Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Darkvoice 3322 İncelemesi

Amfiyi ebay’dan satın aldım. Bana toplam maliyeti 1000 tl civarı oldu. Fiyatı orta sınıf bir lambalı için uygun sayılır(ki amfiyi cezp edici yapan da bu zaten)

Malzeme Kalitesi-İşçilik:
Amfi baya ağır. Sağlam bir izlenim bırakıyor. Genellikle çin malı ürünlere pek tamah etmem, ancak bu amfi gerçekten sağlam. Bildiğim kadarıyla açma kapama mandalı ile ilgili sorun yaşayan kullanıcılar var. Benim bir şikayetim yok şimdilik. Ses podu ağır ve kaliteli hissi uyandırıyor. Little dot serisi amfilelerde en çok eleştirilen ses podunun kalitesizliğidir; darkvoice’de böyle bir şey yok –en azından 3322’de-.
Kısaca,
Ağır, sağlam hissi uyandıran bir amfi.  Çin malı olduğunu pek belli etmiyor.

Lambalar:
Amfi ile birlikte çin malı lamba takımı geliyor. Ses çözünürlüğü yetersiz olmakla birlikte sıcak tonda ve müzikal. Kötü değil, ama daha iyilerinin olduğunu bilmek değiştirmek için yeterli bir neden.

Lamba olarak klasik ef95 ve 6s19 ikilisini kullanıyor. Ef95 lambalardan sürüsüyle bulunabilir. Ben de mkiii’ten beri sürüsüyle denedim zaten. Sürücü lambaları olarak mullard m8100 kullanıyorum. Diğerlerine göre baya bir sıcak. Güç lambaları rus malı 6s19p-b.
dsc0193os3.jpg

 

Ses:
Amfinin ses karakterini duyunca biraz şaşırabilirsiniz. Ben daha önce little dot mkiii kullanıyordum ve oldukça sıcak-yayvan midlere sahip bir amfi olduğu için bu karaktere alışığım. Darkvoice’de benzer lambaları kullandığı için benzer karakterde ama daha kaliteli parçalarla daha hızlı ve yüksek çözünürlüklü bir amfi bekliyordum. Sonuç pek öyle olmadı. Evet hızlı ve daha yüksek çözünürlüğe sahip bir amfi. Otl karakteriyle vurguları yerinde. Ancak mkiii kadar sıcak bir sese sahip değil. Tersine biraz agresif. Mullard ef95 ile karakteri biraz daha yumuşuyor. Ama yinede agresif sayılır.
Head-fi’de 3322’ye ait adam gibi bir inceleme var. Adam övmüş, övmüş.. hızını alamamış tapmaya başlamış. Ama ses karakteri yakında gerçeğe yakın en ufak bir ip ucu yok. Ama aynı zat-ı muhterem başka konu başlıkları altında “dikkatli olunması lazım 3322 biraz agresiftir” demesi hoş değil.

Bu aslında bir avantaj, yüksek dirençli ama biraz koyu karakterli kulaklıklar için mükemmel bir çözüm. Hd650 ile uyumunu düşünemiyorum bile. Ancak transparan kulaklıklar için dikkatli olunmalı. Biraz yorucu bir amfi. Gerçi ben hegel hd20 ile istediğim ses karakterini yakaladım sayılır. Ancak çoğu kaynak için dikkatli olmakta fayda var.
Amfide arka plan gürültüsü yok. Yoktan kastım “0”. Ses poduyla oynarken de en ufak bir cızırtı yok. Otl sınıf bir lambalı amfi için , hele bu fiyat seviyesinde bu alkışı hak eden bir özellik. Özellikle detay arayan biriyseniz lambalı bir amfide bakılması gereken bence en önemli şey bu.

Düşük frekans başarımı:
Baslar beklediğiniz gibi, son derece sıkı ve vurgulu. Kısaca başarılı. Sevdiğim bir başka yönü bas tepkileri midleri boğmuyor. Homurtulu değil yani. Mkiii ile kıyaslayacak olursam son derece kontrollü.  Belki mkiii’ün basları biraz daha eğlenceli olabilir, ancak kontrolsüz de.

Orta frekans başarımı:
Orta sesler fena değil. Ama daha iyisinin olduğu tahmin etmek zor değil. Mkiii’ten bir gömlek üstün bu konuda. Daha hızlı, daha yüksek çözünürlüklü ve enstrüman ayrımı daha iyi. Eksi yönü analog karakterli değil, mkiii daha müzikal kesinlikle. Ama tekrar edeyim, hegel hd20 ile işler biraz değişiyor. O nedenle yorumlarımı benchmark dac1 ve hegel’i kıyaslayarak ortak bir paydada yazmaya çalışıyorum.
Üst midler biraz agresif. Ama ilginç şekilde yüksek çözünürlüklü. İlginç. Şekilde diyorum çünkü bu fiyata bundan fazlası şamda kayısı

Ancak dediğim gibi üst midler biraz agresif. Çözünürlüğüne iyi dedim, ancak pik noktalarda acaba daha iyisi var mıdır diyor insan. Nasıl desem, memnunum ama sanki üst sınıf bir amfide daha iyi olacağını hissediyorum.

Yüksek frekans başarımı:
Mkiii’ün yüksek frekansları bir miktar perdeliydi. 3322 tam zıttı; perdesiz ama görece biraz yorucu. Genel olarak daha analitik. Solid state amfilere yakın karakterde denilebilir. Dediğim gibi kimi sistemler için avantaj, kimi sistemler için dezavantaj bu. Ama sıcak bir dac, bakır kablolar v.s. ile kolayca dengelenebilecek bir yapıda.

Özetle:
1000 dolar altı sınıfta iyi bir f/p amfisi.
Arka planı çok sessiz, detaylı, hızlı ve perdesiz ama biraz lambalı karakterinden ödün verilmiş gibi. Buna karşılık doğru lamba-sistem kombinasyonu ile yüksek dirençli her kulaklık için keyif verici olabilir. Ben 3000 doları gözden çıkarmışken kendisine bir şans daha verdiğime göre, bir çok dinleyici de beğencektir bu amfiyi.
Dt880 600, hd800 gibi “transparan” üst midleri olan kulaklıklar ile sistem uyumuna özen gösterilmeli. Hd650,600, beyerin 250 ohmluk serileri için biçilmiş kaftan.
Amfi ihtiyacınız varsa wa6 yerine ben tercih ederdim. (wa6se değil, normal olanı). Ama çok sıcak, organik bir ses arıyorsanız ya 2000$+ parayı gözden çıkaracakınız ya da wa2’ye yöneleceksiniz( lamba yükseltmeleri neredeyse 300 dolar). Belki bir diğer rakibi bottle head amfiler. Ama karşılaştırmadan bilmek zor. Schiit audio ürünlerini hiç denemedim, ama benim izlenimim Little dot amfilerinin biraz daha süslüleri..

Görüşmek üzere.

 

Ekleme: Amfinin dual mono (ya da ona benzer) bir yapısı var. Dolayısıyla iki adet ses podu ile sağ ve sol kanalı ayrı ayrı ayarlıyorsunuz. Ben bu özelliğini hiç mi hiç beğenmedim. Biri kayınca öbürünü ayarlayıp duruyorsunuz. Ha avantajı vardır bilemem.

Ekleme2: Sahne
Sahneyi unuttuk, fazla aceleye geldi yazı

3 boyutlu yerleşimi konusunda dt880 ile pek birşey anlamıyordum. Hd800 ile mükemmel. Şimdi hd800 ile karşılaştırınca tabi beğenirsin diyenler olabilir ama durum bu. Midler mullard ile "airy" karakterde. İki boyutlu genişliği o sınıfta lambalı bir amfiden beklenilen seviyede. Kısaca üst seviye amfilerin gerisinde kalacağını öngörmekle birlikte bir eksiği yok


Resimler head-fi.org sitesinden alıntıdır...

 

 

  İnceleme Sahibi: witness
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4691.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi