DAC Tavsiyesi

'DAC' bölümünde ozangon tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. ozangon

ozangon Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Merhaba sayın forum üyeleri,
    Uzun süredir üye olmakla beraber çoğunlukla izleyici olarak takılıyorum aranızda.. Ancak bir konuda bilgi edinme ihtiyacı hasıl oldu...
    Problemimi özel mesajla deneyimli üyelere sorarak gidermeyi denedim, hepsi yardımcı oldular ancak son söz olarak hepsi forumda konu açarak daha nitelikli bilgi edinebileceğimi söyledi. Ben de tavsiyelerine uyuyorum.
    Şöyle ki:
    Sistemimi oyun oynamak ve stream için topladığımdan mütevellit tüm donanımım bu yönde şekillenmiş durumda. Ekipmanım şöyle:
    - Creative x-fi titanium ses kartı
    - Edifier 530d 2+1 hoparlör
    - Sennheiser Game Zero (oyun oynarken kullanıyorum)
    - Sennheiser Momentum (iphonumla kullanıyorum)
    - game zero uzun kullanımda yoruyor biraz. o yüzden bugün forumdan bir arkadaştan kulak içi ostry kc06 kulaklık aldım.

Görüldüğü üzere sistemim oyun üzerine kurulu ve dolayısı ile flac'lardan istediğim sesi alamıyorum. Özellikle vokali daha iyi duyabileceğim bir sistem kurmak istiyorum.
    Danıştığım arkadaşlar bana en büyük sorunun ses kartım olduğunu söylediler. İlk değişmesi gereken parçanın o olduğu yönünde bir genel kanıya rastladım. O sebeple ses kartımın yerini alabilecek, evde masaüstü bilgisayarıma takılı olarak kullanabileceğim bir dac almayı kafaya koydum gibi.. İleride alacağım zevke göre hoparlörleri falan da değiştirebilirim yavaş yavaş...

Sıfır ya da ikinci el olması önemli değil, önemli olan gelişime açık olabilmesi.. yani ilerde hoparlör vs ekleyerek daha üst düzey bir sisteme geçebilmeye olacak sağlaması...

Ayrıca evde kullanmak için uygun fiyatlı ikinci el bulursam hd650 de almayı düşünüyorum. Arkadaşın 300 ohm olduğunu düşünürsek onu sürebilecek yeterlilikte bir ürün olmalı. Yani hem hem kısa dönemde Edifier ve bulabilirsem HD650, hem de yakın gelecekte alacağım tatminkar hoparlörlerler için yeterli olmalı.
    Tavisye konularında ilk soru bütçe oluyor.. Belirli bir bütçem yok ama 1000 TL'yi geçmezse memnun olurum...

Yardım, yönlendirme, fikir ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim...

PS: Konu hakkında cahil olduğumu kabul etmekle beraber, tanım ve kurguda hata yaptıysam affolmasını rica ederim.

Gargoille bunu beğendi.
  2. carnetDeVoL

carnetDeVoL Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Biraz daha butce ayırarak daha guzel bıseyler cıkartırsın aslında. X-fi , game zero ve belki de 530d gitmeli. İlk etapta x-fi ve game zeroyu şutla. Sistemini 650 , saglam stereo aktif hop ve Hd 650 yonune cekersen daha isabet olur senin için. Hd 650nin dac/anfi ile game zerodan geri kalacagına inanmıyorum. Hem stereo hem kulaklık tarafın kalite olur keyfine bakarsın.

3. ozangon

ozangon Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Yanıt için teşekkürler. Zeroyu ancak uygun bir hd650 bulduğumda satabilirim. Peki xfi yerne nasıl bir dac almalıyım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. mattiadestro

mattiadestro FLAC

Beğenileri:
    257
    bence dac'ında sıkıntı yok, yani illa ki yükseltme yapılır ancak ben işin önce kulaklıkta sonra kaynakta olduğunu düşünüyorum.

hd650, hifiman he400s (mavi hifi getirmeye başladı yurtdışı fiyatıyla paralel) bakabilirsin. kendim de 650 kullanıcısıyım, 400s'i buluşmada dinledim çok beğendim. özellikle mid sunumu gayet başarılıydı.

5. fosther

fosther Analog Moderatör

Beğenileri:
    1.343
    Hd650 alın zamanla amfilersiniz.

Amfisiz biraz cılız olabilir,ancak vokal hissiyatı o fiyata rakipsizdir..Kullanmaya baslarsınız,gördüğünüz eksiklikleri(cılız kalma durumu vb)söylersiniz ona göre yine öneri yapabiliriz.Sürmesi o kadar zor değil bence,ama ne kadar kaliteli amfi ve dac olursa o kadar iyi ses verir.

6. ozangon

ozangon Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Hd650 yi sıfır almam pek mümkün görünmüyor. 1700 tl civarı. Uygun bir ikinci el bulduğumda edineceğim. Hifiman hakkında hiç bilgim yok. Onu da araştıracağım. Teşekkürler bilgiler için.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. dulty

dulty WAV

Beğenileri:
    1.411
    Ben de 650 yerine 400 diyenlerle oyumu kullanayım. İlk önce kulaklık konusuna da katılıyorum.

Ramayhan52 bunu beğendi.
  8. zekai

zekai MP3

Beğenileri:
    27
    Forumda şu anda satılık olan IFI Audio Micro iDSD
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 10 Eylül 2016 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2016 ---
    Şu anda forumda satılmakta olan IFI Audio Micro iDSD gerçekten 10 numara bir dac ve kulaklık çıkışı da mevcut. Fiyatta 1300 TL'ye düşmüştü ve bu fiyata hiçbir yerde yok. Durumum sıkışık olmasa ben hemen alacağım ama nakite sıkışığım. Bu 1000 TL'yi biraz geçiyor ancak inanın değer. İlerde hifi stereo sistem de kursanız kullanabileceğiniz bir dac ve kulaklık amfisi.

Yok ben 1000 lirayı geçmeyeyim derseniz bunu bir küçük modeli var: IFI Audio Nano iDSD. Bunu kullandım. Çok iyi bir dac/kulaklık amfisi. Sıfırı 800 TL. İkinci elde 500 liraya bulunabiliyor.

Her iki dac'da içlerindeki pille de çalışıyor ve DSD dahi çalabiliyorlar. Eğer dac'ı değiştiriyim derseniz bunları şiddetle tavsiye ederim.

Ramayhan52 bunu beğendi.
  9. ozangon

ozangon Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Bahsettiğiniz ürünleri araştırdım..gerçekten güzel yorumlar var. Ancak önceliği kulaklığa verdim. Bir kulaklık edinip bir süre kullanıp alıştıktan sonra bir dac edineyim diyorum...

wadi bunu beğendi.
  10. zekai

zekai MP3

Beğenileri:
    27
    İyi bir dac ve amfi almadan iyi bir kulaklık almanızı tavsiye etmem ama siz bilirsiniz.

Ramayhan52 bunu beğendi.
  11. mcgul

mcgul Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    üstadlar herkese iyi günler zx ses kartı özelliklerine sahip(dts gibi)harici bir dac bulmam mümkünmüdür acaba hem avr hem kulaklık ile kullanma amaçlı?

12. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    84
    Hangi fiyat aralığında düşünüyorsun? Taşınılabilir mi masaüstü mü düşünüyorsun?

13. mcgul

mcgul Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    masaüstü düşünüyorum hocam mümkün olan en uygun rakamlara

14. ismail nas

ismail nas Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    sevgili üstatlar bu formu yeni keşfettim ve çok mutlu oldum. hazırlayan ve emeği geçen arkadaşlara sonsuz teşekkür ediyorum.benim gibi bir amatör bir çok bilgi edinebiliyor. siz değerli arkadaşlarımdan bir ricam olacak. Şu aralar sony a15 almanın arefesideyim ancak edindiğim bilgiler ışığında bir dac alarak ve bunu telefona bağlayarak da kaliteli müzik dinleyebileceğimi anladım. ancak sizin de fikirleriniz ve önerileriniz ışığında davranmak istiyorum. sony a15 500 TL civarı ve s master hx, dsee hx codec var ancak spofty gibi program yüklenemiyor. 500 TL ye hafif taşınabilir ve telefon dışında diğer cihazlara da (ev sineması, bilgisayar vs.) bağlanabileceğim ve EN ÖNEMLİSİ AYNI SES KALİTESİNİ alabileceğim bir dac öneriniz varmı. Ayrıca siz olsanız dap (sony a15) mi alırsınız yoksa bir dac mı alırsınız. bu arada kulaklık olarak sony 7506 düşünüyorum.
    dediğim gibi inanın çok amatör biriyim bu alanda. ilginiz ve değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

15. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    428
    Telefonuna DAC arayan arkadaşlar, öncelikle Audioquest Dragonfly Black ve Red ürünlerini incelemenizi tavsiye ederim: http://www.audioquest.com/dragonfly-series/

Özellikle Dragonfly Black fiyat/performans olarak öne çıkan bir ürün ve giriş seviyesi DAP'lara alternatif olabilir. Ayrıca Spotify vb servisleri telefonunuzun sunduğundan daha yüksek kalitede dinlemek için de uygun bir çözüm.

DrWhite bunu beğendi.
  16. ismail nas

ismail nas Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    ilginiz için tşk. ederim bahsettiğiniz ürünü duymuştum ancak küçük bi alet olması nedeniyle performansının yeterli gelmeyeceğini düşündüğümden ne yalan söyleyeyim diğer dac. lara yönlendim(fiio -Q1 , E12, A5 gibi- uygun fiyatlı olduğundan) ancak bunlardan hiçbiri hakkında fikrim yok. bu yüzden sizlerden yardım istiyorum. dediğim öncelik olarak gibi en azından sony 15 dap gibi sesi kaliteli verecek bir cihaz olmalı.

17. DrWhite

DrWhite FLAC

Beğenileri:
    741
    Hocam dac ile dac+amp farklı biraz dacta amplifiye edilmemiş halde sinyal alınıp amfiye gönderilir biz de oradan dinleriz kulaklıkla ama dac ampda ikinci bir amfiye bağlanınca double amping denen mevzu devreye girer ki bizim istediğimiz saflıktan çıkar ses, o açıdan ya lineout çıkışı olan ya da mojo gibi opamp barındırmayan dac amplar eğer kafaüstü kullanılacaksa tercih edilmeli ki amfi kullanmak sıkıntı olmasın. Yada güçlü mesela idsd vb. Dac amplar tercih edilmeli.

Dragonfly black iem kullanıcısı için başarılı ama kafaüstü konusunda işler değişebilir.

18. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    1.894
    Dragonfly Red gayet başarılı bir DAC+AMP. Tek sıkıntısı Usb Audio Pro olmadan android telefonlarda ses kısık çıkmakta. Yani Stok player Tidal, Spotify, Apple Music gibi uyguların ses seviyesi IEM kullandığınızda bile cılız kalmakta. Ayrıca USB Audio Pro, isterseniz bundan sonra kısaca UAP diyelim ile kullanıldığında ses gerçekten kalite ve dB olarak muazzam oluyor. Mesela Apple + CCK lablosu ile kullandığımda daha ruhsuz çalıyordu. Bu da enteresan bir olay :)

Ben açıkçası sonradan sattığıma biraz pişman olmuştum.

Ses seviyesi Software değil de Hardware yani bir Volume Potu ile ayarlanabilseymiş on numara cihaz olurdu.

Bu arada JDS Labs C5D de on numara bir DAC+AMP tavsiye ederim.

karanehir35 ve DrWhite bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35 WAV

Beğenileri:
    3.537
    Red ozellikle de laptop icin cok guzel bir alet. Yazdiklarina katiliyorum Gokhan hocam, Red'i bana satman da arti bir deger oldu benim icin.
    Akg K7XX gibi gucu seven bir kulakligi bile zorlanmadan surmesi beni daha bir mutlu etti.:)

refuserQ bunu beğendi.
  20. ismail nas

ismail nas Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    inceledikçe kafam karışmaya başladı içinden çıkılamaz bir hal alacak herhalde:))
    JDS Labs C5D DAC+AMP fiyat olarak bana tuzlu gelir maalesef ki Dragonfly-black bile 400 TL civarı. ekonomik düşünmem lazım. bu durumda Dragonfly-black+ USB Audio Pro(21 Tl.) daha mantıklı olur. bu arada evde sony 7506 kafaüstü kulaklık ile dışarıda xiaomi pro kulaklık ile kullanmayı düşünüyorum.
    peki arkadaşlar bu aletler sony a15- a25 ne bileyim zx-2 ye yakın:) performans olacaklar mı.ayrıca fiio dac lar hakkında bilgisi olan varmı.

Sayfayı Paylaş