Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica CK100 İncelemesi

Öncelikle historymanx’e kulaklığını denememiz için bana ve Ankara buluşmasına gönderdiği için teşekkür ederim.

İncelemeye başlamadan önce elimdeki kulaklığın “FİLTRESİ ÇIKARILMIŞ” olduğunu belirtmek isterim. Bu sebeple filtreli CK100lere göre biraz daha bassız, daha açık ve birazcık daha fazla detaylı olabileceğini söyleyeyim.

Kulaklığın filtreli/filtresiz hali hakkındaki farkları historymanx açıklayacaktır diye umuyorum.Bu incelemede Audio Technica’nın CK100 adlı, kulakiçi kulaklık skalasındaki en üst düzey kulakiçi kulaklığından bahsedeceğim.

Kulaklık rakipleri gibi 3 armatürlü. Fakat Audio-Technica 2 yol olarak üretmeyi tercih etmiş. Kasası titanyum olduğu için 4 gram gibi inanılmaz bir ağırlık elde edilmiş. Böylece çok rahat, kulaktan düşmeyen bir kasa elde edilmiş.  Aynı zamanda kasası küçük olduğundan birçok kulakta oturma problemi yaratmayacaktır.

Fakat bunun yanında kulaklığın kablosu, bu hafifliğe ve küçüklüğe ters olarak, ESW9 gibi taşınabilir kafaüstülerde de kullanılan kablo ile aynı. Bence bir kulakiçi için kalın bir kablo. Jack girişi L şeklinde. Y şeklinde bir kabloya sahip olan bu kulaklığı, Audio Technica üstten takılacak şekilde ayarlamış fakat normal şekilde de problemsiz takılabiliyor.

Kablo veya kasa malzeme kalitesi iyi. Kolayca problem çıkarmazlar gibi görünüyorlar. Tabi kablosunun bir Westone olmadığını da belirteyim.

İzolasyon ise ortalama denilebilir. Westone’lardan biraz geride ama genel olarak bir çok ortamda yeterli olacaktır.

Kutu içeriği olarak 4 çift uç ve bir taşıma çantası çıkıyor. Bana göre yetersiz, muhtemelen herkese göre öyledir. Tavsiye edilen satış fiyatı 550 dolar olan bir kulaklıktan aksesuar da bekliyor.Üstten üçüncü kablo CK100’ün kablosu
Teknik Özellikler

•   Model number: ATH-CK100
•   Weight: 4g
•   Impedance: 23ohms
•   Sensitivity: 113dB
•   Power Handling: 3mW
•   Open/Closed: Closed
•   Transducer type: Triple Armature
•   Ear Coupling: Intraaural
•   Frequency response: 20 – 18,000Hz
•   Cable length: 1.2m

Kulaklığın ses karakteri

Yukarıda bahsetmiştim ama direk bu kısma atlayanlar için tekrarlayayım; incelemesini yaptığım kulaklık “FİLTRESİ ÇIKARILMIŞ”  olduğundan, filtresi üstünde olan CK100lere göre biraz daha bassız, açık ve biraz daha fazla detaylı olabileceğini belirteyim.

Ses karakterine gelirsek, şu andaki ses karakteri açık olarak nitelendirilebilir. PFE’nin Etymotic ER6i’nin abisi veya Audio Technica AD serisinin, HE5’in kulakiçi versiyonu olarak örneklendirebilirim.

Bu haliyle bas arayanların koşarak uzaklaşması gereken bir karakterde. Bas önemli değil, mid ve tiz bana yeter diyenler için ise kulaklığa aşık olabilir.

Rock, Metal gibi türlerde mid ve tizlerdeki başarısından ve hızından dolayı iyi iş görüyor. Klasik, senfonik gibi türlerde mid’lerdeki gerçekliğinden dolayı etkiliyor, fakat baslardaki vuruş ve yankılanmaları tam olarak hissettiremediği için ancak mid’lerdeki gerçekleğe odaklanırsanız kotarıyor denebilir. Pop, RnB, Trance türlerinde tat vermiyor. Basın az oluşu ve bu türlerdeki yapay tizler rahatsız ediyor.

Her ne kadar mid-tiz ağırlıklı bir ses karakterine sahip olsalar da ses soğuk değil. Yeterince sıcak ve insana dinlerken analiz yapıyor hissiyatı vermiyor.

Bu kulaklığı almayı düşünen kişi fazla tür müzik veya en azından birbirinden uzak karakterdeki müzikler dinlemiyor olmalı. Fakat böyle bir kişi için de nokta atışı olabilecek bir kulaklık CK100.

Koyu bir müzikçalar ile uyumlu olacağını düşünüyorum.

Frekans grafiğini de vereyim (grafikte yeşil renk olarak gösterilen)Bas frekansları

Daha önce de söylediğim gibi maalesef çokluk olarak biraz sıkıntı yaratabilirler. Bir çok insan PFE’nin bas frekanslarına yeterli dese de, her türde yetmedikleri malum. Aynı durum CK100 için de geçerli diyebilirim.

Kalite olarak ise hızlı olduklarını söyleyebilirim. Belki biraz ağır olacak ama duyabildiğim yerlerde doğruluk olarak da iyi olduklarını söyleyebilirim.

Ama ne bileyim, kontrabas çalarken onun koyuluğunu ve yankısını, davulun vurmasını ve uzamasını duymak isterim. O yüzden tatmin olamadım.

Mid frekansları

Bu kısım kulaklığın en önde olan ve en iyi olan kısmı.

Enstrüman sesleri doğru ve gerçeğe çok yakın. Vokalin yakınlığı ve sesindeki gerçeklik hissi çok güzel.

Tekrarlama ihtiyacı hissediyorum, enstrüman sesleri çok güzel. İnsan gerçekten de bu enstrümanın sesi böyle diyor içinden. Genel karakter parlak olmasına rağmen bunları doğru verebilmesi gerçekten zor ama başarılmış bir şey.

Eleştirebilecek kısımlara gelirsek. Bazı seslerin mid’den alt mid’e doğru giderken eksilme/kaybolma, koyulaşamama sıkıntısı var. Bir de bazen sibilance’a giriyor diyebilirim. (Bu iki sıkıntının da filtresiz olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum)

Tiz frekansları

Tizlerde de ben eleştirebilecek bir şey bulamıyorum. Bir IEM için gayet hızlı ve renk olarak doğrular. Uzamaları güzel. Zillerde dağılma yok, karışma yok. Gibi gibi…

Fakat fazla olduklarından bazı kişileri rahatsız edebileceğini de düşünmüyor değilim.

Sahne ve ayrıntı durumları

Sahnesi en geniş IEM değil fakat yeterli, genelin üstünde denilebilir. Gerektiğinde yeterli şekilde uzaklaşabiliyor. Zaten mid-tiz ağırlıklı karakterinden dolayı enstrümanların ayrı ayrı seçiminde bir problem yaşanmıyor.

Ayrıntı konusuna gelirsek, sanırım en başarılı olduğu konulardan birisi de bu. Her ne kadar bu açık karakterliliğin getirisi de olsa, ayrıntı konusunda en başarılılardan biri veya en başarılısı denilebilir. Normalde duyulması için özellikle dinlenmesi gereken küçük ayrıntılar bile bazen müziği dinlerken fark edilebiliyor.

Son söz

Son söz olarak söylenebilecek bir şey yok aslında, neden üst düzey IEM’ler arasında anıldığı, dinlenince kolayca anlaşılıyor.

Fakat tabi satış fiyatı en yüksek universal kulakiçi kulaklıklardan biri olan CK100, 450 doları, bu kutu içeriği, bu kablo ve bu nispeten all-rounder olmayan ses karakteri ile ne kadar hak eder, ona alan veya alacak olan kişilerin karar vermesi daha doğru.Dipnot: Fotoğraflar alıntıdır. İnceleme iPhone 4 ile yapılmış olup, çok farklı türlerdeki tamamı log’lu FLAC müzikler ile yapılmıştır. Kulaklıkta Triple.Fi 10 double flange uçlar kullanılmıştır.

 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4159.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi