Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Fiio E9 Masaüstü Amfi İncelemesi ve E9+E7 Kombinasyonu

İlk izlenimler, genel bilgiler:

Bildiğiniz üzere Fiio daha önce E3/E5/E7 gibi taşınabilir amfileri ve özellikle fiyat/performans oranı ile ses getirmişti. Fiio E9 ise Fiio firmasının ilk çıkardığı masaüstü amfisi. Bence E9 özellikle giriş seviyesinde bulunan “güçlü amfi” eksikliğini dolduracak ve bunun yanı sıra daha yüksek fiyatlardaki rakiplerinden de pay kapacak gibi gözüküyor. E9 yurtdışında 120$ civarına satılıyor. E7 combosu ile birlikte 190$ civarına bulunabiliyor. (E7 sistemde DAC görevi görüyor)

E9 orta büyüklükte bir karton kutu içerisinde geliyor. Muhtemelen yaklaşık ağırlık 1.2kg civarıdır. Paketleme cihaza zarar vermeyecek şekilde güzelce yapılmış. Kutu içerisinden Fiio E9, adaptör, usb kablosu, kullanım kılavuzu ve yedek ayakçıklar çıkıyor.

Dizayn, malzeme kalitesi:

Dizayn olarak Fiio iyi iş çıkarmış diyebilirim. İlk gördüğümde Çin malına benzemiyor bu hiç dediğimi hatırlıyorum. Fırçalanmış alüminyum malzemeden üretilmiş, siyah. Dokunduğunuzda kesinlikle kaliteli hissediyorsunuz.  Boyut olarak ofis ve yeterli yeri olmayan kullanıcılar için bire bir.

Ön kısmında büyük bir ses potu (aynı zamanda açma/kapama düğmesi), bir adet 3.5mm, bir adet de 6.3mm jack girişi bulunmakta.  Arka kısmında “Line In” ses girişi, “Pre_Output” Pre-amp olarak kullanmak için ses çıkışı, “Line Out” E7 nin dock çıkışından direk gelen ses çıkışı, “Gain” ayarı, USB (E7 kullanıldığında işlevli) ve güç girişi var. Güzel bir yenilik olarak cihazın üst kısmında ise E7 için dock bulunmakta. Bu dock’a E7yi oturtarak E7’i ses kartı olarak kullanıyorsunuz, böylece cihazının DAC/AMP tümleşik olarak çalışıyor. Fiio’dan gelen bir bilgiye göre bu dock ileride çıkan bir aparat ile iPod dock’a çevirebilecekmiş.

Dizayn ve malzeme konusunda problemlere gelirsek ses potu üzerindeki belirleyicinin siyah olarak bırakılmış olması. Görmesi zor oluyor. Üzerine beyaz küçük bir çıkartma ile sorun çözülebilir.

Diğer nokta ise ses potunun sesi yükseltip azaltırken çok az hışırtı çıkarması. Bunu kafaüstülerle müzik kapalıyken bile anlamanız ciddi anlamda zor. Ben SM3’ü taktığımda net olarak farkettim. Dinlerken problem olacağını sanmam.

Ses konusu

Ses olarak amfilerin incelemesini yapmak hep zordur. Bu yüzden biraz karşılaştırmalar ile devam edicem. Bu inceleme E7+E9 ile değil, E9un kapasitesini görebilmek amacı ile V-DAC+Fiio E9 ile yapılmıştır.

Genel ses karakteri olarak bahsetmem gerekirse, E9u dinlediğimde sese herhangi bir renk kattığını hissetmiyorum. DAC’tan ne gelirse onu yükseltiyor. Bu durum amfiler için istenilen özelliklerin başında gelebiliyor fakat aynı zamanda bazı kulaklıklar ile uyumu çok güzelken, bazıları ile uyumsız olabiliyor.

Bas konusunda eleştirebileceğim hiçbir yer yok. Doğru, hızlı ve yeterli yoğunlukta basları var E9un. Buna bağlı olarak midbass kısmındaki gerçeklik de fazlasıyla yeterli.

Mid konusunda ise genel olarak başarılı diyebilirim. Transparan olduğu için hissi gayet güzel. Mid konusunda ise problemleri “bence” biraz dokuyu kaçırıyor veya tam gerçekliğiyle veremiyor gibi bazen. Bir de üst-midler bazen birazcık parlıyor, tize kaçıyor gibi, ama problem yaratmıyor.

Tiz konusunda da parlaklığı, hızı ve uzaması çok güzel. Bu konuda eleştirebileceğim veya yazabileceğim birşey yok. 

Çözünürlük ve transparanlık olarak kendi ekipmanlarımla yaptığım denemeler sonucunda bir eksiğini göremedim. Gerçekten başarılı diyebilirim bu konuda da.

Sahne konusunda ise Darkvoice 336’ıya göre daha dar geldi. Yerleşim olarak problemi yok fakat sahnenin genişliği biraz daha dar. Bu sebeple de enstrüman ayrımı birazcık daha kötü gibi ama farkedilmesi pek kolay değil.

Güç konusunda ise gene Fiio çok iyi iş başarmış diyorum. HE-5 kulaklıklar içinde en fazla güç isteyenlerdenbiri olmasına rağmen, sürülmesi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Saat 10 civarlarında yeterli seviyede dinlenebiliyor.  Bu değer ile Darkvoice 336’daki değeri oranlayınca Fiio E9’un güç konusunda Darkvoice 336 ile eşdeğer olduğunu söyleyebilirim. (High Gain ayarında)

Gücü bu kadar fazla olmasına rağmen, ön taraftaki 3.5mm’lik girişe SM3’ü taktığımda hiçbir dip gürültüsü ile karşılaşmadım. Gene 6.3mm’lik girişte de DX1000 ve HE-5 ile herhangi bir dip gürültüsü yok. 

Aslında bu konu biraz kişisel beğeni meselesi fakat elimdeki kulaklıklarla uyumu konusundan biraz bahsetmekistiyorum. E9 sese birşey katmayan, yumuşatmayan bir amfi olduğundan HE-5 ile pek iyi bir uyum yakalayamadı. Darkvoice’e göre HE-5’in tizleri daha öne çıktı ve biraz rahatsız edici olmaya başladı. Bunun yanında bas ağırlıklı DX1000 ise E9’a çok güzel tepki verdi ve solid-state amfilerin avantajlarından tamamen faydalandı. Yani izlenimlerime göre E9 sanki HE-5, Grado’lar, Audio Technica’lar gibi parlak olan gövdesiz kulaklıklarla pek uyumlu değilken; DX1000, HD600/650, Beyer DT serisi, AKG K601/70x gibi gövdeli kulaklıklarla daha uyumlu gibi geldi.

Fiio E7 ile kombo yorumu:

Fiio E7’yi E9 üzerindeki dock’a oturttuğunuzda bir E7+E9 bir dac/amp oluyor ve E9un arka kısmındaki USB girişinden direk bilgisayara bağlayarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ses olarak gayet yeterli, fiyatının çok üzerinde performans veren bir giriş sistemi elde etmiş oluyorsunuz. 

Şunu belirtmek isterim ki, E7’nin tabii ki V-DAC’tan eksikleri var fakat V-DAC’ın tek başına 300$ iken bu combonun 190$a satıldığını unutmamak gerek. (E7nin taşınabilir amfi olarak kullanılması da ayrı bir avantaj) Daha sonra E9un potansiyelini kullanarak DAC yükseltmesi ile sistemin çok daha geliştirilebileceğini düşünüyorum.

Sonuç:

Sonuç olarak E9 birçok kişinin beklediği gibi sese renk katmayan, transparan, fazlasıyla güçlü küçük bir masaüstü amfi. Ve 120$ civarına bence fiyat/performansı çok yüksek. E7 ile birlikte ise 190$a mükemmel bir combo diyebilirim bu fiyata. Bence bu comboyu yakın zamanda giriş seviyesi olarak kullanan baya bir kişi göreceğiz...

Teknik özellikler:

●Output power: 1W (16Ω Loaded);80mW600Ω Loaded

●Headphone Impedance Range:16Ω 600Ω
●SNR: ≥100dBA weight[LINE IN]
●Distortion: <0.003%100mW[LINE IN]
●Frequency response: 10Hz~100KHz
● LINE OUT: 2V rms
●Predriveout: 0-2V rms
●Power supply mode: DC15V/ 1.5A
●Size: 149mm×96mm×56mm
●Weight:445g

Fotoğraflar: 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2118.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi