Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Creative Zen X-FI-Trekstor Vibez Karşılaştırması

Testlerde Vibe kanal tipi kulaklık kullanıldı.(Px100 ve Creative ep830-Kutudan çıkan- Kulaklıklarla da denemelerim oldu ve son kısımda değineceğim). Test için seçilen parçalar türünün en nitelikli olanlarından seçildi. Çoğu benim 10 yıllık arşivimin parçası, eski parçalar. Ama tür hakkında çok sağlam bilgi verebilecek, farklı özelliklerde ve genelde herkesin bildiği parçalar. Bu yüzden eski olmalarına aldırmadan yer verdim incelemede.Türden türe aletlerin verdiği keyif değiştiği için farklı tarzları sevenlere rehber olabilmesi umuduyla böyle bir inceleme tarzını benimsedim.Bir diğer önemli nokta ise bütün testler x-fi özelliği açık olarak yapıldı(Max değil). Sebep basit, Creative'in flat sesinin hiçbir tür ve şarkıda Vibez la yarışması mümkün değil. Hatta abartıp, kıyaslaması bile olmaz diyorum, bu kadar da iddialıyım. Lafı fazla uzatmadan incelemeye geçelim ;

New Age-Soundtrack: 

Dağhan Baydur-Türk Suite: Vibez derin baslarıyla ve üflemelilerdeki ve yaylılardaki detaycılığıyla bu karşılaşmanın galibi. Creative müziği duyuruyor, Vibez dinletiyor. Vibezdayken çıkarıp diğerine geçmek istemiyorum bir türlü.
Fahir Atakoğlu-Sarı Zeybek: Creativede sahnenin daha geniş hissedildiği ender parçalardan biri. Ama fülütteki nefes alış verişleri ve arkadan nakış gibi işleyen piyano partisyonlarını verebilen yine Vibez.
James Newton Howard-Blood Diamond (Willage attack:Show haber jeneriği) : Basların yoğun kullanıldığı bu çok sesli parçada Vibez bariz önde.Bütün o enstrumanları, gümbür gümbür bas eşliğinde hiç bozulmadan karışmadan dinleyip seçebiliyorum.
Kitaro-Silkroad Theme : Creative x-fi özelliğiyle süsleyebileceği birçok ses barındıran bu naif parçayı çok seviyor.Düşük bitrateli bu parçada ses vibez'a göre bariz temiz.Ancak arkada arpej yapan gitarlar Creative de çorba oluyor x-fi yüzünden. Yinede Creative zevk galibi.
Loreena McKennitt-Tango to Evora (Nilüferin uyarladığı parça) :  Garip bir beraberlik durumu var. Parçanın başlarındaki sade kısımlarda Vibez baslarıyla, Creative x-fi li tizleriyle gönlümü kazanıyor. Sonlara doğru kemanın tango melodileri işlemeye başladığı işin biraz zorlaştığı kısımlarda, malesef yine Vibez sekiz, hatta onaltı kanalmışcasına puflamadan işi götürürken X-fi biraz şaşalıyor.Yine de genel zevk ve o nefis tizler sayesinde berabere.
John Williams-Shindler's List Theme : New Age kategorisinde Vibez'ın doruğa çıktığı parça. Creative kemanı sakin sakin duyurmaya çalışırken ve x-fi ile süsleyecek pek birşey bulamazken, Vibez, Itzhak Perlman'ın elindekinin sıradan bir keman değil, bir Stradivari olduğunu, ahşabının kokusunu, yaydaki reçinenin tozlarını yanımdaymışcasına hissettiriyor.Yahudiler için neredeyse ağlayacak duruma geliyorum.(Ne çalmış gavur yaa!) :worship

Bundan sonra dinlediğim birçok parçada da durum değişmediği için Creative'in ızdırabına son verip New age kategorisindeki denemelerimi sona erdiriyorum.

Türkçe Pop : 

Yalın-Keşke : Fazla insafsızlık etmek istemiyorum. Her iki playerda zevk alınacak şekilde çalıyor parçayı. Creative daha temiz, Vibez daha güzel baslar-geniş sahne. Berabere diyeyim.
Alpay-Eylülde Gel : Hemen hemen bir eşitlik durumu var yine. Derin baslar-temiz ses ikilemi. Yalnız bu parçada x-fi tizleri saçmalık seviyesine çıkıyor, kapatıp dinliyorum bu yüzden.
Sezen Aksu-Keskin Bıçak : Creative galip. X-fi nin sevdiği parçalardan biri. Detaylar daha iyi algılanıyor. Vibez baslarıyla, artık sesi iyice kalınlaşmış olan Sezen Aksuyu biraz boğuyor.
Kenan Doğulu-Tutamıyorum Zamanı (Jazz tarzında yorumlanmış versiyon) : Ozan Doğulunun nefis düzenlemesiyle ve Creative'in zilleri daha bir çınlatmasıyla oldukça keyifli bir dinleti yaşıyorum.Vibez'ın basları fazla geliyor bu parçaya.
Göksel-Bi seni konuşurum : Biraz elektronik müzik tadında bir parça aslında. Dolayısıyla Vibez baslarıyla daha güzel. Creative de midbass tadında baslar cidden rahatsız etti bu parçada.
Hande Yener-Kırmızı (Test için nelere katlanıyoruz yahu :) : Şarkılarını sevmesem de, karşılaşsam tonmaisteri ve aranjörünü tebrik edeceğim bir şarkıcı Hande Yener. Creative sevdi, çok sevdi çıstak çıstakları.

Türkçe pop kulvarında Creative galip.
 
Coldplay : Hangi türe dahil edeceğimi bilemediğim için ayrı yazıyorum. Creative galip tüm şarkılarında.

70's :

Barry White-Never Gonna Give Ya Up : Vibez sahnesiyle Barry'i daha iyi ağırlıyor. Birkez daha görüyorum ki çok sesli müzikte bizim emektar Vibez daha iyi.
Boney M-Sunny : Creative ve x-fi için bol malzemesi olan bir parça. Vibez'ı sahnesi ve basları kurtaramıyor, creative daha çok zevk veriyor.
Simon&Garfunkel-The Sound of Silence : Bu eski parçanın pek de iyi riplenmemiş bir versiyonu var bende. Creative çok ezici bir galibiyet alıyor bu parçada.
Bee Gees-Disco Inferno (Saturday night fever soundtrack) : Yine bir disco müziği ve yine x-fi çok seviyor.Kararımı verdikten sonra kulaklığı yeniden Creative'e takıp sonuna kadar dinliyorum (hafiften de dans ediyorum galiba:)
Beatles-Yesterday : Aslında Rock sayılacak bir parça ama yinede bu kısımda yer vermeyi uygun gördüm. Pek iyi riplenmemiş bir parça daha. Creative daha temiz ses verse de Lennon Vibez'ın sahnesinde daha rahat söylüyor.

Parçadan parçaya bir hayli değişse de genel olarak Creative galip bu bölümde.

Klasik Müzik : Tek tek bütün parçaları yazmak istemedim. Creative çok kötü dayak yiyor dar sahnesi yüzünden. Vibez konser salonu, X-fi banyo sundu resmen.Ses temizliği, hemen tümü yüksek bitrate li bu parçalarda pek birşey ifade etmiyor.Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise diğer bütün parçalarda hemen hemen aynı ses seviyesini sunan iki player'ın arası klasik müzikte bir hayli açıldı. Vibez da çok düşük ve çok yüksek seslerin arası daha açık Creative'e göre.

Fransız:

Dalida-My Lady D'Arbanville : Vibez sahnesi ve nefis gitar sesiyle Creative'i geçiyor bu parçada.
Herve Roy-Emanuelle Song (Malum filmin nefis müziği) : Yine sahne, yine gitar.Vibez galip.Ancak Creative de zevksiz bir dinleme yaşadım diyemem yine de.
Joe Dassin-L'ete Indien : Creative bol ekolu bu parçada sanatçının bas sesiyle iyi uyum sağlıyor.X-fi detayları zenginleştirip keyfi arttırıyor.Vibez kötü performans göstermese de sesi karanlık kalıyor bu parçada.
La Valse d'Amelie : Aslında Soundtrack-new age sayılabilecek bir parça, ama tarz olarak Fransız diye burada ele aldım.Vibez akordion'u, Creative tizleri seviyor. Bir beraberlik var.

Buraya yazdığım parçalarda Vibez önde olmasına rağmen, denediğim diğer parçalarda da gördüğüm kadarıyla bir beraberlik durumu var.Bir parçada biri öne çıkıyor, bir başkasında diğeri.

Rock-Metal :

REM-Loosing My Religion : Gitar sesleri Vibez da daha iyi ve detaylı. Creative zilleri daha hoş yansıtıyor.Bas konusunda da iyi olsaydı rahat bir beraberlik belki de galibiyet alabilirdi.Ama bu durumda çok az farkla da olsa yeniliyor.
Nirvana-Smells like Teen Spirit : Davul'un midbass kickleri tokmak gibi vuruyor Creative de. Ziller ara sıra x-fi yüzünden sapıtsa da genelde oldukça dinamik. Ama gitar Vibez da daha iyi ses veriyor.Yine de davulun verdiği zevk oldukça yüksek. Creative diyorum.
Metallica-One : Bu parçada başlardaki yavaş kısımlarda Vibez yine gitar sesiyle etkiliyor. Sonlarda ise makineli tüfek moduna giren davul Creative de daha hoş.Ama ziller bazen sapıtıyor x-fi yüzünden. Yine de Creative daha önde gibi.
Deep Purple-Soldier of the Fortune : Bu parçada da Creative'i daha keyifli buldum.

Rock-Metal türlerinde Creative kullanıcısını üzmüyor.Birçok parçada x-fi nin zil seslerine etkisi olumlu. Bazen kaçırdığı yada şapşallaştığı olmuyor değil ama Creative boş durmazsa bir firmware'e bakar bu durum.

Yabancı pop :

Sting-English Man in Newyork : Bir beraberlik daha. X-fi ile zenginleşen tizlere karşı Vibez'ın insanın iç yağlarını eriten basları.
Jason Donowan-Sealed with a Kiss : Creative net bir galibiyet alıyor. Son derece keyifli, parlak bir ses alıyorum.
Whitney Houston-I will Always Love You : Kesinlikle kafam karıştı bu şarkıda. Whitney Vibez'ın sahnesinde canlanıyor sanki. Odamda mı diye dönüp bakacağım neredeyse. Ancak Creative'in sahnesi de birden devleşiveriyor. Net, billur gibi bir ses. Karar veremiyorum bir türlü. Berabere.
Abba-Eagle : 70's bölümünde yer alabilecek bir parça ve gurup. Yine de nefis şarkı ve pop klasiği diye buraya aldım.Creative kötü iş çıkarmıyor. Ama aldığım günden beridir düşündüğüm birşey, Vibez+Vibe Abba için yaratılmış. Vibez kesin galibi bu şarkının.

İki beraberlik. İki galibiyet. Yabancı pop da bu iki alette oldukça iyi iş çıkarıyor. Berabere

Elekronik Müzik,rap : Arşivimde yeralmayan bu türler tahmin edebileceğiniz gibi Vibez'a daha uygun. Tek sebebi baslar. Creative bu bass konusuna el atmalı.

Senfonik Rock : Haggard ve Estetic Fear dinleyerek yaptığım denemelerde Vibez çok sesli müzikteki başarısıyla birinciliği aldı.

Sonuç :  
Ses kalitesi Testlerinin galibi bence Vibez. Eğer ses kalitesinden kastımız daha az dip ses, temizlik olsaydı Creative birinci olurdu. Ama genel anlamda enstrumanların birbirine geçmeden, dengeli olarak sunulması ve sahne derinliği söz konusu olduğu için Vibez önde. Ayrıca Vibez'ın hemen tüm parçalarda aynı başarıyı sadece flat sesle sunabilmesi inanılmaz. Creative se ekstra özellik olarak sunduğu X-FI ile ancak Vibez'ın bu flat kalitesine yaklaşabiliyor. Trekstor yazılımcılarının ve Sigmatel yongasının bir baş yapıtı bence bu alet. Creative le arasında analog plak-Compact disc benzeri bir durum var. Vibez bir plak gibi dip gürültülü ama sımsıcak, insanı saran, zevkten gülümseten bir sese sahip.Creative ise cd benzeri temiz, ama sıcaklığı alınmış gibi duran bir ses sunuyor. Creative X-FI üzerinde çalışmalarını sürdürür ve ortaya daha iyi birşeyler koyarsa durumlar değişebilir. Özellikle bass konusunda, sahne derinliği ve mid seslerde ciddi anlamda düzeltmeler yapmaları lazım. Bunları yapabilirlerse X-FI diğer özellikleriyle birlikte alemin kralı olur.(Umudun varmı derseniz yok.Öyle birşey yapabilirse Creative onu yeni bir yazılım olarak değil X-FI 2 olarak sunacaktır.Eski X-FI ler içinse hiçbir güncelleme yapmayacaktır.Malesef benim bildiğim Creative böyle) 
Odyofiller için önerilecek alet Vibezdır.Durum bu. Ama genel kullanıcı için durum farklı. Creative bazı türlerde ve şarkılarda çok güzel performans gösteriyor. Oldukça keyifli, temiz bir sesi var. Bu yönüyle ve diğer bütün üstün özellikleriyle Vibez'a tercih edilebilir. Herşey bir arada olsun diyenler için üstün ses kalitesine sahip bir ürün.

Kulaklık durumları : Creative'in kulaklığı Vibez da daha iyi sonuç verdi.Kulaklığın sahne eksiği Vibez tarafından bir ölçüde telafi ediliği için durum böyle. Ses kalitesi Vibe'ın tırnağı bile olamaz, o kesin. Ama birçok kişiyi X-FI ile alındığında mutlu edebilecek bir kulaklık. Daha iyisini alana kadar pekala kullanılabilir.
Px100 cephesinde işler tam tersine döndü. Creative tizleriyle Px100'ü parlattı, Px100 sahnesiyle ve derin baslarıyla Creative'i genişletti. Vibezdan daha güzel bir ses verdi Px100 Creative de. Bu kulaklığa sahip olanlar alım yapacakları zaman bu noktaya dikkat etmeli. Aslında kulaklıklara verilen paraya bakınca, playerları eldeki kulaklığa göre seçmek daha mantıklı. Bu bağlamda bass sesleri yoğun veren kulaklık sahiplerine Creative'i, balance kulaklıklara ve tiz ağırlıklılara sahip olanlara Vibez'ı tavsiye ediyorum.

Düzenleme : Zen x-fi için flat ses de çok kötü demiştim, ama haksızlık etmişim sanırım. Fikrimin değişmesinde etkili olan Vibe'ın devre dışı kalması oldu belki de. Vibe, Vibez la inanılmaz uyumlu bir kulaklık, biraz haksız rekabet oluşmuş olabilir. Px100 ve 830 la dinlemeye başladıktan sonra x-fi yi kapatmaya ve kendimi alıştırmaya çalıştım. Sonuçtan oldukça memnunum. Sahne hala biraz dar Vibez'a göre ama kemanların sesi düzeldi, obualar kaybolmuyor arkalarda. Orta frekansta x-fi nin yokettiği şeyleri duyabiliyorum. Bu yüzden x-fi kullanmıyorum artık. Sahnenin dar hissedilmesine katlanabilirim ama ses de kayıp olmasını kabullenemem. Bu kadar da dönülür mü derseniz, dürüstlük adına dönülür derim. İncelemeyi okuyan birinin yanlış bilgilendirilmesindense gururumdan feragat edebilirim. Satışa koyduğum bir Vibez'ın olması da durumu değiştirmez. Ayrıca audio konusunda fikirler zaman içinde hep değişiyor. Beyin pişiyor, kulaklık pişiyor, aletler pişiyor zamanla. X-FI özelliğinin açık olmasını tavsiye etmiyorum artık. Kapalıyken ses daha doğal ve Vibez'a daha yakın. Sadece bir iki kademe arttırılması gerekiyor sesin. Baslar ve sahne konusunda fikirlerim hala aynı.

 

 

  İnceleme Sahibi: ulyses
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1212.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi