Kulaklığı Takarken Ses Gelmesi

'Kulaklık Genel' bölümünde TheyDontKnowUs tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. TheyDontKnowUs

TheyDontKnowUs Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Öncelikle herkese iyi günler. Sorum başlıktaki gibi. Detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, kulaklığı herhangi bir kaynağa takarken (walkman,pc) kulaklıktan gelen "pıt" sesinden bahsediyorum. Sanırım İngilizce'de "popping" olarak geçiyor. Bu sesin çıkmasının sebebi nedir ve kulaklığa zarar verir mi ? Benim karşılaştığım sorun yeni aldığım NW-A35 model numaralı Sony Walkman için. Önceden kulaklığı takarken bu ses gelmiyordu ancak artık geliyor. Herhangi bir darbe vs. almadı. Bu ses kulaklığa zarar verir mi ?

felix bunu beğendi.
  2. veterinerci

veterinerci Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Bununla ilgili bilgim az olmakla beraber mühendis bir arkadaşıma be de bu soruyu sormuştum. O da bunun arktan dolayı olabileceğini söylemişti.

Genel olarak beni ulaştığım sonuç ise altın kaplamalı jakların sesin kalitesinden ziyade bu ark yüzünden oluşan "pıt" seslerini en aza indirgemesi.

Başkasının yalancısıyım. :)

felix bunu beğendi.
  3. Sarelle500gr

Sarelle500gr MP3

Beğenileri:
    6
    Bu iphone 6s te her zaman oluyor, ayrıca yeni aldığım xduoo x2de samsung sd takıp açtığımda ses yapmazken, sandisk takıp açtığımda pıt diye bir ses çıkarıyor açılırken dışarıdan duyulacak şekilde.

felix bunu beğendi.
  4. Ahmetg

Ahmetg Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Neden rahatsız etti ki? Yıllardır duyarım hiç de takmadım.

felix bunu beğendi.
  5. SonyPro

SonyPro FLAC

Beğenileri:
    91
    Cihazdaki elektrik akımından dolayı nötr kulaklık driverlarının yüzeyinin aniden + elektrikle elektriklenmesinden kaynaklı. Sıkıntı yapmaz anfi gibi yüksek ses üretecek cihazlara dikkat edin.

felix bunu beğendi.
  6. zxc

zxc DSD

Beğenileri:
    2.814
    Bazi amfilerin dizayni geregi boyle bir ses cikabiliyor. Tam sebebini unuttum. Kulakligi takip sonra amfiyi acarsaniz da gelebilir ayni ses (amfi bagimsizsa tabii ki). Farkli tekniklerle elimine etmek tabii ki mumkun. Ancak amfi dizaynini gereksiz yere daha komplike yapmamak, fiyati arttirmamak, mevcut ses kalitesini korumak icin (sadece bu sesi yok etmek icin ses yoluna ek parca koymamak, ses yolunu uzatmamak icin) zararsiz olan bu sese katlanilabiliyor.

Ark degildir. Jak materyalinden bagimsizdir. Ses kalitesinden bagimsizdir.

felix ve mfya bunu beğendi.
  7. felix

felix MP3

Beğenileri:
    36
    Konuyu sabırla açıklayan arkadaşları tebrik ediyorum, verilebilecek ne kadar şuku varsa hepsini veriyorum.

Sayfayı Paylaş