Fiio K5 Vs Sedef Audio SE III Karşılaştırmalı inceleme...

'Amfi, DAC ve Ekipman ݝncelemeleri' bölümünde ilkercom tarafından 17 Nisan 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    164
    Arkadaşlar merhaba ;

Belki biraz haddimi aşarak iki amfiyi birden inceleyip kıyaslayacağım. Bu amfileri gaza gelip aldığım ve ilk başta pişman olup sonradan fikrimin değiştiği AKG Q701 i sürebilmek için aldım. Kulaklık ikinci el alındığı için ilk başta burn in yapmaya gerek yok diye düşündüm. Ancak ne olursa olsun uzun burn in gerektiren bir kulaklık olabilir veya benim aldığım şahıs çok kullanmamış olabilir. Daha da önemlisi kullandığı amfi kulaklığı gerçek anlamda sürememiş olabilir. Dolayısı ile ben iki amfiyi uzun geceler boyu pişme sürecine tabi tuttum.
    Bu süreçte Q701 sürekli takılı kaldı. En az 150 saat pişme süreci geçirdi. sesi daha doğal gelmeye başladı.

Pişirme sürecinde kullandığım parçalar sürekli kullandığım JM Lab- Focal Test Cd serisinden 2 nolu CD. Bunun içinde pink noise ve çeşitli frekans tonlarının yanında enstrümanlar vokaller vs mevcut. Dolayısı ile bir ekipmanı pişirmek test etmek için en makul şartları sağladığıma inanıyorum.

Dinlemede ise Hüsnü şenlendiriciden daft punk a, ince saz dan infected mushroom a mozart dan George Michael e her çeşit müzik kullandım. Bir kısmını kendim CD den riplemiştim. Bir kısmı malum ortamlardan ele geçirme. Tamamı Flac , Alac ve hatta DSD.

Pişme sürecinde Fiio X3 ( birinci jenerasyon ) line out çıkışından amfilere bağlıydı. İtiraf edeyim X3 ün line çıkışı çok hoşuma gitti.

Dinleme ve test sürecinde ise Emu 0404 USB ses kartımı kullandım. X3 e göre bir miktar daha iyi geldi.

Kablo olarak ise kullandıklarım ; Kendi imalim olan USB kablo ile pc den ses kartıma girdim. Bu kablonun Data +/- hatları ile GND hattı yanyana gidiyor. +5v ise ayrı bir soketle pc den çıkıp ses kartına ulaştığı noktada birleşiyor.

İnterconnect olarak Focal Elite serisi RCA kablo ile bağladım.

Fiio K5 in incelemesini daha önce paylaşmıştım. Onu aralıklı olarak güncelleyeceğim.

Sedef SE III ün ise incelemesi hali hazırda var ve üzerine ekleyecek veya şurası yanlış diyebileceğim birşey yok.

Bu sebeple ikisini kıyaslamayı düşündüm.

Öncelikle belirteyim iki amfi de kendine has üstünlükleri olan kaliteli cihazlar. Verilen parayı hak eden alanı pişman etmeyecektir.Biri yerli üretim diğeri çin üretimi olması sebebiyle gayet makul fiyatlı ürünler. Tabii K5 bir miktar daha pahalı.

Aralarındaki farklar belli noktalarda belirgin olmakla beraber bazı noktalarda minimal farklar var. Bu farklar bazen karakteristik farklar. Bazen ise çok zor ayırt edilebilecek şekilde oluşuyor. Hatta bir dönem ben bu cihazları kıyaslayacak kulağa sahip değilim diye düşündüm :) Ancak sonradan not almak aklıma geldi. Bir kaç gün dinledikten sonra notlar almaya başladım.

İlk fark ettiğim konu Fiio daha açık karakterde bir amfi. Belki de tek bariz fark ve iki amfiyi gözler kapalı ayırt edebilme şansı buradan kaynaklanıyor. Fiio da tizler bir kaç db daha fazla. Bu sebeple sesi çok açık çıkıyor. Sibilansa meyilli kulaklıklarda rahatsız edebilecek seviyeye ulaşabilir. Amfinin gücü de fazla olduğu için sesi çok açmaya korkuyorsunuz. Bir diğer belirgin fark ise Sedef SE III de baslar miktar olarak 1 veya 2 db fazladır. Ayrıca daha dip çalıyor gibi. Lambalı karakteri yok denebilir.

Bu sebeple incelemeyi bas mid tiz sahne enstrüman ayrımı vs formatına çevirelim.Sonra yine +/- diye kıyaslarız.

Kutu içerikleri :

Sedef SE III ile adaptör haricinde birşey çıkmıyor. 6.3mm -3,5 mm dönüştürücü çıkmasını bekliyordum. Neyse ki elimde bol miktarda mevcut. Ambalaj olarak da sade bir kutu ile geliyor. Ancak ambalaj çok iyi amfi en ufak sallanmadan elime geçti.

Fiio K5 ise bu konuda farkı ortaya koyuyor. Hem baskılı hem janjanlı kutusu içinden USB kablo + dönüştürücü jack + lastik aksesuarlar vs çıktı. Adaptör yine belli bir kaliteyi yansıtıyor.

Malzeme kalitesi olarak Fiio burada ciddi olarak farklı. Seri üretim bir ürün olduğu hemen anlaşılıyor. Aluminyum kutusu ALPS potansiyometresi herşeyi ile kalite kokuyor. Sedef SE III amfi ise DIY manığı ile üretilmiş olmasına rağmen kalitesiz durmuyor. Ben bu kaliteyi hayli yeterli buldum. Aluminyum kasa ve volum tuşu güzel. Sadece aluminyum kesim yerleri de renkli olabilirdi. Ayrıca yine beklediğimden büyük bir kasası var.

Gelelim ses konusuna :

Güç : Burada Fiio kesin şekilde daha güçlü. Bazı şarkılarda Q701 i distorsiyona çok rahat sokuyor. Tabii o kadar ses açmaya ihtiyaç var mı ayrı konu. Ancak bu güç kulaklığın kontrollü sürülmesi için çok güzel bir avantaj. Sedef ise yine Q701 i distorsiyona sokmadan limitine kadar sürüyor. Genel olarak sesi daha fazla açabilseydim denmeyecek kadar güçlü. Ayrıca kulaklığı kontrol edebilme konusunda yine gayet iyi. O kısımda fiio dan eksiği yok. Sadece aşağıda da değineceğim gibi keyiften gaza gelip sesi son ses açıyorum. Gövdeli sesi sevenler için Sedef inanılmaz.

BASSS : Burada enteresan bir durum var. Fiio K5 solid olmasına rağmen lambalı vari basları var. Fiio bu konuda özellikle böyle bir yol seçmiş sanırım. Basların ön planda olması istenmemiş. Çözünürlük de artsın diye çalışılmış. Sedef SE III de ise solid amfiler gibi sıkı dolgun ve şiddetli basları var. Bir kaç db bas yönünden SEDEF daha güçlü. Frekans yükseldikçe aradaki karakter farkı artmakla beraber alt frekanslar çok yakın. Mid ve basların birleştiği veya birden çok enstrümanın çaldığı durumlarda sedef çok az daha detay konusunda iyi. Kitaro - Matsuri de bunu net şekilde seçiyorum.

Midler : Midlerin alt kısımlarında ufak farklar olmakla beraber detay doğallık gibi konularda sedef çok çok az daha başarılı. Vokallerde nefes alış verişler ağız şapırdamaları vs iki amfi de de belirgin. üst midler kadın vokaller konuşulduğunda ise biraz daha belirginleşiyor farklar. Burada enstrümanların detaylılığı doğallığı sesin analogluğu hep sedeften yana. Ancak farklar hi-fi severler tarafından ayırt edilebilecek seviyede.

Tizler : İki amfinin en büyük farkı. Hatta ilk fark edilen kısım burası. Fiio belirgin seviede daha parlak tizleri olan bir amfi. Bu çok az durumda avantaj olmakla beraber genelde dezavantaj oluşturabilir. Sibilansa meyilli kulaklıklarda hemen fark ediliyor. Veya kayıtta mevcutsa rahatsız edici olabiliyor. Ancak detay olsun sesin airy etkisi olsun reverbler vs yerli yerinde. zillerin çinlayıp devam etmesi gibi konularda gayet başarılı. Bu açıdan bakılırsa SE III ün K5 den eksiği yok. Sadece K5 biraz daha metalik çalarken SE III doğallığını hep koruyor.

Sahne / boşluk hissi : Daha önce de yazdım belki yine yazayım bana kızacaklar olacaktır ama fikrim bu şekilde yazmadan duramıyorum ; Ben kulaklık sistemlerinde sahne gibi kavramları anlamıyorum. Sahne konuşulduğunda hakikaten hayret ediyorum. Stereo sistemlerde olan sahne kavramı ile kulaklığın hiç alakası yok.

Ancak bu konuda birşeyler yazmak gerekirse : Sedef kulağa daha yakın çalıyor. Sesi daha sıcak geliyor. Boşluk hissi daha az. Fiio biraz daha uzaktan ses veriyor gibi. Enstrümanların bir birinden ayrımında aralarında belirgin bir fark olmasa da fiio bir miktar daha boşluklu çalıyor. Misalen Mozart KV 218 de enstrümanların basamak basamak sıralanmış önlü arkalı sağlı sollu duruyor hissi K5 de daha iyi. Sedef SE III de sanatçı enstrümanı kulağına sokuyor gibi. Ama bu rahatsızlık vermediği gibi bana daha hoş geldi.

Genel Ses Çözünürlüğü : Burada ciddi bir fark yok. Ancak amfilerin ses karakterleri sebebiyle ya burda bu ses varmış diğerinde duymadım dediğim oldu. Ancak jack ı diğerine taktığımda aynı sesleri orada da duydum. Genelde banabunu dedirten K5 oldu. Dediğim gibi psikolojik olması muhtemel. Ama genel bir fark yok.

Artılar eksiler veya kişisel tercihe sebebiyet verecek detaylar :

Fiio K5 :
    Artıları :

+ Şık dizayn
    + Ufak detaylarla kutu içeri vs daha iyi.
    + Dock olarak kullanılma özelliği : Burası elinde X7 , X5 II , X3 II , X1 ve E12 olanlar için pratiklik anlamında avantaj sağlasa da ses anlamında kaliteli bir interconnect ile fark olmayacağı kanısındayım. Ben kullanmadım açıkçası.
    + Alps potans , Gain ayarı gibi üretim detayları.
    +X7 ile balanslı line out çıkışına sahip olma. ( Amfiye amfi bağlama kafası ? ) ayrıca RCA çıkış da mevcut.
    +sıfır dip ses hısslama hınlama pop sesi gibi hiç olumsuzluk yok.
    +Ses kalitesi iyi , ferah sunum.
    +Ciddi bir güç çıkışı. Sanırım HD600 650 gibi kulaklıkları rahat sürer. Q701 de sıkıntı olmadı.
    + Detaylı ses. Hızlı pasajlarda karıştırmadan çalabiliyor.
    + Enstrümanların birbirine olan mesafesi ve kulağa olan mesafesi gayet iyi.
    +Sesi olduğu gibi yükseltmesi. Bas tiz pek bişey katmıyor. Sadece tiz kısmında biraz artış var.
    Bu kısma ekleme çıkarma yapabilirim.

eksiler :
    -Bir miktar soğuk ve metalik ses doğallıktan biraz eksik. ( Sedef e göre )
    - Sibilansa yatkın ses karakteri. Bir miktar parlak.
    - Sesi çok açınca distorsiyon oluşuyor. Bazen kulaklıktan bazen amfiden.

Sedef Audio SE III

Artıları :

+Sıcak detaylı ve doğal ses.
    +Daha analog karakterli ses.
    +Sıkı baslar
    +Yeterli güç.
    +Distorsiyonsuz ses. Sibilansa yatkınlık yok.
    + Yerli üretim.
    +Hem elektronik hem akıstik enstrümanlarda yüksek başarım.
    +Yakın sahne
    +Azaltılmış Lamba çınlamaları - mikrofonik etkiler. Kısa ısınma periyodu. ( Tabii bu Fiio K5 de düşünmeyeceğiniz detaylar)
    +Sesi renklendirmeden keyifli sunum. Referans sayılabilecek flat bir ses.
    +Makul fiyat. Hatta fiyatına göre çok çok iyi ses.

Eksiler :

-Belirgin olmamakla beraber çok az ( her zaman duyulmuyor da ) dip ses mevcut. Ancak ses az bişey açıldığında kayboluyor. Dinlemeye etkisi sıfır.
    -Sesin yakın enstrümanların sıkışık olması. ( Bu kısım pek rahatsız etmedi beni)
    -Gain ayarı olmaması bazılarına eksik gelebilir. Yine kullanmadığım bir özellik. Sürekli Kafaüstü kulaklık kullanıyorum. Ve k5 de olsun X3 d olsun gain hep high ayarda.
    -Dıy mantığında üretim - satış - dağıtım. ( beni pek rahatsız etmedi ama safkan kalite arayanlar olabilir. Bilemedim şimdi )
    Asiri sicak havalarda uzun dinleme sureleri amfiyi el surulmez hale getiriyor. Bi sure sonra ses camulaniyor. Belki q701 zorluyor. Ama k5 de ilk actigindan 2 saat sonrasina ses hep ayni. Isinma minimum.

Sonuç :

İki amfi de çok başarılı. Birini alan diğerinde aklı kalmaması lazım. Veya ikisini de alın bilemiyorum.
    Parasını hak eden ürünler. Özellikle SEDEF SE III 250 lira fiyatına göre çok çok iyi. Ses karakterleri yakın. Ama nüanslar farklı. Güç konusunda ikisi de bir çok kafaüstü kulaklığa yeter artar bile. Ancak Fiio K5 16 ohm da 1.7 watt güce ulaşabilen azman bir amfi. Sedef ise Q701 i sonuna kadar besleyen yer yer sesi %50 de kullandığım amfi.

Günler süren pişirme süreci ( Yaklaşık 1 hafta aralıksız çalıştı amfiler bazen aynı anda bazen tek tek. ) Günler süren dinleme ve yaklaşık 3 saat süren yazım sürecinden sonra okuyan herkese teşekkürler.

İçerikle veya herhangi konuda eksiğim yanlışım varsa affola.

K5 i aldığım fastfalcon Selçuk bey'e
    SE III ü aldığım Ahmet bey'e
    Forumda sürekli yazılarını okuyup ister istemez esinlediğim herkese teşekkür ederim.[​IMG]

Son düzenleme: 16 Ağustos 2016
    moonstar, Mikrobiyolog, egegural ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
  2. UmutecH

UmutecH Analog

Beğenileri:
    1.417
    Yorumlarınızdan Se3 sanki Q701 için üretilmiş gibi geldi bana. İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  3. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    164
    Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

Öyle denebilir. Hatta Ahmet bey Q701 e göre tune etmiş olmasın :p

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  4. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek MP3

Beğenileri:
    203
    Hasan bey eline yüreğine sağlık güzel detaylı bir inceleme olmuş,çok teşekkürler.

zekixx ve ilkercom bunu beğendi.
  5. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek MP3

Beğenileri:
    203
    [​IMG]Lambanın ve kullanmış olduğum malzemanin kalitesinden o sesin üstünlüğü,daha yüksek modellerle mukayese edebilirsiniz,kullanmış olduğum kapasitörleri özenle arayıp buluyorum,gümüş alaşımlı lehim kullanıyorum,ben daha yüksek 400-500 dolara satılan amfilerle mukayese ettim inanılmaz sonuçlar aldım ürünüme güveniyorum,forumdaki herkese saygılar sevgiler.

egegural, des_955, zekixx ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    164
    Amfi gerçekten başarılı. klasik müzik veya iyi kaydedilmiş bütün akustik müziklerde farkını ortaya koyuyor. Genel olarak iyi tasarlanmış lambalı amfiler giriş ve orta seviyedeki Solid amfilerden iyi çaldığı hep konuşulur. Tasarım daha da geliştikçe zaten lambalı amfiler hep farkını gösterir.

7. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    716
    Yabancı forumların birinde görmüş ve çok hoşuma gitmişti. Tartışmaya kapalı konular; - Lambalı mı transistörlü mü? Dijital mi analog mu?... ile başlayan birkaç konu daha vardı :).

coolblue bunu beğendi.
  8. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    164
    Bu gibi konuları insanların kendi deneyimlemesi daha iyi bence. Yabancı forumlarda veya sitelerde bakıyorsun olur olmaz ürünlere inanılmaz yorumlar yapılıyor. Gerçekten üst kalite Solid state bir ssitem tabii ki iyi oluyor. Ve parası da iyi oluyor. Ama ucuz yollu lambalı amfilerin de çok iyi işler yaptığını gördük.

Bu işlerde dinlemeden çok fazla ön yargılı olmamak lazım. Saplantılar ön yargılar gereksiz egolar insanı zor duruma sokar.

Bundan 3 sene önce filan bir sistem dinledim macintosh solid amfiyle tannoy speakerlar vardı. en az 50,000 usd lik bir sistem. ilk açtığında ne iğrenç dedim. 5 dakika sonra yerimden fırladım kaçarak uzaklaştım. Sebebi bu kadar iyi sisteme kulaklarım alışırsa bir daha başka bir şey dinleyemem diye düşündüm. Ama hala aklımdan çıkmıyor. 50 metrekare odada 150 200 metre genişliğinde sahne. tek tek her enstrüman yerli yerinde. O sesi verebilecek lambalı da az bir para değildir zaten.

egegural bunu beğendi.
  9. egegural

egegural Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Mükemmel bir karşılaştırma, inceleme yapılmış. Teşekkürler bu derece detaylı yazınıza.
    Ben Adli Bilimler doktoruyum ve Adli Ses Analizleri konusunda doktora verdim ve bir çok bant, ses dosyası incelemesi yapıp rapor verdim Adli Tıp Enstitüsünde. Kendimi tanıtma amacım konuya yakın olmamı belirtmektir.
    Yıllarca sıkıntısını çektiğim konu; kulaklıkla dinlerken kulaklar aşırı se açılmasından ve ani gelen seslerden dolayı kulaklarımın artık sağırlaşması. 1981 yılında ilk mosfet amplifikatörümü yaptığımdan beri transistörlü amlifikatörleri dinleyemiyorum ya da kısa süreli dinleyebiliyorum zihin ve kulak çok çabuk yoruluyor çünkü. A sınıfı yamaha amplifikatör ile mosfet araba amplifikatörü arasında dağlar kadar fark var. Mosfette 8 saatte yorulmazken A sınıfında 1 saatte aşırı yoruluyorum. İşim için ciddi bir kulaklık amplifikatörü gerekliydi. Ama o zamanlar pek lambalı yoktu ya da servet fiyatlardaydı benim için ben de sıradan kulaklık amplifkatörü ile çalışmalarımı yapmak zorunda kaldım. Ta ki Ahmet beyin Sedef 1 amlifikatörüne kadar. Sedef 1. ilk dinlediğimde 45 yıl önce yurtdışından dayımın getirdiği lambalı amplifikatör sesi geldi. Tok ve çok güçlü, bozulmasız. Tam işim için ve müzik dinleme için idealdi. Transistörlerin eksik harmoniklerinden kurtulduğuma sevinmiştim ki ben düşük güçlerde böylesi bir fark olabileceğini düşünmemiştim.Yamaha AX 390 amplifikatörün kulaklık çıkışını kullanıyordum ama Sedef 1 le dağlar kadar fark olduğunu gördüm. Sedef 1i (Sedef 2 v Sedef 3ü de aynı denemelere tâbi tuttum sonradan)
    Denemede philips sbc hp 800 kullandım çünkü kulağım en çok ona alışık ki; mukayese yapabilmemi sağlıyordu (işim gereği 20 civarında kulaklığım var)
    Bilgisayarın ses sistemini kullandım
    Basit, aynalı tabir edilen hoparlörlü, usb beslemeli bilgisayar hoparlörü kullandım.
    Kulaklıkla dinlemelerde sonuç ciddi biçimde tatmin ediciydi çok güçlü çok az bozulmalı.
    Bilgisayar hoparlörü denemelerimde sesi daha çok açabildiğim için sonuçlar ilginçti. Orijinal dıştan takmalı hoparlörün sibilansları (şşş sesleri) çok fazla olduğu halde SEDEF amplifikatörlerinden ses geçtiğinde seste azalma ya da kayıp olmadan sibilanslar gidiyor ses normale dönüyordu. Bunun dışında ses kalitesi de artıyordu (derin baslar, midler, tizlerin temizliği sıcaklığı)! (kulak kulaklıkla çok çabuk yorulup hata yapabileceğinden hoparlör denemelerini daha çok önemsiyorum.) Yani ara kat olarak ve kulaklıkla dinleme için çok başarılı buldum Sedefin 3 çeşidini de! Detaylara girme vaktim yok. Belki daha başarılı amplifikatörler vardır ama benim için son derece farklı ve yeterli oldular.
    Sedefler arasındaki farklar şunlar: SEDEF 1: çok güçlü ve tok sesi var frekans karakteristiği ancak diğerleriyle mukayese edince fark ediliyor. SEDEF 2. Frekans karakteristiği vaz geçilemez düzgünlükte, çok kaliteli sese sahip fakat gücü 1. gibi değil. SEDEF3 ise 1. den az düşük güçte 2. den az yüksek güçte fakat ses kalitesi genel olarak en iyisi. Ahmet bey çok ilgili, eleştirilere açık iyi iş yapmak isteyen bir kişi, fakat piyasa öyle acaip ki; basit bir kutu yaparlarken bile bir sürü yanlışla imal ediyorlar, görünüş olarak fabrikasyon amplifikatörlerle rekabet etmesi mümkün olmuyor. Sedefin 3 çeşidini de aldım 3 çeşidi de kendi özgün sesine sahip yani hiç birinden vazgeçemem:)
    Ahmet beye emekleri için ilgisi için teşekkür ediyorum. Selamlar...

pazac bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog FLAC

Beğenileri:
    822
    Güzel karşılaştırma elinize sağlık.

Ben de 1,5 aydır SE III sahibiyim ve Grado sr225i ile kullanıyorum. İkiliyi iş yerinde 60 ila 100 saat arası dinlemişimdir sanırım. Kulağım alıştığı için mi bilmiyorum ama, sanki SE III, Grado'nun zaman zaman yorucu olan tizlerini çok güzel dizginliyor gibi geliyor. Yani detay kaybı olmuyor, ama tizler kulağa daha az batıyor. Bu açıdan Grado ile iyi bir ikili olduklarını düşünüyorum.

Buradan Ahmet Bey'e teşekkürler..

egegural bunu beğendi.
  11. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    164
    Sedef amfinin öyle bir özelliği var evet. Tizleri parlak kulaklıklarda kontrol sağlıyor. Normalde sesi son derece notr.

Fiio K5 ise karanlık kulaklıkları biraz açmak tiz performansını geliştirmek için daha uygun.

egegural bunu beğendi.
  12. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek MP3

Beğenileri:
    203
    Fiyatlarda aldı başını gidiyor,dolar bildiğiniz gibi zam yapmamak için kendimi zorluyorum,sürümden kazanalım.

SoundMeister ve ilkercom bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş