Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Hifiman EF2 Masaüstü AMfi İncelemesi

Öncelikle  teknik özelliklerini vereyim cihazın;

Imput Impedence: 47k
Output Impedence: 32-300 Ohm
Output at 32 Ohm: 3 v, 320 mw
Output at 150 Ohm: 6.2 v, 256
Freqency: 20-20khz +/- 0.2db
S/N: 95db
DAC Chip: Burr-Brown PCM2702
Tube: China 6J1 * 2 pcs
Input Voltage: 16 v to 18 v; 500 mA
Power Supply: 110 v or 220 v
Size: 14cm*8.5cm* 4.5cm or 5.6"* 3.4" * 1.8"


Genel özellikler ve malzeme kalitesi:

Cihazın boyutu teknik özelliklerden de gördüğünüz gibi gerçekten küçük. Büyüklüğü yaklaşık 2 tane 200ml'lik kutu süt/meyve suyu kadar felan. (Evet baya düşündüm ne kadar diye) Masası kalabalık olanlar için çok ideal.

Cihaz Selim'in de dediği gibi head-direct ve netteki fotoğraflarda kötü gözüküyordu. Alırken ne kadar kötü olabilir ki, en fazla boyarım diye düşünmedim değil. O kadar ki  Ama gümrükte gördüğümde fotoğraflarla alakası olmadığını, cihazın pırıl pırıl güzel bir cihaz olduğunu gördük. 

Malzeme kalitesi olarak cihaz beklediğimden veya çin işliğinden iyi gözüküyor. Hem yapı olarak hem de baskı devre konusunda.. (görebildiğim kadarı ile) On off swtich'i, jack ve volume pot'unun kalitesi de gayet yeterli. Volume pot'u hakkında şunu belirtmek isterim, çok küçük çentikleri varçevirirken. Çentik arasında da durabildiğinden hoşuma giden birşey oldu.

Yanında adaptör ve usb kablo geliyor. Adaptör çok dandik ayrıca US fişi ile geliyor fakat 220V olduğundan sadece çevirici gerekiyor. USB kablo ise fena değil yada iş görür diyelim.

Ses hakkında

Öncelikle benim cihazın her iki kısmı şu an ~100 saatte. Sürekli DT770 takılı halde burn in oldu ~70 saat civarına kadar.

DAC kısmı hakkında konuşmam gerekirse, klasik 2702 kullanan bir devre. 2702'ler için kötü yorumlar yok internette pek. Genelde kendiserisinin iyilerinden diye söyleniyor. Çok dandik olduğunu düşünmüyorum fakat iş görüyor şu an için DAC kısmı. En azından selim'in de dediği gibi elektronik/elektromanyetik ses dinlemekten kurtulduk en kötü. Özellikle benim bilg.'ın jackı hdd'nin yanında olduğundan baya ses alıyordu.  


Amfi kısmına gelirsek de, iyi yönlerine bakayım önce. Öncelikle DT770in sesi dolu dolu gelmeye başladı. 

Baslar daha net ve kesin gelmeye başladı. Vuruşlarda sadece biraz güç artışı var ama ciddi bir toparlanma hissettim.

Orta frekans ses ve enstürmanlar biraz öne gelip yumuşadı. Vokaller çok güzel oldu,sanki biraz pürüzleri azaldı gibi.

Gelelim tizlere. Bana DT770'in tizleri karışıyor gibi gelmiyordu fakat amfiye bağlayınca -biraz da dac'tan kaynaklı da olabilir tabii- tizler biraz yumuşadı ve toparlandı. Karışması baya azaldı. Ziller ve elektro gitar'lar çok güzel oldu.

Sahne olarak biraz genişledi fakat DT770in kapalı yapısından dolayı sadece ayrıntı ve enstürman ayırımı fazla oldu. Seslerin farklı yerden gelmesi az gelişti diyebilirim. Derin yankı ve arka vokaller ciddi anlamda gelişti.

Beyer agresifliğini de ne olursa olsun gideremedi, V şeklindeki frekans eğrisi halen devam ediyor. Fakat ben bu agresiflikten gerçekten hoşlanıyorum.  


Eksi yanlarına gelirsek,

Cihaz bana güçsüz geldi. Selim'e de güçsüz gelmiş. Ben DT770 80Ohm'u volume pot saat 12 civarında dinliyorum. Turbine'i taktığımda ise saat 11 civarına aldım. Volume pot saat 8'den 18'e kadar gidebiliyor. Yani 12 yaklaşık 40/100 gibi bir rakam ediyor.

300Ohmluk kulaklıkları yeterli ses yüksekliğinde sürecektir fakat sonuna dayamamız gerekebilir. Denemek lazım. Elime bir K701/HD600/DT880 geçer veya satın alırsam  
 bu konuyu da buraya ekleriz..

Başka bir eksi yanı ise, lambalar içeride kaldığından parıltıyı ve yandığını göremiyoruz. Ama ben buna bir aparat üreticem biraz kullanayım da 

 

 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1524.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi