Alboran Trio - Meltemi

'Albüm incelemeleri / Sanatçı Tanıtımları' bölümünde zagorino tarafından 8 Mart 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. zagorino

zagorino MP3

Beğenileri:
    60
    Merhabalar, forumu dikkatle takip ediyorum ve cok begeniyorum, cok seyler ogrendigimi soyleyeblirim.
    Emegi gecen herkese tesekkur ederim.
    Muzikle alakali da cesitli paylasimlar yapan arkadaslar olmus, ellerine saglik, buna bi nebze katkimiz olursa ne fayda.
    Her uyeden bir parca bolumu de var bu anlamda ama sadece link vermek yerine biraz altina yorum olsa daha iyi olabilir.

Bu girizgahtan sonra kendi dinledigim muzikten biraz bahsedeyim.Ben de bir cogunuz gibi bu zamana kadar cok cesitli muzik turu dinledim.
    Son 3-4 yildir ise once klasik jazz'a sonrasinda ise modern jazz'a ve klasik oda orkestrasina merak sardim. Evet yaslaniyorum :)
    Ozellikle modern Avrupa jazz'i ilgimi cekiyor ve bu turde son yillarda yuzlerce album dinledim, Istanbul'a geldikce Avishai Cohen, Tingvall Trio, Benediket Jahnel gibi isimlerin konserlerine giderek canli olarak da dinleme firsati buldum.

Jazz muzigin ulkemizde ve dunyada cok ilgi cekmedigini biliyorum ancak muzigi ciddiye alan herkesin yolunun bir gun jazz ile kesicegine eminim.
    Jazz'in dogal ve dogaclamaya dayali ozgurlukcu dunyasini kesfettikten sonra, diger muzik turleri size de basmakalip gelmeye baslayacak.
    Klasik muzik ve progressive rock'i tenzih ediyorum

Modern jazz konusunda bilgi ve tecrubelerimi vakit buldukca album bazinda sizlerle paylasmak isterim.
    Bu vesileyle hem bu turu tanitmak ve sevdirmek hem de sizlerin bu albumler konusundaki goruslerinizi duymak guzel olacaktir. Bu arada profesyonel bir album inceleyicisi degilim sonucta, deneysel olacak benim icin de.

Album incelemelerinin yani sira vakit buldugumda cesitli platformlardan derledigim jazz trio album listesi de paylasacagim, epey kapsamli henuz benim bile tamamini dinleyemedigim uzun bir liste var elimde.

Asagida ilk album incelememi paylasiyorum. Ilgi cekerse vakit buldukca yenilerini paylasmak dilegiyle.

Alboran Trio - Meltemi (ACT - 2006)

Alboran Trio, adini Bati Akdeniz de diyebilecegimiz Alboran Denizinde bulunan Alboran adacigindan almis Italyan bir piyano jazz toplulugu.

Grup uyeleri :
    Paolo Paliaga (piyano)
    Gigi Biolcati (davul ve perkusyon)
    Dino Contenti (kontrabas)

2004 yilinda kurulan grup, 2005 yilinda cesitli Italyan sehirlerinde konserler verdikten sonra, 2006 yilinda ACT firmasindan Meltemi isimli ilk albumlerini cikarmistir.

Albumu tek cumle ile ozetlemek gerekirse: Meltemi bugune kadar dinledigim en basarili modern jazz trio albumlerinden biri.

Albumun acilis parcasi Nic's Road, yari huzunlu melodik girisiyle tuylerinizi diken diken ederek basliyor yolculuga. Balkan Air ise albumun yildizi. Adindan da anlasilabilecegi gibi Balkan esintileri tasiyan, bazen enerjik bazen yine durup dusunduren, melodik ve surukleyici bir parca. Pop'a yakinsamasi parcanin popularitesinde onemli bir etken. Pianissimo dingin ve huzurlu tam bir gece muzigi. Gece yarisi jazz'i (Late night jazz) listelerinizde mutlaka olmasi gereken bir parca. Cinque Lunghissimi Minuti ise albumde en aklimda yer birakan ezgiye sahip parcalardan biri. Parca klasik jazz algoritmasina sahip, etkileyici bir melodik giris, dogaclamali gelisme ve yine ezgisel bir final. Harika sololara da sahip. Duende ise tempolu girisken bir ritme sahip. Hoy es Manana albumun en dogaclamali parcalarindan birisi.
    Ho Sognato Che Mi Amavi de yine begendigim, dinleyiciyi kolayca yalayip kendine cekebilen bir melodiye sahip. Sakin ama kararli bir butunluge sahip guzel bir parca. Albumun adini tasiyan Meltemi, etkileyici ve guclu bir girise sahip, cevik, hizlica yon degistiren enerjik bir parca. Ninna Nanna Nic de yine Pianissimo gibi dingin ve huzurlu, agir bir tempoya, guclu bir ezgiye ve basarili bir bass solosuna sahip. Tema Di Pinocchio sanirim bir film muziginden esinlenilmis guzel bir kapanis parcasi olmus.

Sonuc itibariyla her parcasi birbirinden guzel, cogu melodik ve normalde jazz dinlemeyen kisilerin bile kolaylikla takip edebilecegi harika bir album.
    Albumu cok begenip gectigimiz senelerde uzun suren arastirmalarim sonunda CD'sini Mikrop Gramafon'dan edinebilmistim. Hatta orda bile once stokta bulunamadi daha sonra depoda bi yerde kalan son urunu almistim diye hatirliyorum :)
    Ama yurt disindan illa ki bulursunuz diye dusunuyorum.
    Spotify Tidal gibi streaming platformlarinda da mevcut.

Meltemi'den sonra hiz kesmeyen grup Near Gale isimli 2. albumlerini cikardiktan sonra bir anda ortadan kaybolur.
    Near Gale de cok kaliteli bir album ve vakit bulursam onu da incelemek isterim.

Basarili iki albumun ardindan grubun yoluna devam etmedigini duydugumdaki uzuntuyu ise tarif edemem.
    Tam anlamiyla bir yildiz kaymasi, bir jazz drami.

Okudugunuz icin tesekkurler...

Zafer

Zenetic, Picasso16, Chaturanga ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen WAV

Beğenileri:
    1.616
    Jazz muzige bir ara merak salip sonra tekrar birakan :) ama ara da nadirde olsa bi iki sanatçı dinleyen biri olarak çok guzel olmuş yazınız elinize sağlık.
    Tidali açtım hemen baktım albume cidden cok hosuma gitti tınılar cok guzel özellikle

Chaturanga ve zagorino bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş