Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica CKS77 İncelemesi

TASARIM, MALZEME KALİTESİ VE KONFOR

Tasarım olarak CKS70 ile oldukça benzer. Yalnız CKS77'de kabin arkasındaki topak kısım ve kabin iriliği daha küçük. Yine CKS90'da topak kısım diklemesine konumlandırılmışken CKS77 ve 70'te yatay konumlandırılmış. Yine kabin iriliği olarak CKS90'dan çok az daha küçük.

Kabin iriliğinden bahsetmişken; buna bağlı olarak kulağa oturması CKS70 ve 90'dan daha iyi. Özellikle benim gibi kulak deliği küçük olanlar için iyi oluyor bu durum. CKS70 ve 90'da uzun süreli kullanımlarda kulağım ağrırken CKS77'de bu durum oluşmadı. Gün boyu dinlediğim halde... Yinde de yatarken falan dinlemeye pek müsait değil. :)

Malzeme kalitesi olarak Audio Technica (Bundan sonra ATH olarak bahsedilecektir.) CKS70 ve 90'daki yoldan gitmiş. Kabin ve kablo oldukça sağlam. Uzun vadede sıkıntı çıkarmazlar. Kablo kalın ve yumuşak. Dolanma vs durumları yaşatmıyor. Yada doladıktan sonra şekil alma gibi olaylar olmuyor. Zaten CKS70 ve 90'da da bu böyleydi.

CKS70 ve 90'dan farklı olarak kablo CKS77'de iki parça halinde. Y split'ten yaklaşık 1 karış sonra kablo bitiyor. İkinci bir uzatma kablosu ile geliyor. Uzatma kablosu da orjinalle aynı kalite ve malzemede. Ama ATH Y split'i çok aşağıda tutmuş. Ve uzatma kablosu kullanılması dışarıda kullanımda sıkıntı oluşturuyor. :angry Gereksiz bir uzunluk oluşmuş. CKM99'da da bu durum böyleydi ve benim hiç hoşuma gitmiyordu. Klips kullanmanız mecbur diyebilirim. Kullanmadığınız zaman uzatma kablosu nedeniyle gereksiz sallanma ve mikrofonik etki oluşuyor. Oranıza buranıza da takılabilir. ;D

Yalıtım olarak CKS70 ve 90'dan bir farkı yok. Orta seviyede diyebilirim. Dışarıda kullanıma da uygun sayılır. Dış sesleri çok kesmese de otobüste falan S639F ile 20-21 seviyesinde yeterli oluyor dinleme için. (Son seviyesi 30) iPod Touch ile de %60-70 seviyesi yeterli oluyor.

SES KALİTESİ

Kullanılan ekipmanlar:

- Sony S639F, Cowon J3, iPod Touch 3G (Tüm cihazlarda eq ve efektler kapalı)
- Audiophile record flac parçalar ve orjinal cd'den riplenmiş kayıpsız wav parçalar
- Karşılaştırma için bir adet  CKS90

Bass;

Kulaklığın en iddialı olduğu kısım bass olduğu için ilk buradan başlayayım dedim. Modelinden de anlaşılacağı üzere "Solid Bass", yani bass temeli üzerine kurulmuş bir kulaklık.

Açıkçası bu kulaklık bana gönderilmeden önce, ses olarak tiz ve midleri ezip mahveden bir bass bekliyordum. Ama çok yanıldım diyebilirim..

Gayet sağlam bass'ları var. CKS70'deki sağlamlık var diyebilirim. Vurdu mu inletiyor bass'lı parçalarda. Ve ne yalan söyleyim bana hep uğultulu gelen CKS90'ın bass'ları CKS77'de yok. Bass'lar sert ile yumuşak arası bir karakterde. Bunu nasıl anlatsam bilemiyorum. Şöyle diyeyim; bass'lar güçlü, hacimli, sert... Ama yumuşak olması gerektiği yerde de yumuşuyor. Mesela Iced Earth'ın "Life And Death" parçasının girişindeki sağlam bass gitarı CKS90 gereksiz yere şiddetli ve uğultulu verirken, CKS77 gayet sağlam, şiddetli ve düzgün veriyor. Uğultudan kastım şu; CKS90'da bass'ların sonu yok, çok uzuyor, bittiği yer belli değil. Ama CKS77'de başı ve sonu daha belli oluyor CKS90'a göre. Yine Abluka Alarm'ın "Şahit" parçasında CKS90'daki bass, tiz ve vokali örterken; CKS77'de hem çok sağlam vuruyor, hem de tiz ve vokali örtmüyor.

S639F ile CKS77'nin uyumu çok güzel oldu. CKS90 ile boğuk ve bass'ların diğer sesleri örttüğü bir ses alırken CKS77 ile daha temiz ve sağlam bass'lı bir ses aldım.

Genel karakter de bu yönde zaten. Bass'lar CKS77'de CKS90'a göre daha temiz ve kontrollü. Ayrıca biraz daha kaliteli. Şiddet konusunda CKS90 çok az bir farkla önde. Ancak bass'ların diğer sesleri örtmesi CKS77'de CKS90'dan çok daha az. Hatta CKS90'dan sonra CKS77'nin sesi daha temiz ve açık geliyor.

Şunu da belirteyim, iPod Touch 3G ile CKS77'nin uyumu da çok güzel oldu.

Bass'lar zaten yeterince şiddetli olduğundan eq'dan ya da efektlerden bass'ı arttırmaya verdikleri tepkiye bakma gereği duymadım. :)

Bass konusunda ben CKS77'yi tercih ederim.

Tiz;

Tizler iki kulaklıktada belirgin, bass'ların altında çok ezilmiyorlar. Şiddet olarak çok az bir farkla CKS90 önde. Doğallık konusunda da CKS90 biraz daha iyi diyebilirim. CKS90'dan sonra CKS77'nin tizleri az da olsa sert ve metalik geliyor. CKS90'da tizler daha yumuşak. Ama iPod Touch ile CKS90'da sibilance olurken CKS77'de olmadı. Bu yönden CKS77 hoşuma gitti. Yine doğallıktan kaynaklı tizlerin kalitesi CKS90'da biraz daha iyi.

Tiz konusunda bazı yerlerde sibilance (s,ş,ç gibi seslerin sivrilip patlaması) yapsa da CKS90'ı tercih ederim ben.

Mid;

İşte bu konuda CKS77, CKS90'dan çok daha iyi. CKS90'da midler bass ve tizlerin gerisinde kalıp, benim tabirimle kuyudan ses geliyormuş gibi vokallere sahipken; CKS77'de çok daha dengeli ve düzgün. Tiz ve bass'ların altında kalma durumu yok gibi, sesi de daha ayrıntılı geliyor bu nedenle CKS90'a göre. Vokaller CKS77'de daha tatlı ve belirgin. Yine midler daha ayrıntılı CKS90'a göre. Vokaller ben buradayım diyor yani CKS77'de.

Yalnız şöyle bir durum var; kayıtları kötü olan parçalarda CKS77'de midler parlama yapıyor ve metalik bir hal alıyor. Özellikle Pentagram'ın kayıtlarında bunu hissettim. Orjinal CD'den rip'lememe rağmen kayıtları gerçekten kötü. :knuppel2: CKS90 daha az seçici bu konuda. Bir de CKS90'dan sonra CKS77'de mid'ler çok az parlak ve metalik geliyor.

Mid konusunda detay ve belirginliğinden dolayı ben CKS77 diyorum.

Enstrüman Ayrımı ve Sahne;

Bass'ların CKS90'da diğer sesleri örtmesi CKS77'ye göre daha fazla olduğundan enstrüman ayrımı CKS77'de 1 birim daha iyi geliyor. Daha da belirgin CKS77'de enstrüman sesleri. Bu konuda CKS77'yi tercih ederdim ben.

Sahne konusunda da; yabancı forumlarda CKS77'nin sahnesi beğenilse de CKS90'la arasında az bir fark var bana göre. CKS77'de yataylamasına sahne biraz daha iyi. Enstrümanların konumlandırması bakımından aralarında çok az bir fark var CKS77 lehine. Bu konudaki farkın anlaşılması için çok dikkatli bir dinleme gerekiyor. Sahneleri bu nedenle aynı diyebilirim. Bana ikisinin de sahnesi 3 boyutludan ziyade 2 boyutlu geldi. Yatay konumda bir sahneye sahipler diyebilirim.

Ortalama genişlikte bir sahneye sahipler, bu konuda kimseyi üzmez bence. Çok geniş bir sahne istemediğiniz sürece tabii. Zaten bu kulaklıkların uygun olacağı türler pop, R&B, rap, techno gibi bass isteyen elektronik altyapılı müzikler olduğundan geniş bir sahne bekleme de doğru olmaz bence. Yine de rock/metal müzikte şiddetli bass isteyenler için CKS77'yi önerebilirim.

Son yorumlar;

CKS90'dan sonra CKS77'nin sesi biraz metalik de gelse, CKS90'a göre daha kaliteli ve kontrollü bass'ları, kulağa daha iyi oturması, sibilance yapmayan tizleri ve belirgin vokalleri gibi nedenlerden dolayı benim tercihim CKS77 olurdu.

Yukarıda saydığım gibi pop, R&B, rap, techno gibi bass isteyen müzikler için ve şiddetli bass seven metalciler için fiyatı ve performansı ile çok uygun bir kulaklık. Peki fiyatını hak ediyor mu? Bence fazlasını hak ediyor.

Ekleme: CKS77'nin farklı türleri de varmış. Şöyleki;

1. CKS77 BK: uzun tek parça kablolu siyah renk
2. CKS77 BRD: uzun tek parça kablolu kırmızı siyah karışık renkli (Aşağıda resmi olan)
3. CKS77S: benim incelemesini yaptığım 2 parça kablolu siyah renk
4. CKS77LTD: 2 parça kablolu metalik kırmızı limited editionUzatma kablosu;


 

 

  İnceleme Sahibi: Siyah Nur
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4018.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi