Forum Hakkındaki Görüşleriniz, Önerileriniz ve Olası Hatalar

'Forumumuz Hakkında' bölümünde noXious tarafından 27 Ocak 2007 tarihinde başlatılan konu.

1. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    2.319
    @zxc bu hafta biraz yogunuz. Pazartesi halletmis oluruz diye dusunuyorum

zxc bunu beğendi.
  2. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    858
    Bakıyorum eskiden "yılın incelemesi" anketi yapılıyormuş. 2017 için de yapılsa keşke.

Picasso16 bunu beğendi.
  3. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    2.319
    Tavsiye başlık konuları düzenlendi bir süre önce konuştuğumuz gibi. Umarız konu kirliliğinin önüne geçmiş oluruz.

@mfya Uzun zaman önce yapılıyordu ancak çok ilgi görmediğinden dolayı kaldırıldı. Bir sene hadi denilse diğer sene yine benzer bir durum oluşuyor açıkçası.

refuserQ, DefinitioN, darkainu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    710
    Son birkaç gündür, aynı soru mesajlarının hem ilgili cihazın eskiden yapılmış inceleme sayfasına hem de genel tavsiye başlığına yazılıp, sanki bir mağazaya girmişsinizde kimse sizle ilgilenmemiş gibi "yardımcı olur musunuz?", "bakan yok mu?" gibi hoş olmayan durumlar mevcut.
    Ben de uzun zamandır takip edip, bir kaç yıl boyunca okudukta sonra 2015'te kayıt oldum, şimdi yeni gelen arkadaşların heyecanla ve aceleyle cevap beklediğini-öneri istediğini görüyorum.
    Önemli olan sabırlı olup okumak, sıfırdan öğrenmek ve ses farklılıklarının sadece bas-mid-tizden oluşmadığını anlamak diye düşünüyorum.
    Eğer yeni başlayanlar ile ilgili konular gözden geçirilirse çoğunun cevabı alınmış olacaktır.
    Emin olun kulaklıklar ve her türlü taşınabilir dinleme ekipmanının üzerine bu kadar detaylı konuların incelendiği başka bir Türk forumu daha yok.
    Aranan ses kalitesi biraz tecrübe biraz da önerilerle gelişiyor, ancak yeri gelirse Amerika'yı yeniden keşfetmek gerekli olabilir.:)

mfya, refuserQ, zxc ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    607
    Tekrar hatırlatmakta fayda var..

6. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    858
    Ben hemen üzerime alınıp cevap vereyim; dün 72 saat dolmadan yukarı taşıdım fakat özellikle kurallar kobusuna tekrar baktım, ürün ekleme yapınca 72 saat beklemeden güncelleme yapılabileceği yazıyordu. Ha tabi şimdi bir ürünümü daha satmaya karar verdim fakat ilk konuya eklesem de güncellemeyeceğim. Her gün güncellenmiş olur, abartmamak lazım. Bana kalırsa o kuralda böyle bir açık var. Her gün ürün eklesem her gün güncelleme iznimin olması kötü amaçla kullanılabilir.

Edit: 9. maddenin ilgili bölümü "...ilanlarınıza yeni bir ürün eklediğiniz zaman ''güncel'' zamanını beklemeden bilgilendirme yapabilirsiniz..." şeklinde.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2018
  7. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    607
    Evet bilgilendirme yapılabiliyor ama ilk ileti üzerinden. Öyle olmasa bile sizin gibi forumda oldukça aktif olup, gereksiz mesaj atanlara uyarıcı cevap yazan birisinden böyle bir açık arama beklemezdim. İyi forumlar.

8. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    858
    Ben o bilgilendirme ifadesini ileti yazma şeklinde algıladım. Eğer yanlış algıladıysam moderatörler beni uyarsın lütfen. Evet ben çok kuralcı bir insanım. Hatayı yapan ben olsam dahi karşılığı neyse verilmesi en doğrusu.

Açık arama konusuna gelince kuraldaki boşluk bariz belli ve ben farkında olduğum için bu sefer ürün ekleyecek olursam 72 saati bekleyeceğimi belirttim. Bu konuda içim rahat. Ama dediğim gibi ürün ekleme yapınca yalnızca ilk konu güncelleniyor, yeni ileti yazılmıyorsa ve ben bunu yanlış anladıysam herkesten çok çok özür diliyorum. Gereken neyse yapılabilir.

Kimin haklı veya doğru olduğu önemli değil, tüm samimiyetimle söylüyorum, uyardığınız için teşekkür ederim. Forum "katı" olduğu sanılan aslında basit ve önemli kurallar ile bu kadar yalın ve temiz bir şekilde ayakta. O bakımdan kuralları önemsiyorum.

Son düzenleme: 21 Mayıs 2018
    MuttFTS ve coolblue bunu beğendi.
  9. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    607
    Benim için de kimin haklı veya doğru olduğu önemli değil. Ben bilgilendirme ifadesini ileti yazma şeklinde ilanı güncellemeden ilk iletiden yapılacak gibi algıladım. Öyle değilse de ben özür dilerim. Yanny ve Laurel gibi oldu durum sanırım.

mfya bunu beğendi.
  10. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    858
    Evet ben onda çok nadiren Yanny duydum ama genelde Laurel :)

Moderatöre sordum bakalım. Doğrusunu öğreneyim. En azından iki farklı şekilde anlaşılabildiği ortaya çıktı.

Ama gerçekten ben o şekilde algılayıp gereksiz yere üste çıkarmışsam ayen beyan söylüyorum. Örnek teşkil edecek bir cezaya razıyım.

Daha yeni bir inceleme başlığı altında inceden bir satış yapıldı. Yazılı kurallara da aykırı değildi herhalde ama forum etiğine yakışmadı. Arkadaşın savunması da "kendince" çok haklıydı. O yüzden bu tür şeylere çok takıyorum.

coolblue ve Synchronicity bunu beğendi.
  11. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    710
    Sanırım başka forumlarda ki "tertemiz, qeyfe qeder $atılık, almayan uğraştırmasın, qelepir" gibi tipik satıcı sözleri ile satış yapıldığı durumlarda, bizim satışların ise makul oranlarda yeni ekipmanları almak için dayanak oluşturduğunu düşündüğüm kendi forumumuzda ki 2.el ilan bölümünde, tekrarı olmaması halinde cezai işlem gerektirmeyen yanlışlıklardır diye düşünüyorum :)
    Etik olarak inceleme altında "satıyorum" mesajını ben de kınıyorum.
    Hatta 2.el bölümüne gelen 30 mesaj sınırı daha farklı önlemlerde içerebilir.
    Yeni veya mesaj sayısı uymayan üyelerin tepkilerine istinaden "Letgo satış ilanları gibi 2.el satış bölümü sanırım kimsenin işine yaramayacaktır", zaten özel mesajda herhangi bir kısıtlama yok.
    Forumdan aldığım tüm ürünlerin hepsini severek kullandım, ürünlerini satın aldığım çoğu kişi ile de arkadaş oldum, bu ortamın bozulmamasını temenni ediyorum.

akaelos, furkan kocyigit, mfya ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. ceylansinan

ceylansinan MP3

Beğenileri:
    49
    Daha önce yapıldı mı bilmiyorum ama ne olur ikinci el satış konularında fotoğraf ekleme zorunluluğu gelsin. İçinde her bir ürün için 3'ten az fotoğraf bulunan konular yayımlanmasın, açan kişiye uyarı gitsin vs. bir şey yapılsın artık. Hadi 10 yıl önce hevesi olmayan adamın fotoğraf makinesi yoktu eyvallah ama ibre 2019'a dönerken piyasadaki en dandik telefon bile ürün satışı için yeter düzeyde kameraya sahip. Akşam karanlığında evin fayans döşemesi üzerinde değil de ortalama bir masanın üzerinde gün ışığında çekersen katalog bile basarsın, o derece.

Adam yazıyor, kulaklığın sağ tarafında çizik var. Ya bu kadar mı zor, 2 fotoğraf çek ekle, herkesin içi rahat olsun.

Şimdi bazı arkadaşlar "isteyene DM'den detaylı gönderiyoruz" diye savunabilir. Ama bu forum kültüründe DM'den kulaklık soranlara cevap bile verilmiyordu bi zamanlar, başlık olarak açılıyordu ki sonradan başka bir kullanıcı da aynı kulaklık hakkında görüş sahibi olmak isterse okuyabilsin diye.

Lütfen... Bu kadar zor olmamalı.

eses, Picasso16, zodiac_tauruss ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    607
    Foruma uzunca bir süre fotoğraf eklenemiyordu. Bazen de linklerde sorun çıkabiliyor. Sanırım bu durum düzeltildi.

Bir iki parça ürün satışları için, dediğiniz en az 3 adet fotoğraf belki olabilir ama daha fazla ürün satanlar için ayrı ayrı fotoğraf eklemek ilanın bütünlüğünü bozabilir. O zaman belki ilanları kategorilere bölmek gerekebilir. Kablo ayrı, kulaklık,dap ayrı gibi. Buna da forum altyapısı izin vermeyebilir.

Bu arada kullandığım telefonumu 15 sene önce almıştım, sizin dediğiniz gibi yeter düzeyde fotoğraf çekmiyor malesef.

14. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    710
    Forumda olan 2.el alışveriş anlayışına gereksiz bir istek.
    Eğer çok görmek isterseniz sizin de belirttiğiniz gibi kişiyle direkt diyaloğa geçip iletişim kurulabilir.
    Bu doğrultuda foruma gelmesi gereken bir zorunluluk veya kural olamaz, kişinin fotoğraflayamaması veya görüntü kalitesini yeterli aktaramaması, satım ilanı açmasına engel olacak bir şey değil, herkesin zamanı müsait olmayabilir.
    2 kişi arasında hızlıca başlayıp bitebilecek bir konu için foruma getirelecek büyük bir değişim kendimce mantıksız.
    Aslında forumun bilgi paylaşımı üzerine yoğunlaşması lazım böylece birçok sorunu aşmış oluruz.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2018
    coolblue bunu beğendi.
  15. delgren

delgren FLAC

Beğenileri:
    105
    Üşengeçlik ve tembellik hakkına laf ettirmem :rolleyes:

zxc bunu beğendi.
  16. ceylansinan

ceylansinan MP3

Beğenileri:
    49
    Eh iyi ya, herkes halinden memnun madem bana laf söylemek düşmez. İyi alışverişler, ne diyelim. :)

zxc bunu beğendi.
  17. theoldman

theoldman MP3

Beğenileri:
    81
    onerim sohbet kismi ile ilgili olacak, yukari basa ya da sol tarafa almak mumkun olur mu? genelde son konulara bakarken asagida kaybolup gidiyor.

18. Penguen

Penguen MP3

Beğenileri:
    9
    Fotoğraf yüklerken boyut sınırı 1 mb bildiğim kadarıyla günümüz için az kalıyor bu sınır.

19. supermix

supermix MP3

Beğenileri:
    37
    Kendini bilen insan müşterisi için zaten yeterince foroğraf koyar. Koymuyorsa ya satıcı ürününe değer vermiyordur yada satılmasada olur düşüncesini yansıtıyor olabilir. Herkes ürünü almadan önce hasar var mı veya çizikleri var mı görmek ister. Bazı kulaklık veya daplar var fiyatları gaytte yüksek. Günümüzde kurlar bu kadar hele artmışken.

20. Synchronicity

Synchronicity FLAC

Beğenileri:
    710
    Yakın bir tarihte elimde fazladan bulunan ve kullanmadığım 5 adet kulaklığı satışa çıkardım, ilan içeriğinde de herhangi bir fotoğraf yoktu ve 5 kulaklığın hepsi 6 günde satıldı.
    Alım-satım işlerinde ürünlerin genele hitap etmesi ne kadar önem taşıyorsa bir o kadar gerçekleştirilen diyaloğun kalitesi de önemli.
    Müşteri ve satış elemanı muhabbeti gibi algılanmamalı, bu görüşmeleri sadece kulaklık sahibi olarak değil, dost-arkadaş sahibi olarak sonlandırıyor ve hatta yeri gelince forumda duyurulmasa bile buluşmalar görüşmeler devam ediyor.

Diğer açıdan fotoğraf görmeden almayacak olan alıcının farklı sorunları olabilir, kandırılma vs. gibi düşünce varsa zaten sadece alış-veriş için değil iletişimde de eksiklik oluşturacaktır.

Zaman herkes açısından çok değişken olabiliyor, birkaç yüz liralık veya dolarlık alışverişe cidden müsait olamayabiliyoruz.
    Ofis dışında sürekli telefonla iletişimdeyim ve foruma fotoğraf ekleyebilmek ciddi zaman harcatıyor.
    Fotoğraflayabilmek yapabilen varsa sınırlandırılmış birşey değil, kaldı ki benimle iletişime geçen herkese aklında soru işaretleri kalmaması açısından direkt şahsi numaramdan kullandığım watsapp üzerinden interaktif bilgilendirmeleri tercih ediyorum.
    "Satılsa da olur satılmasa da..." gibi düşünerek kimse ilan vermiyor sanırım, ki bunu da sadece fotoğraf olmayan ilana indirgemek büyük bir öngörüdür.

Son düzenleme: 4 Eylül 2018
    Penguen, delgren, mfya ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş