Amazon Türkiye

'Haberler' bölümünde DefinitioN tarafından 30 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.500
    Öncelikle bu konu forumda geçmişti diye hatırlıyorum ama ilgili başlık bulamadığımdan yeni konu açtım.

Mehmet Şimşek twit atarak olayı doğruladı.Ayrıca Amazon İstanbul'da ofis açmış.Avrupa ofisine bağlı olarak hizmet verecekmiş.

Türkiye'ye ya burada faaliyet gösteren bir şirketi(HB) satın alarak,olmazsa sıfırdan yapılanarak girecek.

Benim şahsi görüşüm bunun kaliteyi artıracağı yönünde.Zira başta HB olmak üzere iç pazar müşteriye saygı göstermiyor.Fiyat olarak şuan ki vergi sistemiyle pek avantajlı olacağını sanmıyorum.Yurtdışı fiyatlarından daha pahalı olacaktır.En büyük faydası ulaşılabilir ürün yelpazesi olacaktır.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/amazondan-turkiye-pazari-icin-kritik-hamle

http://www.webtekno.com/gozumuz-aydin-amazon-com-turkiye-ye-giris-yapti-h33006.html

Submariner2, onurssl, eses ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. fortress34

fortress34 WAV

Beğenileri:
    499
    Bu konu beni de düşündürüyor gerçekten, bakalım nasıl olacak fiyatlar...

3. florence

florence FLAC

Beğenileri:
    638
    tsn141, refuserQ, ceylansinan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. AngelDust!

AngelDust! MP3

Beğenileri:
    80
    Sözlükte ki o entrye tam olarak katılmıyorum. Amazon'un kendi sattığı bir çok ürün var, warehouse dealsda iade edilmiş, refurbishes vb. ürünler satılıyor diye biliyorum, daha önce alışverişim oldu. Donanımhaberdeki meşhur konuda binlerce kişi alışveriş yaptı, Türkiye'ye kargosu olan ürünler zaten amazonun kendi sattığı ürünler, bilgisayar parçalarının çoğu öyle, toparlayamadım konuyu ama çok acımasız olmuş yazılanlar, ben iyi şeyler olacağına inanıyorum.

moonstar bunu beğendi.
  5. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    829
    Doğmamış çocuğa dön biçmeyelim. Hele bi açılsın sonra bakarız ne olduğuna.

6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.743
    Haklı noktaları çok ama Amazon tabii ki Ebay'den daha güvenli. İade olayında en azından. Kolay, sorgusuz sualsiz, ve çabuk.

HE-400'ü iade etmek istedim. Ups shipping label'ı print etmemi istedi. Ettim, kutuladım, yapıştırdım, UPS'e bıraktım, 1-2 saat içinde e-mail geldi, "paranız iade edilmiştir" diye. Daha kutu ellerine geçmeden.

Ebay satıcı ile alıcı arasında arabulucu sadece. Verdiği kararlar satıcı yönünde bile olabiliyor bazen. Bir keresinde adam yanlış mal yolladı. İade etmek istedim almadı. En son negatif review bırakmak istedim, Ebay izin vermedi. Bende "yuh artık" diye şikayet emaili attım, günler sonra parami iade ettiler. Ben çoktan ümidi kesmiştim.

Aradaki deneyim farkına bakar mısınız?

Alternatif olmadığı müddetçe eBay kullanmam. eBay tamamen satıcılara muhtaç. Onları kaybetme lüksü yok. Amazon öyle değil. Zaten yazıyı yazan da satıcı.

Son düzenleme: 30 Ağustos 2017
    refuserQ, eses, delgren ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    993
    Amazon Türkiye'de vergi mükellefi olacak. Diğer şirketler gibi kurumlar, kdv, stopaj ödeyecek. Ayrıca ötvli ürünler zaten doğrudan fiyata yansıyacak. Uluslararası taşıma ve gümrük vergisinin yerini bunlar alacak. Ayrıca bizim aradığımız ürünlerin bir kısmının stokta olmaması da muhtemel. Örneğin Apple'ın Türkiye stoklarında RHA'nın düz versiyonu bulunmuyor.

8. SalihArslann

SalihArslann FLAC

Beğenileri:
    829
    Çok alakasız biliyorum ama ne zaman RHA yı görüp okusam aklıma direk Reha Muhtar geliyor :D:D:D

jamesdean0701 bunu beğendi.
  9. Khiron

Khiron MP3

Beğenileri:
    22
    amazon zaten aws için trde şube açtı. sozlukteki mac ban falan tam bilmiş cahil lafları okuyamadım devamını.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mattiadestro bunu beğendi.
  10. Inlovewithmusic

Inlovewithmusic MP3

Beğenileri:
    30
    Hissedilir bir fark olmasa bile amazon un sağladığı güven duygusu diğer siteleri rafa kaldırır .

Dr. Boom ve DefinitioN bunu beğendi.
  11. cngnstr

cngnstr MP3

Beğenileri:
    50
    Mesele Amazon'un Türkiye'de ofis açması değil; mesele gümrük vergisi muafiyeti denilen illet sınır. Bu illeti zamanında (6 ay olmuştur herhalde) Hb, Hızlıal, N11, Gittigidiyor sardı başımıza. Amazon kur farkı, vergi avantajı ve teşvikleri görünce karlı bir iş yapacağını gördü ki geldi. Yalnız Türk halkını iyi okumaları lazım. Best Buy duramadı bu ülkede, düşünün piyasanın halini.

Amazon'un Türkiye'ye gelmesiyle benim hayatımda bir şey değişmeyecek arkadaşlar. Alışverişlerimi yine Amerika'daki Amazon'dan yapmaya devam edeceğim.

Bu platformun amacı iktisat ekonomi konuşmak değil biliyorum ama söylemeden olmuyor. Gümrük muafiyeti 1000 $ civarını görse herkes görecek kurlardaki düşüşü. Birilerinin işine gelmiyor. Neyse kapatıyorum konuyu.

Dr. Boom, refuserQ, cgtyguner ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.827
    bestbuy bir istisna bence. tamamen kendi aptallıkları yüzünden iş yapamadılar. istanbula şube açmadan, sadece izmirde iş yapacaklarını nasıl bir kafayla planladılar bilemiyorum.

amazon her türlü iş yapar ama fiyatlar nasıl olur, ürün gammı bizim faydamıza olur mu bilemiyorum.

Submariner2, Dr. Boom, Yedaself ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    428
    Kdv,ötv, kargo hersey dahil amazon.de fiyatina gelmezse(almanya fiyatinda da %19 vergi var) pek anlami yok.
    Ayrica Turkiye'de distributoru oldugu icin bir cok urunu satmazlarsa(anlasmalar geregi) yine bu isten pek karli cikmayiz.

Son düzenleme: 1 Eylül 2017
  14. brendan

brendan MP3

Beğenileri:
    92
    fikrimce ürün çeşitliliği olacaktır. tek avantajı da bu olacak. fakat gene fikrimce aynı ürün amazon.de fiyatından daha pahalıya bize ulaşacak. umarım yanılırım.

15. Yedaself

Yedaself FLAC

Beğenileri:
    288
    Çok beeklentim yok burada bulamayacağımız ürünleri geleceğine dair. Belki bulamadığımız albümler ve kitaplar gelir.

16. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.500
    Hızlıal ı severek kullanırdım zamanında.Keza kısa süren efsanemiz sanalpazar.

HB ye darbe nereden gelirse gelsin sevinirim.2003 den bu yana çok aktif kullandım.Hiçbir zaman müşteri odaklı olmadı ama son birkaç yıldır iyice kaçtı ayarları.

Son alışverişimde ısrarla peşpeşe 3 alım yaptım.İlkinde kapalı kutu telefon arızalı çıktı.Diğer ikisi açık kutu(hatta birinin cam filmi de takılı) geldi.....

Uzatmayayım.Yabancı tokatı şart bizimkilere.

Son düzenleme: 3 Eylül 2017
    Inlovewithmusic, fenrir, Nazım ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    903
    HB den ben de telefon almistim ama acilmis gelmisti. Cogu urun boyle iadelerden donenler, alici itiraz edene kadar gidip geliyor diye dusunuyorum...

Edit: Iade ettim elbette :).

Son düzenleme: 3 Eylül 2017
  18. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    22
    HB ürün alınmaz iade etmek isteyince sıkıntı üstüne sıkıntı çıkarıyorlar almamak için bahanede eksik olmuyo

19. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    993
    Sanal (Web/internet) alışverişe özel vergi dairesi geliyor. Yurtdışından Türkiye de dahil dünyanın bir çok ülkesine internet üzerinden ürün satan dev şirketlerin temsilcileri, kendileriyle ilgili yasal mevzuat düzenleme yapılması için Maliye Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Amazon Alibaba, aliekspres.com, eBay, Everbuying, DealExtreme, Asos ve TinyDeal gibi dev şirketlerden bazıları ile yapılan görüşmelerde Türkiye’de yerleşik olmayı ve kurumlar vergisi ile KDV gibi vergileri vermeyi kabul etti. Elektronik ticarete stopaj getirmeyi planlayan Maliye Bakanlığı, daha ileri bir aşamaya geçerek bu dev firmaların önde gelenleri ile masaya oturdu.
    Bu kapsamda ilk adımı Amazon attı. İnternet portalı, Türkiye’de hizmet vermek için Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited Şirketi’ni kurdu.

Not: Alıntıdır.

Submariner2 bunu beğendi.
  20. Ghibli

Ghibli MP3

Beğenileri:
    109
    Bu kararin fiyatlara yansimasi ilave %20-30 arasi olur herhalde.

Sayfayı Paylaş