Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

FiiO E17 Alpen Dac/Amp İncelemesi

İnceleme konumuz Fiio’nun amiral gemisi E17 Alpen... Dac/Amp birleşimine sahip olan bu alet, büyük beklentiler yaratılarak sunuldu piyasaya. Görüldüğü kadarıyla şimdiye kadar da bu beklentiler en azından giriş seviyesinde boşa çıkmadı.


Cihaz ilk çıktığı zaman epey gürültü kopardı, ön siparişler de kısa zamanda yoğun ilgi almıştı. İlk serinin bitmesinden sonra yeni ürünler için epey beklemek gerekti ve şu anda Hong Kong menşeili sitelerden kolaylıkla temin edilebiliyor. E17 ortalama olarak da $140 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.

Paket İçeriği:

E17 diğer Fiio ürünlerinde olduğu gibi ufak ancak şık bir kutuda, ayrıca dolu bir kutu içeriğiyle geliyor. Kutunun içinde E17 ile birlikte:

-USB kablosu
-2 çift lastik
-Optik giriş aparatı
-Coax giriş aparatı
-Mini to Mini
-Şık bir taşıma kılıfı
-Plastik yapışkanlı ayaklar
-Ekran için yedek sticker bulunuyor.


Görünüm Dizayn ve Kullanım:

E17’yi ilk gördüğünüzde etkilenmemeniz oldukça zor. Cihaz oldukça şık, siyah bir metal kasaya sahip. 112 gramlık ağırlığıyla hafif sayılabilir ancak 1.5cm’lik kalınlığı yüzünden ipod’un arkasında sıkıntı yaratabiliyor. Yine de 30gb’lık ipod’a bağlayınca taşıma kılıfına “silme” olarak sığıyor.

-Cihazın ön yüzünde ufak bir ekran; açma-kapama ve çıkış, ses artırma-azaltma, menu, input tuşları ve kilit mekanizması bulunmakta.

-Üst kısımda reset tuşu, kulaklık çıkışı ve SPDIF girişi bulunmakta. Kutudan çıkan coax ve optik aparatlarını bu girişe takıyorsunuz.

-Alt kısımda mini usb girişi, “dock”, ve Aux girişi bulunmakta. Cihazı “Dock” yardımıyla e9’a bağlayabilir ya da L7 ile direkt dac çıkışı almak için kullanabilirsiniz.

-Sağ yüzünde bulunan “LO Bypass”ı, cihazı E9’a bağlamak isterseniz düşük güce almanız gerekmekte. 

Cihazı açtığımızda bizi önce Fiio yazısı karşılamakta. Ayrıca cihazın şarj durumuna göre açma kapama tuşunun altından parlak mavi ya kırmızı ışık yanıyor.

Açılınca ekranda, cihazın kullanıldığı giriş yöntemine göre AUX, USB, COX ya da OPT yazıyor; hemen yanında ise ses seviyesi var. Ekranın üst kısmında ise sarı fonun üzerinde; usb’den bağlayınca çalınan parçaya göre 48K 16Bit ya da 96K 24 Bit yazmakta. Yine otomatik kapanma işareti ve pil göstergesi bu sarı fonun üzerinde bulunmakta.Menü’de Tiz, Bass, “Balance”, “Gain”, Usb şarj, otomatik kapanma, maksimum ses, “Volume Memory” ayarları ve sistem özelliklerinin olduğu kısımlar var.

Ses

Bu kısımda dac/amfi ve amfi kısımlarını incelenecektir.

Amfi:

Cihaz iPod Video 5.5g(LO ile) ve Sansa fuze+’nın yanında Hifiman re-262/re-272, Brainvawz b2, VSonic gr07, Sennheiser hd600 ile kullanıldı.

Bass:

Ben oldukça beğendim diyebilirim. iPod Video’da bass eksikliği bana göre yok ve E17 bass şiddeti konusunda ne alıyor ne veriyor ancak çözünürlüğe etkisi iyi seviyede. Fuze+’daki bassların çözünürlüğü düşüktür. E17 ile kullanımda bu bassların çözünürlüğü oldukça iyi oluyor ve sahnenin artmasından dolayı daha doğru yerden geliyor. Kulaklık tepkilerine gelecek olursam 262’de tam olarak beslenmeme sıkıntısından dolayı mid ve bas bazen karışırken amfi ile birlikte bu sorun ortadan kalkıyor. Baslar gayet derli toplu ve kontrollü geliyor. Ben denemesem de Baran Brainwavz B2 ile tepkisinin oldukça iyi olduğunu ve bass eksikliğinin bir parça olsun azaldığını söylüyor…
Genel anlamda bass tepkisini dinlediğim playerlarda şiddet olarak olumlu/olumsuz pek etkilemese de kalite ve çözünürlük olarak başarılı diyebilirim. Besleme sıkıntısı olan kulaklıklarda fiyatı dahilinde oldukça iyi işler çıkarıyor bass konusunda…

Tiz:

Açık, görece perdeli olmayan tizlere sahip. Fiyatını göz önüne aldığımızda ve popüler, tutulan ürün olduğunu düşününce böyle tizler beklemiyordum. Daha çok baslı, sıcak bir sese sahip olacağını düşünmüştüm. iPod Video’nun tizleri zaten oldukça iyidir. Çok bir şey katmasa da parçanın hızlandığı yerlerde daha tane tane vermeyi başarıyor E17. Fuze+’da görece kötü ve perdeli olan tizleri oldukça iyi noktaya getiriyor ve önündeki perdeyi kaldırıyor. Kulaklıklara gelecek olursam; Re262’de tizler bir nebze geriden gelse de kalite olarak oldukça iyidir. E17 ile tizler biraz daha ortaya çıkıyor ve daha iyi noktaya geliyor kulaklık. Re272’ye çok fazla olumlu bir katkı yaptığını söyleyemem. Zaten oldukça iyi tizlere sahip. Baran’a göre B2’nin üst tizlerdeki sivriliği alıp daha yumuşak bir sunum sağlıyor…

Mid:

Genel anlamda enstrüman sesleri biraz daha ön plana geliyor ama çok belirgin bir fark yok. Genelde player ne veriyorsa onu veriyor. Vokaller bir tık yaklaşıyor. Re-272’de midler biraz geri kalıyor ve E17 bu durumu biraz kapatıyor. Güç isteyen 262 de ise vokal ve midler fazla yakın ve parlayabilirken amfi ile sahne genişlemesinden dolayı(özellikle derinlik) enstrümanlar daha doğru yerden ve parlamadan geliyor. Baran’a göre B2’de vokaller ön plana çıktı ve enstrümanlar daha belirginleşti…

Sahne:

En işe yarayan kısmına geldik. Fiio’nun diğer ürünlerinden sonra denediğiniz zaman ilk olarak sahne farkı ortaya çıkıyor. Gerçekten sahne konusunda memnun ediyor cihaz; hele ki 140 dolarlık hepsi bir arada bir ürün için. Sahne genişliğinin en büyük katkısı enstrümanlar birbirine girmeden ve daha doğru konumlardan gelmesi. Böylelikle dinlerken daha fazla zevk alabiliyorsunuz. Yatay olarak belki çok geniş sayılmaz ama derinlik anlamında oldukça başarılı, özelliklede rakiplerini düşününce.  Kulaklık konusunda Gr07 ile uyumu oldukça hoşuma gitti. Re-272’de işe yaramadı bana göre ancak güç isteyen re-262’de coşturdu. Dinlediğim birçok sisteme göre daha geniş bir hale geldi sahnesi. Tabi bunda re-262’nin başarısını unutmamalı.


Diğer Amfilerle Karşılaştırma:

Fiio E10: E10 fiyatı dahilinde oldukça iyi bir cihaz olsa da amfi katı E17’nin yanında biraz sönük kalıyor. E10’da güç daha fazla olsa da gerek sahne gerek ses çözünürlüğü gerekse enstrüman ayrımı konusunda E17 belirgin şekilde daha başarılı.

E11: Nokia bataryası kullanan cihaz E17’den güç olarak daha üstün. E11’in sahnesi dar olduğu için ses daha güçlü geliyor ancak E17 çok daha başarılı ses üretiyor.  E11’in daha güçlü ses vermesinin sebebi sahne darlığı bana göre. E17 çok daha oturaklı ses veriyor ve E11’e göre sahneyi karşıma konumlandırmayı başarıyor.

Ibasso D6: Her ikisi arasındaki fiyat farkına baktığımızda neredeyse yarı yarıya fark var fakat iş ses tarafına gelince arada ki fiyat farkını oluşturacak bir durum yok. Her ikisi de başarılı cihazlar. Amfi katmanları birbirine benziyor fakat d6 sahne ve konumlandırma açısından bir adım ilerde. Yüksek seste karakterini koruma konusunda ise E17 daha başarılı bir cihaz. D6 dağıtabiliyor bazen…


Dac:

Bu konuda çok fazla bir geçmişim olduğunu ve karşılaştırma imkanım söyleyemem. O yüzden bu kısımda Baran’ın yorumlarını aldım. Kendisi masaüstünde Pico dac kullanıyordu. Pico, fiyatı 300$ olan bir dac ve sadece dac.

Baran’ın yorumlarını almak için kendisine bağlanıyoruz:

“Bilgisayarımda iki foobar kurulu. Her ikisinde aynı parçaları aynı saniyeleri açarak denemeleri yaptım.  Kulaklık olarak da Sennheiser Hd600 kullandım. Fiio fiyatına göre oldukça iyi iş çıkarıyor. Kısaca genel değerlendirmemi sunacak olursam.

Bas:

Pico’dan daha güçlü veriyor genel olarak. Ancak kaliteye geldi mi Pico kendi kalitesini ortaya çıkarıyor. Pico’dan E17’ye geçtiğinizde bas şiddeti bir parça artsa da basların önüne hafif de olsa perde iniyor. Çözünürlük olarak da Pico bir adım önde.

E10’u ilk dinlediğimde basları biraz koyu ve gereğinden güçlü gelmişti. E17’de böyle bir sorun yok. Gayet iyi bir şiddette tutmuşlar basları. İkisi arasında geçiş yaptığımda E17 daha perdesiz daha doğru ses üretmeyi başarıyor
 
Tiz:

Pico’nun karşısında belirgin şekilde yenilgi alıyor. Pico çok daha berrak perdesiz ses üretmeyi başarıyor. E17’ye geçince tizlerdeki detay kayboluyor ve bu durum hayal kırıklığına uğratabiliyor.

E10 ile karşılaştırınca ibre E17’den yana. E10da hızlı parçalarda tizler bazen karışırken E17’de böyle bir sorun yok. Çözünürlük olarak da daha iyi E17.

Mid:

Pico’ya göre sunum uzaklıkları aynı diyebilirim. Pico çözünürlük olarak daha iyi. Vokaller Pico’ya göre biraz daha önden geliyor. Bu durum kimisinin hoşuna gidebilir.

E10’da daha koyu bir tonda geliyor enstrüman sesleri. Önünde perde varmış gibi. E17 diğer alanlarlar da olduğu gibi bu alanda da daha iyi.

Sahne:

Pico’ya göre en belirgin yenilgiyi aldığı nokta oldu tizlerle birlikte. İkisi arasında geçiş yapıldığında ilk göze batan sahne ve tizler oluyor. Pico daha geniş bir sahneye sahip ve daha ferah veriyor. Sahne genişliği sayesinde enstrüman ayrımı da daha iyi. Ancak Pico’daki sahne genişlemesi sesin bir parça cılızlaşması olarak geri dönüyor. E17 daha tok daha güçlü bir ses üretiyor.

E10’a göre ise daha geniş sahneye sahip cihaz. Gerek genişlik gerekse derinlik açısından fark yaratıyor.

Genel olarak bağlayacak olursam Pico 300$ bir cihaz ve sadece dac. İşinin sadece dac ve karşıdakinin dac/amfi olduğunu düşününce 140$ gibi bir fiyata E17'nin oldukça iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz.  Eğer ki bu ürünü Fiio değil, bir Amerikan firması çıkarmış olsa ve Pico’daki gibi yalnızca dac olsa, üzerine 140 dolardan çok daha fazla fiyat çekilir, epey de övgü alırdı. Benim oldukça hoşuma gitti. Tiz ve sahne konusunda aslında başarısız değil ancak karşılaştırdığım cihaz sınıf olarak üstte E17’ye göre. Örneğin ibasso D6 ile arasında çok az fark olduğunu düşünüyorum.

E10 göre ise her alanda üstünlük kuruyor bence. E10 alınacağına E17 tercih edilmeli…

Genel anamda konuşacak olursam gerek malzeme kalitesi, gerek ses kalitesi gerekse tipiyle fiyatını rahatlıkla hak ediyor.

Evet Engin, söz tekrar sende..”


Teşekkürler Baran. Evet arkadaşlar, sizlere daha detaylı bilgiler verebilmek amacıyla böyle bir yola başvurduk. Umarım merak eden, etmeyi düşünen arkadaşların kafalarındaki soru işaretlerini az buçuk giderebilmiş, yararlı bilgiler sunabilmişizdir..

 

 

  İnceleme Sahibi: Engin
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4741.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi