Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Hifiman Hm-801 & Colorfly C4 & Ibasso Dx100 Karşılaştırması

Merhabalar,hanım evde dizi izlerken ben de sıkıntıdan ne yapacağımı düşünürken,son zamanlarda kullandığım abiler hakkında düşündüklerimi paylaşayım dedim. Bir inceleme olarak değil de fikir aktarımı olarak görürseniz sevinirim.Bu aktarımımın en önemli cümlesini şimdi yazıyorum.İzlenimlerimi paylaşırken A-B testi yapmadım,yani 3 ürünü bir arada kullanmadım.Bu yüzden aklımda kaldığıyla paylaşacağım ve mikro detaylara inemeyeceğim.Lafı çok fazla uzatmadan konuya giriyorum.

GENEL BAKIŞ

Pil-şarj konusu ise 3 üründe de yakın değerlerde.Bataryanın dayanma süresi olarak çok irdelemedim cihazları ancak en az dayanan pil hm-801'de ve en yakın rakibi ile arasında 15-20dk'lık fark ya vardır ya yoktur.C4 ya da dx100 için ayrım yapamadım hemen hemen aynı sürelerde kullanım sunuyor diyebiliriz 3 cihaz içinde.Yalnız c4'de batarya seviye gösteriminde sorun var,en alt kademeye indiğini görmeden pil bitebiliyor,ilk farkettiğimde ahanda cihaz gitti demiştim   Son yazılım güncellemesi ile düzeltildiği iddia edilse de benim cihaz da bu sorun devam ediyor.Bir sonraki güncellemeye beklemeye devam.Pil dolum süreleri de bütün cihazlar için yaklaşık olarak 4 saat desem yanıltmış olmam herhalde.
Yazılım konusu içinse 3 ürün içinde berbat demek istiyorum.Dx100'de kilitlenmeler,takılmalar mevcut.Hm-801'de yanlış tuş dizilimi ile birlikte eksik menülerle karşılıyor bizi.C4 ise en iyisini yapmış yazılımla falan uğraşmamış  cihaz açılınca direk dosya görünümü karşınızda,yani artist/albüm falan yok. Android işletim sistemi ve dokunmatik ekranın nimetleri ile sonuca en çabuk dx100 ile ulaşabildim ben.Ayrıca yine dokunmatik ekranda tek bir hareketle en altaki dosyaya ulaşılabilirken,diğer cihazlarda tuşlar daha uğraştırıcı ve daha yavaş.Kişisel görüşüm ise her zaman analogdan yana.Özellikle c4'ün ses potuna hayranım,dokunmatik veya dijital tuşlar diğer cihazlarımda fazlasıyla mevcut zaten.
Aklımdayken belirteyim c4'de lisan seçeneklerinde Türkçe'de mevcut ben kullanmasam da Vatan,Millet Sakarya..Hifiman Hm-801
Forumda zaten incelemem mevcut bu yüzden kısaca bahsetmek gerekirse, Hm-801 koyu-sıcak, gövdeli ve müzikal bir sunum gerçekleştiriyor. Kimlere önerilebilir, çok açık karakterde kulaklığa sahip olup kulaklığı daha dengeli ve daha gövdeli hale gelmesini isteyenler,yüksek empedanslı kafaüstü kulaklık kullanıp daha özgür olmak isteyen kullanıcılar rahatlıkla tavsiye ederim.Düşük empedanslı iem kullanan arkadaşlar için kazanç anahtarı olmaması büyük eksi,çünkü sesi minimuma indirdiğinizde unbalanced sorunu baş gösteriyor.C4 veya dx100’de böyle bir sorun yok.

Hm-801 hd600 ile çok doğru bir ikili olmasa da ben çok sevdim bu ikiliyi. Geniş sahneli, koyu, koyu olduğu kadar gövdeli ve müzikal bir sonuç aldım.Hd600 ile yarı taşınabilir bir sistemde kullanmak istiyorsanız benim tercihim kesinlikle hm-801 olurdu. Tabi dinlediğiniz müzik türleri de çok önemli ben bu ikili de metal müzikten daha çok daha yapay çalgı aletlerinin kullanıldığı müzikler veya daha dingin türlerde sevdim. Mesela Pink Floyd vb türde olan albümlerde beni mest etti. Ama hız ve detay olarak çok bir şey beklemeyin pişman olursunuz.Ayrıca gereksiz gövde doğallıktan da uzaklaştırıyordu.

Hifiman Re-272 ile de çok iyi bir ikili oldular, Re-272’nin en dikkat çekici eksisi olan gövde eksikliğini giderdi ve parlak olan yapısını daha dengeli hale getirdi.Hemen hemen her türde müzikle ciddi anlamda keyif veren bir ikili oldular.Re-272’yi diğer cihazlarda deneyemedim maalesef ama düz mantık yürütürsem Re-272 yine en iyi sonucu hm-801 ile verecekti diyebilirim.

Westone 4r ile çok iyi bir ikili olamadılar benim için.W4r’nin dolgun alt midleri ile hm801 birleşince minimumda olsa özellikle yüksek seste bozulmalar meydana geldi. Aynı dolgun midler Hd600’de de mevcut ama seste herhangi bir bozulma sezmedim ben. Sahne derinliğini çok beğendim yanlız sahnenin genişliği 7 birim ise derinlik 9’dur.Üst frekanslar yumuşak olsa da diğer 2 cihaz daha başarılı sonuç verdi üstlerde.

Hm-801'in diğer cihazlarda olmayan artılarından bence en önemlileri değiştirilebilir amfi modülü ve değiştirilebilir pile sahip olmasıdır.Değiştirilebilir amfi ile balanced kart veya iemler için üretilmiş game card isimli ürüne sahip olabilirsiniz.Tabi fiyatlar uçuk biraz.Balanced amfi için 250$ game card için ise 150$ ödemeniz gerekiyor.


Colorfly C4
2 pico saniyeden daha düşük jitter performansı ile övünen Colorfly c4, analitik bir sunum gerçekleştiriyor.Parlak tabirini çok doğru bulmuyorum ,açık daha doğru tabir bence.Parlak tabirini tizlerin diğer öğelerden önde ve daha baskın olduğunda parlak tabirini kullanmamız daha doğru olur sanırım. Bas merakı olan kullanıcıların uzak durması gereken bir dap.Bir hayli detaylı ve enlemesine uzayan sahneye sahip.Özellikle heavy metal vb.türler için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.Özellikle elektro gitarlar insanı büyülüyor.Yüksek çözünürlüklü ses sunmasından ötürü bütün frekanslar detaylı gelse de, özellikle alt frekanslarda ki detay dikkatimi çekti.Gövde olarak hm801’den bir hayli,dx100’den de çok az daha geride.Bazı kullanıcılar cılız tabirini bile kullanabilir.Ancak w4 kullandığım için gövdeyi midbas’ı arttırıp yapmasındansa ben böyle temiz,berrak bir sesi tercih ediyorum.Diğer cihazlara oranla midler daha uzak denebilir ancak bu oran çok çok az.Geniş sahne hissinden de mi kaynaklanıyor yoksa midleri uzaklaştırıp sahne geniş mi hissedilsin diye uğraşılmış anlayamadım. Aslında bu konu,tavuk mu yumurtadan,yumurta mı tavuktan muhabbeti ile aynı sonuca geliyor

C4’de 2 adet kulaklık girişi var 150ohm’a kadar ki kulaklıkları beslediğini iddia eden 3,5mm  ve  300ohm ve üzeri kulaklıklar için 6,3mm.Dx100 gibi yüksek kazançta daha iyi sonuç verdiği için ben w4’ü çevirici adaptör ile kullanıyorum.Yüksek kazançta ipod video'ya iyi bir amfi eklemişsiniz hissini verecek kadar fark var desem bazı kullanıcılar için daha açıklayıcı olur sanırım.
Ben kendim için C4 & w4r ikilisini seçtim.Benim w4r’de takıntılı olduğum bir konu var.W4r’nin özellikle alt mid’lerde bir yoğunluğu var.Örnek vermek gerekirse daha çok baslı enstrümanların yoğunlaştığı veya elektro gitar yüksek perdeden çalındığında (Distortion da diyebiliriz)  adı her neyse işte,seste cızırtı,boğulma,çatlama gibi sorunlar oluşuyor.Bu sorunu dx100’de de yok gibi olsa da hm-801’de daha çok yaşadım.C4’de ise çok uğraşmama rağmen sesi bir türlü bozamadım.Diymod+2stepdance ikilisininde ise bu alt midlerdeki bozulma sinirlerimi alt üst edecek oranda belirgindi.Bu ikiliyi kötülemiş gibi olmayayım, benden başka kullanan herkes bir hayli memnun ancak ben hiç beğenmedim.Bu ikiliyi kullanacağıma Sansa clip+ tek başına kullanırım daha iyi diyebilecek kadar.

Bildiğiniz gibi C4’ün ses karakteri ile hd600’ün ki tam olarak zıt karakterde.Aslında çok iyi bir ikili oldular,ama hd600 birazcık karakter değiştirdi.Ses teki aşırı koyuluk gitti,hd600’ün 3 perdesinden biri kalktı,tizler belirginleşti sahne enlemesine büyüdü.Basların netliği arttı.Şimdi e daha ne istiyorsunuz derseniz,ben hd600’ü koyu ve müzikal olarak seviyorum,yoksa beyer’ler ne güne duruyor.Kulaklığın karakterini değiştirmek için niye zaman ve para harcayalım ki,hazırı varken.Sad ama true 


iBasso Dx100
iBasso’nun meşhur dap’ı için ise dengeli tabirini kullanmak yanlış olmaz sanırım.Dx100’ü diğer ürünlerden ayıran en büyük özelliği ise android işletim sistemi ve dokunmatik ekranıdır.3 kademeli kazanç anahtarına sahip olan cihaz ses yüksekliği olarak diğer ürünlere oranla daha  yüksek ses seviyesine ulaşıyor.Yüksek empedanslı kulaklık kullanıyorsanız,dokunmatik ekranın nimetlerinden de yararlanarak,kafaüstü kulaklığınızı yarı taşınabilir hale getirmek için bulunmaz hint kumaşıdır dx100.Diğer ürünlere oranla daha bir all rounder ürün olduğunu düşünüyorum.Ben dx100’ü birazcık diymod+2stepdance setup’ına benzettim.Tabii ki diymod’lu sistemden çok daha iyi sonuç veriyor ve ayrıca o kadar sıcak ve koyu değil.Çözünürlük olarak da çok daha iyi dx100.
Hd600 ile de hm-801’deki müzikal sunum mevcut değil.Hm-801’e oranla daha doğru bir ikili olduğu açık ama Hm-801&hd600 ikilisinden aldığım keyfi alamadım ben.Besleme yönünden herhangi bir sıkıntı sezmedim.Tamamen göreceli olsa da dediğim gibi hd600 bence daha koyu karakterdeki ürünleri seviyor.Dx100 hd600’ün  sahne derinliğine ve enstrüman ayrımına bir hayli katkıda bulunduğunu da belirtmem gerekir.

Westone 4r ile de iyi bir ikili oldular.Özellikle w4r  diğer kulakiçi kulaklıklara oranla sahne derinliği çok iyi olan bir kulaklık ve dx100 ile bu sahne derinliği daha belirgin oldu.Bu ikili ile hemen hemen her tarz müzik dinlenir diyebilirim.Konu w4 olduğunda C4 ile dx100 arasında kalsaydım fark etmez diyebilirim.Ancak hm801’i w4r ile kullanmak istemem açıkçası.Dx100’ün 3 kazanç anahtarı bulunması da çok büyük artı tabii ki,ben en yüksek kazançta daha iyi sonuç aldım w4r ile.Hm- 801 her zaman en yüksek kazaçta ses iletirken,c4'de yukarıda da belirttiğim gibi daha yüksek kazanç için 6,3m'lik çıkışa geçmek lazım.Dx100 için ses kalitesi bakımından şikayet edecek bir yanı yok aslında,ama alt frekanlar biraz daha geride olsaydı ben daha çok memnun olurdum.

Dx100'ün bir diğer özelliği de 24 bit/192 khz flac formatını desteklemesi ki taşınabilir bir cihaz için bulunmaz nimet gerçekten.C4'de 24/192 wav oynatabiliyor,ancak Colorful flac formatı için yazılım güncellemesi ile geleceğini iddia ediyor.Hm801'de bu durum karışık biraz 24 bit de takılma yapabiliyordu ancak hm-801 kullanırken 24 bit merakım yoktu onun için fazla kurcalmayayım bu konuyu yanlış yönlendirebilirim.


SONUÇ;
Hangisi daha iyi diye bir soruya benim cevabım yok. Sabah 801’e öğlen c4’de akşam dx100’e daha iyi diyebilirim. Sonuç tamamen kişisel zevklere,kulaklığınıza ve beklentilerinize dayalı.Hm801 diğer cihazlara oranla biraz daha müzikal ve ciddi anlamda koyu bir ses üretiyor.C4 diğer cihazlara oranla daha açık bir ses sunarken,dx100 ikisinin arasında olmakla birlikte c4'e daha yakın.Biraz daha yazarsam muhabbetin geyiğe saracağını fark ettiğim için burada kendime dur diyorum.
Okuduğunuz için çok teşekkür eder,saygı ve sevgilerimi sunarım.


Bu belgenin tüm hakları Techno-Fi.net'e aittir.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi