulağına sağlık.

9. ancientbehemoth

ancientbehemoth Yeni Üye

Beğenileri:
    29
    o zaman metal ve rock müzik için en mantıklı seçenek mevi oluyor. Bunu not etmek lazım :)

erenn ve karanehir35 bunu beğendi.
  10. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.615
    Ahmet kardeşim eline koluna sağlık döktürmüşsun yine ve ciddi anlamda siteye bu hobiye yeni başlayanlara cok faydalı bir inceleme olmuş.
    Ben mevi iem e ciddi anlamda kendk acimdan dikkatimi verdim biraz. Bu hobiye yeni başlasaydım eger direkt alacağım iem olurdu galiba kendileri :)

erenn, karanehir35 ve moonstar bunu beğendi.
  11. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Aynen katiliyorum. Mevi metalde cok basarili.

Hepinize tesekkurler beyler.
    Begenmenize sevindim.

erenn bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    2.974
    LYPERTEK MEVI gayet dengeli bir kulaklık bu fiyata bedeva.

Özen ve karanehir35 bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna DSD

Beğenileri:
    2.905
    Bu konu yukarda tutulmalı.

Çalışma genişletilip sürekli güncel tutulursa çok iyi olur diye düşünüyorum. Bence başka arkadaşlar da teşvik edilerek onların da bu başlığa izlenim yazması sağlanabilir bu fiyat aralığı için.

14. karanehir35

karanehir35 DSD

Beğenileri:
    7.003
    Tesekkurler Ogulcan hocam.
    Benim de baslarken niyetim oydu, ellerinde bu iemlerden olanlarin izlenim yazması idi inceleme altina.
    Cunku ozellikle tavsiye basliklarina yazan üyeleri burada görmek cok hoş olurdu.

Gelecek hafta 2 iem daha ekleyip sayiyi surekli büyütmeye calisacagim hocam.

15. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    229
    Tennmak pro gönderebilirim. Kz zs serisi üyeleri de eklenebilir.

16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    1.637
    Kurlar böyleyken bu konu daha göz önünde olmalı..

refuserQ bunu beğendi.
  17. bora şahin

bora şahin MP3

Beğenileri:
    140
    uzun zaman kullandığım ostry kc06a, bu fiyat aralığında baya canavar bir arkadaştı çamaşır makinesinde rahmetli olana kadar. Özellikle rock-metal severlere şiddetle tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş