Vinyl Rip Flac

'Müzik Genel' bölümünde Esmre19 tarafından 25 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan konu.

1. Esmre19

Esmre19 MP3

Beğenileri:
    4
    Şimdi bu vinyl leri flac formatında ripleyince vinyl le aynı sesimi veriyo?
    Bence flac ile riplenince vinyl ile tıpatıp aynı sesi vermiyo

2. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    771
    Vermez, bir kere zaten dijitale çevriliyor. bu durumda şu şeyler ses kalitesini etkiler.

-Plakçalardaki kafa, kablolama, topraklama, ağırlık ayarı vs
    -Ara kablo
    - Ses kaydeden cihaz

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. xenitis

xenitis MP3

Beğenileri:
    105
    Bu vinyl merakı çok ilginç şekillerde kullanılıyor sahiden de. Sanki tüm sihir tek başına o siyah plastik dairede gibi. Geçen gün d&r da dolaşıyorum, cızır cızır bir ses. Baktım plak calarmis, cihazın üstündeki 3 cm çaplı uyduruk hoparlör ile çalıyorlar. Bunu alıp o şekilde dinleyenler de var sanırım.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

Nazım bunu beğendi.
  4. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    771
    o cihazlar torna makineis hocam, bir ağırlık ayarı, karşıt ağırlık bile yok. plakları kazıyor. bir de içerisinde dandik 3.sınıf bi amfi bi tane hoparlör. anca instagramda şekil durur. plak ince iştir, ve bir çok ekipmanın uyumuyla güzel bi ses verir.

Synchronicity, ceylansinan ve refuserQ bunu beğendi.
  5. Esmre19

Esmre19 MP3

Beğenileri:
    4
    Teşekkür ederim Nazım
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 25 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2017 ---
    Ve xenitis sende saol :D Ama şöyle bir sorum var
    plak çaldıkça gücünü kaybediyor iğne sürttükçe aşınıyor ve sonlara doğru gittikçe kalitesi azalıyor ama hala neden plak? Ve plak acaba kaç kbps dir :D?

6. xenitis

xenitis MP3

Beğenileri:
    105
    Plak hala tercih sebebi cunku analog ses kaynagi. Analog ses kbps ile ifade edilmiyor. Herhangi bir dijital çevrim olmadığından bunu ifade edecek bir birime de gerek yok. Burada tek dikkate alınması gereken şey kaydın nasıl yapıldığı. Örneğin cd ye basılan dijital kaynak plağa da basiliyorsa aslında plak çalmanın da bir anlamı kalmıyor. Bu yüzden insanlar plak kalitelerini de tartışıyorlar bu günlerde.

Sent from my SM-G925I using Tapatalk

Son düzenleme: 26 Mayıs 2017
    ceylansinan, bald63, refuserQ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    273
    Eğer parça ; son dönemlerde sıklıkla görüldüğü gibi , önce dijitalde kayıt edilip sonra plağa basılıyorsa , bu işin zaten hiç bir esprisi yok. Bu sadece insanları aldatmak ve istismar etmek anlamına gelir. Esas olan ; şarkının önce analog olarak kayıt edilip sonra plağa basılmasıdır. Bu şartı sağlayan plak edinemiyor iseniz , bence plakla uğraşmanın bir alemi yok. Sadece para ve zaman kayıbı olur.

Bahsettiğim ideal şekilde kayıt edilmiş bir plağın; dijitale çevrilmesi de herhalde son derecede absürt bir şey olsa gerek.

Bu arada dijitalden devşirilmiş plak dinleyene ( veya onu ripleyene ) kadar ; şarkıyı direkt olarak orijinal wav veya flac formatında dinlemek , bana göre her zaman daha evladır.

ceylansinan, bald63, refuserQ ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. Nazım

Nazım FLAC

Beğenileri:
    771
    Dijital kayıt, miks ve masterdan geçmiş bi albümü cd'den veya dijital bir formattan dinlemek plaktan dinlemekten daha iyi olur. Ama plak da zor iştir, az kurbağa bacağı, taze iğne, iğne temizliği, ağırlık, kayış, motor hızı, topraklama, pre amfi, gain, amfi, hoparlör uzaklığı, anti skating, derken kafayı yedirtir. d&r'daki o cihazlara da ecnebiler vinyl killer diyor :)

refuserQ bunu beğendi.
  9. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    273
    Adamlar şarkıyı dijital ortamda kayıt ve proses ediyor ve sonra plağa basıyor. Bu arada ; plağın o eski retro ambiansını yakalamak için , bildiğimiz o plak hışırtısını bir takım yazılımlar ( plug-in'ler ) kullanarak elde edebiliyor. Ama bu durumu amatör dinleyici haklı olarak maalesef anlayamıyor. Bir de böyle bir durum var. :)

10. fuzun

fuzun Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Bence bu konuda cd ve vinyl için mastering farkını ihmal etmemek gerekir. Zaten analog dan vinyl e kayıt devri kapanalı çok oldu. Artık neredeyse hepsi dijitalden kayıt.

Ama mastering farkından dolayı hala vinyl rip lerin -şartlar uygunsa!- dinlenilmesini tercih ederim. Çünkü cd lerdeki sesler çok daha fazla dijital işleme uğramış ve compression yapılmıştır. Çünkü cd lerin çalındığı her yer dikkate alındığından master ı yapan kişi arabada çalmayı bile dikkate alarak sesi işler. Bu da evde dinleyenler için olumsuz bir durumdur.

bald63 bunu beğendi.
  11. masterasas

masterasas MP3

Beğenileri:
    38
    O yüzden insanlar 1. Baskı veya dönem plaklarının peşinde koşup dünya para harcıyor o baskılara.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ceylansinan, refuserQ ve bald63 bunu beğendi.
  12. Esmre19

Esmre19 MP3

Beğenileri:
    4
    Az kubağa bacağı derken ? :D
    --- Arka arkaya atılan mesajlar 27 Mayıs 2017 otomatik olarak birleştirildi, Asıl Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2017 ---
    Bu arada dijitalden devşirilmiş plak dinleyene ( veya onu ripleyene ) kadar ; şarkıyı direkt olarak orijinal wav veya flac formatında dinlemek , bana göre her zaman daha evladır derken neyi kastettin pek anlamadım :/

13. mattiadestro

mattiadestro WAV

Beğenileri:
    1.921
    anladığım kadarıyla plak rip dinleyeceğinize gidin cd rip veya internetten flac-wav alın onu dinleyin demiş mehmet bey.

genel olarak buna katılsam da güzel masterlanmış, iyi durumda, cızırtı çatırtı çıkarmayan plakları; iyi pikapla, iyi bir iğne ve preamp ile ripleyip onu dinlemek de hoş bir deneyim.

MehmetB bunu beğendi.
  14. MehmetB

MehmetB MP3

Beğenileri:
    273
    Evet dostum aynen onu söylemek istedim. Çünkü ben bu meseleye kişisel olarak şöyle bakıyorum : Plak ; esasen analog teknoloji ile var olan nev-i şahsına münhasır bir mecra. Eğer işin içinde ; kayıt, mix ve mastering anlamında analog teknoloji yoksa , plak veya ondan riplenmiş formatları dinlemek bana göre çok anlamlı değil. Eğer elinizde ; kaliteli konvertör + kaliteli kulaklık amplisi+ kaliteli kulaklık var ise , gerçek wav veya flac formatta şarkı dinlemek bana en doğrusu gibi geliyor. Nitekim ben bu şekilde bir yol izliyorum.

Doğrudur. Plak dinlemek ayrı bir ritüeli ve zevki olan bir dinleme şekli. Ama bir o kadar da külfetli ve zahmetli. Ben 70'li yılların ikinci yarısında ( ki benim üniversite yıllarıma denk gelir ) ; o yıllara göre oldukça kaliteli bir sistemde , ciddi bir plak dinleme deneyimi yaşamıştım. Dinlediğim plakların büyük bir bölümü yurt dışında basılmış orijinal albümler idi. Ben o günlerde aldığım dinleme zevkini hiç bir zaman unutamam örneğin. Ancak yukarıda belirttiğim gibi ; bu plaklar tamamen " pure analog " teknolojinin ürünleri idi.

80'li yıllardan itibaren ; şartlarımın zorlaması ile plak dinleme sürecinden tamamen koptum maalesef. Son yıllarda ; kendime göre kurduğum bir sistem ile , tamamen 24 bitlik flac format dosyalardan oluşan arşivimi kullanarak bu zevkimi tatmin etmeğe çalışıyorum. :)

ceylansinan, coolblue, Nazım ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. ceylansinan

ceylansinan MP3

Beğenileri:
    41
    Bu konuya kendi yorumlarımla 2 şekilde dahil olmak isterim müsadenizle.
    Şimdi işin iç yüzünü bilmiyorum ama müzik indirip bindirmekle geçirdiğim uzun zaman zarfında öğrendiklerimden yola çıkarak bir takım varsayımlarda bulunmak istiyorum:

1) Sözgelimi, Jack White gibi imkanınız/kendi plak şirketiniz yoksa evet, analog kayıt yapma devri kapandı çoktan. Bir de bunu doğrudan plağa basasın, haha. Dolayısıyla günümüzde çıkan albümlerin hemen hemen hepsi dijital kayıt. Bu da bildiğim kadarıyla ProTool denilen sistemler ile 24 bit olarak filan kaydediliyor. Sonra yine mix ve mastering işlemlerinden geçiyor. Sonra plağa veya CD'ye basılıp tüketiciye sunuluyor. Dolayısıyla sayısal olarak erişilebilecek maksimum derinlik 24 bit 192 kHz diyelim.

Bu albümü gidip plak olarak almak, sonra iğneydi, koldu, motordu, kabloydu derken binlerce liralık bir sistem aracılığyla bilgisayara aktarmak, sonra bir de çeşitli düzenlemeler yapmak (declick diye geçer, arada sırada çıkan cızırtıları filan silerler genelde)... sonra tekrar 24 bit 192 kHz olarak kaydetmek, ne bileyim, biraz saçma gelmiyor mu?

Tabiri caizse fotoğraf ile şöyle kıyaslayabilirim sanırım:
    Dijital SLR ile yüksek çözünürlükte RAW fotoğraf çekmek > Fotoğrafı düzenlemek > Kağıda Basmak > Sonra bastığımız kağıttaki fotoğrafı kaliteli bir tarayıcı ile bilgisayara aktarıp TIF ya da PNG olarak kaydetmek. Düzenlemek ??? İşte kabaca olay bundan ibaret gibime geliyor.

---------------------------------
    2) Geçenlerde Rus kardeşlerimizin paylaşım yaptığı şu meşhur mecrada takılırken bir albüme denk geldim.
    Bilen var mı aramızda bilmem, Be'lakor adlı grubun (çok popüler değil diye diyorum) Stone's Reach adlı albümü.

Şimdi albüm aslında 2009 çıkışlı. Sonra 2010+ yıllarda bu plak işleri tekrar ivme kazanınca adamlar, biz de plağa basalım deyip 2014'de ellerindeki kayıtları plağa uygun şekilde remaster etmişler. Sonra da, "lan o kadar remaster ettik, hani plağı alan gene alsın ama biz bunu dijital olarak da satalım" demişler -- ki bence dahiyane bir fikir.
    https://belakor.bandcamp.com/album/stones-reach-vinyl-remaster-5 (Band Camp legal satın alma sayfası $7.5)

Bu remaster'ı edinip dinledim. Elimdeki CD-flac ile kıyasladım. Gerçekten de dinamik aralık değeri yüksek, daha sofistike bir kayıt (her ne kadar metal müzik de olsa!) olduğuna ben de hemfikirim. Buraya kadar sorun yok. Fakat adamların satışa sunduğu vinyl remaster, 24 bit olmasına rağmen yalnızca 44.1 kHz. Yani bildiğimiz CD standardı (redbook). Hani eğer Band Camp gibi yerlerde yer/boyut sıkıntısı olduğu için 96 kHz / 192 kHz olarak satışa koyamıyorlarsa, tamam eyvallah derim de plağa bastıkları kayıt gerçekten de burada sattıkları ise işte o zaman işler daha da vahim demektir. O plağın hiç bir artısı kalmıyor... Tamamen çöp.

--------------------
    Kısaca, eskiden analog olarak kaydedildiğinden emin olduğunuz plaklar dışında plak alıp türlü sistemlerle tekrar dijitale aktarmak vakit kaybı benim gözümde. Ha eski albümleri aktarmakta sakınca yok tabi. Kişisel zevkler yine de. Söz konusu çözünürlükse, kimisi HDtracks'dan alır, kimi DVD-A sever kimisi SACD-DSD. Daha önce forumda bahsetmiştim bazı başlıklar altında. Zaten vinyl rip arşivim var. The Beatles is Mono, Led Zeppelin (classic 180-200g plak baskıları), BlueNote'un Music Matters 33'lükleri filan iyidir.

---------------------
    Son olarak, insanların forumlarda, orada-burada dinamik aralık diye tutturdukları veryansın fayda etmiş gibi görünüyor.
    Biraz araştırınca şunu buldum mesela: https://atthegates.bandcamp.com/
    Albümleri CD'deki gibi sıkıştırılmış değil, ferah feza -- Full Dynamic Range Edition -- isimle satıyorlar.

Ya da Carcass albümleri:
    https://carcass.bandcamp.com/music
    İsteyen normal CD masteringini isteyen dinamik aralığı yüksek masteringi satın alabiliyor. Hah şöyle ya.
    Alternatif sunun insanlara da rahatlasın herkes! Oh be...

Farkında olmadan uzatmışım ben de. Konuyu sabote etmedim umarım.
    30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun. İyi geceler...

Khiron, bora şahin, TheMadcap ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  16. TheMadcap

TheMadcap MP3

Beğenileri:
    186

44.1kHz'i hemen yabana atmayın. Signal theory, nyquist frequency gibi ciddi matematiksel temeli olan şeyler var. Başka bir başlıkta paylaşmıştım, kayıtlarda elimine edilemeyen noiselardan ötürü 20bit üzeri derinliğin hiç bir getirisinin olmayacağını savunanlar var.

Bu remaster'ı 16bit olarak çıkarsalardı bence yine hayran kalırdınız ve aynı şekilde överdiniz. Çünkü remaser edilirken üzerine daha çok kafa patlatılıyor, belki yeni teknikler de gelişti vs. Sonuç eskisine göre daha iyi oluyor genel olarak. Dolayısıyla sampling frekansının düşük olması, veya 16 bit olması çöp olacağı anlamına gelmez.

Vinyl rip konusuna katılıyorum. Eğer internet ortamında rastladığımız riplerden bahsediyorsak en başından kimin ne şartlar altında riplediği belirsiz. Araya girecek bir sürü artifact var. Dolayısıyla çok anlamlı bir iş değil bence vinyl rip. Belki sese kattığı sıcaklığı (ben daha çok boğukluk olarak adlandırırdım) ve analog bir sistem kurma masrafı altına girmek istemeyenler tarafından tercih ediliyordur.

tili, Khiron, cgtyguner ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  17. ceylansinan

ceylansinan MP3

Beğenileri:
    41
    Merhaba. Sanırım eksik anlatımda bulundum. 44.1 kHz'yi yabana atmıyorum aslında. Zira önemli bir miktarda CD koleksiyonum var. :) 16 bit de olsa severdim muhtemelen çünkü aradaki bit derinliğinden ziyade dinleme tecrübesini etkileyen dinamik aralık faktörü bana göre.

O örnek üzerinde değinmek istediğim şuydu: hani insanlar vinyl rip yapan insanların paylaştıkları dosyalar genelde 24/96 veya 24/192 (32bit yapan da gördü bu gözler ya, onu ayrı tutalım şimdilik). Ee, yayıncı kuruluşun elindeki materyal en başta 44.1 iken bir de türlü artifactın etkisiyle sesi zaten kayba uğrattıkları yetmezmiş gibi hiç var olmayan frekansları yakalamaya çalışıyor insanlar. :)

Öyle yani. Yoksa Redbook iyidir. Hemen kötülemeyelim.

tili, TheMadcap ve delgren bunu beğendi.
  18. TheMadcap

TheMadcap MP3

Beğenileri:
    186
    Ben de biraz yanlış anlamışım demek ki dediklerinizi. Benzetme konusunda da tamamen haklısınız, bu is 120 dpi bir printer ile baskı alıp sonra o baskıyı 240 dpi bir scanner ile taramak gibi.

ceylansinan bunu beğendi.
  19. Esmre19

Esmre19 MP3

Beğenileri:
    4
    Hocam burada anlamadığım şey dijital kayıtlar mı 44.1 ile kaydediliyor?

20. ilkercom

ilkercom FLAC

Beğenileri:
    239
    yok remaster i 44.1 olarak piyasaya salmışlar onu diyor.

hazır vinyl için remaster etmişsin 44.1 neden? diyor.

Sayfayı Paylaş