Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Ampli-fi V2 Amfi İncelemesi

Merhabalar,

Alper Derici Bey'in ürettiği Ampli-Fi portatif amfisinin 2. versiyonunun bende bıraktığı izlenimleri ve 1. versiyonu ile yapılmış kısa bir karşılaştırmasını paylaşmak isterim.

İlgili ürünün incelemesi için tarafıma gönderen Alper Bey'e teşekkür ederim. Ürün için bir şeyler yazmadan önce, ürünü yaklaşık 120 saat kadar dinledim. Şans eseri ürün elime ulaştığında sahibindende ürünün ilk versiyonu satılıktaydı. Onu da edinerek, ne tip gelişmeler olduğunu daha net tecrübe edebileceğimi düşündüm. İki ürünü aynı portatif sistem ile denedim, referans sayılabilecek parçalarımla dinledim. Aşağıdaki listede parçaları ve kullanılan ekipmanları bulabilirsiniz.


 

Ürünü test ederken kullanılan ekipmanlar:

1- Sansa Fuze V1 (Rockbox ile)
2- Cryo İşlemi Görmüş Saf Bakır Kablo ile yapılmış Sansa Fuze Lod
3- Westone 4
4- Vsonic GR07
5- Vsonic GR06

Genel Olarak Dinlenilen Parçalar:


1- Yann Tiersen - Another Shore
2- Florence + the Machine - Only if for a Night
3- Feist - The Bad in Each Other
4- Monarchy - You Don't Want to Dance with Me
5- Cash Candy & Lilja Bloom - Nasty Boys
6- Class Actress - Bienvenue
7- Ornette - Crazy
8- Norah Jones - Young blood
9- Paolo Nutini - Candy
10-Pete Yorn - Search Your Heart

ÖZELLİKLER:


Ürünün teknik özellikleri paylaşılmamış, onun yerine Alper Bey'in sitesinde yazan kendi açıklamalarını ekliyorum:

-Kulaklıkları besleme işini Ampli-Fi ® yaptığından, müzik çalarınızın pil ömrü de uzayacaktır.
-Amfinin açık konumda olduğunu gösteren parlak bir led'i vardır.
-Ses seviyesini ayarlamak için kullanılan pot, çok kaliteli bir model ile değiştirilmiştir. Bu sayede temassızlık ve oksitlenme gibi sorunlar yaşamayacaksınız.
-Ampli-Fi ® kulaklık amfilerinde, kulaklık amfileri için özel olarak tasarlanmış bir entegre kullanılıyor.
-Amfinin devresi bilgisayar ortamında çizilerek özel baskılı kartlara aktarıldı. Daha sonra bu kartlardaki yollar kalay ile kaplandı ve oksitlenme ihtimali ortadan kaldırıldı. Bu sayede tüm parçaların kart üzerine montajı yapılıyor, bu da sinyal yollarının çok kısa olmasına neden oluyor. Genel bir kural olarak ses sinyali ne kadar az yol alırsa, ne kadar az parçann içinden geçerse o kadar kaliteli ses elde edilir.
-Kutuların ön panellerinin delinmesi için özel paslanmaz çelikten bir kalıp hazırlandı. Bu sayede alacağınız her amfinin işçiliği aynı kalitede.


YAPI ve İÇERİ
K:


Ürün sağlam metal bir kasaya sahip. Ön bölümünde ses ayarı ve açma-kapama görevi gören pot, parlak bir led, giriş ve çıkış jackları bulunurken, arka yüzde şarj etmek için kullanılan mini usb girişi var. Cihazı ele aldığınızda oldukça sağlam bir izlenim veriyor, cihazın markası cihazın üst kısmına baskılanmış. Oldukça iyi bir dizayna sahip ürünün ön yüzündeki parlak led cihaz çalışırken sarı renkte, usb'den şarj olurken kırmızı renk veriyor. Gelelim can alıcı kısımlara. Ön paneldeki giriş-çıkış jacklarının konumlandırılması oldukça sıkıntı yaratıyor. Altlı üstlü olması başlı başına bir sıkıntı. Buna ek olarak altta kalan jack maalesef -giriş- olarak konumlandırılmış. Bu da cihazın üstüne cırt cırt vb. yöntemlerle sahiplenen daptan gelen line out veya mini-to-mini kablonun ciddi karışıklık yaratmasına, takma çıkarma işlemlerinin zorlaşmasına yol açıyor. Böyle bir dizaynda en azından üstteki jack giriş olabilirdi. Buna ek olarak farkettiğim bir diğer eksi ise ses ayar potu. Cihazda ciddi bir kanal dengesizliği söz konusu. Volume pot'u saat 10'un altındayken, sol kanalda cızırtılar ve hatta daha kısık seslerde sol kanalda doğrudan aşırı bir ses kaybı gerçekleşiyor. Cızırtısız ve temiz bir ses için, cihazı yüksek ses ile dinlemek ve volume pot ile doğru pozisyonu bulana kadar uğraşmak gerekiyor.

Ürün kısa ve kibar bir mini usb kablosu ve bir ortalama bir mini-to-mini kablo ile birlikte geliyor.

SES:

Ses ile alakalı 120 saatlik burn-in sonucu akılda kalan ilk düşünce sahne. Cihaz gerçekten inanılmaz bir sahne genişliği yaratıyor. Sahne oval olarak genişleyip, inanılmaz airy (havalı) bir ses rengine bürünüyor. Sahne genişliği genel anlamda iyi olsa da, söyleyeceğim olumsuz şeylerden biri, enstrüman ayrımının ciddi anlamda kaybolması. Özellikle üst midlerde bir yoğunluk ve kargaşa söz konusu. Tizlerde parlama vb. yok. Törpülenmiş, üst midlerin tizleri sıkıştırdığı bir ses rengine sahip. Detay gerektiren müzik türlerinde mutlu etmeyebilir. Midler ise başlangıçta oldukça muddy (çamurlu) diyebileceğimiz bir ses rengine sahipken kullanım süresi arttıkça daha derli toplu çalmaya başlıyor. Daha alt frekanslara gelecek olursak, oldukça tok bir basa sahip. Ben bu tip bas rengini gerçekten çok seviyorum. Gayet derli toplu, yaymadan vuruyor basları cihaz. 

 

Ampli-fi V1 VS. Ampli-fi V2:

İki cihaz arasında öncelikle bariz bir malzeme kalitesi farkı var. V2 çok daha stabil bir kasaya ve elemanlara sahip. V1'de de yukarıda bahsettiğim ses ayar potundan kaynaklı kanal dengesizliği söz konusu. Hatta V2'den çok daha fazla hissediliyor. V1 doğrudan 3 adett aaa pil ile çalışabilirken, V2 usb'den şarj edilen dahili pillere sahip. V1'in pilini değiştirmek için de maalesef kasayı açmak adına tornavida gerekiyor. Yolda, seyahatte vb.'inde değiştirmek mümkün değil. V1 ciddi anlamda efsane üretim PA2V2 ile benzerlik gösteriyor kasa olarak.
Ses konusunda ise V2 çok daha temiz (üst midlerdeki sıkıntıya rağmen) bir sese sahip. Alper Bey V1'den sonra ciddi bir başarım sağlamış bu açıdan.

SONUÇ:

Ampli-fi V2 Westone 4 tarzı kusur gösteren, yüksek kalitedeki iemlerde kullanım için maalesef çok uygun değil. Dinlemeye ses yüksekliği dışında çözünürlük vb. olarak bir katkı yaptığını söylemek zor. Öte yandan, aynı amfinin Vsonic GR06 ile gerçekten rahat ve efektif bir dinleme tecrübesi yaşattığını söylemeliyim. Özellikle parlak tizli, agresif kulaklıklarda, kaynağa kendi ses rengini de katan Ampli-fi V2 daha rahat, törpülenmiş tizler ve airy ses rengiyle daha nitelikli bir dinleyim deneyimi sağlayabilir. 100 dolar altı fiyat skalasındaki iemlerde, özellikle parlak tiz performansı veren iemlerde oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm bir amfi Ampli-fi V2.

 

 

  İnceleme Sahibi: compicat
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4954.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi