Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Cowon J3 Müzikçalar İncelemesi

Cowon'un 2010 yılında "Premium Amoled MP3" olarak tanıttığı üst sınıf mp3 oynatıcısını, aynı zamanda S9'un iyileştirilmiş modeli olan J3'ü başlıklar halinde inceleyeceğim.

TASARIM-MALZEME KALİTESİ

Tasarım olarak Cowon'u her zaman çok beğenmişimdir. J3 de bu konuda çok iyi. 9.9 mm inceliğinde ve 106.5x56 mm ebatında, 76 gr ağırılığa sahip gayet şık bir cihaz. Reddot Design Award 2010'da tasarım ödülü almış ki Cowon'un zaten çoğu cihazı bu ödülü almıştır. Tasarım olarak benim tek beğenmediğim nokta, alt kısım ile ekran arasındaki boşluğun fazla olması. Bunun haricinde benim hoşuma gitmeyen bir durum olmadı.

Özelliklerinden de görüleceği üzere oldukça hafif ve ince. Cepte taşırken herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Ele alınca da avuca tam oturuyor.

Malzeme olarak kaliteli plastik malzeme kullanılmış. Elinize aldığınızda sağlamlık hissi veriyor. Birkaç defa yere düşmesine rağmen hiçbir şey olmadı, maşallah. ;D Aynı şekilde ekranda da çizilmez gorillaglass cam malzeme kullanılmış, kolay kolay çizilmiyor ekran.

Sol yan tarada on-off/kilit; sağ tarafa play-pause/volume/ileri-geri alma tuşları yerleştirilmiş. Alt tarafta ise usb ve kulaklık girişi bulunuyor. Arka yüzeyde ise; hoparlör (pek bir işe yaramıyor ;D), reset tuşu ve gömülü mikrofon bulunuyor.

Tuşlar bulunduğu yer açısından çok iyi. Cebinizde iken cihazı rahatlıkla yönetebiliyorsunuz. Bu iş s9'dan daha kolay ve pratik J3'te. :ok

MENÜ VE KULLANIM

Menüde; müzik, resim, video, dökümanlar, flash player, tarayıcı, radyo, ses kaydı, ayarlar, hesap makinesi, not defteri, Hunter adlı oyun, klavye, kronometre ve flash bulunuyor. Menü iki sayfa şeklinde ve iPod Touch'ta olduğu gibi yana sürükleyerek geçiş yapılıyor.

Ekran Kalitesi;

Cowon amoled ekran kalitesini konuşturmuş burada. S9'dan beri gelen Cowon'un amoled ekran başarısına bir hayranlığım vardır. Ekranın hassasiyeti çok iyi. Ama akıcılık konusunda aynı şeyi söyleyemem. Parça listesinde akıcılık iPod Touch'tan sonra pek tat vermiyor. :-\" title=

Müzik;

Müzik menüsünde klasör görünümünün yanısıra albüm,sanatçı, tarz gibi sıralamalar da bulunuyor. Liste oluşturumak ve parçalar arasında gezmek çok çok kolay. Menüde yazı yerine kolayca anlaşılabilir simgeler kullanılmış. Bu da menüye ayrı bir şıklık katmış.

Şarkı geçişlerini isterseniz parmağınızı ekranda sağa yada sola sürükleyerek, isterseniz de ekrandaki ileri ve geri tuşlarına tıklayarak yapabiliyorsunuz. Yada yan taraftaki tuşlardan kullanıyorsunuz. Oldukça geniş seçenek sunmuş Cowon. Albumart'ın üzerine tıkladığınızda parça bilgilerini görebiliyorsunuz. Yine eq, çalma modu, listeye ekleme gibi seçenekler de oynatma ekranında simge olarak bulunuyor.

Desteklediği formatlar da flac'ten ape'ye kadar baya bi' geniş. Bu konuda hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. :okVideo;

Video menüsünde videoları küçük resim görünümünde görebiliyorsunuz. Yada parça praça sahnelere ayırabiliyorsunuz. Ekran görüntüsü de alabiliyosunuz.Ayrıca altyazı senkronizasyon ayarından altyazının rengini ayarlamaya kadar oldukça geniş bir ayar seçeneği var. Cowon çok çok iyi bir iş çıkarmış burada. Video geçişleri ve videoların açılması da oldukça hızlı ve herhangi bir kasma olmuyor.

Hd olmadığı sürece avi, divx ve xvid formatındaki videoları convert etmeden direkt oynatıyor. Diğer formatlar için convert etmeniz gerekiyor.

Video kalitesi üst seviyede. Amoled ekranın kalitesi belli oluyor. iPod Touch ile karşılaştırdığımda video kalitesi olarak iPod Touch'un çözünürlük avantajından kaynaklanan (960x640) görüntü keskinliği haricinde bir üstünlüğü bulunmuyor. Renklerin canlılığı, parlaklığı, doğallığı ve tonu olarak J3 çok daha iyi.Resim;

S9'dan farklı olarak J3'e multitouch özelliği de eklenmiş. Yani zoom hareketini Touch'ta olduğu gibi iki parmakla yapabiliyorsunuz. Resim menüsüne girdiğinizde resimler küçük resim görünümünde geldiği için menünün açılması biraz uzun sürüyor. Ama açıldıktan sonra, zoom yada resim geçişleri vs. gayet akıcı bir şekilde kullanılabiliyor.

Radyo ve Ses Kayıt;

Radyo çekim kalitesi gayet iyi ve yeterli. Frekansları tek tek arayabildiğiniz gibi, otomatik olarak da ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca retro tarzda bir de frekans tekerliği var. Pek kullanışlı olmasa da arada canınız sıkılınca oynaması güzel oluyor. ;D

Radyodan ses kaydı çok iyi. Yüksek kalitede ses kaydı yapabiliyor. Çok beğendim bu konuda.

Normal ses kaydı konusunda çok çok başarılı. Mikrofonu çok hassas, en ufak bir sesi hemen yakalıyor. Yeterince yalıtılmış bir ortamda albüm kaydı bile yapabilirsiniz. ;D

Extralar;

Extra olarak yukarıda da saydıklarım var. Kronometre kullanışlı, alarm vs. de var. Notepad'ı el yazısı için yapmışlar. Sayfa efektlerini geliştirmişler, ayrıca kalem türünü de seçebiliyorsunuz S9'dan farklı olarak. Bir de müzik açıkken bütün extraları kullanabiliyorsunuz. S9'da bu yapılamıyordu.

Hunter oyunu zevkli, cihazın g-sensor'ü hassas olduğundan güzel oynanabiliyor. Typist'te ise normal ekran klavyesi çıkıyor, o şekilde not alıyorsunuz. Çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Comix denilen menüde de flash animasyonlara vs. bakabiliyorsunuz.

Flas demişken şuna da değineyim; flash oynatabilme sayesinde menüde çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Yada bazı widget'lar ekleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda flash oyun da oynabiliyorsunuz. Çok harika bir özelik bence. Detaylı bilgi için http://www.anythingbutipod.com/forum/ adresine göz atabilirsiniz.

MicroSD hafıza kartı girişi de hafıza için güzel bir çözüm. Müzik menüsünden bütünleşik olarak hafıza kartını da görebiliyorsunuz.

Batarya Süresi ve Şarj;

Cihaz prizden yaklaşık 4 saatte tam doluyor. Sitesinde batarya süresi olarak müzik için 64 saat, video için 11 saat değerleri verilmiş. Ben kendi adıma şunu söyleyim, ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum bazen. Batarya süresi konusunda rakipsizdirler zaten Cowon'lar. :ok

SES KALİTESİ

Ses kalitesini test ederken, kayıpsız flac parçalar kullandım. Kulaklık olarak da tarafsız olması açısından Audio Technica M40fs kullandım. Studio Monitor olduğundan sese bir şey katmıyor kendinden, cihazda ne varsa onu veriyor. Arada da Audio Technica CKS90 ve CKS77 kullandım.

İlk dikkatimi çeken şey, çok iyi enstrüman ayrımı oldu. Bu konuda gerçekten çok başarılı. En zorlu parçalarda bile bana mısın demedi. Elimdeki cdlerden özellikle Pentagram'ın Bir albümü kayıt olarak pek iyi sayılmaz. Bu albümde bile çok iyi bir performansı vardı. Bu konuda çok beğendim.

Bir de ses dengeli. Şu yada bu fazla diyebileceğim bir frekans yok. İyi bir enstrüman ayrımına ek olarak dengeli bir sesi olması, cihazın sesini size sevdiriyor.

Tiz olarak Cowon bu sefer bu işi başarmış. S9'daki metalik hal yada D2'deki çatlama bunda yok. Kadifemsi diyebileceğim, yumuşak ve detaylı tizleri var. Özellikle rock/metal türevlerinde çok iyi oluyor bu tizler. Yüksek seste herhangi bir bozulma yada çatlama olmuyor. Bu konuda J3'ü çok beğendim.

Bass'lar yerinde, derine inebilen yapıda. Yumuşak diyebilirim bass'lar için. Tabii eq sıfırda bu dediklerim geçerli. Efektlere birazdan değineceğim. Özellikle enstrümantal parçalarda def gibi doğal seslerde çok hoş.

Vokal ve midler de bass ve tizlere güzelce eşlik ediyorlar. Geride yada ileride olma durumu yok. Yerinde ve kararında. Yalnız ses hacim olarak biraz zayıf. Yani bir X1050 gövdesi yok seste. Bunu da sesin görece nötr ve doğal olmasına veriyorum. S639F'in sesi biraz daha gövdeli J3'ten. Bu arada J3'ten sonra S639F hiç tat vermiyor. Ama yine sahne olarak S639F bir birim daha iyi J3'ten. Buradan J3'ün sahnesinin dar olduğu anlaşılmasın. Gayet yeterli bir sahne sunuyor. S639F'te ses biraz daha gövedeli olduğundan sahne hissi de daha iyi.

Ses Efektleri;

5 bant kişiselleştirilebilir 4 adet eq bulunuyor. Bant genişliğinden frekans aralığına kadar çok detaylı ayarları yapabiliyosunuz. Ayrıca 39 adet hazır eq ile geliyor ama pek başarılı olduklarını söyleyemem. :p

Mach3Bass; Bass'ları kuvvetlendirmeye yarıyor. 10'a kadar çıkıyor derecesi. 2'den sonra sesi boğuyor, özellikle CKS90 ve CKS77'de. M40'ta pek bişey farketmedi. Ama şiddeti arttırmasına rağmen bass'lar sert bir hal alıyor ve Sony'nin Clear Bass'ı kadar başarılı değil bence.

BBE; CKS serisi ile denemelerimde sesi biraz yumuşatıp tizleri güzelleştirse de, ses biraz gövde ve ayrıntı kaybediyor.

3D Surround; 2'ye kadar güzel bir çevresel etki verip, sahneyi azıcık genişletiyor. Ama ben yine de pek beğendim diyemem.

MP Enhance; Arkada kaybolan frekansları iyileştirmeye yarıyor. Ben başarılı buldum. Detayı arttırdığını söyleyebilirim.

Stereo Enhance; Stereo ayrımını güçlendirdiği yazsa da sesi bozmaktan başka birşeye yaramıyor.

Reverb; Ultra gereksiz bir şey. Değinmeye bile gerek yok. Cowon'u amacı ne bununla hâlâ anlayabilmiş değilim. Üstelik Cowon Z2 ile gelen JetEffect 5 yazılımıyla bunun daha detaylı bir hali geiyor. Ne işe yarıcaksa artık... :idiot2:

Toparlarsak;

+ Çok iyi ve doğal ses kalitesi (Özellikle rock/metal, enstrümantal için)

+ Ekran kalitesi, extra özellikler, ayrıntılı kişiselleştirebilme

+ Kullanım kolaylığı ve extra yüksek batarya süresi

+ Sağlam malzeme

- Menü akıcılığı orta seviyede

- Resim menüsünün geç açılması

Sizin de ilavelerinizle daha da güzel bir inceleme olacağına inanıyorum.

Saygılarımla, Siyah Nur
 
 
  İnceleme Sahibi: Siyah Nur
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1788.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi