Oriolus MK2 İzlenimlerim

'Diğer Markalar' bölümünde karanehir35 tarafından 22 Kasım 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. karanehir35

karanehir35 WAV

Beğenileri:
    3.537
    Oriolus Mk2'yi dinlemem icin gonderen sevgili @fortress34 Sertug ve Pw5 bakir kabloyu yollayan @DrWhite Mustafa'ya cok tesekkur ediyorum. Sayelerinde bu fenomen iemi dinleme firsatini buldum.

Inceleme esnasinda Oriolusu; hem stok epik kablolu hem de bakir kablolu haliyle yazmaya calisacagim.
    Stok Epik Kablolu Oriolus.

MALZEME KALİTESİ
    [​IMG][​IMG]

Oriolus 1 dinamik ve 3 Dengeli Armatur surucuye sahip hybrid bir kulakici kulaklik.

16 ohm empedans degeri ile surulmesi gayet kolay bir iem.

Kucuk bir kutu icinde geliyor Oriolus. Kutudan cesitli uclar,bez,yuvarlak ve metal tasima kabiyla Oriolusun kendisi cikiyor.

Akrilik malzemeden yapilan Oriolus, diger iemlere kiyasla buyukce bir yapida ve de gayet saglam. Kucuk kulaga sahip kisilerde fit problemi yasatabilir. Benim kulagima custom benzeri tam oturdu. Bu acidan fiti guzel,izolasyonu da iyi derecede diyebilirim kisaca.

SES ANALİZİ

Oriolus, dogal calan bir iem. Enstruman sesleri bu anlamda gercekcilige sadik. Yapay bir durum yok.

Ses; altfrekans bolgesinde warmish/sicaga yakin, mid bölgesinde notrun hafif sicaginda; ve tiz bolgesinde ise epik kablo acisindan nötr-parlak arasinda; bakir kabloda nötr-hafif sicak arasinda.

Oriolus ozellikle altfrekanslarda dogalligi,govdeliligi yakalayan bir iem. Bass; miktar olarak analitiklik ile bassheadlik sinifinin ortasinda, ne az ne de cok. Midbass ve subbastan belirgin vuruslar yapabilme becerisine sahip Oriolus. Kontrbasstan, davula,yapay basslara degin bu anlamda dinleyenleri mutlu eden bir iem. Basslar; cozunurluk olarak yuksek, hiz olarak metal muzik acisindan orta derecede, derinlik ve siddet olarak sony xba z5 harici dinledigim cogu iemin ustunde. Bu durum, Oriolusu coklu turlerde basarili yapan bir durum. Altfrekanslar acisindan getirilebilecek tek elestiri, basslarin hizli metal muzik kayitlarinda yavas kalmasi.

Bu bölge mid ve tizlere oranla az daha sıcak çalabilen bir bölge. Telli ve üflemeli calgılar tam doğal bir tını ile gelirken, vurmalı çalgılar kendi doğallıklarının bir tık üstünde bir sıcaklıkla geliyorlar kulağa. Fakat tonal denge acısından burda da ortalamayı tutturan bir iem Oriolus.

Yine Oriolus'da vurmali calgilar özelinde hafif bir midbass humpi/fazlaligi oldugunu da belirtelim.

Mid bolgesinde stok kablo acisindan enstrumanlar önde, vokal az geride bir sunum var. Enstruman sesleri dogal, gercekci,perdesiz ve net. Ozellikle enstruman sesleri, dogalligi ve cozunurlugu kisimlarinda dinledigim en iyi iem Oriolus diyebilirim.

Vokallere gelirsek, az geride olmanin ve onceligin enstrumanlara verilmesinden dolayi hafif perdeli bir sunum olsa da yine detay ve netlik iyi seviyede diyebilirim. Vokal olarak bence Solar'in gerisinde bir iem Oriolus. Solardaki sicak, govdeli ve muzikal vokalleri Oriolusta tam anlamiyla bulamadim. Kadin ve erkek vokaller acisindan yaptigim dinlemelerde, ozellikle erkek vokallerde govdeyi ve o bariton/kalin sesi Oriolusun iyi seviyede verdigini gordum.

Bakir kablo ile durum, vokallerin lehine biraz daha degisti. Vokaller enstrumanlara yakin bir konuma, öne geldiler. Bu da daha net, govdeli ve warmish sicaga yakin bir vokal sunumu elde etmeme neden oldu. Bu acidan sikayet edebilecek pek bir durum kalmadi benim acimdan.

Kisaca, kabloya farkli tepkiler veren bir iem Oriolus.

Oriolus; hizli ve az parlak tizlere sahip bir iem. Üst mid araligi genelde kontrollü ve kulak tirmalayan sertlikler pek yok. Stok epik kablo ile metalde tizler cok hizli ve yorucu olabildiginden, bakir kablo bu alanda da epey iş gördü.

Sonradan yaninda verilen Pwn5 bakir kablonun faydasi sese sicaklik ve govde verirken tizlerin hizini törpülemesi ve azaltmasi.

Stok epik kablo ile basslar yavas, tizler de cok hizli olunca özellikle metal muzik özelinde ortaya yorucu bir sunum cikiyordu. Sanirim Oriolus firmasi bunu gorup, sonraki surumlerde epik kablo yerine Pwn5 bakir kablo vermeye basladilar.

Oriolus bir iem icin genis sayilabilecek bosluklu bir sahneye sahip. Genislige kiyasla sahne derinligi daha az Oriolus'un.

Enstruman ayrimi-yerlesimi ve konumlandirilmasi noktalarinda Oriolus'u basarili buldugumu belirtmek isterim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 22 Kasım 2016
    bakieryigit, Sechtdamon, baran88 ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. DrWhite

DrWhite FLAC

Beğenileri:
    741
    Döktürmüşsün Ahmet hocam gene :ok

Edit :D bakir kablo için konuşursak.

sahnesi geniş, bassları dolgun, midler perdesiz, sesleri doğru veren başarılı bi iem aynen hocam, bassları hızlı bi dap bulunursa mesela tera :D o zaman "end game" ya da " game over" dedirtecek bi alet.

Boğaç hocanın hibrit kablosuyla denedim farklı kablo olarak, onda sahne uçtu :D ama kendi pw no5 kablosu en ideali.

Bu arada Ahmet hocam 901s gelince bakalım neler olacak oriolus la :naughty

Son düzenleme: 22 Kasım 2016
    Mikrobiyolog ve karanehir35 bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35 WAV

Beğenileri:
    3.537
    Tesekkurler Mustafa dostum.
    Senden de bir Oriolus kullanicisi olarak 2-3 kelamli yorum bekleriz.

mattiadestro, DrWhite ve refuserQ bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    1.894
    Elinize sağlık Ahmet Hocam. Merak ettiğim bir kulaklıktı. Sitemizde bir fikir sahibi oldum.

5. karanehir35

karanehir35 WAV

Beğenileri:
    3.537
    Tesekkurler Gokhan hocam.
    Elektronikseverler ile jazzseverleri ayni iem ustunde bulusturmus Japonlar.
    Ben kendi adima özellikle Etnik/Halk muziginde Oriolus'u; Erdal Erzincan Baglamasini en dogru sekilde veren iem olarak goruyorum. Sem9'dan Solar'a Sony Xba Z5'den Um50'ye degin denedigim/dinledigim iemler acisindan nihayet gercek baglama sesi budur diyebildim.

refuserQ bunu beğendi.
  6. refuserQ

refuserQ FLAC

Beğenileri:
    506
    Etkileyici

karanehir35 bunu beğendi.
  7. mattiadestro

mattiadestro FLAC

Beğenileri:
    257
    gökhan abi sen buluşmada dinlemedin mi ya :D karıştırıyor muyum yoksa?

ahmet abi her zamanki gibi çok özenli bir inceleme olmuş. eline sağlık.

moonstar, refuserQ ve karanehir35 bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    1.894
    Baybars doğru ya dinlemiştim. Demek ki diğer iemler ile kıyasla pek hafizamda yer etmemiş diyerek hemen kaçayım :p

mattiadestro ve refuserQ bunu beğendi.
  9. sertac

sertac MP3

Beğenileri:
    136
    Bu kulaklığı sağolsun Ahmet hoca bana da dinletti inanılmaz hoşuma gitti, Çok dolgun Bir sesi var sanki kulağa eksik hiç birşey gelmiyor.
    K10 ile kendimce ab testi yaptım k10 kablosu ile k10 daha iyi çalıyordu bana göre. Fit problemi de sıfır diyebilirim cuk diye oturdu hiçbir rahatsızlık vermedi.

zekixx bunu beğendi.
  10. zekixx

zekixx MP3

Beğenileri:
    181
    Selamlar, Ankara bulusmasinda Mustafa hocam dinletmisti bana, bende cok memnun kaldim. Butce ayarlayabilirsem almayi dusunuyorum.

11. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.153
    Elinize sağlık. Birçok kişi aldı kulaklığı siteden. Kullanan diğer arkadaşlardan da yorum bekleriz

Sechtdamon, karanehir35, sertac ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. sertac

sertac MP3

Beğenileri:
    136
    @baran88 hocam siz dinlediniz mi ? sizden de bir şeyler duymak güzel olur .

baran88, refuserQ ve Sechtdamon bunu beğendi.
  13. baran88

baran88 Yönetici

Beğenileri:
    1.153
    Anca cevap yazabiliyorum kusura bakmayın. Kulaklığı dinledim ve beğendim diyebilirim. Rahatsız etmeden çözünürlüklü bir şekilde çalıyor. Hatırladığım kadarı ile gözüme midlerin geride ve renkli olması batmıştı ancak dediğim gibi dinlenilir bir kulaklık.

karanehir35, refuserQ, zekixx ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. Italoman

Italoman WAV

Beğenileri:
    796
    Buluşmada ben de dinlemiştim ama aynı sebepten ötürü görüş bildirmekten kaçınmıştım :)

15. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.261
    Benim hatırladığım midler öyle geride değildi , hangi kablo ile kullanıldı değişir ama pw5 ile midlere ben geride diyemem kişisel olarak.

Ahmet eline sağlık , ayrıntılı inceleme olmuş.

16. DrWhite

DrWhite FLAC

Beğenileri:
    741

Bi çok kulaklığın midler vokal vs. iyiliği adına öne alınıyor ama evet biraz geride midler ya da tam olması gereken yerde, fakat renkli çalmasına katılamayacağım genel olarak doğal çalan bi alet enstrüman dinlemek güzel gayet.

Benim sorun diyeceklerim kötü kayıtta sibilans yapması, ve çok eğlenceli çalmaması. Onun dışında üst seviye bir iem olduğu sesten de kablodan da shell den de belli :)

17. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.261
    Genel olarak Kulaklık için biraz renkli çalıyor diyebilirim , tabii yine kişisel görüşüm :popcorn

karanehir35 ve DrWhite bunu beğendi.
  18. DrWhite

DrWhite FLAC

Beğenileri:
    741
    Bakicim ne renk çalıyor peki :D

tsn141, SoundMeister, Yabguz ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. okty_k

okty_k WAV

Beğenileri:
    586
    Sonunda her fani kulaklığın başına geldiği gibi, Oriolus Mk2'nin de üzerine yavaş yavaş toprak atılmaya başlandı demek... :naughty

zafer çoban ve DrWhite bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit FLAC

Beğenileri:
    1.261
    Bir iemin renkli çalması verdiği müzikallik kulakta hoş etki bırakıyorsa kötü değildir ki :) şahsen kulakiçi kulaklıklarda biraz müzikallik arayan biriyim , kulakiçi referans çalsın diye bir arayışım yok , iem kısmı dünya da şuan o kadar çok gelişmeye açık ki ben referans çalıyorum diyen iem 6 ay sonra alt sıralarda kendine yer buluyor günümüz de malesef, o yüzden sular biraz durulana kadar 2-3 yıl sürer bu iş daha, müzikal ve istediğim tarza uygun iemlere öncelik veriyorum artık, referans ses arayana da kafaüstüne yönelmesini tavsiye ederim. Verdiğiniz parayı daha çok hak eden cihazlar alıyorsunuz en azından.

Vordhosbn, DrWhite ve zekixx bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş