PHİLİPS FİDELİO X2

'Philips' bölümünde Mustafa ALKAN tarafından 3 Eylül 2016 tarihinde başlatılan konu.

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    IMG_20160903_000745.jpg
    Fidelio X2
    Selamlar. Konumuz philips'den beklenmeyen ve bizi şaşırtan derecede kaliteli bir kafa üstü kulaklık.Sanirim Philips alt ve orta seviyede yeterince oyalandigini farketmiş olacak ki bizlere X1 ve ardından X2 gibi gerçekten kaliteli iki kulaklik sundu.
    OZELLİKLER
    Frequency response
    5 - 40 000 Hz
    ImpedanceMaximum power input
    30 Ohm
    500 mW
    Sensitivity
    100 dB @ 1mW
    Speaker diameter
    50 mm
    Distortion
    <0.1% THD
    Acoustic system
    Open
    Diaphragm
    LMC
    Magnet type
    Neodymium
    Type
    Dynamic

IMG_20160903_001223.jpg
    KARA SAVAŞÇI

X2 tamamen siyah renk. Malzeme kalitesi iyi. Konforlu. Uzun süreli dinlemelerde rahatsızlık vermiyor.Goruntu olarak ise oturaklı sağlam ve yakışıklı..Kablosu biraz fazla uzun tutulmuş,sanirim masaüstü dinlemeler için böyle yapılmış, sağa sola başımızı cevirmek,uzaktaki bir nesneyi almak gibi atraksiyonlar sorunsuz yapılıyor.
    IMG_20160903_002615.jpg
    AÇIK YAPİLİ VE BASLAR GÜÇLÜ
    Evet X2 açık bir kulaklık. Sadece dap ile kullanimda yeterli derecede sürülebilir ve bir eksiklik hissettirmiyor ama gerçek gücünü amfi ile birlikte gösteriyor. Bu bakımdan amfiye muhtaç değil ancak iyi bir amfi X2 yi daha Heybetli hale getiriyor.Govde kesinlikle artarken sahne genişlik derinlik olarak ileri gidiyor ve daha etli bir sunum alıyorsunuz.D dolayısı iyi bir amfiyi kesinlikle hak ediyor..
    Frekans eğrisi Nötr denemez ama V Shape de değil. İkisi arasında Sanki Bas ve Tiz Çok az önde gibi ama klasik V tarzında değil. Midleri kaybolmuyor.
    SAHNE &DETAY
    Analitik veya teknik sunumdan çok Müzikal bir tarzı var. Dinlerken keyif veriyor.
    X2 Geniş baya geniş sahneli.. öyle ki bazen sag tarafda ayrı sol tarafda ayrı seyler dinliyorsunuz sanki iki ayrı kulaklık ile iki ayrı müzik dinler gibi. Enstrüman ayrımı iyi derinlik de öyle. Ancak kaliteli kayıtlar olması gerekiyor ve bu ayrım için gerekli tarzda parçalar. James Brown , Janis Joplin gibi Sanatçıların parçalarında sahnenin ne demek olduğunu gösteriyor bize. Gövdeli detaylı ve geniş sahneli bir kulaklık...
    IMG_20160903_001717.jpg
    Bas
    Baslar açık yapıdaki bir kulakliga göre çok iyi. Grado serisi ve planar hifiman He 400 gibi kulakliklarda hasret kaldığımız güçlü baslari verebiliyor. Bunları verirken detaydan ödün vermeden veya diğer frekansların önüne geçmeden yapıyor. Elektronik R&B Rap gibi türlerde gereken Sub Bas eksiksiz bir şekilde var. Bir dj kulaklığı gibi bas frekanslara yoğunlaşan bir yapısı yok ama hakkı neyse veriyor. X2 kullanan biri kesinlikle bas konusunda eksiklik var diyemez bana göre.
    Davullar tane tane ve hissettiren cinste duyuluyor.
    Özetle Baslar X2 de gayet iyi ve yeterli..
    Tiz
    Üst frekanslarda roll off denen kesilme yok. Davuldaki crash ziline vurulunca o tını kesilmeden devam edebiliyor, parca devam ederken dikkat edince zildeki ses hala geliyor azalarak.Sibilans olan kayıtlarda olabildiğince asgariye indirmeye çalıştığını gördüm mesela Jason Derulo Dinlerken..Bazi kulakliklarda dinlenemiyecek kadar sibilans varken x2 de normal seviyelerde seyretti.Berrak ve yormayan detaylı tizler var.
    Mid
    Midleri yani parçalardaki Bas ve Tiz haricindeki frekansları ve diğer enstrümanlari gayet detaylı veriyor. Genelde mid ne kadar kaliteli olursa ve diğer frekanslarla eşit olursa fiyat o denli artar ve beğeni yükselir. Ben midleri beğendim sayıca fazla enstrüman olan kayıtlarda bir kayıp yok hangisine yogunlasirsam onu duyabiliyorum. Tabi daha kaliteli midleri olabilirdi belki bunu X3 de görebiliriz.
    IMG_20160903_001816.jpg
    SONUÇ
    Philips markasını Fidelio X serisi için tebrik ediyorum. Kişisel olarak beğendim tavsiye ederim.Malzeme kalitesi iyi,kablo kumaşa benzer yapıda ve plastik değil. Biraz fazla uzun. Değiştirilebilir yapıda.isteyen daha kaliteli kablo yaptırabilir.Pad değiştirmek de mümkün.
    Okuyabildiginiz için tebrikler. Müzikle kalın.

2. osman59

osman59 MP3

Beğenileri:
    47
    Bu güzel inceleme için teşekkürler.

Yapım kalitesi, fiyatı ve performansı açısından Fidelio X2 için şu ana kadar olumsuz bir inceleme veya yoruma rastlamadım.

3. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.615
    İlgi alanımda olan bir kulaklık.Alacaksanız tam performans için güçlü bir müzikçalarınız ya da yeterli bir amfiniz olsun.

Eline sağlık.

Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  4. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    552
    İnceleme için teşekkürler. Kulaklığı hangi amfiyle denediniz acaba ?

5. moonstar

moonstar DSD

Beğenileri:
    3.031
    Eline sağlık Mustafa, çok hızlısın maşallah. X2 yi beğenmene sevindim ;)

6. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    Cayin c5 ve xd05 amfi ile denedim. @coolblue

coolblue bunu beğendi.
  7. Miran

Miran MP3

Beğenileri:
    103
    Nerden, kaça aldınız?

8. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    650 tlye almistim shbndn de.Sattim. Yine bulsam tekrar alırım.

9. sserkogss

sserkogss FLAC

Beğenileri:
    419
    Elinize, kulaginiza saglik. Keyifle okudum. Incelemeyi okurken bazi yerlerde hp1000 aklima geldi, "ozellikle normal bir muzik calar ile yeterli verim alinsa da guclu bir calar veya amfi ile daha iyi olur kismina"

Elinizde karsilastirabilecek baska kafaustu varsa karsilastirabilir misiniz? Almayi dusunen arkadaslara iyi bir fikir verebilir.

10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    Ayni donem elimde olan hifiman he400s ile kiyas yapinca daha muzikal olan x2 yi daha cok beğenmiştim. Açık yapida olup sahne ve detayda n ödün vermeden guclu bas verebilen ender kulakliklardan. Bence tam bir all rounder. Tek eksigi acik yapıda olup ortam gurultusunu alip vermesi...

11. carnetDeVoL

carnetDeVoL Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Basslar çok yoğun hocam bence , bass miktarı biraz ağır geldi bana. 400i daha bi all-rounder gibi. X2'nin basslar bi süre sonra sağlam yoruyor müzik dinlemek istemiyorsun kendi açımdan konuşuyorum tabi. Sahne ve detay konusuna katılıyorum. Gayet başarılı kulaklık olmuş.

400S direk 0 bass kulaklığı fakat netlik çözünürlük açısından X2'den yukarıda benim görüşüm.

12. bora şahin

bora şahin MP3

Beğenileri:
    141
    o devasa boyutlarıyla ev dışında kullanım biraz fazla cesur olur zaten:) şahsen çok severek sıklıkla ev dinlemelerimi yaptığım, yüksek çözünürlüğü ile mest eden bir kulaklık deyip kaçayım ben de:)

13. Miran

Miran MP3

Beğenileri:
    103
    Şimdi sahibinden'de 1350 lira. Abv dolar

14. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    400s de bas olsa zaten maceraya gerek kalmazdi.

15. DefinitioN

DefinitioN Analog

Beğenileri:
    3.615
    X2 sahipleri bu mesajı görecektir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar X2 'yi hangi kabloyla kullanıyorsunuz?Stok kablo mu?

Yükseltme yapanlar fark hissettiler mi?

X2 için kablo yükseltmenin elzem olduğunu düşünüyorum.Stok kablo ve ayrıca aldığım ucuz kısa kablo seste zaman zaman parlamaya yolaçıyor.Belki pişmedikleri içindir.

Kablo arayışındayım ama fiyatlar çılgınca.İyi bir saf bakır kablo neredeyse kulaklık fiyatına........

Var mı kaliteli kablo ile X2 yorumlayacak olan bir arkadaş?

16. bora şahin

bora şahin MP3

Beğenileri:
    141
    ben stok kablo ile kullanıyorum. Açıkçası fostex th-x00 geldiğinden beri birazcık pabucu dama gitti ama:) ben de merak ediyorum kablo yükseltmesi ile doğacak farkı.

17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN WAV

Beğenileri:
    878
    Baslari gövdeli ve güçlü bir kulaklık x2. Parlama veya tizlerde one çıkma durumunu hiç yaşamamıştım. Tabi kullandigim kaynakla ilgili olabilir hifiman ve sony daplar biraz sicak ve karanlik malûm. Hybrid kablo daha iyi olur sanki.

18. mfya

mfya FLAC

Beğenileri:
    730
    @Mustafa ALKAN hocam oncelikle elinize sağlık. Dinlerken kafamdaki yorumlara cevap anahtarı mahiyetinde bir inceleme olmuş :)

Teknosa stoğuna girdiği haberinden sonra malum hype trenine ben de katıldım :)

O konu altında ufak ufak izlenimler paylaşılıyor ancak asıl yeri burası diye düşünüyorum.

Yukarıda zaten güzel bir inceleme yapılmış ben sadece kendimce önemli birkaç ekleme yapacağım.

@DefinitioN hocamın kablo arayışına sanırım yakında ben de katılacağım. Gümüş kablo ile denediğimde ses olumsuz yönde inanılmaz değişmişti. Kablo yukseltmesine kesinlikle iyi tepki vereceği kesin fakat hangi kablo olmalı ben de merak ediyorum.

Güç isteyen kulaklık nedir ve doyunca nasıl tepki verir X2 ile anladım. Beni tanıyanlar bilir, ekipman ve müzik türü ne olursa olsun çoğunlukla yüksek sesli müzik dinlerim, kalan dinlemelerim de çok yüksek sesli olur :)

Kulaklığı X5iii ile dinlerken 110/120 seviyesinde sesin çok değiştiğini farkedince ucuz yollu bir amfi desteği arayışı sonucu araya SDF III koydum. Yeterli gücü verince sesi açmak istemedim. Sunum artık düşük ses seviyesinde bile çok güzel. Hayatımda ilk defa düşük seste müzik dinliyorum. Ses düzeyi yaklaşık olarak 1/3 seviyesinde yani saat 10-11 konumunda. Gücü alınca tüm detay ve genişlik düşük seste bile çok güzel bir kıvama geldi.

Sonuç olarak X2 telefonla bile güzel çalan bir kulaklık eyvallah ama verin gücü. Korkmayın :)

Konfor konusunda 380 gram olması kesinlikle gereksiz bir ayrıntı. Kafa bandının ve pedlerin rahatlığı ortalama bir kafa üstü kulaklıktan çok daha iyi düzeyde. Çok uzun süre yorulmadan dinlemeler yapılabilir. Kesinlikle rahat bir kulaklık.

erenn, Atilla, refuserQ ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  19. yalpererdogan

yalpererdogan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Bu ilk girişim olacak forumda. Bugün ben de dayanamayıp x2 aldım teknosa dan, capitol mağazasında 1 adet kaldı. Ofiste ve dışarıda master dynamic mh40 kullanıyorum, evde fostex t40rp mkii. Daha kulaklık burn-in olmadığı için master dynamic in her konuda gerisinde kalıyor. Yanması tamamlandıktan sonra tekrar yan yana karşılaştırmak lazım. Ancak master dynamic e göre çok rahat bir kulaklık, kafayı kesinlikle acıtmıyor, kulak pad leride aynı şekilde. Ev tipi kullanım için çok güzel ama stok kablo gerçekten kötü olabilir, yandıktan sonra başka kablolar ile de deneme yapacağım.

erenn ve mfya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş