Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Nakamichi XT-1 Ceramic İncelemesi

Nakamichi XT-1 Ceramic kulakiçi kulaklık incelemesi ile karşınızdayım. Açıkçası kulaklığı pek araştırmadım nedir, neyin nesidir diye? Head-Fi'da incelemesini yapan eleman beğenmiş. Merak uyandırdı tabii böyle olunca. :b

Neyse incelememize geçelim. Biraz acımasız bir inceleme olacak, ki zor beğenen birisiyimdir, baştan bunu söyleyim. İncelemeyi okurken bunu da göz önünde bulundurun. Kulaklık 2 haftadır bende, 100 saati geçen bir burn-in'e tâbi tutuldu. 2 haftadır dinlediğim için inceleme yapabilecek izlenimim oluştuğunu düşünüyorum.

Malzeme Kalitesi Ve Tasarım

Malzeme kalitesi olarak kablo vasat seviyede. Kablo yumuşak yapıda, katlayıp çantaya kaldırdıktan sonra karışsa da açarken hemen açılıyor ve karışık şekilde kalmıyor. Özellikle jack biraz emanetmiş gibi duruyor, pek oynamaması gerekiyor bana göre. Sağlam değil. Jack'ın açılı bir şekilde olması da bir dezavantaj olmuş. Zaten pek oynatılmaması gereken jack, player'ı cebe koyduğunuzda yukarı doğru çekildiğinden sıkıntılı oluyor.Kulaklığın kabini ise modelinden de anlaşılacağı üzere seramikten üretilmiş. Oldukça kaliteli ve sağlam. Süt beyazı renginde ve çok şık. Kolay kolay bozulacak gibi değil. Yalnız kablonun kabine girdiği kısım vasat kalitede. Özellikle tam kablo ile kabinin birleştiği yeri tutan, "R" ve "L" yazan plastik kısım sürekli çıkıp duruyor. Bu kısmın da fazla oynanmaması gerekiyor.Kulaklığın kulağa oturması çok iyi, tabi  eğer kulak kanalınız düz ise. Kabin yapısı olarak Etymotic'lere benzediğinden kulak kanalı düz olmayanlarda oturma sorunu olabilir çünkü kulaklığı oturtmak için nozzle'ın kulak deliğinize tam girmesi gerekiyor. Kulaklığı kulakta tutan yada sıkıştıracak herhangi bir çıkıntı vs. bulunmuyor. Bu çıkıntı olmamasından bahsetmişken; bu durum yaka klipsi kullanılmasını da mecbur kılıyor. Kulaklığı tutan bir çıkıntı vs. olmadığından klips kullanmazsanız, dışarıda kullanımda kablo aşağı doğru asıldığından gevşeme durumu oluyor. Klips bu durumu engelliyor.Nozzle çok uzun ve kalın. Bu nedenle kulak deliği küçük olanlarda da sorun oluşacaktır. Gerçi S boy uçla bende sorun çıkarmadıysa kolay kolay kimsede sorun olacağını sanmıyorum. :evl Uç demişken, uçları da bir garip. Nozzle'a giren kısım geniş ancak sesi çıktığı bölümde deliğin ağzını daraltmışlar. Sesin çıktığı kısımın çapı, nozzle'a giren kısmın neredeyse yarısı kadar.Kulaklık çok küçük, kulağa da tam girdiğinden yatarken dinlemede falan sorun oluşturmuyor.

Kulağa düz takıldığından klips kullanılmazsa mikrofonik etki oluşuyor rahatsız edecek seviyede. Gerçi müzik çalarken hissedilmiyor diyebiliriz ama hassas kulaklar için sıkıntı olacağını düşünüyorum.

Yalıtım orta seviyede, PFE ile aynı diyebilirim yalıtımını.

SES KALİTESİ

Kullanılan ekipmanlar;

- Teclast X30
- Philips GoGear Spark
- Realtek HD Onboard ses kartlı notebook + Foobar (Asio)
- Lossless Audiophile Records + flac albümler

Parçaların hepsi flac formatında ve kayıpsız. Aynı ses seviyelerinde uzun süre dinlenildi kulaklık.

Bugüne kadar anlatmakta en çok zorlanacağım  kulaklık diyebilirim. :( Gerçekten çok ilginç ve garip bir kulaklık. İlk dinlediğimde aklıma direkt K2 SP geldi karakter olarak. Onu çok andırıyordu. Gelelim ayrıntılara;

Tiz

Bu kulaklık müzikteki hiçbir tizi kaçırmıyor. Evet evet, gerçekten, en ufak şiddetteki bir zil yada arkadaki çok ufak bir şıngırtıyı hemen ele veriyor. Tiz karşılaştırmaları konusunda referans alınbilecek bir kulaklık bence. Kalite olarak değil ama belirtme olarak. Şöyleki; parçadaki bütün zilleri ele verdiğinden, başka kulaklık ile dinlerken o parçada o kısımda zil olacağını bildiğinizden güzel bir kıyas olabilir. ;D "Buraya kadar iyi dedin de aga, sen bize kaliteden bahset!" diyenleri duyuyorum. Tamam, oraya da değineceğim. :wink Kalitesi orta seviyede. Ve tizler biraz dijital. Burayı anlatırken çok zorlanacağım ama denemekte fayda görüyorum. Şöyleki; şimdi bu meret her zili veriyor dediydim ya, bu tizler biraz yapay. Bazı parçalarda sanki müziği yapan eleman arkaya bir tiz makinesi koymuş, o makinenin iş güçü çıstık çıstık tiz vermek. Hele death metal türevlerinde evlere şenlik. Arkada bateriden sürekli bir tıssss tıssss zil sesi geliyor. Yani zillerin sesi böyle geliyor. Yani zillerdeki sıkıntı zilin sesini fazla tısss'latması. PFE ile dinlediğim bazı parçalarda zillerin tık tık vurduğu yerlerde/geçişlerde bu kulaklık  o zil sesini PFE'den 1 birim daha tıssss'lamalı bir halde veriyor. Anlatamadım sanırım... Bir de şu açıdan deneyeyim. :-\" title= Şimdi hacı abi, mesela Slayer'ın Skeletons of Society parçasında PFE zilleri tıs tıs şeklinde sert bir şekilde verirken, bu elemen çısss çısss şeklinde ince bir halde ve yapay karakterde veriyor. Yine gitaristin solo attığı yerde baterinin zilleri tık tık halinde iken PFE'de, bu eleman oraları tıss tıss olarak veriyor. Kişisel zevklere bağlı olarak burayı beğenebilir yada beğenmeyebilirsiniz. PFE'den sonra ben beğenmedim tabi ki ama PFE gibi tiz ağırlıklı kulaklıkları kullanmamış olanların yadırgayacağını sanmıyorum. Jazz türevi müziklerde bu hiçbir tizi kaçırmamasının çok işe yaradığını söyleyebilirim, ayrı bir zevk veriyor.

Tizlere miktar olarak 8.7/10 (PFE ile aynı miktardalar hemen hemen), kalite olarak 6/10 veriyorum.

Mid

Midleri diğer frekanslardan önde bir kulaklık. Sıcak diyebileceğim bir karakterde midler. PFE'den sonra biraz koyu da gelse mid'ler, alışınca nötr olduğunu farkediyorsunuz. Midler PFE gibi yüzünüze vurmuyor, PFE'ye göre 1 birim daha uzaktan geliyor. Hatta PFE'den sonra biraz rahatladığımı da söyleyebilirim sesteki ferahlık açısından. Midler önde ama tizler kesinlikle arkada kalmıyor. Dediğim gibi tizler her daim "daha ölmedik, o kadar da değil" diyorlar. ;D

Çözünürlük olarak yeterli seviyedeler. GR06'dan daha iyi çözünürlüğü var. PFE ile aynı sayılır. Yani PFE'de duyup da bunda duymadığım bir ses olmadı benim. Midbass'lardan dolayı (buraya ayrıca değineceğim) vokaller biraz karanlık yapıda. Ama tatlı bir karanlık. Kayıtları çok kötü parçalar hariç sibilance'a uğramıyorlar. Midlerde parlama durumu da yok. Bu huyunu sevdim doğrusu.

Doğallık olarak ise midler doğala yakın. Vokallerin doğallığını falan da beğendim ben, biraz karanlık da olsalar.

Midlere kalite olarak 7/10 veriyorum.

Sahne ve Detay

Yukarıda da dediğim gibi PFE'den sonra biraz ferahlatıyor. Ama buradan geniş bir sahneye sahip olduğu anlaşılmasın. Vokaller PFE'den daha geride geliyor. 2 boyutlu ortalamaya yakın bir sahnesi var. Senfonik metal türevlerinde çekilmiyor. Klasik müzikte de aynı. Ses hemen kulaklarınızın iki yanında ama biraz daha  öne doğru oluşuyor.

Detay olarak dediğim gibi PFE'den sonra duymadığım bir ses olmadı. Açık karakterinden dolayı PFE biraz daha detaylı geliyor sadece. Ama GR06'dan iyi olduğunu söyleyebilirim.

Sahnesine 6.5/10, detaya 7/10 puan veriyorum.

Bass

Nakamichi mühendisleri bu kulaklığa "bass" denen şeyi  eklemeyi unutmuşlar herhaldeki kulaklıkta bass denen şey yok. :b Ciddiyim la, dalga geçmiyorum. Kulaklıkta bass yok. Valla he, bildiğin yok. Yok, hani var olmayan anlamında yok. Felsefî anlamda yok değil, bildiğin maddî anlamda yok. :cheesy:

Peki ne var o zaman? Midbass var hacı abi. Adamların herhalde sonradan akıllarına gelmiş, alâlacele araya midbass'ı sıkıştırıvermişler. :idiot2:

Yukarıda demiştim midbass'a sonradan değineceğim diye, şimdi değinelim bakalım. Bu elemanlar bass'ı midbass şeklinde vermeyi akıl ettiklerinden, vokallerde biraz karanlığa sebep olmuşlar. Çok karanlık değil vokaller ama o tizlerden sonra gereksiz bir karanlık olmuş.

Pop, Rap, R&B, Techno türevlerinde falan hiç çekilmiyor bu midbass. Tak tak diye vuran , derine inme kavramının yanından bile geçemeyen midbass'lar var. Rock, metalde falan çekiliyor ama Metallica, Megadeth gibi gümbür gümbür metal müzik yapan grupları dinliyorsanız gene çekilmiyor. 'Turn the Page' parçasında mesela bass davulun derinliği için kendiniz hazırlamışken tak diye vurunca sûkut-u hayale uğruyorsunuz. Yada 'One' parçasında... Hayalleriniz suya düşüyor, yüzme de bilmiyorlarsa iyice yandınız. :bu (Kabul ediyorum iğrenç bir espri oldu. Tamam, sakinim... :))

Hiç mi iyi tarafı yok bu midbas'ların diyenleri de duyuyorum. Onlara da hitâben derim ki: Bass gitarda işe yarıyor. Tatlı bir bass gitar sesi var, her ne kadar vokalleri karanlık hale getirse de bazı parçalarda. Jazz ve Latin müziklerde işe yarıyor, dinlenebilir oluyor.

Bass'lara miktar olarak 0.01/10, kalite olarak 0.01/10 (Ayıp olmasın diye bu puanlar ;D:yourock); Midbass'lara ise miktar olarak 6/10, kalite olarak 6/10 puan veriyorum.

Bu arada kulaklık dinamik sürücü kullansa da karakter olarak armatür yapısında. Hatta ilk dinlediğimde inanamadım dinamik olduğuna. Tabi midbass'lara dikkat edinceye kadar sürdü bu. Hız olarak çok iyiler ki armatür sanmamın sebedi de bu. Tizler tısss'latsa da sesi kendini hemen toplayıp diğer vuruşu veriyor. Armatür hızında yani.Bu kadar bahsedeceklerim. Ne kadar anlatabildim gerçi ondan da şüpheliyim. :idiot2: Anlatılmaz, dinlenir diyebileceğim nadir kulaklıklardan biridir zirâ Zât-ı Âlileri.

Jazz, Latin, Enstrümantal, Metal  haricinde dinleyenlere tavsiye etmem. Kaynak seçmiyor, her türlü kaynakla kullanılabilir. Beslemesi kolay. Genel olarak 7.5/10 puan veriyorum ben. Fiyatını hak edip etmediği tamamen kişiye kalan bir durum olduğundan, o konuda bir şey demeyeceğim.

Teclast X30 incelemesinde görüşmek üzere... İyi akşamlar Türkiye, her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa.

Saygılarımla, Siyah Nur.

 

 

  İnceleme Sahibi: Siyah Nur
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4191.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi