Creative Super X-fi Headphone Holography

'Ekipman Genel' bölümünde Melih Peker tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. Melih Peker

Melih Peker Yeni Üye

Beğenileri:
    20
    Merhaba arkadaşlar henüz piyasaya sürülmediğinden inceleme imkanım olmadı ama en yakın zamanda edinmeyi düşünüyorum ancak henüz pek reklamı ve pazarlaması yapılmış değil.Her ne kadar müzik odaklı bir ürün olmasa bile aranızda 3d audio ve binaural audio meraklıları olduğunu tahmin ettiğimden bu ekipmanı sizinle de paylaşmak istedim.

Zaten bildiğiniz üzere creative ülkemiz pazarından çekilmiş durumda.

İlk kez CES 2018 'de tanıtılan Super-Xfi aslında eksi bir teknoloji olan 3D binaural Audio üzerine yeni bir soluk getirmek üzere tasarlanmış.

Video ve incelemelerden anladığım kadarıyla teknik detaylar dışında telefon ile kulak kepçesinin fotoğrafı çekilerek haritası çıkartılıyor.Bir uygulama yardımıyla 3D ses tecrübesi yaşatılmaya çalışılıyor.

Ces 2018'te dolby atmos hoparlörler ile oluşturulan high end bir sistem ile kıyaslaması yapılmış ve editörler ürüne hayran kalmışlar.

Ancak bu setup'da ek olarak mikrofon ile ayarlama yapıldığını ve ürün piyasaya çıktığında mikrofon ile bir ayarlama olmayacağını belirtelim.Mikrofon ile dolby atmos ses kaynağı ayarlandığında salondaki dinleyicilerin sesin dışardan mı yoksa kulaklıktan mı geldiğini ayırt edemediklerini ve dolby atmos deneyimini kayıpsız yaşadıklarını belirtmişler.

Creative ekibi ise mikrofon ile setup yapılmasa dahi kulak fotoğrafı ve uygulama yardımıyla bu deneyimin %85 civarı benzer kalitede olacağını öngördüklerini belirtmişler.Bence kayıpsız bir dolby atmos deneyiminin %85 'i bile çok iddialı bir rakam.

Lafı daha fazla uzatmadan websitesi ve ces 2018'den birkaç video ekliyorum.

https://us.creative.com/sxfi/

https://www.facebook.com/superxfi/

Robius, Metalingus, refuserQ ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Xedos

Xedos Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Creative için hey gidi günler hey demek istiyorum. Tek başına bir standarttı zamanında. Cambridge Audioworks ile yaptığı işler muhteşemdi mesela. Logitech'in şu anki en üst modellerini bile geçen orta serileri vardı kendi liginde.

Konuya dönecek olursak ben o 3D vb. efektleri seven biriyim aslında ama bu tip yapay efektlerin özellikle vokal üstünde farklılık yaratması. olacak diye bir kural yok ama yaşanıyor. Çoğu enstrümanda hoşuma gidebiliyor bir şekilde ayarlanması mümkünse ama vokalde gerçekleştiğinde itici olabiliyor.

Melih Peker bunu beğendi.
  3. Melih Peker

Melih Peker Yeni Üye

Beğenileri:
    20
    cambridge THX 5.1 ses sistemim hala durur ve sorunsuz çalışıyor ama kayınbiraderime verdim.

Bu ürüne gelince belki de ilerde standart olacak 3d audio'nun global pazarda ilk erişilebilir ürünlerinden biri olacak.

Hemen hemen hiç bireyse lhands-on inceleme bile olmaması açıkçası ürünün yakın zamanda piyasaya çıkacak olma ihtimalini düşürüyor.

Sayfayı Paylaş