Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

iBasso T5 İncelemesi

Merhabalar,
Bu çalışmamda taşınabilir ekipmanlar mevzu-i bahis olunca akla ilk gelen isimlerden iBasso’nun küçük,küçücük iem amfisi T5’e bir göz gezdireceğiz.Öncelikle satınalma süresince bir dediğimi iki etmeyen iBasso çalışanlarına buradan da şükranlarımı sunarım.iBasso T5 bundan sonra t5 olarak anılacaktır.

Satınalma sürecinden bahsetmişken bu konuyu  biraz daha detaylandırırsak ürünü iBasso’nun resmi internet sitesinden sipariş verebilirsiniz.
169$ fiyat etiketine sahip ürün için kargoyu Ems ile isterseniz ki,benim tavsiyem kesinlikle Ems’dir,20-30$ arasında bir kargo ücreti ödeyeceğinizi de unutmanız gerekir.Normal şartlarda 10 günden önce elinizde olacaktır ürününüz.


iBasso'dan T5'in özeti  ;
‘’ BTL topraklama ya da balanslı topraklama. (diye Türkçe’ye çevirebileceğimiz)Bu teknoloji sayesinde, voltaj salınımı 4.2V'tan 8.4V'a çıkabiliyor ve çıkış gücü max.175mW'a çıkabiliyor. Ek olarak, T5 her kanalda opamp+buffer'a sahip, böylece kanal başı akım çıkışı 500mA'i buluyor.

T5'in tamamında 8 parça opamp ve 12 parça Entegre Devresi bulunmakta. 12 Entegre devresini bu kadar küçük kasaya sığdırmak gerçekten zor iş. Fakat yine sesten de ödün vermedik. Birçok kapasitör de koyduk içine ve bu sayede Kocaman bir sesi var’’


YAPI ;

T5 çok sağlam ve çok şık bir kasaya sahip. Cihazda bir giriş bir çıkış kapısı bulunmakta.Yan yüzlerde 2 adet led ışık,güç tuşu,usb kapısı ve kazanç anahtarı ayar tuşu bulunmakta. Yalnız bu kadar küçük cihazın eksilerinden biri  ses tuşları haricindeki tuşlar çok kullanışlı değil,özellikle usb kapısını koruyan plastiği açmak için 2-3 dakika uğraştığımı bilirim.Ancak burada önemli olan ses tuşları ki onun kullanımında herhangi bir sıkıntı yok, yeterli sertlikte ve görmeden kullanılabilecek kadar belirgin.

iBasso T5’de yapı kalitesi olarak gerçekten çıtayı çok yükseltmiş. Bir önceki nesil T4’de hem dipses çok daha yüksekti hem de düşük ses seviyesinde kanal dengesizliği problemi baş gösteriyordu.T4’den sonra T5 gerçekten her açıdan çok başarılı bir yükseltme oldu benim için.

Güç bakımından yine t4'den güçlü olsa da çok güçlü bir amfi olmadığı aşikar.Zaten adı üzerinde iem amfisi daha fazla güç için hiçbir neden yok.Kimse kalkıpta 600 ohm kulaklığı için bu amfiyi almaz sanırım.Zor beslenen kulakiçi kulaklıkların başında gelen Hifiman Re-262'yi rahatlıkla beslediğini de belirterek besleyemeyeceği iem yok diyebilirim.Ayrıca kolay beslenen kafaüstü kulaklıklar içinde tercih edilebilir.


SES;

Öncelikle ses yorumlarımı yazarken,yüksek fiyatlı ara kablolar kullanmadığımı belirteyim,kısaca kabloların etkilerini yok sayabilirsiniz. Kutusundan çıkan 3,5 - 3,5 kablo kullandım hep. T5’de ses ayarının dijital olması ile istem dışı ses yüksekliği değişikliğinden korurken  aynı zamanda da analog ayarın yarattığı kanal dengesizliklerinin de önüne geçilmiş oluyor.Dip ses konusunda da başarılı buldum cihazı,yok denecek kadar az bir dipses’e sahip.

T5’in küçük bir taşınabilir amfi olduğunu unutmamak gerekir,amfinin asli görevi sesi yükseltmektir.Bahsettiğim sese etkilerini de minimal etkiler olduğunu her kulağın duyamayacağı veya her kulaklıkta fark yaratamayabileceğini unutmamanız gerekir.

Genel karakter olarak transparan diyebileceğim bir amfi. Seste ufak farklar yaratsa da transparan doğru bir terim olacaktır.Kesinlikle koyu bir ses rengine sahip değil bu yüzden koyu veya çok açık karakterli olmayan kaynaklar için daha uygun bir ürün diyebilirim. 

Bas:
Kullandığım bütün cihazlarda T5 takviyesiyle alt frekanslar daha dolu daha doğru bir hal aldı diyebilirim.Amfinin kendini en çok gösterdiği bölge alt frekanslardır. Baslarda herhangi bir boğukluğa yol açmadan daha dolu gelmesini beğendim açıkçası.

Mid;
Mid sunumunda ise enstrümanlara çok bir etki etmese de üst midlerde ses rengini bir miktar açtığını sezdim.Tabi bu da detayın bir miktar artmasına yol açıyor.Çok açık karakterli kaynakların agresifleşmesine neden olabilir.

Tiz;
Üst frekanslarda  ise özellikle detayın daha arttığını söyleyebilirim.Tizler temiz ve detaylı iken örneğin ipod touch’da zillerin uzaması daha kısa iken t5 takviyesi ile daha rahat uzadığını sezdiğimi belirtmek isterim.

Sonuç:
Fiyatlarını göz önüne almazsak,piyasada rakiplerini fiio serisinden e5/e6/e11 olarak görüyorum.Rakip olmalarındaki en büyük etken boyutları tabii ki.T5 ile fiio'lar arasında ses ve malzeme kalitesi olarak t5'in çok çok önde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim Ancak buradaki asıl sorun fiyat,3 katı fiyat ödeyip 3 katı performans alır mısınız bilemem !! Tek diyebileceğim ses,malzeme kalitesi ve pil ömrü gibi konularda t5 gerçekten çok iyi ürün. Fiio'lardaki ses'e negatif etki t5'de mevcut değil,hatta minimal pozitif katkılarda mevcut. Eğer maddiyat sonraki konuysa ve küçük bir amfi ihtiyacınız varsa listenizde en üst sırada olmaması için hiçbir neden yok diyebilirim.Bu sefer incelemeyi çok uzatmamaya çalıştım.Okuduğunuz için çok teşekkür eder,sevgi ve saygılarımı sunarım.

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi