Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Benchmark DAC1 İncelemesi

Benchmark Dac1 üretildiği tarihten bu yana belirli periyotlarla güncelleniyor. İlk çıktığı 2002 tarihinden bu yana 15 adet revizyon geçirmiş.
2012 model bir Dac1 satın alırsanız güncellenmiş versiyon numarası "O" olacaktır. Revizyonların bir kısmı sadece kullanma kılavuzuna eklenen
notlardan ibaret. Bunun dışında -yanılmıyorsam 2004 öncesi olmalı- önceki versiyonların kulaklık amfisinin kötü olduğunu düşünenler var. Ayrıca dac1 usb versiyonun dac1 den daha iyi ses verdiğini söyleyenleri de gördüm. Ama bunlar "head-fi" geyiği olduğu için adam akıllı dinlemeden ne desek boş.

Örnek bir kullanım kılavuzunu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
http://www.benchmarkmedia.com/sites/default/files/documents/DAC1_Manual_RevN.pdfDac1 hakkındaki izlenimlerim:

Ben daha iyi bir amfi alana kadar şu anda dac'ın kulaklık çıkışını kullanarak müzik dinliyorum. Ses kartım Musiland 02 us ve ara birim olarak optik ve coaksiyel çıkışları kullanıyorum. Doğal olarak izlenimlerim yalnızca dac ünitesi için değil amfi birimi için de olacaktır. 

Dac1'in bence en dikkat çeken yanı ses çözünürlüğü. Daha önce kullandığım aletlere pek benzemiyor. Enstrüman ayrımı, ses çözünürlüğü gibi temel özellikleri çok çok iyi. Daha önce kullanmakta olduğum matrix mini-i ile pek kıyaslanacak bir şey yok bu konuda. Özellikle yüksek çözünürlüklü kayıtlarda çoğu zaman farketmediğiniz küçük titreşimler, tınılar kulağınıza perdesiz şekilde geliyor. Matrix'e de haksızlık etmemek lazım neredeyse aralarında 4 kat fiyat farkı var. Ki buna rağmen kötü sayılmaz.

Başta da söylediğim gibi amfi birimini aradan çıkarıp bir yorum yapamayacağım. Erdinç abi (yilmaz196) bu konuda değerlendirmelerini paylaşırsa hepimiz için faydalı olacaktır.

Genel ses karakteri değerlendirildiğinde son derece lineer (biraz da diğer dac lara göre tize kayık) bir sesi var. Çoğu yorumda söylendiği gibi ses "kuru" ve çok müzikal değil. Bana kalırsa bir sorun yok çünkü dacın görevi sese kendisinden birşeyler katmak değil dijital sesi en doğru şekilde analog sese çevirmek olmalı. Sonrasında nasıl olsa kullanılan her amfinin kendi karakterine göre ses değişecektir. Ama dac1 ile lambalı amfi uyumunun oldukça iyi olacağı kolayca öngörülebilir.

Dt880 600 ohm ve kulaklık amfisinin uyumu fena sayılmaz. Ayrıntı ve ses çözünürlüğü konusunda şikayet edilecek birşey yok. Bu konuda Little dot mkiii'ten fazlasıyla iyi. Ama bir okadar da yorucu bir sesi var. Özellikle kayıt kalitesi vasat olan sunumlarda 1-2 saatlik dinleme sonrasında kulaklarım yoruluyor. Kulaklığın parlak karakteri dac1 amfisinin tize kayık sesiyle birleşince sonuçları tahmin ediyorsunuzdur sanıyorum :)

Ama yine de kötü sayılmaz. Herhangi bir kontrolsüzlük ya da "sibilance" yok. Eğer amfi-dac çözümünü bir arada düşünüyorsanız dac1 ile muhtemelen en iyi giden kulaklık hd600 ya da karakteri ona benzeyen başka bir model olacaktır.

Amfisinin çıkış gücü yeterli. Ben saat 11 konumunda fazlasıyla yeterli bir ses alıyorum. Ama bas tepkileri eskisi kadar vurgulu gelmiyor. Yani bir otl lambalı amfi doyuruculuğu yok.

 

 

  İnceleme Sahibi: witness
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3702.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi