Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Aiaiai Tracks İncelemesi


İşte Aiaiai markasının taşınabilir portatif kafaüstü kulaklığı, Tracks.

   


 

Teknik Özellikler
- Driver Unit Size: 40 mm
- Plug: 3.5 mm stereo plug
- Speaker Impedance: 23 Ohm
- Speaker Sensitivity: 112 +/- 3dB
- Maximum Power Input: 40 mW - Frequency Response: 20-20KHz

Kutu İçeriği
Fotoğraftan görüldüğü gibi, dört tane kupa/taç bağlantısı, apple yapışkanları gibi bir sürü yapışkan, taşıma poşedi (bez), garanti belgesi ve iki tane de yedek pad (değişebiliyorlar). O taçsa aslında yok ama 
http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4605.0


 

Ayrıca haklarını vermek lazım, hoş tasarımlı bir kutu.


Kulaklık hafif. Kafada duruşu da o kadar hafif. Her an düşecekmiş gibi değil, kulağa baskı yeterli. Boynunuza indirdiğinizde sıkıntı yaratmıyor. Hoşuma giden bir olayı, kulaklık padlerinin durduğu yerin sadece o oluk boyunca yukarı aşağı kaydırarak değiştirilebilmesi. Bir de ilginç tarafı, padlarin üstünde L/R işareti yok. Onun yerine kabloda aşağıdaki Y ayrımına işaretlenmiş sağ ve sol kulaklıklar.

Ancak eleştireceksek; Öncelikle, kulaklık kablosu. Gördüğümüz gibi ince, ucuz iemlerin kabloları gibi. Ve karışmaya da müsait. Ayrıca kulaklık parçaları çantadayken o taç / kulaklık bağlantısını sağlayan değişebilir parçalardan kurtulabiliyor. Hoş yerine geri takmak zor değil de, kablo zaten inceyken bir de yerinden çıkmış bir padin yarattığı karışıklıkla iyice karışıyor   Neyse ki kablo aşırı uzun değil de burdan yırtıyor.
Daha sonra göze çarpan bir diğer nokta da tacı. Benimkisi değil de, sıfır halinde tek parça ince metalden ibaret bu taç. Evet hafif. Ama nomalde başınızın tepesinde duracak o taç yastıklarından yok. Mesela bir akg k450 bile değil   Ve benim gibi kafanız sıfırsa terle saç derisinin yağı paslandırıcı bir etkide bulunabiliyor. Terle çok temas etmemeli. 

 

Bir diğer nokta da küçük olması. Bu kulaklığın türünü düşününce küçük olmaları normal. Ancak küçük oldukları için izolasyon haliyle pek iyi değil. Eğer sesi açmazsanız mesela otobüste hem motor gürültüsü hem de anonslar direkt müziğe karışıyor. Bu arada kablo ince ve hafif olduğu + biraz da hafıza özelliği olduğu için ne üstünüze pek deyiyor ne de mikrofonik etki yapıyor. Ayrıca yine küçük pedlerden dolayı uzun kullanımlarda aşırı ısıtmıyor.

Ses Rengi
O müzikal his var. Sıcak. Epey uzun tuttuğum (yaklaşık 1 hafta boyunca şarja bağlı ipoddan gelen garip garip isimli frekans kayıtları) pişirmeden önce biraz metalikti. Artık o hava da yok.

Bas
Burn-in Öncesi: - Alt yapıda kuvvetli bir bas.
Sonrası: Baslar hafif yumuşak yapıdalar, sertlikten uzaklar ve kısa vurmuyorlar. Kesilikle boomy (basa boğulmuş) bir atmosfer yok. Özellikle basları test etmek için favorim olan Example - Something in The Water parçasında içinize içinize işliyor baslar   Ayrıca baslar kısmen transparan yapıda, arkalarındaki efekt ve tizleri fazla örtmüyorlar.

Mid
Burn-in Öncesi: - Aşırı olmasa da net. - Enstrümanlar karışmıyor.
Sonrası: Gövdeli ve sıcak. Diğer yandan da kayıt nasılsa onu gösteriyor (Tabi bir referans kulaklık düzeyinde değil. Sadece bas / mid fazla renklendirmiyor) ve özel bir mid azlığı yada baskısı sergilemiyor. Az önce dediğim gibi en başta tınısı metalikti. Ama artık öyle bir durum duymadım. Ayrıca midde / tize doğru kayan yerlerde kalan detaylar oldukça net. Rockta gitar teli gıcırtıları olsun dubstep müzikte efektler olsun duyulabiliyor. Bu konuda tek eksisi fazla karışık parçaları kaldıramıyor olması ve midin arka plana (özellikle vokal) atılabilmesi. Tabi bu kulaklığın hangi kategoride olduğunu düşünürsek bunlar beklenen şeyler.
Enstrüman ayrımına gelince başarılı diyebilirim. Tabii yine hatırlatayım, bunun gibi bir casual (standart) dinleyici için tasarlanmış üretilmiş bir kulaklık için ;) Ama bana da bir iki kere sorulmuş K518'e göre nasıl?

Tiz
Genel ses rengi hafif karanlık olduğu ve üst tize fazla abanmadığı için yüksek seste bile tizler kulak tırmalamıyor yada yormuyor (bu tırmalama işini midler ve ergen vokaller yapıyor   ) Ve basın nispeten transparan yapısından dolayı da üstleri örtülmüyor. Sonuç itibariyle nitelik ve nicelik olarak kaliteli tizleri var.

Sibilans
Yok

Sahne
Öncelikle, kapalı ve kulağı fazla sarmayan - üstünde duran bir yapıda olduğu için sahneyi fazla iyi veremiyor. Ancak standart kulakiçinden iyi orası kesin. Canlı kayıtlarda evet grup gerçekte olduğu gibi biraz uzakta ama "hangi enstrüman nerede" konuları bu kulaklığın ötesinde ;)

Sonuç
Rakibi olarak gibi görülen PortaPro dinlemediğim için bir şey diyemeyeceğim. Ama üst sınıfta olup genelde önerilen Akg k518'ten daha net olduğu ve basının daha kontrollü olduğu kesin. Ayrıca herhangi bir ampa ihtiyaç duymadan basit Sansa Clip+'la bile çok başarılı. Hele bir de onun yarı fiyatı ve yarı sürücü büyüklüğü olunca; iyi sesi olan, ucuz ve hafif bir kafaüstü arayanlar için önerim artık budur. En yakın buluşmada sizlerin de fikirlerini almak dileğiyle..

Son Not: 

Akg K518 vs Aiaiai Tracks

Tracks, K518'in iyi yaptığı herşeyi yapıyor. Üstüne daha hafif, daha küçük ve daha ucuz olmayı başarıyor. Bir de ilk anda bile farkedilen netliği eklenince K518'i açıkça geçiyor   

 

 

  İnceleme Sahibi: Mair
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4679.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi