Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Fiio E11 Taşınabilir Amfi İncelemesi

İncelemede kullanılan sistem ise şöyle:

-AudioTechnica Ck90 (Double Balanced Armature)
-Audio Technica Ckm99 (14 mm Dynamic Driver)
-İpod Video 5.5 G (Aslında Diymod ile deicektim ama yanlış yönlendirme olmasın dedim)
-Kayıt kalitesi yüksek wav parçalar

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Amfiyi Ebay'den aldım. Yaklaşık 8 günde ulaştı elime.

Kutu içeriği ve malzeme kalitesi:

Amfi çok şık bir alüminyum kutu içerisinde, kadife hissi veren bir kalıpta geliyor. Kutu içinden; usb kablo (Şarj için), mini to mini kablo ve diğer belgeler çıkıyor. (Garanti belgesi, kullanım klavuzu vs.)

Resimlerden kaliteli gibi görünsede bana biraz dandik gibi geldi.
 Dış kasası plastikten yapılmış, yan gri şerit ise sert plastik materyalden yapılmış. Elinize aldığınızda basit bir malzeme ile üretildiği hissi veriyor.

İlk dikkatinizi çeken şey ise oldukça hafif olması. 65 gr.

Ses özellikleri ve kullanım:

Amfinin sol tarafında gain ayar güğmesi (high-low) ve eq düğmesi (0-1-2) bulunuyor. Sağ tarafta ise usb girişi var.

Alt arka tarafta arka kapağı açmak içim bir tırnak var. arka kapağı açınca sizi bir sürpriz bekliyor. Çünkü amfi Nokia bataryası kullanıyor. Bu da yedek batarya almanızı kolaylaştırıyor.

Bataryanın hemen altında ise Güç besleme ayar düğmesi bulunuyor. (high-low) Bu tuşal yüksek besleme gücü isteyen kafaüstü kulaklıkları da rahatça sürebilirsiniz.

Ön tarafta ise ses ayar düğmesi (aynı zamanda on-off görevi görüyor),  in ve out girişleri var. Sesayar tuşu çok sert ve kullanımı bir o kadar can sıkıcı. etrafındaki çerçeve nedeniyle tam bir işkenceye dönüşüyor kullanımı. 


Gelelim hepinizin merak ettiği ses kalitesine;

Amfi yaklaşık 45 saat civarında çalıştı. Buna göre yorum yapacağım.

Seste ilk dikkatimi çeken değişim bassların derli toplu hale gelmesiydi. Ck90'ın dağınık bassları daha hissedilir ve gövdeli oldu. Bass gitar sesleri ise biraz daha öne çıktı. Ckm99 ise uçtu resmen. Hayatımda duyduğum en kaliteli ve dolgun bass'ları verdi.

Tizler ise Ck90'da sanki biraz söndü. Yani Video'nun o hafif kulak tırmalayan birazcık sivri tizleri amfi ile eskisi gibi değildi. Çok az bir sönme oldu. (Video'nun o tizli sesi çok hoşuma gider.) Ckm99'da  tizler toplandı ve azcık rahatsız edici olan sibilance sorunu ortadan kalktı. Bu kulaklığı kesinlikle amfi kullanmak gerekir. Almayı düşünenlere burdan söyleyim. 


Midler her iki kulaklıkta da aynı. Bir değişim hissetmedim ben.

Sahne konusunda Ck90 pek bir tepki vermedi. Ya sahneye etkisi olmadı amfini yada ben hissetmedim. Ama Ckm99 bir sınıf atladı amfi ile sahne konusunda. Zaten geniş olan sahnesi daha da geniş oldu.

Özelliklere gelecek olursam;

Gain: Kesinlikle çok başarılı. High seviyesinde arkada kalan enstrüman seslerini rahat duyulabilir hale getiriyor. Çok başarılı buldum gain özelliğini. Ben gain high seviyesinde dinliyorum müziğimi. İki kulaklık da çok güzel tepki verdi.

Eq: 0-1-2 olarak derceleri var. Bassları arttırmaya yarıyıor. 0 nötr seviye oluyor. Ck90 güzel tepki vermedi bu özelliğe. Seviyeyi 1'e getirdiğimde basslar uğultu şeklini alıyor ve doygunluğunu kaybediyor. Ckm99'da ise 1 seviyesi bass'ları biraz daha güçlendirip boomy hissi katıyor. Bu konuda Ckm99 iyi tepki verdi. Ancak 2'ye getirince Ckm99'da da boğulma ve diğer sesleri örtme oluyor.

Armatürlü kulaklıklarda pek sevilecek bir özellik değil yani kısacası. Ama dinamiklerde 1 seviyesine kadar basslara olumlu etkisi var.

Besleme konusunda ise sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Çünkü şuanda high gain-low akım da kullanmama rağmen ses seviyesini 4'ten yukarıya getiremiyorum. Kulaklıklar patlıcak gibi oluyor.

Bu nedenle bence kafaüstü kulaklıkları da rahatça sürebilir.

Şarj konusu biraz sıkıntı. 2 günde bir şarj etmek zorunda kalıyorum. Şarj olması da 4-4.5 saati buluyor. Yedek batarya almak şart yani.

 

 

  İnceleme Sahibi: interpecter
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2504.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi