Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

AudioTailor Jade Tüplü Masaüstü Amfi İncelemesi


 

 

 

AudioTailor Jade görüldüğü üzere 2 adet output çıkışına sahip. İlk çıkış 6AS7G model tüpler için. İkinci çıkışsa 12AX7 için.

Amfinin üzerinde 2 output çıkışının olmasının güzelliklerinden biride aynı anda 2 kulaklığıda dinleyebilme şansı.

Birde amfinin üstünde bir anahtar bulunmakta. Eğer düşük empedanslı kulaklıklarla dinleyecekseniz bu anahtarı low kısmına, yüksek empedanslı kulaklıklarla dinleyeceksenizse high kısmına getiriyorsunuz. Ürünü aldığınızda  içinden 2 adet tüp çıkmakta. İkiside çin malı fakat fiyatlarına göre gayet yeterliler. Ben incelememde GEC 6AS7G ve  Slyvania 5751 marka tüpler kullandım. Bu sebepten ötürü incelememde bu hususa dikkat etmeniz gerekmekte. 

Amfi 1 adet 220w power supply kablosu ile çalışmakta. Başka bir güç gereksinimine ise ihtiyac duymuyor. Amfi çinde üretilmekte. İlk başta audiotailor jade üzerindeki 2 girişten bahsetmiştim. Şimdi bu girişlerin ses karakterinden biraz daha bahsedelim. İlk output çıkışı olan 6AS7G ses karakteri olarak tüplü amfiye çok fazla benzememekte. Özellikle enstruman sesleri ve 80-600 khz aralığındaki sesler daha hacimli gelmekte. Vokal biraz geride. Enstruman sesleri gerçekten kusursuza yakın ve sahne genişliği üst düzeyde.

Basslar geri planda ve daha cok boomy tarzında. Bu haliyle tüplü amfiden çok biraz daha solid state amfilerin ses karakterine benzediğini söyleyebilirim.(Gec 6as7g için)

İkinci output çıkışıysa 12AX7. Kesinlikle tüplü amfi hissini burada daha fazla yaşıyorsunuz. Sesler daha cok centerda toplanmış. Sahne ve enstrüman ayrımı iyi daha dengeli bir ses var. Vokal biraz daha onde enstrumanlar yüzde 20lik açıyla sağa ve sola panlanmış gibi. Basslar ilk outputa oranla daha guclu. 

Gelelim kullandığım kulaklıklar ve daca ....

İncelememde Kullandığım Kulaklıklar :  Beyerdynamic DT880 250OHM '05 ve AKG K701İncelememde Kullandığım Dac           :  Musical Fidelity V-dac ve hama marka kabloBEYERDYNAMİC DT880 '05 İZLENİMLERİ

İlk olarak dt880'i ilk outputa taktım.(GEC 6AS7G) Kesinlikle mükemmel bir sinerjileri var. Detaylar ve sahne mükemmele yakın.

Özellikle müzakalite mükemmel. 100-500khz aralığındaki enstruman sesleri sanki sağa ve sola yüzde 50 panlanmış gibi. Vokal biraz geride fakat sahne ve detaylar gerçekten mükemmel. Tizler cok keskin değil gayet yerli yerinde. Basslar biraz arka planda kalmış gibi. Gümbür gümbür değil daha çok boomy tarzda vuruyor. Midler gayet hacimli ve en ufak detayları bile duyabilmeniz mümkün.

Herhangi bir sibilans sorunu yok. Varsa bile ben yaşamadım. İlk output kesinlikle solid state amfilere benzer bir sounda sahip.

Hangi Müzik Türlerine Daha Çok Gider?

Özelilkle Jazz ve Klasik müzikten hoşlananlar için mükemmel bir kombo. Hiphop,Rock ve Rnb için çok elverişli olduğunu söyleyemem.

Ve sıra geldi 2.outputta Slyvania 5751 yani 12AX7 model tüp bulunmakta. Burada tüplü amfi soundunu daha çok hissediyoruz.

Ses biraz transparan bir vaziyette ve daha soft bir sound var. Vokallar daha onde, enstrumanlarla vokal bir arada.

Fakat hala enstruman ayrımı iyi düzeyde. Farzımisal eğer ilk outputta enstrumanların yüzde 50 panlandığını düşünürsek buradaki enstruman seslerinin yüzde 20 panlandığını söyleyebilirim. Basslar yine gümbür gümbür değil daha çok olması gerektiği gibi.

Hala sahne genişliği üst düzeyde ve ses ayrımı çok çok iyi. Hızlı ve hacımlı midler buradada kendini gösteriyor. Vokallar parlak değil daha çok natural geliyor kulağa. 

Hangi Müzik Türlerine Daha Çok Gider?

Daha çok Rnb ve Pop ağırlıklı müzikler için biçilmiş kaftan. Hiphopta fena değil ve sırıtmıyor. Rock içinde idare eder bir vaziyette. 

Eğer bass sizin için çok önemli değilse Rock içinde iyi olduğunu söyleyebilirim.

AKG K701 İZLENİMLERİ

Ne ilk outputda nede 2.outputda kesinlikle audio tailor jade ile akg k701 uyumundan sözedemem. Sinerji olarak tam bir felaketler.

Sesde ve vokalde hafif çamurlaşmalar var. Vokaller geride. Ses ayrımı ve sahne iyi olmasına rağmen o dt880 deki havayı kesinlikle yakalayamıyor. Müzikalite olarak kesinlikle birbirlerine uymuyorlar. Düşünün ki bir orkestrayı 15.sıradan dinliyorsunuz. 2 tane enstrüman calıyor ve birde vokal var. 2 tane enstruman tamamen birbirinden bağımsız çalıyor ve vokalde geride olduğu için tamamen sırıtıyor.

İşte böyle bir durum var akg k701 için. Kesinlikle ama kesinlikle berbat bir ikililer. Midler iyi olmasına rağmen vokal ve enstrümanlar çok aşırı şekilde sırıtıyor. Transparan ses burada daha çok çamurlaşmaya donusuyor. Alt frekanslarsa hala güzeller.

Hangi Müzik Türlerine Gider?

Kısacası hiçbir müzik türüne. Kesinlikle bu ikiliyi kullanmak bir intihar. Müzikalite çok kötü. 

Evet genel hatlarıyla bu amfiyi incelemeye çalıştım. Şimdi ürünün eksilerine ve artılarına geçelim...


ARTILARI

Mükemmel bir sahne
Detaylı alt frekanslar
Çok iyi bir sahne ayrımı
Temiz vokaller 
Hızlı Middbasslar

EKSİLERİ

Düşük empedanslı kulaklıklarla uyum sorunu(bknz:AKG K701)
Bassları biraz öldürmesi.Basların gümbür gümbür vurmaması

Kısacası audiotailor jade için benim düşüncelerim bunlar. Yüksek empedanslı kulaklıklarla iyi bir sinerji yakalarken düşük empedanslı kulaklıklarla gerçekten berbat bir sinerjisi var. Daha once yine denemiş olduğum HE-5 ilede bu hissi yaşamıştım.Ki he5 de düşük empedanslı bir kulaklıktı.

AUDİOTAİLOR JADE İLE KULAKLIK ÖNERİLERİ

BEYERDYNAMİC DT880 - BEYERDYNAMİC T1 - HD650 - HD600 ve yüksek ohmlu kulaklıklar

KESİNLİKLE ÖNERİLMEYENLER

Akg 701 ve düşük ohmlu kulaklıklar..

Kısacası görüşlerim bu şekilde. Hepiniz kalın sağlıcakla  

 

 

  İnceleme Sahibi: Avalon
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2185.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi