Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

HRT DAC İzlenimleri- Microstreamer, iStreamer, Music Streamer II, II+ ve HD

Yurtdışında, head-fi forumlarında bir çok kişide HRT ürünleri mutlaka görmüşsünüzdür. Genelde uzaktan bakıp merak ettiğimiz HRT ürünlerinin tamamının incelemesini aşağıda bulabileceksiniz. 

Öncelikle ürünlerin temini için HRT'nin ve bir çok markanın Türkiye distribütörü AudioAVM 'ye ( www.audioavm.com ) teşekkür ederiz. Kendileri bizi kırmayacak HRT'nin neredeyse tüm ürün gamını bize yolladılar.

Gelen HRT ürünleri içerisinde;
- HRT Microstreamer,
- HRT iStreamer,
- HRT Music Streamer II,
- HRT Music Streamer II+,
- HRT Music Streamer HD bulunuyordu ve bu yazıda da bu ürünlerin izlenimlerini bulacaksınız.

Bunun yanında bir kaç kablo da vardı, kabloların yorumlarını da Tanık'tan (witness) okuyabileceksiniz.

HRT'den genel olarak bahsetmek gerekirse, kendisi Amerikalı bir firma. Tamamen çeşitli dijital-analog dönüştürücüler üzerinde yoğunlaşmışlar. Ürünlerinin tamamını Amerika'da tasarlıyor ve üretiyorlar. Hatta yanında gelen kabloların üzerinde bile Amerikalı bir firmanın baskısı vardı.

Ürün gamında yukarıdaki ürünlerden bir de bizi özellikle ilgilendiren Headstreamer Mobile diye bir ürünleri var. Şu an üreticinin stoğunda olmadığı için deneme şansı bulamadık, inşallah daha sonraki zamanlara.

Daha fazla bilgi için www.audioavm.com veya www.highresolutiontechnologies.com adreslerini kullanabilirsiniz.

Ürünlerin yorumları kısmına gelecek olursak, tüm modeller için tek bir inceleme yayınlamak daha uygun olacak, sesleri haricinde malzemeleri, tipleri vs. zaten neredeyse aynı ürünler.

Tüm ürünler basit bir kutuyla geliyor. Kutu içerikleri diğer tüm DAC'lar gibi, yok  Üst seviyeye doğru çıktıkça basit bir USB ve/veya RCA eklenmiş. MicroStreamer'ın içinden taşıma amaçlı kadife bir kese çıkıyor. iStreamer'ın içerisinde ise adaptör ve iCihaz bağlantı kablosu bulunuyor.

Tüm ürünler olabildiğince küçük olarak üretilmiş. Benim gibi "büyük" cihazlar sevenler için kötü haber. Fakat birçok kişinin bilgisayarının yanında veya hi-fi sisteminin arasında bir yere sıkıştırdığı düşünülürse kullanışlı denilebilirler. Tamamı metal kasalı ve her ne kadar küçük ve narin görünselerde düşmeye ve darbeye dayanıklı oldukları kesin. (Hayır düşürmedik ama şu fotoğrafta durum yeterince net  : http://www.6moons.com/audioreviews/hrt4/2.jpg ) Giriş ve çıkış malzemeleri de yine dış malzemeleri gibi kaliteli. Örneğin XLR çıkışlar Neutrik marka.

Gelelim HRT'lerin en önemli ve güzel özelliklerine. Küçücük MicroStreamer dahil her biri 24 bit çalıyorlar. ( iStreamer hariç. - iCihazların 24 bit desteklememesinden dolayı) Ve işin ilginç yanı da şu, bugüne kadar gördüğüm 24 bit çalan DACların neredeyse hepsi sürücü yüklemesi istiyordu. Sürücü yüklemesi istemeyen ürünler ise 16 bit çalıyorlardı. HRT firması, bir şekilde, bir teknolojiyle, sürücüleri DAC'ların içine gömmüş ve sürücü yüklemeden 24 bit çaldırmayı başarmış. İlginç ve güzel.

Onun dışında bir de fiyat politikası meselesi var. Yurtdışı için düşünürsek fiyatları normal, olmaları gerektiği gibi denebilir. Ne fazla, ne azlar. Fakat Türkiye rakamları yurtdışına ciddi anlamda yakın olduğundan ve ülkemizde de bu tip nispeten ucuz DAC'ların eksikliği düşünülürse, tercihi yurtiçinden, taksitli vs. alacak olanlar için ciddi anlamda tercih edilebilir gözüküyorlar.

Tek tek düşüncelere gelirsek;

Öncelikle belirteyim, teknik özelliklere girmeyeceğim. Arzu eden zaten internet üzerinde rahatça bulabilir.

MicroStreamer
Serinin en küçüğü. Küçük derken gerçekten küçük. Boyutları 6.3 x 3 x 1 cm. Bi kibrit kutusundan birazcık büyük. 24 bit çalabiliyor ve dahili amfisi var. Denemeler süresince en çok bunu kullandım diyebilirim. Küçüklüğü ve DAC+Amp olması çok kullanışlı kılıyor. Fiyatı her ne kadar biraz yüksek gibi görünse de eğer taşınabilir ve basit birşey arıyorsanız işinize yarayacaktır. (Amazon fiyatı 190USD , Türkiye fiyatı 190USD+KDV)

Öncelikle amacı bilgisayarın kötü sesinden kurtulmak olduğundan insan en başta ses olarak pek birşey beklemiyor, ummuyor. Fakat bu küçük cihaz ses açısından da gayet başarılı. Genel olarak bahsetmem gerekirse, sesi biraz sıcak ve analog gibi denilebilir.  Basları sıkı ve detaylı. Midler vokallerde hisli ve yakın çalıyor diyebilirim. Tizler birazcık yavaş gibi ama rahatsız edecek boyutlarda kesinlikle değil tabi bu tiz mevzusu denemeleri Denon A100 ve Heir 5.0 ile yaptığım için biraz da onlardan kaynaklı olabilir. Geçişler her frekansta hızlı değil de hafif yuvarlanıyor gibi, bu da en başta dediğim gibi lambalıvari bir ses hissine yönlendiriyor insanı. Ayrıntı konusunda ise bu rakamlara tabii ki ayrıntılar mükemmel seviyede değil fakat en az ortalama kelimesini rahatlıkla kullanabilirim.

Bir de dahili kulaklık amfisi olduğundan kulaklık sürme mevzusu var. Ciddi anlamda güçlü diyebilirim cihaz için. Her ne kadar ben güç isteyen kulaklıklarla denememiş olsam da, yurtdışında bir çok kafaüstü kulaklık dahil takıp kullananlar var. Yine de güç isteyen kulaklıkları tam manası ile "süreceğini" sanmıyorum ama dinlenebilir seviyelerde ses verecektir.

Onun dışında yurtdışında bu fiyat aralığında rakipleri AudioQuest DragonFly, Meridian Explorer, ODAC, AudioEngine D1 gibi ürünlerle anılıyor ve bir çoğundan iyi ses verdiği, onların yanlış yaptığı kısımları/eksiklerini yapmadığı söyleniyor.

Yine yurtdışında OTG kablo ile kullanılabildiğini yazanlar olmuş Android cihazlarda. OTG kablom olmadığı için deneyemedim malesef.

Sonuçta HRT Microstreamer yurtdışında bile 180$'lık satış rakamı ile bir çok yerde fiyat/performans ürünü olarak görülürken, ülkemizdeki sınırlı pazarda bu rakamla, bu tip bir cihaz arayanların tek tercihi olabilir diye düşünüyorum.iStreamer
Serinin bilgisayar yerine iCihaz'a bağlanan versiyonu. Bu tip cihazlar malumunuz, nispeten yeni sayılabilecek cihazlar. iCihaz'ı bir HDD ve arayüz olarak kullanıyor, iCihaz'ın içindeki DAC'ı da pas geçtiği için iCihazınızın iç yapısından bağımsız olarak kendi kalitesinde ses veriyor. iStreamer da bu tip bir cihaz. (Amazon fiyatı 230USD, Türkiye fiyatı 230USD+KDV)

Buraya kadar güzel, bir süredir düşündüğümüz aradığımız bir cihaz bu. Fakat problem şu ki cihaz güce bağlı çalışıyor, yani iCihaz'dan güç almayıp, harici güç bağlamanız gerekiyor. Bu da taşınabilir olarak kullanmamızı neredeyse imkansız kılıyor. (Belki harici piller ile olabilir ama pek anlamlı değil) 

Peki bu cihaz neden var? Bu cihaz daha çok hi-fi mantığı ile üretilmiş, sistemin yanına iPad'inizi koyup ağınızdan müzik çekeceğiniz tarzda. Yani bugüne kadar çok ciddi rakamlar yatırılan ağdan müzik, radyo dinlememizi sağlayan transport cihazlarının yerine bu küçük cihaz iş görebiliyor. Bu şekilde düşününce, herkesinin elinin altında bir iCihaz olduğunu düşünürsek gayet mantıklı bir cihaz oluyor ve güzel bir hedef kitle seçilmiş aslında üretim için.

Aslında mantığı bu şekilde olduktan sonra sesinden bahsetmenin pek bir anlamı olmayacak gibi geliyor çünkü zaten bu fiyatta bu işi yapan başka bir cihaz bildiğim kadarıyla yok.

Yine de bahsetmek gerekirse, genele paralel olarak yumuşak bir ses karakterine sahip. Baslar yerinde fakat abartılı değil, midler perdesiz ve tizleri rahatsızlıktan arındırmak için hafifçe yontulmuş. Kısaca bu şekilde anlatabilirim.

Ses kalitesi konusunda şunu da rahatlıkla belirtebilirim ki, iPod Classic veya Video'nun hem kulaklık hem de line out çıkışından çok daha üstün bir sesi var. iStreamer araya girdiğinde sınıf atlanıldığı hissediliyor.

Bir de iStreamer'ın 12V diye bir versiyonu var. Gördüğüm kadarı ile adaptör yerine, çakmaktan USBye çevirici eklemişler kutuya. Bu da araç ses sistemimizde (HRT'nin sitesinde veya botumuzda diyor) DAC kullanabilme olanağı sunuyor. Yani iCihaz > iStreamer > Araç amfisi tarzında bir sistem olmuş oluyor.

Son olarak iStreamer'ın çalıştığı cihazlar da şu şekilde belirtilmiş, daha yenileri çalışacaktır, diğer cihazlar için denemek gerekebilir.)
• iPod touch (1st, 2nd, 3rd and 4th generation)
• iPod classic
• iPod nano (1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th generation)
• iPhone, 2G, 3G, 3Gs, 4
• iPad, iPad 3G


Music Streamer II
Serinin giriş ürünü diyebiliriz. USB girişi ve RCA çıkışlara sahip. Pek söylenecek birşey yok aslında yapı ve kullanım konusunda. Normal bir DAC, artı veya aksi bir yön görmedik kullanımda. Yine bilgisayar tarafından otomatik tanınan, 24 bit çalabilen bir ünite. (Amazon fiyatı 180USD, Türkiye fiyatı 180USD+KDV)

Streamer yukarıda da belirttiğim gibi firmanın giriş seviyesindeki dacı. Ses olarak biraz sıcak tarafta kalan bir ses imzasına sahip. 

Tizleri dağıtmadan ve sivrilmeden veriyor. Yumuşak bir tını ile vermesi birçok kullanıcının hoşuna gidecektir. Herhangi bir sibilance sorunu yaşamadım. Detay olarak fiyatına göre oldukça iyi bir konumda.

Midleride Streamer'in genel yapısına uygun bir biçimde hareket ediyor. Kullanıcıları yormadan sıcak bir ton ile sunuyor enstrümanları. Fiyatını göz önüne aldığınızda enstrümanların tınısı, detayı ile oldukça iyi iş çıkartıyor bu kısım. Vokaller ne çok yakın ne çok uzak. Erkek vokaller kulağa daha hoş geliyor.

Basları yumuşak olsa da sıkı bir yapıya sahip. Dinlerken herhangi bir dağılma yaşatmıyor. Kayıtta ne varsa ona göre hareket ediyor. Kendinden ekstra vurgu veya uzama katmıyor. Tabi bu dediklerimiz fiyatı dahilinde. 


Sahne olarak kimseyi üzmeyecek bir başarıya sahip. Alt seviyelerden gelen herkes için bir yükseltme olacaktır. Ferah bir sunumu var. 

Genel olarak ses yapısı sıcak tarafta olan Streamer ferah sunumu, sıcak ve dağıtmayan basları, rahatsız etmeyen tizleri ve görevini yerine getiren midleri ile tercih edilesi bir dac. Sesin belli bir tarafının iyi bir tarafının rahatsız edici olmaması en önemli tercih sebeplerinden. Sonuç olarak fiyatını hakeden giriş seviyesi bir dac.


Music Streamer II+
Serinin orta ürünü, II modelinin abisi. II modeline göre biraz daha uzun, fiyat olarak ona göre baya pahalı. Yine USB girişe ve RCA çıkışlara sahip. 24 bit destekleyen bir model. Arasındaki farka değer mi mevzularını sonuç kısmında konuşacağız. (Amazon fiyatı 340USD, Türkiye fiyatı 350USD+KDV)

Music Streamer II+ modeli Hrt'ler arasında biraz daha farklı bir yapıda. Hrt marka gamındaki ürünler nötr ses yapısının genelde az veya çok sıcak tarafında yer alırken Streamer II+ nötr kısmın birazcık daha solunda kalıyor ses karakteri olarak. Ayrıntılı bir ses imzasına sahip ve basları tok şekilde çok uzatmadan vuruyor. uzaması gerektiği pasajlarda görevini yerine getiriyor fakat uzayan bir bas yapısını sevenlere değil tok ve içi dolu basları sevenleri daha çok tatmin edecektir.

Tizleri hızlı ve zaman zaman agresif. Bu tarzı sevenler için oldukça iyi performans veren bir yapıda. Sibilance gibi bir sorunu yok fakat buna meyilli bir sisteminiz varsa rahatsız edici olabilir. Doğrusu bu konuda kolay kolay kişiye sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Tizlerin bu yapısı genel anlamda dac'a detay avantajı yaratıyor. Alt sınıf daclardan geliyorsanız ayrıntısı oldukça hoşunuza gidecektir.

Midleri fiyatı dahilinde iş yapıyor. Çok iyi değil fakat verdiğiniz paranın karşılığını veriyor. Vokalin çözünürlüğü oldukça tatmin edici. Konumlandırma olarak ortalama bir konumu var. Vokalin ağız şapırtısını yüzünüze vuracak kadar yakında değil, duyurmayacak kadar uzakta değil  Enstrümanların tınısını doğru bir şekilde yansıtmayı başarıyor Stramer II+. Mid konusunda hata olarak belirtebileceğim yer üst midlerin tizlere yöneldiği bölmede zaman zaman meydana gelen parlama ve sivrilmeler. Kayıt kalitesi burada oldukça önemli çünkü kayıt kötü ise bu bölüm hataları daha belirgin hala getiriyor. 

Ferah bir sunuma sahip Streamer II+. Fiyatı göz önüne alındığında iyi bir sahne genişliğine sahip. Enstrüman konumlandırması iyi ve seçilebilirliği yüksek. Bu konuda alan kişileri üzmeyecek bir başarıya sahip.

Music Hall ile karşılaştıracak olursam music hall biraz daha sert çalan bir dac. Enstrümanları tane tane verme başarısı olarakta Streamer II+ üstün. Özellikle tizlerin sunumu konusunda daha başarılı bir dac. 

Yulong D18'e göre ise başta sahne derinliği ve enstrüman ayrımı olmak üzere geride kalıyor. Tabi D18'in 700$'lık fiyatını unutmamak gerekiyor. Tiz sunumu D18'e göre biraz sivri kalıyor. Basları d18'e göre daha tok ve soğuk bir yapıda.

Türkiye şartlarını göz önüne aldığımızda fiyatına göre oldukça başarılı bir dac Streamer II+. 350$'lık fiyatı ile yurtdışı forumlarında oldukça beğenilen dac 350$+kdv olan fiyatıyla oldukça uygun bir dac.

 

Music Streamer HD
Serinin üst seviye ürünü. USB girişi ve RCA çıkışlarının yanı sıra bu modelde Balanced XLR çıkışlar bulunuyor. Aynı zamanda ön yüzünde bir de USB 1.0 / 2.0 seçici var. Onun dışında bu ürün diğer HRT ürünlerine göre çok daha büyük bir yapıda fakat başka DAClar için yine de küçük sayılabilir. (Amazon fiyatı 450USD, Türkiye fiyatı 450USD+KDV)

Music Streamer HD, üstte de söylediğim gibi HRT firmasının daha yeni diyebileceğimiz bir zamanda çıkardığı en üst model DAC. Yurtdışı kaynaklarda baya bir ses getirmiş durumda şimdiden.

Sesten önce dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Music Streamer HD'de, diğer DAC'lardan farklı olarak, ön yüzünde USB 1.0 ve 2.0 seçme anahtarı var. Her ne kadar benim bilgisayarımda hem 1.0 hem de 2.0'da problemsiz olarak çalıştıysa da, bazı bilgisayarlarda 2.0'da sıkıntı çıkabildiği için 1.0'a almak gerekiyormuş.

Ayrıca garip ve olumsuz bir yan olarak, cihaz Mac işletim sistemlerinde sıkıntısız olarak 24 / 192 çalışırken, Windows sistemlerde 24 / 92'nin üstüne çıkamıyor gibi bir durum var. Problemin sürücüsüz çalışma meselesinden olduğu söyleniyor. HRT şu an Windows için sürücü geliştiriyormuş, sitesinde öyle yazıyor şu an.

Onun dışında diğer ürünlerin kenarı da metalken, HD'nin kenarı plastik. Ne olursa olsun 450$lık bir cihaz için his olarak basit kaçıyor bence. Tabi farklı yönden düşünürsek de, tipine değil, içine para vermiş oluyoruz denilebilir. Nasıl düşüneceğiniz size kalmış.

Buraya kadar biraz olumsuz görünebilir ama devamında durum değişiyor.

450USD'lik bir DAC'ta balanced çıkış bulmak pek kolay bir durum değil. Eğer balanced çıkış olan bir cihaz arıyorsanız, öncelikli tercihler arasında yer almalı Music Streamer HD.

Ses meselesine girersek, durum daha da olumlu hale geliyor. Diğer HRT ürünleri gibi HD'nin de sesi, analog ve yumuşak. Bu benim çok tercih ettiğim, "müzik" dinlemek için daha uygun bir ses rengi.

Cihazın basları bu ses renginden dolayı sert ve rahatsız edici değil. Nispeten yumuşak ve uzayan baslara sahip. Bas frekanslar sanki sahneyi güzelce dolduruyor gibi.

Ses rengindeki yumuşaklık midlerde de etkiye sahip. Gövdeli, bütünlüğü bozmadan, akan giden midler sunuyor Music Streamer HD. Sesi pürüssüz, açık ve tane tane hissettirebiliyor.

Tizlerin yine tane tane, sivri olmayan, rahatsız etmeyen bir sunumu var. Eleştirilebilecek bir durum yaşamadım.

Sahne olarak enstrümanların rahatça ayırt edilebileceği bir genişlik/derinliğe sahip. Özellikle diğer HRT'lerden geçince direk farkedilecek şekilde iyiydi. Her ne kadar ben hoşlanmasam da, sahne biraz uzakta konumlandırılmış. Yani vokal ile karşılıklı değil fakat bir sahnenin önünde veya ilk/ikinci sıra koltuklarında oturuyor gibi hissettiriyor. Bu durum her ne kadar sahnenin derinliğini arttırsa ve klasik, senfonik gibi eserlerde zevk verse de; vokal içeren müziklerde hissi ve yakınlığı/içtenliği kaybettiriyor gibi geliyor bana.


 

Tüm ürünlere ait ekstra fotoğraflar;

 

 

 

 


 

 

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi