Düşük Bütçeye F/p Ses

'Ekipman Genel' bölümünde .~. tarafından 20 Ağustos 2018 tarihinde başlatılan konu.

1. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Arkadaşlar merhabalar 100$ bütçem var. Aslında bu bütçeyi arttırabilirim ancak ekipmanlarmı işin tadına vararak yükseltmek istiyorum.

Kulaklik olarak revonext qt2 kullanıyorum. Ve şimdiye kadar dac / amp olarak sadece lg hifi plus kullandım.

Arkadaşlar benim 1. Önceliğim ses kalitesi 2. Önceliğim ise taşınabilirlik. Bu yüzden küçük boyutlu birden çok cihaz taşımaya şimdilik razıyım. Aklımda olan şeyler

1)dragonfly black

2)fiio a serisi

3)cayin n3

Bu üçunden sizce hangisini tercih etmeliyim?

2. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    713

Kullandığınız kulaklığı değiştirmekle başlayabilirsiniz, forumda 2.el IT03 var oldukça uygun fiyata değerlendirebilirsiniz.
    Aradığınız özellikleri biraz anlatabilme şansınız olursa daha iyi olur yardım almanız açısından, mevcut kulaklığınız ile kaynak değişimi (dac/amp-dap) beklentileriniz doğrultusunda gereksiz olabilir.

mattiadestro bunu beğendi.
  3. XSoldier

XSoldier MP3

Beğenileri:
    38
    dragonfly black android'de %75-80 donanım ses seviyesindeydi. Bu yüzden ses az çıkıyor diye çok kişi şikayet ediyordu. Yeni firmware ile androidde otg ile kullanınca donanım ses seviyesini %100'e çıkardılar fakat bu sefer dip ses acayip arttı. Empedans'ı düşük ve hassasiyeti yüksek kulaklıkları kullanmak mümkün değil android telefonla. Abartmıyorum o kadar çok dip ses çıkıyor. Firmaya twitterdan yazdım eski firmware'e düşürebilir misiniz, mümkün mü tarzı. Cevap bile vermediler.

Tabi bu sorun USB Audio Player pro'dan donanım ses seviyesini düşürünce aşılıyor. Fakat o zamanda spotify'da kullanamıyorsunuz. Tidal'de de sadece online olarak müzik dinleyebiliyorsunuz USB Audio Player Pro ile. Telefonla kullanma gibi bir düşünceniz varsa Dragonfly Black'i önermiyorum ben. Pc ile kullanırım derseniz orada ses seviyesine bağlı olarak artıyor dip ses. Yani windows'da 15 ile 50 ses seviyesi arasında dip ses farkı oluşuyor. 50'de daha fazla.

4. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Hocam kulaklığı yeni aldım. Dediğim gibi her şeyi adım adım yükseltmek istiyorum. Bu yüzden dac amp bütçemi kulaklığa göre yüksek tuttum. Ancak siz derseniz ki daha dac almaya zamanin var o zaman kulaklığıda yükseltebilirim:)Dinlediğim müzikler genelde elektronik yada karışık müzikler ama ara sıra slow müzikde dinlerim. Bunun dışında tiz patlamasına karşın ciddi hassasiyetim var. Müzik dinlemeyi düşündüğüm cihaz s9 ve note4
    Peki öneriniz nedir hocam

5. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.954
    kulaklık bu seviyede daha çok fark eder. kulaklık +1 diyorum.

.~. bunu beğendi.
  6. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    713
    Giriş seviyesinde her zaman kulaklık daha fazla bütçeyi oluşturmalı, samsungun ses çıkışını çok sevmesemde IT03 ile çok daha mantıklı bir seçim olacaktır diye düşünüyorum.(şahsen öyle yapardım)
    Forumda "yeni başlayanlar için" kısmını araştırırsanız ilk bütçenin kulaklık odaklı ayrılması gerektiği yönünde daha ikna edici bilgiler de var.

.~. bunu beğendi.
  7. XSoldier

XSoldier MP3

Beğenileri:
    38
    Fiio Q1 var fakat taşınabilirliği biraz tartışmalı. Fiio A1 alsanız çok fazla bir fark oluşturacağını düşünmüyorum. Ben bir süre kullandım fiio a1'i. Lg G2 ile kullanmıştım. Sesi toparlıyor, bass'ın tokluğunu artırıyor fakat pek yeterli gelmemişti bana.

Taşınabilir olsun, küçük olsun diyince dragonfly'dan başka seçenek yok gibi. Bence de kulaklık alabilirsiniz. İkinci el istemezseniz $100 civarına ibasso it01 var.

.~. bunu beğendi.
  8. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64

O zaman şöyle yapalım. Ben elimdeki qt2 yi çıkarip it01 yada it03 alayım. Bunun yanındada bir tane dac yada dap alayım ne dersiniz?

Bide fiio hakkında parasından öteye gidemediği hakkında söylenti var. Acaba 100$a fiio almak mantıklımıdır?

Son düzenleme: 20 Ağustos 2018
  9. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    713
    Siz ilk önce kulaklığınızı alın, belirli bir müddet dinleyip kullandıktan sonra yetersiz geldiği takdirde dac-amp veya dap alırsınız.
    Kulaklığın yanına dap şart değildir, alacağınız müzik çalarla mevcut kulaklığınız uyumlu da olmayabilir, cihazların hangi tonda çaldığını bilerek seçim yapmak sizin lehinize olur, çok yüksek fiyatlı hi-end cihazlar olsa dahi uyum doğru değilse elde edilecek performans çok düşük bütçede uyumlu olana karşı yenik düşebilir.

Sıfır fiyatını dikkate alırsak; IT01'i sıfır almaktansa IT03'ün 2.eli daha mantıklı olacaktır.
    Fiio'nun hangi model hangi cihazı hakkında yorum yaptığınızı bilmiyorum, ama yine forumda 2.eli olan q1 mark2 F/P oranı olarak gayet başarılıdır.( bütçe ve kişinin beklentilerine göre belirlendiği için çoğu zaman nokta atışı tercih yapmak imkansızdır, tecrübeler ile gelişir)

Fiyata karşılık alacaklarınızdan ziyade istediklerinizin kararını verin, gerisi gelir zaten.

IT01 ile IT03'ü bir inceleyin.

Heisenberg, .~. ve mattiadestro bunu beğendi.
  10. XSoldier

XSoldier MP3

Beğenileri:
    38
    Dac almak istiyorsanız bence ikinci eldeki fiio q1 mk2'yi alın.

.~. bunu beğendi.
  11. bahirtaha

bahirtaha MP3

Beğenileri:
    21
    Merhaba hocam revonext qt2 hakkında yorum alabilir miyim sizden ben de o civarda bir kulaklık sipariş ettim (trn v80) .

Ayrıca dac konusunda astell kern xb10 öneririm ses kalitesini çok güzel arttırıyor ve amfi görevide görüyor ,kulaklıkları kablosuz yapması da cabasi 80 dolar fiyatı olması lazım accessoryjackte ,f/p olarak ilk 3 te olacaktir .

.~. bunu beğendi.
  12. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Hocam qt2 yi şöyle özetliyeyim. Bass ve alt midler çok iyi tizlerde herhangibir parlaklık sorunu yok ancak yani tizler çok yetersiz. Bence alınacaksa 2ba+2dd sürücüye sahip qt3 daha mantıklı. astell kern xb10 konusuna gelince fiyatı beni şaşırttı açıkcası acaba bahsettiğiniz site güvenilir mi?
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 20 Ağustos 2018 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 20 Ağustos 2018 ---
    Yazınız gözümden kaçtı teşekkür ederim. O zaman kulaklık işini hemen hallediyorum ancak hocam aliexpresste ciddi indirim var ve bu pazartesi amerikadan bize yaptırım geliyor. Bu yüzden biran önce almak istediğim şeyler var.

An itibari ile aliexpresste astell kern xb10 85$ fiio q1 mark2 105$ cayin n3 123$ revonext qt3 270tl... Ben eğer bu fırsatları kaçırırsam biliyorum ki cebimden 300tl daha fazla çıkacak. Bu yüzden kulaklık dışındada bir şeyler almayı düşünüyorum. Acaba ak xb10 nasıldır. it03 ile veya qt2 ile sorun yaşatır mı? Yada tiz patlama sorunu var mıdır? Yada en önemlisi daha mantıklı alabileceğim bir şey var mıdır?

13. bahirtaha

bahirtaha MP3

Beğenileri:
    21
    Astell kern in sizi tatmin etmeme olasılığı çok düşük hocam ufacık tefecik ama canavar gibi bir dac ,forumda hakkında yazılar var biraz araştırın derim ,elbette her kulaklığı besler mı emin değilim ama çok çok üst düzey olmayan bütün kulaklıkları uçurur muhtemelen ,bass tokluğuna ve midleri ayristirmasi oldukça iyi .

.~. bunu beğendi.
  14. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Bu dac/amp yi araştırdım ancak olumlu yorum dışında hiçbir şey bulamadım. Buda iyi bir durummu emin değilim:/

15. bahirtaha

bahirtaha MP3

Beğenileri:
    21
    Şunu da eklemem gerekiyor ,telefonda aptx ya da aptx HD kayıpsız Bluetooth kodegini desteklemesi önemli iPhone aac desteği (en az 6s te mevcut diye biliyorum ),yoksa cihazdan tam verim alamazsınız .quallcomun sitesinden kontrol edebilirsiniz uyumluluğunu .

.~. bunu beğendi.
  16. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Telefonum bl4.0 destekliyor ve aptx desteği var ancak xda da bulunan bir konuda aptx kodeği bulunan cihazlara aptx hd desteği ekleme tarzında bir rehber açılmış. Ve ilginç ama yorumlarda baya olumlu.

17. bahirtaha

bahirtaha MP3

Beğenileri:
    21
    Hocam xb10 dan bahsediyoruz :)

.~. bunu beğendi.
  18. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Anlayamadım desem:)

19. bahirtaha

bahirtaha MP3

Beğenileri:
    21
    Kendini ispatlamis bir cihaz hocam ,yaptığı işler fiyatının üstünde kesinlikle .

.~. bunu beğendi.
  20. .~.

.~. MP3

Beğenileri:
    64
    Arkadaşlar 3 4 gün önce aptallık yaptığımı abladığımdan xb10 siparişimi yalvar yakar iptal ettirdim. Ve revonext qt2 yi elden çıkarma kararı aldım. Şuan tamamen temiz bir sayfa açıyorum ve artık f/p için değilde beni mutlu eden ses için yatırım yapmaya başlıyorum... Bu yüzden 1 ay sonra 2000 tl(veya üstü) bütçe ayırlayacağım.Yardımlarınızı bekliyorum:)

Öncelikle müzik zevkimi tanıtayım:) Daha çok metal rock elektronik dinleyen ama ara sırada pop ve Türkçe slow dinleyen biriyim.

Bunun dışında kulaklık olarak şimdiye kadar iem kullansamda geçen gün bikaç tane kulaküstü denemem sonucu (kulaküstü kulaklıklara o kadar uzağım ki ne denediğimi hatırlamıyorum) gerçekten çok hoş bir sesle karşılaştım. Sanırım bunun sebebi kulaküstü kulaklıklarının sürücüsünün daha büyük olması idi. Acaba gerçektende şunu söyleyebilir miyiz? Kulaküstü kulaklıklar eşit bütçelerde genel olarak iemlerden daha iyi ses performansına sahip.

Bide arkadaşlar taşınabilirliği önemsiyorum ancak öneriniz dap olur, dac olur ,bl dac olur yada sadece kulaklık olur her şeye açığım. Bütçe 2000tl ikinci el olabilir. Ancak 1 ay sonra alacağımdan şuanki ikinci el kampanyaları o zaman geçerli olmayabilir. Yardımlarınızı bekliyorum:)

Sayfayı Paylaş