Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Hifimediy Usb Dac(Sabre, 24/96) İncelemesi

Bu dac ile tanışmam Macbook Air ve O2 amfim arasına yarı-taşınabilir sistemimin ihtiyacını karşılayacak bir dac araştırmam sayesinde oldu. Aklınıza sizin de ilk olarak ODAC geliyor olabilir, benim de aklıma ilk olarak ODAC geldi. Birkaç inceleme ve görüşten sonra daha düşük bütçeli iki adaya rastladım. Hifimediy USB DAC ve Stoner Acoustics UD100. Stoner Acoustics UD100 henüz elime ulaşmadığı için, Hifimediy USB dac ile ilgili görüşlerimi aktaracağım. Stoner Acoustics ulaştığında, bu görüşlerimi bir karşılaştırmaya çevireceğim.

Hifimediy USB DAC'ı flac ve 24 bit kayıtlarla, O2 amfi, MDR-Z1000 kulaklık ve Sennheiser Momentum ile denedim. O2, sesi olduğu gibi yansıtan, renklendirmeyen bir amfi olduğundan biçilmiş kaftan oldu bu incelemede.

Hifimediy USB DAC Sabre ES9023 çip kullanıyor, Tenor TE7022 USB alıcısıyla usb girişinden 24 bit 96 kHz'ye kadar kayıtları destekliyor. Boyut olarak bir kibrit kutusundan farksız. 5cm boyunda dahili bir usb kablosu var. Windows, OSX ve Linux'ta doğrudan Sabre 24/96 Dac olarak tanınıyor. Herhangi bir driver yükleme derdi yok.

Macbook air'ın yanında, O2 nin üzerinde şöyle duruyor dac'ımız:


3.5 mm çıkışı ile doğrudan 3.5mm girişi olan bir amfiye bağlamak oldukça kolay, o2 amfi ve hifimediy dac bence kaynak olarak macbook air ile birlikte oldukça kompakt bir sistem oluşturuyorlar.

Odac ile temel olarak aynı komponentlere sahip olan Hifimediy Dac'ta herhangi bir emi gürültü filtresi bulunmuyor. Eski sayılabilecek,  masaüstü olarak kullandığım Asus laptop'umda büyük problem olsa da şu tarz 5mm'lik bir emi gürültü engelleyici ile problemi çözdüğümü söyleyebilirim:

 

Macbook Air'da ise herhangi bir içses, gürültü vb. ile hiç karşılaşmadım.

Sese gelirsek, macbook air'ı kaynak olarak kısa süreli dinlemelerde, özellikle kucakta macbook air, haber vb. okurken oldukça iyi bulduğumu belirtmek isterim; fakat macbook air hiçbir zaman hi-fi bir kaynak olarak belleğimizde yer etmez. Girizgahı bu şekilde yapmamın nedeni şu:

Bu kibrit kutusu Hifimediy USB Dac ve O2 amfi ile doğrudan dinlemeye başladığımda, ilk farkettiğim macbook air'dan daha hi-fi izlenim yaratan bir sisteme geçmiş olduğumdu. Hi-fi sistemden kastımı en iyi anlatacak gelişme çözünürlük artışı.. Sabre Dac'larla ilgili onlarca yazı, makale okudum. Bu daclar üreticinin de amaçlamış olduğu gibi, flat ses vermek, olanı renklendirmeden kullanıcının kulağına aktarmak için üretilmiş çipler. Bu çipleri kullanan dac ve amfilerde flat ses yorumları çokça alınırken, 'harsh' yapıda, parlak tizlerden bahsedilir. Hifimediy USB Dac'da bu oldukça farkedilir; fakat yine bu çiplerde çözünürlük anlamında gerçekten çok iyi bir başarım sağlanmış. Açık, transparan ses rengiyle; oldukça iddialı kaynaklarda kullanılmalarına hak veriyor insan.

Yukarıdaki paragrafa devam etmeden önce burayı öncesi ve sonrası diye ayırmak istiyorum.Öncesi; parlak, kulak tırmalıyıcı tizlerle karşılıyor Hifimediy sizi. Sonrasında ise oldukça kırpılmış, -yuvarlatılmış değil-; sivri olmayan tizlere dönüş yapıyoruz. Bu öncesi ve sonrası arasındaki işlem şu: PCB board temizleyicisi dediğimiz (alkol içeren) bir sıvı ile board'un iyice silinmesi. Daha sonra Hi-Fi dünyasında örnekleri çokça bulunan bu ufak trick'leri de toplayıp başka bir konu açacağım. Tizler son haliyle, can yakmayan, uzatmaları oldukça doğru, parlak ses rengiyle mid ve basların önüne geçmeyen bir hal alıyor ki, benim şahsen tizlerden beklediğim bu. Ayrıntı olarak tizler bas ve midlerin arasında kaybolmasa da çok aşırı beklentilere girmemek lazım. Tizlerin zaten bas ve mid'lerin önüne çıkmadan sunulduğu bir kaynaktan çok derin bir ayrıntı beklenemez.

Midler tizler ve baslara göre daha ön planda, oldukça temiz denebilir. Alt midlere doğru bir boğuklaşma söz konusu, ki yine bu sabre dac'ların klasikleşmiş özelliklerinden. Head-fi'de bir yazıda bu durum için 'alt midler yokmuş gibi' diye bir ifade kullanılmıştı daha önce Sabre içeren başka bir mini dac için. Kesinlikle doğru. Bu yüzden midler ve baslar iç içe geçme ve boğulma yaşanabiliyor zaman zaman. Özellikle hız gerektiren, çok enstrümanlı rock ve metal gibi türlerde.

Tok ve yaymayan baslar ile oldukça dengeli bir sunumu var Hifimediy Dac'ın. MDR-Z1000 ile bazen basların yanlış vurduğu izlenimini yaşatsa da bana, basları görece daha iyi olan Momentum'da tam ayarında bir izlenim verdi. Ne eksik ne fazla.

Hifimediy USB Dac'ın sahne ve pozisyonlama konusunda da üst freakanslar pürüzsüz'e yakın bir sunum sunduğundan, oldukça iyi bir performans verdiği söylenebilir. Sadece midler bölümünde belirttiğim gibi, çok gitarlı, hız gerektiren parçalarda az da olsa alt frekanslarda bir karışıklık hissedilebiliyor.

Hifimediy USB dac, ne asi Benchmark Dac1 gibi bir yüksek frekans sunumu ne de sıcak sunum veren diğer üst sınıf daclara yakın bir dac değil. 39 USD + shipping fiyatıyla kesinlikle fiyat performans ürünü. Şöyle nitelemek gerekirse, Section 8'in dac versiyonu diyebiliriz. Piyasada ucuz dac diye satılan 20-25 dolarlık PCM çipli çöplerle kesinlikle karşılaştırılamaz. Dahili ve inanılmaz kullanışsız USB kablosunu da değiştirdiğimde daha rahat kullanım şansına ulaşacağımı düşündüğüm Hifimediy Dac'ı, ODAC sınıfında bir dac düşününen kullanıcılara daha uygun fiyata kesinlikle tavsiye ederim.


 

 

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi