USB Dac'a PC'den gelen parazit

'DAC' bölümünde ColorTR tarafından 15 Temmuz 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Arkadaşlar herkese selam,

DragonFly black dacımı değiştirerek Nuforce uDac5 aldım lakin usb'den gelen paraziti bir türlü engelleyemedim. Aynı kablolar, aynı bağlantı vs. telefona taktığımda hiçbir şey yok yani sorun kablolarda yada hoparlörün elektrik tesisatıyla ilgisinde değil tamamen bilgisayarın usb'sinden gelen bir parazit. Dac'ın usb'sini pc'ye takmadan araya takabileceğim bir parazit engelleme aparatı gibi bir şey var mı? Orta seste sürekli arkadan boş gelen bir parazit var, özellikle geceleri sessizlikte çok sinir bozucu oluyor. Bilgisayardan usb'yi çıkarttığım anda kesiliyor. Farklı kaynağa taktığımda da olmuyor.

Yardımlarınızı rica ediyorum :)

2. lavgirin

lavgirin MP3

Beğenileri:
    67
    Audioquest'in jitterbugu var ise yaradigi iddia ediliyor , ben denemedim.50 dolara deger mi bilmiyorum.

Ama genelde yeni gigabyte anakartlarda dac-up portlari oluyor.Gercekten bu konuda iyi is yaptigini soyleyebilirim , parazit ,dipses , hatta bazi frekanslarda yuksek seste olusan distorsiyonu bile silip supuruyor.

Isinize cok yaramaz belki ama bu konudaki deneyimimi serpistirmis olayim.

prostheticwhim bunu beğendi.
  3. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Teşekkürler hocam, jitterbugı bir inceleyim çok işe yarayacakmış gibi gözükmüyor kesin işe yarayacağını bilsem 50 dolara da acımam çünkü önüne geçemiyorum. Ben boyut olarak şöyle daha kalifiye bir aparat olur diye düşünüyordum :))

4. raven

raven MP3

Beğenileri:
    85
    Merhaba,
    bilgisayarın diğer usb portlarına ne takılı? Örneğin bir usb harddisk kullanıyor musunuz? Evet ise usb diski söküp bir deneme yapın.

Sadece parazit için değil ses performansında da iyileşmeler için araya bir ethernet player koyabilirsiniz. Raspy. pi, cubox vs gibi ufak hesaplı şeyler bu konuda işe yarar.. Yani bilgisayar nas görevi görecek. Sunucu olarak ethernet üzerinden akış yapacak. Ethernet izolasyonu çok iyidir lakin iyi bir switch ve ethernet kablo ihtiyacı doğuruyor.. Gerçi en dandik şeylerle bile gitseniz kazanacağınız iyileşme sizi çok şaşırtabilir..

Son düzenleme: 15 Temmuz 2017
    prostheticwhim, baran88 ve ColorTR bunu beğendi.
  5. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Merhaba hocam, harici hdd yok usb klavye mouse wifi alıcı falan var hepsini çıkartıp sadece dac olacak şekilde bıraktım ama durum aynı. Raspery pi mantıklı geldi ama tam olarak nasıl yapacağımı anlamadım. Raspery pi'ye dac'ı takacağım ama raspery pi'ye ethernet üzerinden ses'i nasıl vereceğim?

6. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    109
    Bende aynı problemi emanet gelen bir denon dac ile yaşadım. Dac gidici olduğundan çözüme kafa yormadım açıkçası. Sizin probleminizin jitter bug ile alakası yok bence. Evde toprak hattı varmı ilk bunu sorayım

7. Picasso16

Picasso16 MP3

Beğenileri:
    269
    İlk yapmanız gereken en az birkaç ses kaynağında (bilgisayar , telefon yada uyumlu başka aygıt) ta denemek. Sıkıntı kesilirse sorun bilgisayarınızda. Ifi defender 3.0 gibi alet deneyebilirsiniz. Biraz pahalı gelebilir. Eğer sıkıntı devam ediyorsa aletten kaynaklıdır.Sorun bilgisayardan değil direk ev elektrik hattındaysa daha vahim ona da voltaj düzenleyici gerek

8. raven

raven MP3

Beğenileri:
    85
    Araştırma ve kurulum safhası biraz vaktinizi alacak ama dediğim gibi netice enteresan olacak. Şurada detaylıca aşamaları yazmıştım..

http://guneytuncer.blogspot.com.tr/2015/12/network-tabanl-muzik-ve-vortexbox.html

Vortexbox sunucu yazılımları içine gömülmüş olan odyofil ayarlar yapılmış bir linux işletim sistemi. İmkan varsa sıfır bir bilgisayara bunu kurun.. Windows veya Mac OS'a göre daha başarılı buldum ama mecbur da değilsiniz.. "Logitech Media Server" (LMS) uygulaması zaten her işletim sistemi için var.. 50-60 MB lık bir uygulama.. Kurduğunuz zaman o bilgisayar arka planda bir network sunucuya dönüşüyor. Tüm medyalarınız burada olacak.. LMS nin ayrıca internet radyo, spotify, deezer vs gibi akışlara da desteği var..

Raspy. Pi gibi mini bilgisayarlara ise yine yazılım kuracaksınız.. Yazıda Volumio'dan bahsetmiştim ama şu anda epeyce alternatif var.. hatta "PiCorePlayer" uygulamasını daha başarılı bulduğumdan bunu kullanıyorum ben.. PiCorePlayer imajını sd karta yazdırıp Raspy. ye takıyorsunuz o kadar.. Ethernet bağlantılarını yaptıktan sonra LMS onu bir ethernet oynatıcı olacak direk görüyor..

sserkogss, baran88, Chaturanga ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Arkadaşlar yukarıda yazdığım gibi çeşitli aletlerde denedim sorun sadece bilgisayar usb'sinden aldığımda oluyor mp3 çalar, telefon dan aldığımda hiçbir sorun yok hoparlörlerde. Raven hocam bloğunuz efsaneymiş gerçekten :) İncelemeye başlayayım baya zorlu bir süreç olacak gibi duruyor. Ama anladığım kadarıyla media server sayesinde pc'den alacağım tüm seslerde sorunu çözmüş olmayacağız sadece media serverdan müzik dinlerken sorun çözülmüş olacak.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2017 ---
    Ifi defender 3.0'ü inceledim sanırım audioquest'in jitterbuguyla aynı işlevi görüyor. Amazon yorumlarında noise'i kesmediklerine dair yorumları çok var. %100 sorunu çözeneceğini bilsem yine alınabilir ama tamamen deneme yanılma olacağı için korkutuyor :(

Chaturanga bunu beğendi.
  10. raven

raven MP3

Beğenileri:
    85
    Bu arada son olarak ifi idefender3'ü denemiştim ve beğenmedim..

Özelliklerinde "Breaks noisy ground-loops" diye bir tabir var.. USB bağlantıda data (2 adet), elektrik (5v) ve ground-toprak olarak 4 kablo var.. Şayet dacın usb girişi içeriden besleniyorsa veya harici bir 5v lineer güç kaynağı kullanıyorsanız usb hattındaki 5v den kurtuluyorsunuz (bu oldukça etkili bir tweak) ama toprak kablosundan değil..! Toprak kablosu sadece 5v için değil cihazların birbirini tanıması "hand-shake" için de kullanılıyor. Vaktiyle "hand-shake" den hemen sonra toprak bağlantısını iptal etme denemeleri yapmıştım araya bir switch koyarak.. En başta iyi olduğunu düşünmüştüm ama işi bozduğunu fark ettim. Benim fikrim toprak orada sürekli bağlı kalacak hatta kalınca bir toprak kablosu daha iyi oluyor. Ifi böyle bir şey yapınca bakalım bakalım dedim denedim ama yok :) Tabi benim sistemim, kulağım.. sizlerde farklı olabilir netice.. En azından enine boyuna dikkatlice test etmenizi öneririm.

ColorTR, Synthyss ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog WAV

Beğenileri:
    1.815
    ColorTR bunu beğendi.
  12. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Nuforce uDac5 direk usb'den besleniyor harici bir kanağı bulunmamakta. iPurfier 2 ürününe şimdi baktım pcden gelen usb kablosu ile dacın arasına takılabilecek bir aparat. Hakkında da hep güzel şeyler yazılmış ama 110 dolar. Zaten işimi çözebilecek şey bi kerede uygun olsa şaşardım :D Sanırım şuan tek all in on çözümümüz bu oluyor.
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 15 Temmuz 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2017 ---
    Yazmıştım ama gözden kaçmaması için tekrar yazayım nuforca uDac5 direk usb'den besleniyor hocam harici bir güç kaynağı bulunmamakta. Benim şuanki tek amacım üstün ses kalitesinden ziyade usb'den gelen paraziti keserek hoparlöre verdiği noise'den kurtulmak (sanırım kasadaki ufak bir güç kaçağından falan kaynaklanıyor kasaya kontrol kalemi ile baktığımda ışık yanmıyor ciddi bir elektrik yok)

13. coolblue

coolblue WAV

Beğenileri:
    591
    Kullananlar ifi idefender3'ü beğenmemiş sanırım. Bir de iSilencer3.0 var. O nasıl bir cihaz acaba ?

ColorTR bunu beğendi.
  14. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    479
    Ben de ifi isilencer 3.0 i denemenizi onerecektim. Jitterbug ile ayni islevi daha iyi gordugu soyleniyor.. 220-250 TL arasi degisen bir fiyata turkiyede satiliyor. Sanirim mavi hifi getiriyort turkiyeye.. web sitelerinden online satisi var
    Yurtdisi en ucuz fiyati da 54 euro civari.. Yaklasik ayni..

Bu arada bilgisayardan denerken, mesajin ilk kismini tam okumadim ama laptopsa guc kaynagina bagli olmadsn denediginizde de ayni mi? Ayni ise wifi blutooth vs gibi ek fonksyonlari da kapatarak denediginizde degisim var mi?

ColorTR bunu beğendi.
  15. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Masaüstü bilgisayar hocam. Tüm usb leri söktüm sonuç değişmesi.

isiliencer 3 hiç beğenilmemiş yorumlarından anladığım kadarıyla sanırım ipurifier 2 ürününü alacağım. Biraz daha pahalı ama memnun kalmayan hiç olmamış.

16. endia

endia MP3

Beğenileri:
    170
    farklı bir kablo ya da kaliteli bir kabloyla deneme şansınız oldu mu?

en ucuz çözüm de forumdan gelebilir :)

http://www.techno-fi.net/konu/diy-usb-audio-kablosu.7947/

güç girişini bilgisayara değil de 5-10 bin mAh'lik bir powerbank'a bağlamak sorunu çözebilir
    ama bunun da garantisi yok tabii ki..

ColorTR bunu beğendi.
  17. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Hocam yukarıda da 3 kere yazdım diğer arkadaşlara :D Ne yazık ki farklı kaynaklarla denedim sorun sadece usb'yi pc'ye takınca oluyor yani parazitin pc usb'sinden geldiği kesin. Ayrıca dac gücünü direk usb'den alıyor sesle beraber. Link attığınız konuyu hemen inceliyorum

18. stakanar

stakanar MP3

Beğenileri:
    109
  19. ColorTR

ColorTR MP3

Beğenileri:
    24
    Hocam bu kablonun amacı iki giriş sayesinde tekinden ses alıyor tekinden de güç doğrumudur? Eğer öyle olsa bile pc'den ses aldığı girişten parazit gelmeyeceğini garanti edemeyiz yine sanki?

20. CongoFather

CongoFather MP3

Beğenileri:
    479
    https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/30593-group-test-usb-gadgets-aq-jitterbug-uptone-regen-ifi-iusb30-ipurifier-ipurifier2-intona-w4s-recovery-any-more-…/

Burada detaylı karşılaştırma var. Para harcayacaksanız daha iyi ürünler de grafikli karşılaştırma sonuçları ile verilmiş. Özetle karşılaştıran kişinin puanlaması şu şekilde. İlk 2 ürünü ön plana çıkarmış.. Tabi fiyatları da daha yüksek bu ürünlerin..

Bunun dışında bir ara benim de araştırdığım ama sonradan vazgeçtiğim PC, MAC MINI gibi cihazlara yapılan modifikasyonlar var. Internal power supply çıkarılıp, ultra low noise external Linear PSU değişimi ile başlayıp, iç kabloların değişimi ve rezonans önleyecek parçaların monte edilmesi ile devam eden bir süreç bu..

83 micro iFi iUSB3.0
    77 nano iFi iUSB3.0
    74 Uptone Regen
    70/0 W4S Recovery
    68 iFi iPurifier2
    50 iFi iPurifier (discontinued)
    49 Audioquest Jitterbug

İlk mesajı dışardan yazmıştım. Turkiye'de bu urunleri dukkanhifi.com satıyor. Bildiğim kadarıyla İzmir de faaliyet gosteren bir firma. IFI urunlerini bu firma uzerinden Timpani Istanbul da satıyor..

refuserQ, Mikrobiyolog ve ColorTR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş