Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Creative Zen Xfi2 İncelemesi

Creative firması hakkında temel bilgilerde sunmak isterdim incelemeyi zenginleştirmek adına, lakin Creative nedense benim hep göz ardı ettiğim bir firma oldu. Firma hakkında herkes kadar bilgilerim var, o bakımdan firmanın sahip olduğu teknolojilerden ve ürettiği diğer modellere değinmeden direkt olarak xfi2 den bahsedeceğim. Bundan önceki Creative deneyimim uzun zaman önce zen stone+ idi. 

Teknik Bilgiler:

Hafıza: 8-16-32 ve 64 gb’lik versiyonları mevcut ve micro sd hafıza kartı slotuyla bu kapasiteyi artırmak mümkün. 
Ebatlar:102mm x 56mm x 11.6 mm v 75 gr. 
Desteklenen Formatlar: MÜZİK:MP3-WMA(DRM9)-WAV(IMA-ADPCM)-ADUDIBLE4-AAC-( FLAC   
VİdeO: MJPEG-MPEG4,SP-WMV9-DIVX 4/5-XVID-JPEG-BMP-(TIFF,GIF,PNG) 
pil Ömrü:Müzik 25-Video 5 saat. 

http://img249.imageshack.us/img249/5435/633940364128060000xfi2.jpg

Kutu İçeriği:                                                                                                                                                                                                               

Ep 630 kulakiçi kulaklık ve kullanım klavuzu vs. Yazılım cihazın içinde geliyor cd yok. 

Malzeme Kalitesi ve Tasarım:                                                                                                                                                                                                         

Cihazın oldukça şık olduğunu düşünüyorum, tasarım olarak ipod touch'a oldukça benziyor(hatta 2 beden küçüğü diyebiliriz). Genel malzeme kalitesi iyi olmakla beraber, bir kılıfla 
kullanmak yerinde olur. Dahili hoparlörü var-bir cep telefonununki kadar güçlü olmasada iş görebilir. Cihazın üstünde reset butonunuda tuştan sayarsak,3 tane tuşu var. Aynı zamanda micro sd için bir yuva bulunuyor. Zaten bolca resim olduğu için fazla detaylandırmaya gerek yok bu noktayı. 
 
Yazılım ve Kullanım:

                                                                                                                                                                                                                Bu cihazın rakiplerine göre en büyük handikabı işte bu nokta. Menü yazılımı başarılı, lakin dokunmatik ekran dirençsel  olduğundan, bu yazılımı verimli bir biçimde kullanamıyorsunuz. Şarkı atlatmak, ses yükseltmek (tam bir kabus) eko ayarı yapmak vs. bu saydığım en basit işlevler bile maalesef bu player da sıkıntı haline geliyor. Cowon’un işlevsel tuşlarını arıyor insan. ''madem hassas bir dokunmatik koymuyorsunuz, bari ses ve parça atlatmak için tuş koyun! '' diye kızıyorum doğrusu. Pc programı için yorum yapmak gerekirse kısaca ''başarılı ve kullanışlı'' diyebilirim ama ben dosya aktarımı için klasik sürükle bırak yöntemini tercih ediyorum. Pil ömrü vaadedilen süreye yakın, ben flac dinlediğim için biraz daha az. Yaklaşık 15-18 saat kadar gidiyor. Yazılım başarılı fakat, dokunmatik ekranının hassasiyetsizliği! yüzünden kullanım olarak sınıfta kalıyor. 

Ekran ve Video:                                                                                                                                                                                                                                    

3 inç’lik lcd ekranı var. Ekranı Cowon S9 kadar olmasa da başarılı bulduğumu söylemeliyim. Cowon S9 zaten benim bu ana kadar bir pmp de gördüğüm en iyi ekran ve video performansına sahip cihazdı ama hakkını yememek lazım xfi2 video konusunda Cowon S9 u pek aratmıyor. Xfi2 video ve ekran kalitesi bakımından oldukça tatminkâr bir cihaz. 
 
Radyo:                                                                                                                                                                                                                                             

Bana vasat geldi, zaten benim çokta kullandığım bir özellik değil, zaman zaman yolda falan maç dinlemek için arıyor insan. Radyosu mükemmel değil ama iş görecek cinsten. 

Diğer Fonksiyonlar:                                                                                                                                                                                                                         

Resim gösterici-Ses kaydedici-Takvim alarm-notlar vs. 
 
Ses Kalitesi:                                                                                                                                                                                                                                           

İşte beni en heyecanlandıran noktaya geldik. Hemen hemen popüler sayılabilecek bütün mp3 player-Telefon-pmp, ya kullandım ya denedim. Bunlarla belli noktalarda kıyaslamalarda yaparak konuyu daha anlaşılabilir bir hale sokabilmeyi umuyorum. Alet flat seste, istisnasız VIBEZ dahil şu ana kadar kullandığım denediğim bütün playerlardan daha iyi. Ses transparanlık konusunda Sansa Fuze’ dan 2 gömlek üstün. Ses gerçekten çok rafine ve transparan geliyor kulağa. Yapı olarak biraz soğuk denilebilir bu haline mesela Sony’ lerdeki yada Vibez’ deki sıcaklık yok. Fakat enstrüman ayrım-detay ve genel ses kalitesi bakımından hepsinden daha iyi. Vibez biraz renkli bir playerdı. Ses yönünden özellikle midbass vurgusu sayesinde ses Xfi2 ‘yegöre daha gövdeli geliyordu. Xfi2’de de sanki tiz sesler azıcık vurgulu gibi. Yani nötral dengenin bu vurguyla, biraz bozulduğunu söyleyebilirim ama bu playerin sesteki en beğendiğim yeri tizleri oldu. Mid seslerde gerçekten oldukça iyi. Yapı olarak keza cihazın genel karakteri gibi soğuk denilebilir ama oldukça rafine ve detaylı midleri var. Flac kayıtlarda midler hız ve vurgu olarak gerçekten çok çok iyi noktalara geliyor. Bu player’ın ses konusunda yumuşak karnı varsa oda bass sesleridir. Ne vurgu nede derinlik olarak çok başarılı bulmadım ama işin ilginç yanı, akustik müziklerdeki bass performansı- r&b, hip hop, ,trance, tarzı müziklerdeki bass performansından çok daha iyi. Yinede Vibez’ deki o basslar asla yok bu playerda. Bass karakter olarak Fuze’ a benzesede, vurgu olarak maalesef Fuze’ un gerisinde kalıyor. N91 ide bass konusunda çok başarılı bulurdum. Xfi özelliğine gelecek olursak, Crystalizer’i- Cowon S9’ daki bbe-mpe daki karışımı bir ayara(ama bbe kadar yapay bir hale sokmuyor)- Expand ı ise yine S9’daki Stereo enhance-Rewerb karışımı bir ayara benzetebiliriz. Expand de ses daha çevresel Surraund ve yankılı bir havaya bürünüyor. Fakat s9 daki Rewerb özelliği yapay basslarda anlamsız ve rahatsız edici bir yankılanma meydana getiriyordu. Bunda öyle bir sorun yok. Crystalizer de ise, detaylar daha belirginleşiyor ve bu özelliğin akustik müziklere katkısı bana göre çok büyük. Bu özelliğini aktif ettiğinizde ses seviyesinde de bir yükselme meydana geldiği için, beyinde bir an yanılsama oluyor detay konusunda. Yani aşırı bir detaylandırma yokken, anlık vurgu yüzünden sanki sesin çok fazla detaylandığını sanıyorsunuz ama böyle birşey yok. Yapay müziklerde, Crystalizer özelliği istisnasız olarak bass ve tizlerde çatlama meydana getiriyor ama akustik müziklerde pek sorun yok gibi. Bass güçlendirme tam bir fiyasko, olmasa da olurmuş. Bass miktarını eko ile artırmak çok daha sağlıklı. Cowon’un Mach3 bass çok daha iyi bu konuda. Hazır Ekolayzer ayarlarının yanında, manuel ekolayzer ayarları olması çok iyi olmuş çünkü zaman zaman gerçekten gereksinim duyuluyor. 


Kulaklık seçimi yaparken, armatür sürücü ile kullanımda tatminkar lakin, armatürlülerin genelinde de seste bir soğukluk olduğu için uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bu durumu PFE ile test ettim maalesef. IE8 le kısa da olsa yaptığım denemede, bu cihazın dinamik sürücülü iemlerde çok daha hoş performans vereceği yönünde fikir oluştu bende. Aynı görüşü ESW9 ile de teyit ettim. 
 
Son olarak, ses konusunda Flac çalması-flat sesteki başarımı-sesin dip gürültüsüz, pırıl pırıl ayrıntılı ve rafine hali ile odyofil seviyesinde bir cihaz olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bu cihazın sesi, o kadar hoşuma gittiki, eskiden kulaklığa göre player seçerdim, şimdi playera göre kulaklık seçimi yapmak durumundayım. 

Elimden geldiğince cihaz hakkında size görüşlerimi sunmaya çalıştım.

 

 

  İnceleme Sahibi: BatmaN19
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2081.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi