Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Creek Obh-21SE Masaüstü Amfi İncelemesi

Amfinin özellikleri:
- Desteklediği kulaklık empedansı: 30-300 ohm
- Sinyal/Gürültü oranı: >70 dB
- Güç Kaynağı: 24V DC 250 mA
- Ölçüleri: 180x100x66mm
- Ağırlığı: 570 gram
- Garantisi: 2 yıl

Ürünün kutusunun içeriği amfi ve adaptöründen oluşmakta. Adaptör 240V ve sadece Creek için kullanılması firma tarafından tavsiye ediliyor. Bu arada amfimizi en az 24 saat burn in işlemine tabi tutmamız da firmanın diğer bir tavsiyesi...

AMFİ ve FONKSİYONLARI

İzninizle sırasıyla amfinin ön ve arka panelindeki fonksiyonları anlatmak istiyorum.

Ön panelde gördüğünüz gibi iki kulaklık için, amfi çalıştığı zaman yeşil renkte yanan LED göstergesi ve ses ayar düğmesi bulunuyor.

İki kulaklık girişindeki ses karakterlerinin ve empedanslarının birbirlerinden farklı olduğunu belirtmek istiyorum. Kulaklığınızı girişlere sırasıyla takıp, hangisinden memnun kalırsanız onu kullanabilirsiniz. Benim karşılaştırmamda aynı anda iki kulaklık taktığım zaman seste veya empedansta değişme olmadı ancak tek kulaklık kullandığımda, ikinci soketin daha bas ağırlıklı ve derin sahneli olduğunu, yüksek empedanslı kulaklıkları daha iyi sürdüğünü farkettim.

Amfimizin arka paneli "Output RCA jack stereo girişi", "Input RCA jack stereo girişi", adaptör girişi ve açma/kapama düğmesinden oluşuyor.

"Input RCA jack stereo girişi"ni CD çalarımıza bağlayabiliyoruz. "Output" kısmını ise modeline göre "kaset çalar" veya pikabımıza bağlayabiliriz. Bu fonksiyon d aha çok amfiyi pre-amfi moduna dönüştürüp eski tip ekimanlar için daha uygun bir seçenek sunuyor.

Yeri gelmişken benim için amfinin en büyük artısı olan "entegre amfi" modunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha sonra değineceğim ses karakterinden memnun kalmayan kullanıcılar, bu modla amfiye başka bir bakış açısıyla yaklaşabilirler. Evinizdeki Stereo amfinizin "pre-out" çıkışından yararlanarak, Creek amfiyi stereo sisteminizin bir parçası haline dönüştürüp, ekolayzır ve ton ayarlarıyla sesi zenginleştirebilirsiniz.


SES KARAKTERİ


Creek amfiler genel olarak "seveni var", "nefret edeni var" diye ikiye ayrılırlar. Bunun en basit örneğini Head-fi'de görebilirsiniz. Koca forumda sadece birkaç kişinin imzasında "Creek" yazısı bulunur. Nedeni çoğunlukla amfiyi dinlemeyenler tarafından yapılan yanlış yorumlar ve herkese hitap etmeyen ses karakteridir.

Creek mühendisleri açık ve detaylı bir ses rengini benimsemişlerdir. Onlar için önemli olan dinleyicinin albümü olduğu gibi yalın, şeffaf ve detaylı algılamasıdır. Bu özellik malesef amfiye soğuk bir ses rengive hemen fark edilemeyecek bir sahne derinliği katmıştır. Bu yüzden bas frekanslarını seven, tiz frekanslarına karşı kulakları aşırı duyarlı olanlara ne yazık ki bu amfiyi tavsiye edemiyorum. Öte yandan temiz "Tiz/Mid/Bas" frekansları ve kusursuz ve detaylı enstrüman yerleşimi sizin için bir öncelikse, hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti edebilirim.


EKİPMANLARIM ve TESTLER

Elimdeki kulaklıklardan en iyi üç tanesini seçip, değerlendirmelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

- Sennheiser HD580: Bildiğiniz gibi genelde klasik müzik ve jazz müziğinde iyi sonuçlar veren bu kulaklık, Creek ile gerçekten iyi bir sinerji oluşturdu. Her zamanki arka sıralara oturma hissini yine veren HD580, amfinin ses karakterinden dolayı "Bas" frekansı boğulmayan, detaylı ve derin bir sahne performansı sundu.

- Grado SR325i: Rock ve enerjik müzikler için tavsiye edilen bu kulaklıkta, açıkçası kendimi ön sıralarda değil, bizzat müzisyenlerin arasında buldum. Herşey son derece detaylı ve ayrıntılı bir hal aldı. Yalnız, özellikle Grado'ların "Tiz" ses karakterinden ötürü, uzun süreli dinlemelerde birazrahatsız olabilirsiniz.

- Etymotic ER4S: Yıllardan beri "referans" kulaklığım olan bu model benim vazgeçilmezimdir. ER4p modelinden her anlamda üstündür ve büyük sistemlerle stüdyo ortamı için üretilmişlerdir. Açıkçası dinlemeye başladıktan yarım saat sonra detaylardan, hızdan, enstrüman yerleşiminden dolayı başım döndü ve dinlemeyi sonlandırmak zorunda kaldım. İki tane detaylı ve hızlı ekipman biraraya gelince gerçekten afalladım, hemen bir çıkış yolu aramaya başladım. Sonuç; Creek'i bir entegre amfi olarak kullandım ve Marantz stereo amfimin "Bas" ayarlarını yükselterek muazzam bir ses rengine kavuştum.


SON SÖZ:


Son söz olarak, gerek kulaklık amfisi gerekse pre/entegre amfi olarak kullanılabilen, detaylı ve temiz ses frekanslarına sahip, sade bir görüntüsü olan bu amfiye göz atmanızı tavsiye ederim.

Not: Korumalı prizle kullandığınız zaman (ki bunu şiddetle öneriyorum), düşük empedanslı kulaklıklarda "white noise" dediğimiz sesin yok olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum.

 

İncelememde herhangi bir hata veya eksiklik olduğunu düşünüyorsanız bunları lütfen belirtin. Ayrıca yazıma ek olarak sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Herkese ekipmanları ile keyifli dinlemeler...

 

 


 

 

  İnceleme Sahibi: evrm80
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1299.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi