Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Hegel HD 20 DAC İzlenimleri

Sistem elemanları :
Amfi : Bottlehead Crack OTL kiti ile kendim yaptığım kulaklık amfisi  ve değişik mod takviyeleri
Player :Macbook Pro i5 işlemcili , ssd ve bellek yükseltmeleri ile ve bazı yazılımsal tweakler takviyeli.
BU MAC ten biraz bahsedeyim, kesinlikle çok sessiz kulağımı dayadığımda bile  bir ses alamıyorum çalışırken ılık yani fazla ısınmayan bir  laptop. Ben adaptöre bağlı olarak çalıştırıyorum genelde 
Puremusic player , mühendisinin tavsiyesi  de bu  çünkü  sadece batarya ile çalıştığında işlemciler  tüm işlevlerini  yerine getirmeyebilirlermiş.

Hegeli şuan hiç bir anti vibrasyon tweak takviyesi  olmaksızın çalıştırıyorum . Ben usb bağlantısı  ile giriş  yapıyorum  , USB kablom  Wireworld starlight 1metrelik . Bu usb girişi  24/96 ya kadar  limitli. Arşivimdeki sadece  birkaç tane olan bu formattaki parçalarla dinlediğimde  elbetteki 16/44 lere nazaran daha  net bir  ses oluşuyor.. Ama bazı 16/44 kayıtlar varki  nasıl yapmışlarsa 24/96 hi rez kayıtlardan bile  daha iyi  çalabiliyor  önemli  olan kayıt yani rakamlara takılmıyorum fazlaca o bakımdan.
Bas sesler; insan kulağının duyma sınırlarını  zorlıyacak düzeylere  inebiliyor gerçekten ki  ben kulaklıkla dinlememe rağmen o derin basları  o kadar güzel veriyor ki bazen o seslerin gerçekten sistemden mi yoksa  cevreden bir ses mi diye kulaklığı çıkartarak  anlayabiliyorum.
ayrıca baslar gerçekten çok detaylı ve o kadar  güzel ki bazen müzikten ziyade,  kendimi sadece  basların ritmine kaptırdığım ve onları  dinlediğimi fark ediyorum .

Hep derler  ya sıcak midler  işte Hegelin midleri  bu  söyleme çok güzel uyuyor gayet sıcak ve analogvari  bir mid ,
bir kemanın sesi  dijital bir  sistemde analog sistemdeki kadar  organik çıkmayabiliyor  ama işte bu hegel dac ile keman sesleri  gerçek gibi sanki.
pikaplarda duyduğum keman sesinin aynısı..Piyano da ise  harmonik zenginliğini  ve piyanonun o muhteşem gövdesini  hissettiriyor ,boyut itibari ile...tuşe sesleri  falan zaten onlardan bahsetmiyorum bile  çünkü  detay o kadar yüksek ki  daha neler  neler  duyuyorsunuz kayıtlarda ( tabiki  bunda  sistemin kulaklık sistemi  olmasının rolu inkar edilemez )
Vokal seslerinde özellikle ve nedense   bayan vokal seslerinde  çok başarılı  gerçek gibi.

Tizlerde  harmonik zenginlik mükemmel , mesela baterist, zile vurduğunda tüylerim diken diken oluyor ve  vayyy be  diyorum. Beyoğlu Tunelde enstrüman satan dükkanları  gezerken, zillerin gerçek sesini duymak isterdim ve oradaki duyduğum  zil sesi , çoğu sistemde , malesef olmuyor . Ama şimdiki  kulaklık sistemi ile işte aynı o mekanı dolduran  harmonikli  zil seslerini duyuyorum..

Sahneye gelince; burada kulaklık sistemleri  ile alınabilecek en iyilerinden biri   olduğunu  söylemek istiyorum , geleneksel hoparlörlü  sistem ile kulaklık sistemlerinin sahne oluşturmaları  farklı olduğundan kafa karışıklığı yaratmak istemem. Ama senfonik eserlerde  karşıda  ve entrüman ayrışımı belirgin ve havadar..

Özetle  benim kulağıma göre  Hegel HD20 yi  ben çok beğeniyorum ve memnunum. 

 

 

  İnceleme Sahibi: hifi
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4078.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi