Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

iBasso D2+ Boa Dac/Amfi İncelemesi

Kısa bir teknik detay:
-DAC/Amfimiz Wolfson WM8740 DAC çipi ve TI PCM2706 USB 2.0 ses kart çipine sahip.
-Ürün sadece DAC olarak, sadece kulaklık amfisi olarak ve DAC/Amfi kombosu olarak kullanabiliyoruz.
-Ürün giriş ve çıkışları şöyle: USB girişi, Kulaklık çıkışı ve AUX giriş ve çıkışına sahip. AUX soketine  DAP vs. gibi kaynak bir cihaz bağlarsanız amfi görevi görüyor. USB den bir bilgisayara bağlarsanız AUX la bir amfiye çıkış yapabilir sadece USB DACa dönüştürebilirsiniz. Hem DAC hem amfi katından faydalanmak isterseniz USB den bilgisayara bağlayın ve kulaklık çıkışını bir kulaklığa bağlayın.  
-Ürünün üzerinde gain kontrolü sağlayan bir anahtar var.
-Üretici firma ses potu için kullandığı malzemeyi belirtmemiş. 
-470mAh litum pil barındıran ürün USB den şarj olabiliyor.
-Boyutlar 51*21*82mm yani iki kibrit kutusu büyüklüğünde ve sadece 108gr.
-Tek şarjla 38 saat gittiği belirtilmekle birlikte pratikte 30 saat civarı batarya ömrü vaat ediyor.
Site linki : http://www.ibasso.com/en/products/show.asp?ID=43 
Fiyatı               : 169USD yerinde.

Testte kullanılan malzemeler:
DAP                      : SFLO2 16GB son sürüm.
PC1                      : Dell inspiron 1525
PC2                      : Asus Pundit Silent
Entegre Amfi        :Technics VX500
Kablolar                : AudioMinor mini2mini bakır Neutrik, AudioMinor mini2RCA bakır Switchcraft, Neotech gümüş  hoparlör kabloları, stok USB kablo, Belkin SurgeMaster 
Kulaklık                 : PFE111
Monitör Hoparlör   : Definitive Studio Monitor 450

İncelemeye Konu Olan Eserler: 

 

İnceleme Kriterleri:
Elimizdeki ürün kombo bir cihaz ve farklı üç şekilde kullanabildiği için Amfi/DAC, sadece amfi ve sadece DAC olarak üç kısımda incelendi. Bunun dışında popüler ekürisi olması ve ses için bir sağlama ölçüsü olduğundan son olarak SFLO2 ile de bir karşılaştırma eklendi. Esasen yapmak istediğim incelemeye sağlama olması bakımından aynı fiyat bandındaki bir başka benzer ürünle karşılaştırma yapabilmekti ancak ikinci benzer bir ürün maalesef bulamadım. Bundan dolayı puanlamaya konu olan değerleri kendi içinde vermek durumunda kaldım. Sağlamasını ise bir başka kulaklık çıkışına sahip cihaz olan SFLO2 ile sağladım. Tüm incelemelerde GAIN açıktı. Yine tüm puanlama sübjektif ve tartışmaya sonuna kadar açıktır.

Kombo Cihaz Olarak D2+:
Kullanılan setup şu şekilde: Dell inspiron>stok USB kablo>DAC/Amfi>PFE111
Öncelikle cihazın en zayıf yanının bu kullanımda ortaya çıktığını belirtmek isterim. PFE nin detaylı ve net(clarity) doğasına rağmen detay, çözünürlük ve üst-orta ve yüksek frekans başarımları diğer kullanım şekillerinin aksine oldukça düşük. Daha çok nitelik ve nicelik yönünden düşük ve orta-düşük frekansları önümüze getiriyor. Kontur bass, bass ve vurmalı çalgılardaki başarım artışı dikkat çekiyor. Hız ve dinamikler bakımından da vasat ve vasatın altı bantlarında geziniyor. Hızlı pasajlarda zorlanıyor. Sahnesi özellikle derinlik bakımından oldukça iyi.  Yine sırasıyla imaj ve yükseklik başarımı, sahne performansındaki diğer iki olumlu özelliği. D2+Boa nın temel özelliği bu eksende yoğunlaşmış olduğunu düşünüyorum. Hem DAC katı hem de amfi katı için ayrı ayrı bu noktaya yoğunlaşmış olduğu izlenimi veriyor. Gövdeli ve detaylı ses üreten bir kombo değil belki ama sahne konusunda ciddi bir gayret içinde. Hem bu bölüm hem de cihazın genel karakteristiği soğuk olması. Eğer bir lambalı bir cihaz skalanın en sağındaysa bu da en solundadır. Bu bölüme ait söyleyebileceğim bir diğer husus hiss sesindeki artış. Benim kriterlerime göre cihaz hiss üretmiyor katogorisinde ancak bu kullanımda ses potu saat 12 yönünü geçince incede olsa bir hiss üretiyor. Ancak SFLO2 ye bağlayınca sesi tamamen açsam bile hiç hiss duyamadım. Bu da hiss in üretildiği kısmın DAC katı olduğu sonucunu doğuruyor. Sanırım asıl konu DAC da değil, USB çipi üzerine gelen voltaj. Onun dışında amfiye kaliteli bir kaynağı iyi bir ara kablo ile bağlarsanız hiçbir koşulda hiss almayacağınızı düşünüyorum. Benim kullandığım AudioMinor kablolar çok başarılıydı.
Bu setup da en iyi elektronik müzikler gider. Bası bol olanlar en idealler. Konturbas solosu dışında caz a bulaşmamak lazım. Rock ve klasik müzik de dinlenmese iyi olur kanaatindeyim.Sadece DAC Olarak D2+:
Kullanılan setup şu şekilde: Asus Pundit>USB stok kablo>DAC>Audiominor mini2RCA>Technics VX500 Pre devre dışı>Neotech gümüş hop.kab.>Def. Tech. Monitor 450
Elimde ikinci bir kulaklık amfisi bulunmadığından bu setupı sabit sistemle kurdum. Evde NAS üzerinden müzik dinlediğimiz oldukça eski bir sistem bu. Üst sınıf bileşenlere sahip olmamasının yanında kulağımın çok alıştığı referans bir setup, DAC ı test etmek için bulunmaz nimet. Zannediyorum tüm testin en az yanılma payı içeren kısmı da bu oldu. Öncelikle bu gövdesiz sesin kaynağının DAC olduğunu hemen tespit edebildim. .Bence amfisi DAC katına göre bir iki gömlek üstün. Ama DAC katının da kendine göre bazı marifetleri de yok değil. Yine sahne konusunda mevcut sistemime bir sınıf atlattı. Özellikle genişlik konusunda.  Ancak sahne yüksekliği bu setup da da aynı kaldı. Kendi gibi bücür bir yüksekliği var. Dinamikler yine limitli, hızlı pasajlarda enstrüman ayrımını zorluyor. Ürünü ilk dinlediğinizde FLAT bir yapısı olduğu izlenimi veriyor. Sanki ne verirsem yükselterek aktarıyor gibi. Aslında böyle değil. Hem üç şekilde de detaylı dinlediğimde sesin soğukluğu ve gövdesizliği sabit kalmak şartıyla farklılıklar taşıdığını gördüm. Bunu pozitif ya da negatif olarak ele almak yerine ince bir mühendislik uygulaması olarak kabul etmek gerekir. Her farklı setup da kaynağın durumuna göre ses tonunda farklılaşmalar yaratıyor. 
Bu setupta en iyi pop müzik gider diye düşünüyorum. Klasik ve rock şarkılar da oldukça dinlenebilir duruyor. Ama vokal ağırlıklı caz müzikler için daha iyi alternatiflere yönelmek gerekir. Sesi gövdeli veren sahneyi önde kuran sistemlere.


Sadece Kulaklık Amfisi Olarak D2+:
Kullanılan setup: SFLO2>Audiominor mini2mini>Kulaklık amfisi>PFE111
Bunca müzikseverin neden bu setupa yöneldiğini anlamak çok mümkün. Bir sistem kurarken uygun bileşenlere yönelmek gerekir ana fikrinin karşılığı olan amfi budur. Bu örnekteki ara kabloyu ve PFE yi de bu doğrultuda düşünüyorum. SFLO nun çoğu açığını çok az ödün vererek kapatıyor. Sahnede ciddi genişleme, sesteki netlikten bir şey kaybetmiyor, ses tork veriyor ve gövdesiz sesten eser yok. Sıfır hiss, orta frekanslar mükemmel, düşük frekanslar iyileşmiş ve üst frekanslar yerli yerinde duruyor. SFLO nun o sıcak sesiyle Boa nın soğuk sesi birbiriyle uğraşmıyor. Kulağa gelen ses hemen hemen kaynaktaki sıcaklıkla aynı. Detay , enstrüman ayrımı, pürüzsüzlük, saydamlık başarılı. Dinamikler ve hız SFLO kulaklık çıkışıyla aynı seviyede. 15 dakika gibi kısa bir süre de olsa bu setupa HD650 ekleyerek dinleme şansım oldu. Bu dinamik konusundaki zafiyetlerin olmadığını tespit ettim. Tabii daha uzun dinleme fırsatım olsaydı ortaya daha detay koymak mümkün olurdu. Bundan şu sonucu çıkarabiliriz ki aslında d2+ ın amfi katı dinamikleri benim setupımda başarısız olması büsbütün gerçeği yansıtmıyor.
Bu setupta klasik(özellikle oda orkestraları), klasik jazz, triolar, quartetler, rock, hard rock, metal, akustik müzikler, film müzikleri, etnik müzikler. İkincil olmakla birlikte pop ve elektronik müzikler de başarılı şekilde dinlenebilir.


Kimler Almalı:
+ İyi bir portatif amfiye gereksinim duyanlar.
+ SFLO2 sahipleri.
+ PC den kulaklıkla müzik dinlemek isteyenler.
+ PC den ev sistemine ses aktarmak isteyenler.
+Sistemlerinde fazla sıcak ses veren ünitelere sahip olanlar.
+HD650 gibi kafa üstü kulaklıkları serbestçe dolaşırken dinlemek isteyenler.
+ bunların hepsini 169USD ye yapmak isteyenler.


Kimler Almamalı:
-Daha iyi bir kulaklık amfisine sahip olanlar.
-Standalone DAC sahibi olanlar.
-Masa üstü sistemlere yatırım yapmayı hedefleyenler.
-Taşınabilir amfide DAC olmasını anlamsız/maliyetli bulanlar.
-Kombo sistemleri anlamsız/maliyetli bulanlar.
-Sistemlerinde soğuk bir ünite ihtiyacı duymayanlar.
-Düşük empedanslı kulaklıkları bulunanlar

 

 

  İnceleme Sahibi: cique
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3119.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi