Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

İbasso D6 Taşınabilir Amfi İncelemesi

İbasso’nun D6 Fer-De Lance model kodlu 24Bit/96KHz Stereo Usb Ses Kartı ve  Kulaklık Amfisi’nin bende yarattığı izlenimleri sizinle paylaşmak istedim.Ürün bundan sonra d6 olarak anılacaktır.


Bütün fotoğraflar tarafımdan çekilmiştir.
Aslında ihtiyacım olan ipod video 5.5g’nin line out çıkışını kullanabilmem için taşınabilir amfiydi.Daha önce kulaklığım sm3 iken ipod 5,5g/fiio E11 ikilisini kullanmış ve memnun kalmamıştım.Kısaca E11’den memnun kalmama nedenlerim,kısa pil ömrü,sesi yükseltmek haricinde sese pozitif katkı yapmaması ve kullanım zorluğuydu.Aklımdaki amfilerden Meier Corda Stepdance ve Alo rx mk2’den yüksek fiyatları ve satın almada yaşayacağım  sıkıntılar nedeniyle vazgeçtim.Yurt içinde  çok kolay ulaşabileceğim  iki seçeneğim vardı,İbasso d6 ve d12.D6’yı seçme sebebim ise sadece amfisinin d12’ye oranla daha güçlü olmasıdır.Tabi İbasso’yu seçerek aynı  zamanda taşınabilir ses kartına da sahip olmuş oldum.Daha fazla uzatmadan d6’dan bahsedelim.  Teknik Detaylar;
- Dual WM8740s High Performance D/A chip
- TI TAS1020B USB receiver chip, handles up to 24Bit/96KHz USB digital signal
- OP+BUF structure for amplification
- 2-Setting Gain Switch for impedance matching (+3/10dB)
- Works as a combo or a stand-alone AMP, DAC, USB soundcard
- Powered by 12.6V Li-polymer rechargeable battery pack, or USB power
- 20 hours play time with stock OPAMPs
- High output power, 650mW+650mW into 32Ω
- Measures 55*24*92mm, weights 150g


YAPI;

Öncelikle şunu belirtmek isterim D6, basit dikdörtgen şeklinde metal bir kutudan ibaret olduğu halde çok sevimli ve çok şık bir alet.Fazlasıyla sağlam ve kolay kolay çizilmeyen yapıda.Kasa metalden üretilmiş olsa da 150gr.ağırlığında ve bence yeterince hafif bir ürün.(150gr yaklaşık olarak bir iphone4s  kadar)

Yapısal olarak eksilerinden bahsetmem gerekirse ses açma kapama düğmesi kasaya temas ettiği için sürtünmeden kaynaklı olarak tuşun dönmesi az da olsa zorlaşabiliyor.Ayrıca ürünün içini ilk açmaya çalıştığımda 2 adet vida başı elimde kaldı.Kullanımda sorun teşkil etmese de ben vidanın içeride kalan parçalarını çıkarmayı beceremedim.

Ön yüzde bulunanlar;
3,5mm kulaklık soketi
Aux in/out soketi
2 kademeli  kazanç ayarlama düğmesi
Ses potu
Güç ışığıArka yüzde bulunanlar;

Güç kablosu girişi
Güç anahtarı (Dahili batarya veya usb )
Usb’nin devrede olduğunu gösteren led ışık
Mini usb kapısıKullanım:
Daha önce hiç bu tarz ürünleri  kullanmamış olan arkadaşları  da düşünerek olabildiğince  basit anlatmaya çalışacağım.Cihazı ses kartı,ses kartı+amfi ve sadece amfi olarak kullanabilirsiniz.

Sadece ses kartı(Dac) olarak kullanmak için harici bir amfiye bağlanmanız gerekli.Direk pc’den bağlantı yaparsanız da ses kartı+amfi  olarak kullanabilirsiniz.Sadece amfi katını kullanmak için ise harici bir ses kartına veya oynatıcıya  bağlayabilirsiniz.

SES;Ses kartı /Ses Kartı +Amfi katı ;

Burada iki katı birlikte değerlendirmemin nedeni sadece ses kartı olarak kullanacaksanız, bir amfiye bağlama ihtiyacı duyacaksınız ve amfide ses karakterine etki edeceği için birlikte değerlendirmeyi uygun gördüm.
Boyutlarını, fiyatını ve yaptığı işleri göz önüne alırsak;
Genel ses karakteri olarak dengeli dersem yanlış olmaz sanırım. Bas, mid, tiz dengesi iyi olmakla beraber . çözünürlüğü yüksek, arka planı koyu bir sunum gerçekleştiriyor.Sıcak ya da soğuk diyemeyeceğim bir ses rengine sahip.Ancak nötr’den soğuğa daha yakın diyebilirim.Çoğu taşınabilir oynatıcıdan daha başarılı buldum ben ses kartı katını.Örnek olarak sony,sansa veya İpod serilerini gösterebilirim.Ancak işin  içine masaüstü sistemler girerse Örneğin giriş seviyesinden Musiland 02Us kadar başarılı bir ses kartı değil bence.Musiland’den tek iyi tarafı tiz sunumudur,bu da d6’nın başarısı değil Musiland 02’nin başarısızlığından kaynaklanmaktadır bence.Pico dac kadar da detaylı değil.

Ses kartı+amfi katında ses bir hayli güçlü,örnek vermek gerekirse hd600’ü besliyor diyebilirim.Ancak ses karakteri bakımından birbirlerini sevdiklerini söyleyemem.Tabi bir de beslemekten beslemeye fark var,130Usd’lik Fiio E9 veya bir La Figaro değil tabii ki.Bu cihazlar ile hd600’ü dinlemiş biri beslenmiyor diyebilir.Bu noktada hd600’ün de suçu var ne verirsen onu alıyor bana mısın demiyor alet.
D6’nın belki de en ciddi rakibi Fiio e17’dir.Genel itibari ile e17’den daha başarılı bir alet.Ancak özellik ve kişiselleştirme olarak e17’nin artıları tabi ki mevcut.Amfi katları hemen hemen aynı güçte ancak aşırı yüksek seste e17 karakterini daha iyi koruyor.E17’nin fiyat avantajını da unutmamak gerekir. Sonuç olarak konu sadece ses kalitesi olduğunda benim tercihim yine d6 olur.

Bas:
Baslar sıkı-kontrollü ve çok iyi bir yerde duruyorlar. Bas sunumu İpod video 5,5g’ye çok benziyor. İpod’un basları bir miktar daha sıcak sadece. Ses kartının en önemli eksiklerinden biri alt frekansların cansız olması, özellikle alt frekansların daha gövdeli olmasını isterdim.

Mid:
Mid sunumu da genel itibari ile başarılı,midler daha alt frekanslara oranla daha gövdeli ve daha detaylı.Ancak yüksek seste gövdesini kaybetme ve üst midler de   kulaklığına göre parlama yapabiliyor.Ör:Sony Ex1000,Sennheiser Hd600.

Tiz:
Üst frekansları daha alt frekanslara oranla daha başarılı buldum ben.Tizler belirgin ve çözünürlüğü yeterli seviyede.Amfi katı;
Öncelikle D6’yı sadece taşınabilir amfi olarak düşünmemek gerektiğini unutmamamız gerekir.Ancak İbasso’nun en güçlü ürününden  daha fazla güç beklerdim ben.Yukarıda bahsettiğim gibi ses kartı+amfi kullanımında bir hayli güçlü olan ürün, Aux in/out soketini kullanmaya başlayınca birden ses seviyesinde düşüş oluyor.Ürünü elimde daha fazla tutacak olsaydım ilk işim Aux in/out jak’ını değiştirtmek olacaktı.İşe yarar mı bilmem ama denemekten zarar gelmez 


Kaynak:İpod video 5,5g
Lod:Audiominor Hybrid Lod
Kulaklıklar Sony Ex1000,Earsonics Sm3,Westone Um3x Rc,Sennheiser Hd600,Beyerdynamic dt660


Öncelikle kısa not:Burada ki arkadaşların bir çoğu taşınabilir amfi kullanmış-denemiştir.Ama yeni arkadaşlar için şunu da belirtmek isterim.Aşağıda belirttiğim gelişmeler taşınabilir amfinin vereceği ile sınırlıdır.Kısaca kötü bir kaynağı mucizevi bir şekilde geliştirmesini beklemeyin.Amfinin asli görevi sesi yükseltmektir.

Genel itibari ile en iyi uyumu sm3 ile gördüm.Sm3 beslemesi çok kolay, amfiye de tepki vermeyen bir kulaklık olsa da detayları iyi veren ve midleri hacimli bir kulaklık olmasından dolayı  bu set favorim oldu.İpod 5,5g’ye  hybrid lod ve D6 eklenince kulaklık çıkışına oranla fark ettiğim gelişmeler:

Daha temiz ve çok daha yüksek çözünürlüklü ses,
Sahnede genişleme ve derinleşme,
Baslar daha derli toplu daha kontrollü,
Midler daha hacimli,
Tizlerde az da olsa törpülenme.

Westone um3x’de sm3’e benzer oranda ancak daha minimal farklar gördüm.Özellikle sahneye ve çözünürlüğe katkısını başarılı buldum.

Ex 1000’de yazıya dökecek kadar fark göremesem de seste iyileşmenin mevcut olduğu açıktı.Kısaca tizleri ve basları daha da toparladı diyebilirim.Ex1000’de tizlerin dağılmasına pozitif etki etmesi güzel oldu gerçekten.

Hd600’de ise ses kartı+amfi katında besleme sıkıntısı kendini pek  göstermezken ipod kombinasyonunda beslememe sıkıntıları fark edilebiliyordu. Zaten öncelikle d6 ve hd600 birbirini sevmedi ama özellikle alt frekanslardaki cansızlık ve sesi biraz fazla yükseltince üst midlerdeki parlama bende rahatsızlık yarattı.Ben Hd600’ü koyu ve gövdeli ses veren kaynaklarda dinlemeyi tercih ediyorum.Ör:Hifiman 801.

Beyerdynamic dt660’da ise sahneye az da olsa katkısı oldu.Çözünürlük de bir miktar arttı diyebilirim.Farklar çok minimal ve dt660 çok rahat sürülebildiği için d6 dt660 için lüks kaçar bence.Bu arada dt 660’ın ipod video ile uyumunu çok beğendiğimi belirtmeden geçmek istemem.Sonuç olarak d6 taşınabilir ses kartı+amfi’ye ihtiyaç duyanlar için çok iyi bir alternatif.Ben genelde açık ses karakterli ve detaylı kulaklıklarda daha başarılı buldum ürünü.Tabii ki benim dinlediğim müzikler genelde doğal enstrümanların kullanıldığı müzik türleri olduğunu unutmamak  lazım.Yapay enstrümanların bol kullanıldığı pop,techno,trance vb. türlerde çok başarılı olacağını sanmıyorum.Açık karakterli kulaklık kullananlara ve dinlediği müziklerde doğal enstrümanlar fazla olan arkadaşlara d6’ya bir şans vermelerini tavsiye ederim.

 

 

  İnceleme Sahibi: UmutecH
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4396.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi