Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Headstage Arrow 3G Taşınabilir Amfi İncelemesi

Amfinin tanıtımı

Arrow, piyasadaki "ince" amfi seçeneklerinden bir tanesi. Çok fazla da ince seçenek yok zaten. (Fiio E5, iBasso T3/T4, Alo RX, TTVJ Slim ve Pico Slim var hatırladığım kadarı ile) Malzemesi kaliteli gibi. Anodized alüminyum dedikleri şu kolay kolay çizilmeyen tiplerden. Kutu içeriği de bir amfi için normal. USB kablosu, tornavidası, çift taraflı yapıştırıcısı kutunun içinden çıkıyor. Ben en azından bir de mini to mini kablo beklerdim.

Dizayn açısından gerçekten çok iyi iş başarmışlar. Hem ince, hem küçük, hem hafif. Ön kısmında kaynak girişi, ses ayar düğmesi, bir led ve iki adet kulaklık çıkışı var. (Bu iki kulaklık çıkışının birbirinden farkı yok)

Arka kısmında ise bir tane daha kaynak girişi, mini usb şarj girişi ve çeşitli ayarlama düğmeleri var.


Açma kapama düğmesi yok. Kendisi otomatik açılıp kapanıyor. En başta garipsemiştim ve acaba ne kadar gecikmesi vardır diye düşünüyordum fakat müzik çalarınızı açtığınızda sanırım sinyal gitmeye başladığından otomatik olarak açılıyor. Player'ı kapadıktan bir süre sonra da kapanıyor.

İki kaynak girişi gerçekten büyük kolaylık, amfiyi istediğiniz şekilde yerleştirip kullanabiliyorsunuz. Cihazınız ne olursa olsun bir şekilde uyuyor. İki kulaklık çıkışı da benim gibi karşılaştırma yapanlar ve "sevgilileri" ile müzik dinleyenler için uygun olabilir...

Ses ayar düğmesi malesef analog olduğundan, sesi ilk açtığım anda denge konusunda problemli. Ama sadece ilk açtığım anda olduğundan ve müzik dinlerken farkedilmediğinden pek bir problem değil. (Analog düğmelerin neredeyse hepsinde bu denge problemi var)

Gelelim arkadaki ayar düğmelerine;

Bass: 3 ayarı var. 0,  +9 dB ve +18 dB şeklinde 120Hz altını arttırıyor. Ben bu ayarı kullanacağımı pek sanmazdım ama o kadar doğal bir şekilde yapmışlar ki, insan bir deneyince kesinlikle vazgeçemiyor. Benimki şu an sürekli olarak 1'de duruyor. Kısacası bugüne kadar duyduğum en iyi bass boost diyebilirim.

Gain: 3 ayarı var. 6dB, 12dB, 21dB şeklinde. Arttırdıkça güç artıyor ve yüksek ses geliyor.

Crossfeed: 3 ayarı var. Kapalı, düşük ve yüksek şeklinde. Açtıkça kanalları birbirine birleştiriyor. Biraz daha hoparlörümsü bir dinleme sağlıyor diyebilirim. Ayrıntı seçilebilirliği azalıyor fakat dinlemeyi çok rahatlatıyor. Uzun otobüs yolculuklarında inanılmaz işe yarıyor diyebilirim.

Impedance: Gene 3 ayarı var. 0, 20 ve 65 ohm. Bu girişe direnç koyarak dip gürültüsünü engelliyor. Çok hassas IEMlerde işe yarayabiliyor. Gene ER4P'den S'e dönüştürme aparatı gibi birşeyin işini de görüyor.

Şarjı ne kadar gidiyor bilmiyorum. Sitesinde 50 saat diyor ama şöyle söyleyebilirim, ben bugüne kadar 1 kere şarj ettim. Bitmiyor. Li-ion pilli. Pili bozulursa veya şarj tutması azalırsa, alıyorsunuz bir iPod pili, lehim gerektirmeden soket ile takıyorsunuz.

Firma bayağı ilgili. Mesajlarınıza usanmadan cevap verebiliyorlar. Amfiyi aldıktan bir süre sonra feedback için mail attılar, beğenip beğenmediğimi, nereyi geliştirebileceklerini sordular. İnsannedense mutlu oluyor. Bu arada amfi Almanya malı. Gene firmanın yükseltme seçenekleri güzel. Mesela 1G Arrow unuz varsa üzerine 25$ civarı verip 3G alabiliyordunuz en son. Hatta önce adamlar gönderiyor 3Gyi, elinize ulaşınca geri sizdekini yolluyorsunuz felan. 2 yıl garantisi var.

Fiyat olarak şu an 300$ ve malesef bekleme süresi var. (Şu an 2-3 hafta deniliyor) Sanırım bu kısmın kötü yönü de bunlar.

Sonuç olarak, piyasadaki diğer amfilerden ciddi olarak farklı, ince, teknolojik, zevkinize göre kişiselleştirebildiğiniz bir amfi.

Bu arada sürekli ince diyip durdum üstünde durarak, neden derseniz, amfi gerçekten ince. Kulaklıklarımın jacklarından ince!

(1G'nin fotoğrafları olduğundan açma/kapama butonu var aldırmayın, sadece inceliğini göstermek amaçlı fotoğraf)


Ses konusu

İşin aslı ses konusunda yazabileceğim pek birşey yok.

Amfinin ses karakteri yok. (Arka kısımdaki ayarlar 0'dayken) Kaynaktan ne gelirse direk veriyor. Kaynağınız soğuk ise soğuk, sıcak ise sıcak, kuru ise kuru, canlı ise canlı.

Ses çözünürlüğü olarak ben bir eksik hissedemedim. Şunu kaçırıyor diyemedim. Bence yeterli, daha iyisi olsa da farkı anlayabilir miyim bilmiyorum. (Bu konuyu IEMler ile değil HE5 ile test ettim.)Gene transparanlık olarak başarılı, perde vs. yok. (300$lık amfide bide olsa mıydı ?
) 

Dip gürültüsü yok. Gain 3'teyken biraz hissediyorsunuz sadece. Yurtdışında bazıları dip gürültüsü var felan yazmış, genelde kaynağın dip gürültüsü duyulan. Kaynağı kesince dinlenmeyecek ses yüksekliklerinde dip gürültüsü duyabiliyorsunuz sadece. (Müziği kapalıyken)

Güç konusunda, ben kafaüstülerle pek kullanmayacağım için bu konuyu es geçmiştim alırken. Fakat geldikten sonra denemeden olmazdı. Gain 3'de HE5i problemsiz olarak sürdüğümü söylersem sanırım güç ile ilgili bir soru işareti kalmamış olur 

Uyumluluk konusunda gene kaynağa bağımlılık var. Uyumlu olan müzik çalar ile kulaklık arasında direk Arrow'u koyabilirsiniz, hiçbirşey değişmeyecektir.


Ayar düğmelerinin ses konusunda ne değiştirdiğine gelirsek;

Bas ayar düğmesi süper birşey diyebilirim. Ben ki EQya ölümüne karşı biri olarak, bassı 0'a alamıyorum bir türlü. iPod'un sesi biraz sanki soğuk/kuru olduğundan bass I durumundayken daha bir güzel/sıcak bir ses alıyorum. Genelde head-fide de herkes bass'ı I'de kullanıyor. II baya güçlü olduğundan bence pek bir gereği yok ama 
mutlaka kullanan olacaktır. 

Gain ayarı, Mage'de genelde en düşükte tutuyorum, yetiyor. Vsonic R07de ise sanki Gain II.  pozisyonu istiyor gibi olduğundan II'ye geçiriyorum, daha iyi bir besleme, daha iyi bir sahne geliyor güç ile birlikte. Gain III ise kafaüstülerde işe yarıyor.

Crossfeed yukarıda da yazdığım gibi, kafanızı rahatlatmak için müzik dinliyorsanız süper bir seçenek. Sahneden ve ayrıntıdan ödün verseniz de, zevk/eğlence için kullanılası.

Impedance kısmını daha denemedim diyebilirim. Tizleri biraz azaltıyor gibi geliyor impedance ayarı bana. Eğer deli dip gürültüsü veren bir kaynağınız ve/veya süper hassas bir IEMiniz yoksa pek gereği yok.


Sonuç olarak;

Bence ince ve gerçekten taşınabilir bir amfi istiyorsanız kesinlikle düşünülmesi gereken ilk seçenek. Benim gibi malzeme değiştirme manyağı birini bile ilk seferde tatmin ettiyse, kesinlikle tavsiye ederim.

Üretici sitesi: http://www.headphonia.com/

Az çok katalog bilgileri:

• Automatic Power Adaptation with up to 12V Internal Voltage
• Maximal 11V Output Voltage (Peak to Peak)
• 50 Hours Play Time in Lowest Power Mode (without voltage boost)
• 15 Hours Play Time in Highest Power Mode (12V)
• Analog AD8397 Opamp in Output Stage
• Three Selectable Gain Settings (6dB, 12dB, 21dB)
• Ultra Tight Bass Boost (0dB, 9dB, 9dB+9dB below 120Hz)
• Öhmann Crossfeed (Off, Low, High)
• Impedance Setting (0/20/65 ohm)
• Automatic Power Switch
• High-Capacity 1200mAh/4.2V Lithium-Ion Battery
• High Efficiency Battery Charging from USB Port
• Easy Battery Replacement without Soldering
• Symmetric & Short Audio Paths with Low Noise
• Analog Audio Input Jacks on Both Ends
• Two Headphone Jacks
• ALPS Analog Volume Potentiometer (Not Digital!)
• Low-Battery Indication (Slow and Fast LED Blinking)
• 4-Layer Circuit Board with two Ground Planes for Low Noise
• Black Anodized Aluminium Case with Laser Engraving
• ABS End Panels with White Silk Print
• Size: 8.5mm x 56mm x 98mm (0.33'' x 2.20'' x 3.86'')
• Weight: 75g

Diğer bir çok amfi ile; (Kırmızı halka içinde olan Arrow, en üst soldaki ise Fiio E5)

Benim çektiğim bir iki fotoğraf;
Little Dot MKI+ ile karşılaştırma;

 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2265.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi