Android + DAC --> USB Audio Player PRO

'DAC' bölümünde bmadran tarafından 17 Aralık 2014 tarihinde başlatılan konu.

1. bmadran

bmadran Yeni Üye

Beğenileri:
    27
    Selamlar;

Daha önce Android'de DAC kullanımı ile bir başlık açılmış ama çok yol kat edilememiş gördüğüm kadarıyla.
    Ben iki farklı DAC ile yaşadığım Android deneyimlerini aktarayım istedim biraz.

Öncelikle kullandığım telefon HTC M8 4.4.4 (edit: HTC M8 Google Play Edition 5.0.1 ile de denendi)

Kullandığım DAC/AMP lar

Fiio E17
    Fioo E17 telefona taktığım anda basit bir OTG kablosu ile çalıştı. Sorun neredeyse yok, ancak arada saniyenin 1/10 u kadar bir süre takılmalar yaşıyor. Açıkçası Android kaynaklı mı, yoksa kullandığım player kaynaklı mı (tidal, spotify ve powerplayer) çözemedim.
    Ancak genel olarak kullanılabilir bir deneyim ortaya koyuyor.

Concero HP
    Concero boyutları ve harici bir güç girişi istememesi nedeniyle bence taşınabilir DAC/AMP kategorisine giriyor. Bilgisayarda bir kaç denemeden sonra aklıma telefonda çalışıp çalışmayacağını denemek geldi.

Takınca android hemen Concero'yu aktif hale getiriyor, tam "hah işte oldu" dediğiniz ancak sorun ortaya çıkıyor: Ses çok düşük düzeyde ve ne androidin içinden ne de cihazın üzerindeki ses ayarından arttırılamıyor.

Concero'nun üzerinde yer alan ses açma kısmının çalışma metadolojisi benzerlerinden farklı. Concero hardware olarak sesi kendi içinde ayarlıyor ancak diğer yandan da işletim sistemine (windows, ios ve belki android) ses değişikliğini ekrana yansıtması için bilgi gönderiyor. Android ise harici DAC bağlı olduğunda sesin ara durumlarının ayarlanmasına olanak sağlamıyor yani işletim sisteminden sadece ses açık ya da kapalı olarak düzenleme yapabiliyorsunuz. Tahminen bu nedenle Concero takılı olduğunda ses ayarı hiç bir yerden yapılamıyor.

Peki bu problemi nasıl çözebiliriz?

1. Android Lollipop güncellemesi ile harici DAC lara genişletilmiş destek sunacağını açıkladı. Bu sürüm beklenebilir ancak büyük olasılıkla her model için destek sunmayacaktır. Ayrıca destek büyük ihtimalle 16-bit 4100/48000Hz ile sınırlı olacak.
    Denediğim HTC M8 Google Play Edition 5.0.1'de de aynı sorunu yaşadım ve çözemedim.

2. USB Audio Player PRO (UAPP)
    Bu uygulama Android cihazınızda DAC kullanılabilmesi için tasarlanmış. Önce DAC ı cihaza (telefon ya da tablet) bağlıyorsunuz, sonrasında uygulamayı çalıştırıyorsunuz. Uygulama aslında sadece bir işletim sistemi sürücüsü olmanın ötesinde (ya da gerisinde, az sonra açıklayacağım), bir müzik çalar. Sistemi tarayıp müzik dosyalarınızı buluyor ve DAC ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Açıklamasında belirtildiğine göre 32-bit/384000Hz e kadar ses dosyalarını çalabiliyor.
    Bunun yanında DAC'ın sorunsuz çalışması için yine bir çok seçenek sunulmuş. Örneğin Concero HP ses ayarını UAPP'da yine yapamadım, ancak ayarlardan Volume Control'u Hardware olarak değiştirdiğimde sorunsuz olarak ses ayarını yapabildim.

Bu uygulamanın kötü yanı sadece kendi içinde DAC a destek vermesi. Yani gidip Tidal'dan bi şey çalmak isterseniz telefon DAC hiç takılı değilmiş gibi hoparlörlerinden parçayı çalıyor. Sadece driver olarak kurulma imkanı kullanıcıya sunulsaymış bence çok daha başarılı olabilirmiş.

Ürünün fiyatı şu anda Google Play Store da 21 lira. Ancak deneme sürümü indirilebiliyor.

Bence kesinlikle denenmesi gereken bir uygulama.

Umarım yazı faydalı olmuştır.

Concero ses açma kapama fonksiyonu için detaylı açıklama: http://resonessencelabs.com/invicta/faq/#concero-volume

Son düzenleme: 20 Aralık 2014
  2. Hanamichi

Hanamichi DSD

Beğenileri:
    1.589
    Bende Dragonfly v1.0 ı Galaxy S3 e tanıtamamıştım, USB Audio Player PRO kurduktan sonra görmüştü .Program işime yaramıştı ama arayüz olarak çok fazla beğenmedim.Görsel olarak geliştirilse daha kullanışlı olur .
    Telefona harici dac taktığımda da şarj çok hızlı bitiyordu , kullandığım otg kablosuylamı ilgili bilmiyorum . Şarkı başına (3-4 dk ) ortalama %2 şarj azalıyordu.

Son düzenleme: 17 Aralık 2014
  3. prostheticwhim

prostheticwhim FLAC

Beğenileri:
    365
    Dragonfly'ın kendi bataryası olmadığı için şarjı yemesi normal bence, aynı şeyi hifime diy sabre dac da yapıyordu ama o kadar çok değil, e17de ise ben bir fark göremedim telefon şarj süresi bakımından, ancak pc'den kullanınca e17'nin şarjı daha fazla gidiyor usb şarj opsiyonu seçili olmasa bile, e17 ekstra güce gerek duydukca kendi bataryasını kullanıyor anladığım kadarıyla.

e17 ile ilk posttaki donma gibi problemleri de hiç yaşamadım, büyük ihtimal kablo kaynaklı diye düşünüyorum. Ancak spotify ve diğer playerlarda sorun yaratmasa da deezer ile e17'yi kullanamadım.

4. ax

ax FLAC

Beğenileri:
    511
    Programı indirdim ama mate 7 ile kullanılmıyor.Ses geliyor ama çok kötü.One mini ile denedim bazen görüyor bazen görmüyor.Cypher labs solo -db ve duet amfi ile denedim ses bilgisayara göre biraz daha farklı çıkıyor telefonla.Ayrıca bilgisayarda foobardan ve windows ses ayarlarından sesi yükseltip alçaltabiliyorum.Biraz kafam karıştı ses işini sadece amfinin yapması lazım değil mi...

5. Cyril

Cyril MP3

Beğenileri:
    237
    UAPP'nin arayüzü, birkaç yeni güncelleme ile geçtiğimiz yıla oranla çok çok daha iyi durumda. (Arayüz açısından bir Poweramp değil, ama eskisine göre çok daha modern ve kullanışlı.) HTC M8 ve Dragonfly 1.2 ile kullanıyorum bazen.

6. djalimarmaris

djalimarmaris FLAC

Beğenileri:
    363
    Direk tanınmayan telefon lar için iyi çözüm. Fiio 18 de kullanmıştım. Ama pc de ses çok iyiyken zenfone 6 telefonda ses kalitesi düşüktü. Tabi telefondan kaynaklanmış olabilir.

7. çaylak

çaylak MP3

Beğenileri:
    78
    telefonlar yeterli beslemeyi veremiyor. Harici beslemeli bi kaynakla denenmeli , sonuç değişmiyorsa telefonla olmaz o iş. Bende zamanında centrance dacportla denemiştim , iyi beslenememişti.

8. EthnicMusic

EthnicMusic MP3

Beğenileri:
    41
    Konuyu hortlatıyorum.

UAPP ile Offline Tidal kullanmak mümkünmüdür?

9. AlperÇ

AlperÇ MP3

Beğenileri:
    76
    Şimdi denedim ve başaramadım.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EthnicMusic bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.340
    Hayır mümkün değil maalesef

EthnicMusic bunu beğendi.
  11. Ebubekir

Ebubekir Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Merhaba

SMSL IDEA ES9018Q2C DSD DAC aldım android telefonuma bağladığım zaman kulaklık simgesi yukarda çıkıyor HiByMusic ile müzik açtığım zaman sinyal gibi bir ses çıkıyor ama müzik veya ses duyulmuyor.
    Cihazı bilgisayarda driver yükleyip denedim ses aldım.
    daha önce sorun çözümünü bulan olmuş mudur. Otg kablosu bir tarafı(telefon) typeC diğer ucu(DAC) micro usb

12. XSoldier

XSoldier MP3

Beğenileri:
    28
    Bu Dac'ı telefona takmadan önce telefonda müzik çalmaya başlatmak gerekiyor diye okumuştum redditte.

Ebubekir ve Chaturanga bunu beğendi.
  13. Ebubekir

Ebubekir Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Hocam sağol dediğin işe yaradı.ben kim bilir nasıl bulurdum sizler olmazsanız. Şimdi dsd çalmasını deneyecem ses hakkında merak eden olursa yorum yaparim.

Chaturanga ve XSoldier bunu beğendi.
  14. Carpediem

Carpediem Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Bende Telefon ve dac bağlandıktan sonra 1 saat kullanmadan şarj gidiyor maalesef.

15. Chaturanga

Chaturanga DSD

Beğenileri:
    3.340
    Hangi DAC ve hangi telefonu kullanıyorsunuz? Bu kadar hızlı bitmesi tuhaf geldi.

16. Carpediem

Carpediem Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    mrb note5 ile shanling m5 kullanıyorum ses kalitesi gerçekten üst seviye belki benim telefonumdan da kaynaklanabilir ancak şarjı 1 saat dayanabiliyor.

Sayfayı Paylaş