Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

iRiver Clix 2 İncelemesi

Müzik Geçmişim ve İncelemeye Giriş
Şimdiye kadar dinleme fırsatı bulduğum MP3 ürünleri: Creative Muvo, iPod Video, Trekstor Vibez ve iRiver Clix-2 (şu anki).
Kullandığım kulaklıklar: Sennheiser CX300 (şu anki), yukarıda saydığım MP3 çalarla gelen kulaklıklar.
Dinlediğim müzik türleri: Hemen hemen her türde müzik parçaları dinlesem de aleti test etmek için midlerin, tizlerin ve bassların ayrı ayrı öne çıktığı müzikler dinledim. Genel olarak ise klasik müzik, slow music, progressive rock, soft rock ve film müzikleri dinliyorum.

İncelemeyi yapmadan önce aradan biraz zaman geçsin istedim. Böylece hem şarj performansını test etme şansı bulacak hem de aleti daha iyi tanıyacaktım. Nitekim bu süre zarfı içerisinde ürünün tüm fonksiyonlarını test etme fırsatı buldum. İncelemeyi, "Genel, Ses, Video, Ekstralar, Kullanım Performansı, Radyo ve Sonuç" olmak üzere yedi ana başlık altında yaptım. Şimdi hazırsak incelemeye giriş yapabiliriz. 


Genel
Ürün Hakkında Kısa Bilgi: iRiver Clix-2, Koreli iRiver serisinin henüz geçtiğimiz sene çıkartmış olduğu ve şu an en çok satılan MP3 Player'ı. Koreli iRiver firması yalnızca MP3 çalar üretimine yönelmiş bir şirket ve Amerika başta olmak üzere birçok yerde pazarı bulunmakta. Ülkemizde ise 2006 yılına kadar iRiver ürünleri ithal edilirken, bu tarihten sonra distrübütör firmanın anlaşmayı bitirmesiyle ülkemize girişi de durmuştur. Ancak buna rağmen ürün yurtdışından rahatlıkla temin edilebilmektedir. 

iRiver Clix-2, Clix serisinin ikinci ürünü. Henüz 2007 yılında piyasaya sürülen ikinci nesil Clix, temsil ettiği neslin "2" rakamıyla anılıyor. Ağabeyi iRiver Clix ile özellikler bakımından benzeşseler de yenilenen tasarımı ve performansta yapılan iyileştirmeler ile daha "cilalı" bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Yeni iRiver Clix-2, eski Clix'e göre boy olarak 1cm daha genişletilirken, en olarak aynı kalmış. Kalınlık olarak ise eski Clix'den 2mm daha ince dizayn edilmiş. Şimdi ürünün tüm özelliklerini listeleyelim:


Disk Tipi:    Flash
Kapasitesi:   4 GB
Boyutları (BxExD):    79x45x13 mm
Ağırlık:    55 g
Rengi:    Black
Pil Tipi:    Lithium polymer
Açıklanan müzik dinleme süresi:       24 saat
İçinde bulunan kablolar:   USB
Paket içeriği:    Kulaklıklar, USB kablosu, Garanti Kartı, Hızlı Başlangıç Kılavuzu, Yazılım CD'si.
Desteklenen müzik formatları:    OGG, MP3, WMA
Desteklenen bit değerleri:    8-320 Kbps
ID3 tag desteği:    Evet.
Harici Hard-disk Kullanılabilirliği:     Evet
Ekran Boyutu:    56 mm
Çözünürlük:    320x240 pixels

Ürünün genel olarak teknik özelliklerine değindikten sonra paket ve paket içeriğine değineceğiz. iRiver Clix-2 beklediğimden daha küçük bir paket içerisinde geldi. Paket beyaz renkte ve oldukça sade dizayn edilmiş. Dıştan güzel bir görünüme sahip. Ürünün paketini açmak için üstündeki kapak kısmını yukarı doğru çekip çıkarmak yeterli. Kapağı çıkardıktan sonra hemen ürünün kendisi sizi karşılıyor. 

MP3 çaları yerinden kaldırınca ise geriye kalan malzemeler açığa çıkıyor. Paketin içerisinde kulaklıklar, USB kablosu, garanti kartı, hızlı başlangıç kılavuzu, yazılım CD'si ve aksesuar bilgi broşürleri çıkıyor. 
Her ne kadar kulağa oldukça dolgun gibi gelse de paket içeriği biraz zayıf kalmış. Ürünün oldukça parlak olan, çizilmelere ya da darbelere açık olan yüzeyini korumak için en azından bir koruyucu kılıf da konulabilirmiş. Bunun dışında herhangi bir eksiklik hissetmiyorsunuz. Ürünün kullanım kılavuzu ise kutunun içinden çıkmıyor. Bunun yerine ürünle gelen CD'nin içine konulmuş. Aslında bu son zamanlarda yeni çıkan çoğu üründe yapılan bir uygulama. Doğaya zarar verdiği gerekçesiyle (doğal olarak maliyet düşürücü bir faktör) kullanım kılavuzları ya hiç dahil edilmiyor; ürün sitesinden indiriliyor ya da bunun gibi CD'den okunuyor. Ürünle birlikte gelen yazılım CD'si ise oldukça güzel ve detaylı hazırlanmış. CD sayesinde ürünün firmware güncellemesini yapmak, kendi yazılımı sayesinde müzik kütüphanenizi yönetmek mümkün oluyor.
Kullanım
Ürün boyutları ve ağırlığı bakımından oldukça portatif ve yanınızda taşırken hiç sorun yaşamıyorsunuz. Clix-2, iRiver firmasının geliştirdiği D-Click navigasyon sistemini kullanıyor. Bu, ürüne bakıldığında hiçbir tuş görememeniz anlamına geliyor. Kısaca bu sistemi anlatmak istiyorum. MP3 çaları iki ayrı kabuk gibi düşünün. Alt kabuğun üstüne dengede olan bir üst kabuk takılıyor. Bu üst kabuk sağa,sola ya da yukarı aşağı yönlerde bastırılabiliyor. Yani bir çivi üzerinde duran bir plaka gibi çalışıyor. Hangi yöne bastırırsanız o yönün butonu işlev kazanıyor. Bu sistemin belki de en güzel avantajı ürün üzerinde tuş gereksinimini ortadan kaldırması. Dahası dokunmatik bir ekran görünümü kazanıyor. Kaldı ki ürünü kullanırken sizi gören çoğu kişi dokunmatik bir şekilde yönettiğinizi sanıyor. Ürünün ana navigasyon tuşlarının dışında, yan kenarlarına dizilmiş 5 tuş daha bulunuyor. Bunlardan ikisi ses kısma ve açma, biri güç düğmesi, biri kazara tuşlara basmayı engelleyen hold düğmesi ve sonuncu da kişisel olarak ayarlanabilen bir düğme olarak tasarlanmış. Tuşların ne iş yaptıkları ise aletin arka tarafına yazılmış. Yan tuşlar oldukça pratik ve güzel olsa da bazen çok ince olduklarından basmakta zorlanabiliyorsunuz.

 

Ürüne gelince, ürünü açmak için power düğmesine basmanız yeterli oluyor. Açılışta hoş bir iRiver Hoşgeldiniz ekranı sizi karşılıyor. Ardından aleti kullanacağımız ana menü karşımızda beliriyor. Hemen burada belirtmekte yarar görüyorum; üründe iki farklı kapama seçeneği mevcut. Birincisi uyku modu, ikincisi tam kapama. Uyku modunda aleti açtığınızda hoşgeldiniz ekranı karşınıza çıkmadan direk anamenüye dönüyorsunuz. Alet tamamen kapandığında ise açılırken az önce bahsettiğim ekran geliyor. Uyku modu her ne kadar hızlı kullanım veya kısa süreli aleti kapama amaçlı olarak iyi olsa da şarj tüketimine düşük bir şekilde devam ediyor. 

Ürünün kullanımına gelince, D-Click sistemi gerçekten işini güzel yapıyor. Kullanım menüsü oldukça basit ve anlaşılır yapılmış. Ana menü Ekstralar, FM Radyo, Şimdi Çalan, Müzik, Resimler, Videolar ve Ayarlar'dan oluşuyor. Alet ilk açıldığında otomatik olarak Müzik menüsünde beklemesi de küçük ama güzel bir detay. Genelde sol click tuşu menülerden çıkarken, sağ click tuşu ilgili menüye girmeyi sağlıyor. Üst ve alt click tuşları ise gezinti tuşları denebilir. Ürünü dilerseniz yatay, dilerseniz tıpkı bir iPod gibi dikey kullanabilirsiniz. Bu detay da oldukça kullanışlı bir özellik.

Müzikler ise iki çeşit sıralanbiliyor. Bunu seçmek ise yine sizin elinizde. İsterseniz bilgisayarınızdaki gibi klasör klasör müzikleri gezebilir, isterseniz de sanatçı adına, albüm adına, şarkı türüne, beğeni sırasına ya da şarkı adına göre dizebilirsiniz. Eğer şarkıların albüm kapak resimleri varsa bunlar müzik çalarken de gösteriliyor. Müzik çalarken ileri geri sarma, durdurma bir sonraki parçaya geçme şansınız bulunuyor. Ayrıca bir sonra çalacak olan parça ekranın en altından size bildiriliyor. Bunun yanısıra müzikleri çalmak için bilgisayarınızda hazırladığınız playlistleri de kullanabiliyorsunuz. Ya da Clix-2 içerisinde bulunan playlisti keyfinize göre düzenleyebiliyorsunuz.

Belki de en güzeli ve en önemlisi, iRiver Clix-2 Türkçe dil desteğiyle geliyor! Türkiye'de satılmamasına rağmen firmanın ısrarla Türkçe desteği koyması cidden takdire değer. Bunun dışında iRiver Clix tam 41 farklı dili destekliyor.

Sonuç olarak toparlarsak iRiver Clix-2 kullanım kolaylığı bakımından 10 üzerinden 9 almayı hak ediyor. (İnce olan yan kenar tuşları bir dezavantaj.)

Ses
Bana göre bir MP3 çalar için en önemli nokta beraberinde sunduğu ek özelliklerin ötesinde vereceği ses kalitesidir. Tam da bu noktada ürünü satın almama neden olan birinci etmen ses kalitesi konusunda daha önce duyduklarım ve okuduklarım oldu. Ürün geldiğinde ilk iş olarak standart kulaklıklarıyla müzik dinlemeye çalıştım. Ancak ürünle beraber gelen kulaklıklar ergonomiden ve rahatlıktan oldukça uzaklar. Kulağınıza takmak ise oldukça zor oluyor. Ancak kulakiçi tarza alışık değilseniz, beraberinde gelen kulaklıklarla bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.Ancak ben kulakiçini sevdiğimden beraberinde gelen kulaklıklar yerine, Sennheiser CX300 model kulaklıklarımı kullanmayı yeğledim.Ses kalitesinden bahsetmem gerekirse, tek kelimeyle mükemmel bir MP3 çalar karşımızda. Hiç bozulmayan ve birbirine karışmayan tiz-mid-bass sesleri, enstrümanların ayrı kanallardan birbirilerine yapışmadan seçilebilmesi, bassların dolgun ve toplu oluşu, tizlerin midlerin önüne geçmemesi en büyük avantajları. Ses kalitesi tamamen kusursuz bir ürün. Dilerseniz kendiniz EQ ayarları atayabileceğiniz gibi dilerseniz de ürünle birlikte gelen 5 farklı standart EQ ayarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Clix-2 beraberinde SRS-WoW teknolojisiyle geliyor. Doğrusu ben bu ses efektini pek de doyurucu, başarılı bulmadım. Aktif edildiğinde çok iyi ayar da yapsanız sesteki o büyüleyicilik gögeleniyormuş gibi oluyor. Basslar normalde olduğundan daha düşük çıkmaya başlıyor. Zaten bir MP3 çaların kalitesi de efektsiz flat çıkardığı sesle kıyaslanmalıdır. Bu dikkate alındığında SRS-WoW'a hiç de gerek kalmadığını görebilirsiniz.  

Burada yetersiz bulduğum nokta aletin ses çıkışı. Ne yazık ki 40'da bile sesin yüksekliği bazen yetersiz kalıyor. Toplam 40 seviyelik bir ses ayarı yapmanız mümkün oluyor. Doğrusu 40 ile uzun süre dinlemeniz mümkün değil ancak ses seviyesini 40'a aldığınızda cidden "en yüksek seste" olduğunuzu hissetmeniz lazım diye düşünüyorum. Ancak Clix-2, 40 seviyesinde orta üstü bir yükseklik sunuyor. Gerçi normal koşullarda 28-35 arası yükseklikler oldukça doyurucu... Örnek olarak gece yatarken müzik dinlemek istediğimde ses seviyesini 3-4 olarak ayarlıyorum. Yani kesinlikle ihtiyacınıza uygun bir ses yüksekliğini bulabiliyorsunuz. Ayrıca ses yükseklik farkları güzel ayarlanmış. 0-40 arası her kademede yumuşak bir artış var. Böylece çok hassas ayar yapmanız mümkün oluyor. Ayrıca ürün üzerindeki tuş kilidini açsanız bile ses artırıp kısma tuşlarını kullanabilmeniz iyi düşünülmüş bir detay. 

Yaptığım testte günlük 4-5 saatlik dinlemeyle şarjı 5 gün gitti. Bu da kataloğunda açıklanan 24 saatlik müzik süresine eşit bir süreydi. 

Clix-2, wma,mp3 ve ogg formatlarını destekliyor.

Sonuç olarak iRiver Clix-2 oldukça detaylandırılmış, berrak, çok derin ve kaliteli bir ses çıkışı sağlıyor. Hatta iddialı konuşmak gerekirse piyasada bulabileceğiniz en üstün ses kalitesini sunan ender cihazlardan biri diyebiliriz. Ses kalitesiyle diğer dezavantajlarını gölgede bırakıp 10 üzerinden 10 alıyor.

Video
iRiver Clix-2, 2.2"lik AMOLED ekranı ile harikalar yaratıyor. Normal şartlarda bu derece küçük bir ekranda değil video, resime bakmak bile eziyete dönüşebilecekken iRiver Clix-2 bir mucize yaratmayı başarıyor. 262000 renk destekleyen Clix-2, AMOLED teknolojisi sayesinde her açıdan netlik ve berraklık sunabilen oldukça kaliteli bir ekrana sahip. Hatta bazen renklerin canlılığına bakmaya doyamıyorsunuz. Öyle ki video izlerken bu kadar küçük bir alette böyle bir kalite yakalamak insanı heyecanlandırıyor. iRiver Clix-2, 30 fps'lik videolara kadar destek veriyor ve bu özelliğiyle piyasadaki birçok rakibini geride bırakıyor. Alette video izleyebilmeniz için iki seçeneğiniz bulunuyor. İsterseniz ürünün kendi yazılımı iRiver Plus ile dilediğiniz videoyu direk ürüne atın ya da CD'sinde bulunan daha detaylı Video dönüştürücü programını kullanarak keyfinize göre ayarlamalar yapın.
[image]http://s13.photobucket.com/albums/a257/shadow_shooter/th_8a8e137e.jpg[/image]

Ürün kataloğuna göre 5 saat boyunca aralıksız video izlemek mümkün. Benim yaptığım testte ise 5.5 saat aralıksız video izlemeyi başardım. Belirtilen aralıktan daha fazla bir değere ulaşmak önemli bir noktaydı. Müziklerdeki gibi, videolarda da sesler ve efektler oldukça canlı. Hatta burada fark ettiğim video izlerken çıkan maksimum ses seviyesi müzik çalarkenki çıkan maksimum ses seviyesinden daha fazla ve de oldukça doyurucu.


Diyelim video izlerken sıkıldınız ya da ara vermek istediniz. Durdurduğunuz videoda kaldığınız yer, alet kapansa dahi bir dahaki açışınızda aynen duruyor ve kaldığınız yerden devam edebiliyor. Üstelik her bir video için ayrı ayrı bu bilgileri tutuyor. Video izlerken ileri-geri sarma, ya da sarma hızı gibi ince ayarlar da yapmanız mümkün oluyor.

Alet wmv, avi gibi formatları destekliyor. Diğer formatlar da dönüştürülerek rahatlıkla izlenebiliyor.

Ekstralar
Sanırım Clix-2'nin saymakla bitiremeyeceğim kısmı ekstralar kısmı olacak. Çünkü burada yok yok... iRiver Clix-2, beraberinde 5 adet standart temasıyla geliyor ancak internette yüzlerce farklı tema bulmanız da mümkün. Dilediğiniz temayı ve yazı fontunu kullanabiliyorsunuz. Belki de en güzeli bu nokta oluyor. Clix-2'nin görünümü tamamen sizin elinizde... Temasından, duvar kağıdına, fontlarından menü geçişlerine kadar her şeyi zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Dahası haftanın her gününe özel bir duvar kağıdı belirlemeniz bile mümkün. 


Ayrıca harici bir hoparlöre takarsanız MP3 playerınızı alarm olarak da kullanabiliyorsunuz. Kendi içinde yaklaşık 6-7 değişik tonda zil sesi bulunuyor. Dilerseniz bunlar, dilerseniz de seçtiğiniz müzik ya da radyo istasyonuyla uyandırılmanız mümkün. 

Bunun yanısıra Clix-2 içinde hali hazırda 5 farklı oyun bulunuyor ve yine internetten yenilerini yükleyebiliyorsunuz. Oyunların hepsi alete özel olarak dizayn edilmiş. Özellikle sudoku oynamak otobüste veya vakit geçirmeniz gereken yerlerde çok zevkli oluyor. Oyun oynarken dilerseniz istediğiniz müzik parçasını arkaplanda dinleyebiliyorsunuz. 

Clix-2 ile ses kayıdı yapmanız da mümkün. İsterseniz dışarıdan bir sesi ya da radyo istasyonundaki bir parçayı anında kaydedebiliyorsunuz. Otomatik ses kaydı sayesinde sadece ses algıladığında kayıta geçmesini de sağlayabilirsiniz. Özellikle bu özelliğin üniversitede dersleri kayıt etmek isteyenler varsa çok sevecekler. Nitekim sessizlik anında kayıt dururken anlatım başladığında kalınan yerden kayıt devam ediyor.

Ek özellikler bununla da sınırlı değil. iRiver ile *.txt uzantılı dosyaları ya da kitaplarınızı okumanız da mümkün. Yaptığım denemede pdf'den kopyaladığım bir kitap oldukça güzel gösterildi. Dilerseniz kaldığınız yere işaret koyarak bir dahaki sefere oradan devam edebiliyorsunuz.

Clix-2 audiobook diye bilinen, sesli kitap formatlarını da destekliyor. Bu sayede favori bir kitabınızı sesli olarak dinleyebiliyorsunuz.

Eğer gece yatarken müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz, iRiver Clix-2'de hoş bir özellik daha var. Belli bir süre sonra MP3 player otomatik kapanabiliyor. Benim en çok sevdiğim detay ise, kapanış süreleri 30-60-90dakika gibi klasik süreler değil. 10-30dakika, 1-2-5 saat seçenekleri var.

Burada önemli bir noktaya da değinmek istiyorum. Ürün her ne kadar sağlam ve kaliteli olsa da, dış yüzeyi oldukça parlak olduğundan dışarıdan çizilmelere ve darbelere karşı korunmasız bulunuyor. Bu nedenle ürünü sipariş ederken yanında orijinal iRiver kılıfını da satın aldım. Oldukça kaliteli bir kılıf. Video falan izlerken de yatay durması için stand olarak kullanabiliyorsunuz. Onun da birkaç resmini koymak istiyorum:Son olarak aletin resim gösterebilme özelliğine de değinmek istiyorum. Cihaza yükleyeceğiniz fotoğraflarınız klasörler olarak arşivleniyor. Resimlerinize ana menüdeki Resimler menüsünden ulaşabiliyorsunuz. Bir resmi açmadan önizlemesini görmeniz mümkün olduğundan istediğiniz resmi kolayca bulabiliyorsunuz. Resimleri otomatiğe alıp slayt geçişleri şeklinde görüntüleyebilirsiniz. Deneme amaçlı 2000 piksel 3MB büyüklüğünde bir resim dosyası attım. Clix-2 dosyayı açmadan önce 1-2 saniye bekledi ancak bu derece büyüklükteki bir resim dosyasını oldukça güzel görüntülemeyi başardı. Ayrıca dilerseniz resimleriniz için playlist de hazırlamanız mümkün. Böylece onca resim arasından sadece tatil resimlerinizi izlemeniz mümkün oluyor.

Radyo
iRiver Clix-2 radyo performansıyla da oldukça üstün bir alet. Ses kalitesi sanki radyo dinlemiyormuşsunuz gibi detaylı geliyor. Stereo efekti işini cidden çok güzel yapıyor. Kullandığım süre boyunca Ankara'da yeraltı tünellerinden araba ile geçerken yayının hiç kesilmemesi ne derece başarılı bir radyoya sahip olduğunun göstergesi olsa gerek. Sevdiğiniz 30 farklı radyo istasyonunu kaydetmeniz mümkün ya da Clix-2'nin otomatik olarak radyo istasyonlarını arayıp kanallara atamasını sağlayabilirsiniz. Böylece uzun yollarda ya da küçük şehirlerde tüm frekansları tek tek aramak yerine bu özelliği kullanarak anında çevrede bulunan tüm radyo kanallarına ulaşabilirsiniz. Radyoyu dinlerken daha önce değindiğim gibi ses kayıdı yapmanız mümkün oluyor. Yaptığınız ses kayıtları o kadar başarılı ki normal müzik parçalarından bir farkı yok.

Sonuç
iRiver Clix-2 beklentilerimin üzerinde bir alet oldu. Beklediğimden daha küçük ve portatif olduğunu fark ettim. Ayrıca ekranının ne kadar abartılırsa abartılsın ne kadar iyi olduğunu anlamak için bire bir görmeniz gerektiğini anladım. Ses kalitesi olarak bu derece detayda ses sunan ilk MP3 player bu oldu benim için. Trekstor Vibez de bu konuda iyi bir DAP ancak diğer özellikleri de katınca iRiver cidden birkaç adım önde yer alıyor. Belki wireless de eklenebilirmiş ancak amacı müzik dinlemek olan biri için MP3 çalarlarda wireless gereksiz bir özellik gibi duruyor. Video izlemek bile bu noktada ekstra bir artı olmaktan öteye geçemiyor. 

Ürün kargo hariç 169.95$'lık Amerika satış fiyatıyla sunuluyor. Şu an yarıştığı D2'nin Türkiye fiyatı ise 500 küsür YTL olduğunu göz önünde bulundurursak Türkiye'deki yaklaşık değerini çıkarmış oluruz. Ürün 2GB, 4GB, 8GB olmak üzere 3 farklı hafıza seçeneğine sahip. Her hafıza seçeneğinin tasarımı farklı. 2GB seçeneğinin ön kısmı siyah, arka kısmı beyazken; 4GB olanı tamamen siyah; 8GB olanı ise siyah arasında kenarları kırmızı çizgili bir şekilde tasarlanmış. Belki üründe hafıza kartı slotu bulunsaymış tamamen kusursuz olacakmış ama bu haliyle de 10 üzerinden 10 almayı hakedecek bir ürün. Gerek şarj süresi, gerek sunduğu kalite ve olanaklar ile sadece müzik dinlemeyi değil hayatınızı kolaylaştırmayı da sağlıyor.

 

 

  İnceleme Sahibi: shadow_shooter
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1206.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi