Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Ibasso DX100 Müzikçalar İncelemesi

TEKNİK ÖZELLİKLER (Ibasso.com’dan doğrudan alıntı):

- Android2.3 OS With Custom Audio Player Software
- Support up to 24Bit/192kHz Bit for Bit Decoding
- ES9018 32Bit DAC Chip
- Built-in +/-8.5V Headphone AMP
- 3.75" Capacitive Touch Screen
- Up to 24Bit/192 Optical/Mini Coaxial Output
- 3.5mm Headphone Output, 6.3mm Headphone Output, and Line Out
- 256-Steps Digital Volume Control
- 64G Onboard Flash
- Support up to 32G External MicroSD
- 3-Setting Gain Switch
- SRC Function
- Slow Roll-off/ Sharp Roll-off Digital Filter
- Support Wifi, Bluetooth
- Solid Case Made of Magnesium Alloy and Aluminum Alloy
- Audio Formats Supported: APE, FLAC, WAV, WMA, AAC, ALAC, OGG, MP3
- Come With Micro USB Cable, Coaxial Cable, and AC Adapter
- One Year Warranty and Ten Years Free Labour
 

Power Source
Built-in 2000mAh 8.4V Li-polymer Battery pack or external power supply
Frequency Response: 20Hz-20KHz +0.1/-0.25dB
Signal to Noise Ratio
-116dB
Crosstalk: 1KHz0dB > -100dB, 20KHz odB = -82dB
THD+N: 0.002%
IMD: 0.0034%
Gain and Output Power: 0dB=2V rms (125mW/32ohm)
+3dB = 2.8V rms (245mW/32ohm)
+8.5dB = 5.0V rms (83mW/300ohm)
Battery Life: 72Hours (stand-by) or 7Hours (play music)
Battery Charge Time: 4Hours
External Power supply: 12V DC
Recommended Headphone Impedance: 8~600Ω
Dimension: 2.83W x 4.65L x 0.93H (inch)
71.8W x 118L x 27.5H (mm)
Weight: 265g or 9.3oz


Ibasso DX100’ü alış hikayemle başlamak istiyorum. İlk olarak piyasaya sürülen 40 adetlik seride kendime zor da olsa yer buldum. Daha sonra bu seriyi Ibasso gidiş-dönüş shipping ücreti kendilerine ait olmak üzere toplatıp, wi-fi sorununu çözerek geri gönderdi. Ürün şık bir kutu içerisinde, şarj adaptörü, coax 3.5 mm kablo ile birlikte gelmekte. Ibasso’nun yardımcı tavrı sayesinde, uygun fiyatlara (5 usd) ekstra adaptör alımı yapabiliyorsunuz.  Ürünün ulaşımı yaklaşık olarak 7-8 gün sürdü ve EMS ile tarafıma sorunsuz ulaştı.

 

 

Her şeyden önce ibasso DX100 “All in one” yani “hepsi bir arada” bir çözüm. Hifiman HM801 ve Colorfly C4 ile aynı sınıfta lanse edilen cihaz, rakiplerinden hayli fazla artıya sahip. En üst klasman taşınabilir dap sınıfında yer alan DX100; coax, optik, 6.3mm ve 3.5mm çıkışlara sahip. Bu küçük canavarın işletim sistemi ise Android 2.3.1
Cihazın diğer rakiplerinden öncelikli artısı odyofiller arasında giderek daha da çok ilgi gören hi-res 24 bit kayıtları upsampling yapmadan, içindeki Sabre Dac sayesinde çalabilmesi. Bildiğim kadarıyla HM801 24 bit 96 kHz’ye kadar kayıt çalabilirken, Colorfly C4 ise sadece WAV formatında 24 bit çalabiliyor. Ibasso DX100 bu konuda FLAC, WAV, APE seçimi yapmıyor. Her formatta 24 bit kayıtları doğrudan çalabiliyor.
Cihazın arayüzünden biraz bahsetmek isterim. Ibasso’dan birebir Hong Kong’dayken aldığım bilgi, en büyük harcamayı arayüze yaptıkları yönündeydi. Kullanım açısından işletim sisteminin yarattığı, 1-2 ufak “crash” dışında büyük bir problemle karşılaşmadım. Cihazın bir ilginç noktası her firmware yüklemeden sonra ara ara fabrika ayarlarına döndürme gerekliliği. Ciddi anlamda cihazı kendine getiriyor diyebilirim.Üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere ana menüde bence bu tip bir dapta oldukça gereksiz olan Checkmark Calender, Calender gibi öğeler var. Bu default öğeler, cihazda müzik çalarken launcher üzerinde gereksiz kullanım yaratıp, az da olsa gereksiz ufak tefek seslere yol açabiliyor. Stok olarak gelen bu uygulamaları kaldırmak için yapılması gereken en iyi şey Root. Bununla ilgili Head-fi de verilen bir guide’a istinaden, ben kendi cihazımda Root işlemi uyguladım. Titanium Backup Pro sayesinde, bu istemediğim uygulamaları kaldırabildim. Cihazın launcher’ını da pasifize edip, ADZ launcher ile şu an sistemi kullanmaya devam ediyorum. Şu halinden çok memnunum. Bu cihazda root işlemi gerçekten oldukça faydalı; fakat root işlemi sırasında yapılabilecek herhangi bir yanlış adım cihaza sadece çöp değeri kazandıracaktır, bilginiz olsun.

Artık ses konusuna gelirsek;
Cihaz direk kutudan çıkarıldığı haliyle oldukça iyi bir sahneye sahip. Sahnenin genişliğinin yanı sıra, enstrüman ayrımı inanılmaz. Hangi enstrümanın size ne kadar uzaklıkta olduğunu, hangisine elinizi uzatsanız dokunacağınızı düşünebiliyorsunuz. Baslar oldukça detaylı. Baslarla ilgili en iyi fikri şöyle belirtebilirim sanırım. Cihaza doğrudan Modlu Fostex T50RP mi bağladığımda, bir kulaklıktan çok, bir hoparlör sisteminin karşısında olduğunu düşündüm.
Oldukça zengin, mikro detaylara sahip midleri var DX100’ün.  “Lush and detailed” kesinlikle doğru betimleme olacak.
Tizlere gelirsek. Cihazın bence en ağır basan yönü tizleri. Şöyle anlatmaya çalışayım. Kutudan çıktığı haliyle biraz agresif olan tizler, 100 saatlik kullanım sonrasında ciddi anlamda sakinleşiyor. Sibilance’ın “S” si yok. Benim özellikle Louisy Joseph ve Jessie J dinlerken çoğu cihazda tizlerin “harsh” olduğunu düşünmemi hesaba katarsak; Ibasso DX100 gerçekten dengeli. İnanılmaz bir bas-mid-tiz dengesine sahip cihaz. Müthiş bir çözünürlüğe sahip DX100’de müzik çalarken ya da çalmazken, herhangi bir “hiss” yok. Kalburüstü bir amfiyle (O2 vb.) kafaüstü kulaklarla çok iyi neticeler alınıyor. Line out çıkışını kullanarak O2 amfiyle K601’i hakkıyla besleyebildiğini söyleyebilirim.
Cihazı genel olarak Westone 4 ile kullandığımı belirtmek isterim. Yüksek ya da kısık seste, gerçekten müthiş bir ikili oluyorlar.
Başta eklemeyi unuttuğum birkaç detayla incelememi tamamlamaya çalışacağım:
DX100’ün pil ömrü 7-8 saat kadar. Başta kısa bir süre olarak gelse de benim için oldukça yeterli. Energizer’in enerji paketlerinden uyumlu olan modellerle ekstra batarya ömrü sağlayabiliyorsunuz uzun süreli yolculuklar için. Cihazın içinden koruma adına hiçbir ürün çıkmıyor. Ben kendim bir fotoğraf makinesi çantasını DX100 için uyarladım açıkçası. Kendi hafızası 64 gb, micro sd harici hafızası ise fat32 formatta 64 gb’a kadar micro sd kart destekliyor. Ben dahili 64 gb hafızanın üzerine sandisk 64 gb micro sd kart ekleyerek total 128 gb’a yakın bir hafızayla kullanıyorum. Yeterli gözükse de 350 gb flac, 150 gb 24 bit arşivimi göz önüne alınca yetersiz bile kalıyor. 24 bit kayıtları destekleyen bir cihazın hafızası daha fazla olabilirdi. Umarım yakın zamanda 128 gb’lık micro sd kartları da görürüz. Son olarak cihaz ilk çıktığında ciddi firmware hataları vardı. Firmware update’leri gelmesine rağmen, ilginç bir şekilde bir önceki versiyonda düzgün çalışan bir özellik, bir sonraki versiyonda olmayabiliyordu. Ben en stabil firmware’ın 1.1.7 olduğunu düşünüyorum. Başta Wi-fi olmasa da olurmuş dediğim Ibasso DX100, temmuz sonunda yayınladığı firmware’a kadar FLAC albümlerin kapaklarını tanıyamadığı için, iyi ki wi-fi olmuş dedim. “Cover Art Grabber” tarzı bir uygulama kesinlikle iş görüyor.
Uzun zamandır ertelediğim fırsat bulamadığım DX100 incelememi burada noktalarken, size son olarak ilgili cihazın diğer rakiplerinin arasında nasıl göründüğünü aşağıdaki fotoğrafla göstermek istiyorum:

 

 

 

  İnceleme Sahibi: compicat
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4841.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi