Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica Ckm500 İncelemesi

Geçende ilk izlenimlerimi http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4569.0 yazdığım bu kulaklıklar 3 saat kadar dışarıda kullanım ve 48 saate yakın da evde burn-in gördü. Artık incelemesi yapılır 
Bendeki altın rengi ve düz kablolu. Bunun hem iphone uyumlu kumandalı kablolu versiyonu var, hem de mavi - kırmızı - gümüş - siyah gibi başka renkleri de var.
Teknik Özellikler
Dynamic Inner-ear Headphones with 12.5mm Drivers
Driver: 12.5mm 
Frequency Response: 5-25,000Hz 
Impedance: 16ohms
Max Input: 200mW, Output SPL: 105dB/mW, 
Weight: 7.4g (w/o Cord)
Plug: 3.5mm Gold-plated STEREO MINI (Straight), Cord: 0.6m(Y-shape) + 0.6m Extension Cord with (L-shape Plug)

Kutu İçeriği
Fotoğraftan görülen ufacık kutu içinde single flange küçük-orta-büyük uçlar, garanti için evraklar ve bir de bez taşıma çantası var. Zaten kutunun boyutu herşeyi anlatıyordur.

Malzeme Kalitesi, İzolasyon ve Mikrofonik Etki
İşte bunların sesinden sonra en beğendiğim kısım. Adamlar hem kasayı büyük yapıp çıngıl çıngıl oynayan bir yapı kurmamış, hem altın bağlantılar kullanmaktan kaçınmamış, hem de o fiyattaki bir kulakiçi için Brainwavz M2 gibi sarmal olmasa da çok sağlam bir kablo kullanmış. Uzatması yerinden oynamıyor ve ölçtüm, kablonun çapı 2mm.  Ayrıca da hafif. Bu konuda tek eksisi kasa büyük olduğu için kulağa girerken eğer yanlış açıyla denerseniz girmiyor, rahatsız ediyor. Bir de, kimine göre eksi sayılabilse de (bence artı ama) kasa büyüklüğünden dolayı kulak kanalına fazla girmiyor. Bu yüzden de izolasyon kusursuz değil. Çiftli flange ile denemedim ama onlar çok daha izole ediyordur.

Giysiye sürtünmeden dolayı oluşan mikrofonik etkiyse, bu kulağın üstünden dolaşan bir kulaklık olmadığı için kaçınılmaz.

 

Ses Kalitesi
İşte en sevdiğim tarafı. Sıcak, güçlü bir bas, dolu ve geniş bir sahne ile beklenmeyecek detay. Biraz cihaz ve kayıt seçse de, yine de ortalama olarak da iyi.

Bas
Tamam bir IE8 değil ama çok güzel orta karar sertlikte ve fazla uzamayan bası var. Zaman zaman arka planda boomy denen (yani fazla gelen, boğan) özelliğe yaklaşsa da, burada kullanılan kaynak cihaz da etkili. Mesela iphone 4'te bunu yaparken, ipod video'de yapmıyor. Bunun yanında bas atağa geçtiğinde bile diger frekanslari bogmuyor, netligin onune gecmiyor. Tellilerin gicirtisi bile duyuluyor! Hızlı tempolu parçalarda karakterini sürdürüp vuruşları birbirine karıştırmıyor. Cihazlar arası kıyaslamalardaysa iphone 4'te boğukluğa varacak kadar fazla bas, ipodda (rockbox kurulmuş) epey zengin bir altyapı verebilecek ölçülü bir bas, sansa clip+'da (RB var) daha sert ve sahneyi boş hissettirecek bir basla arkaplan fakirliği ve x30'daysa sahnede sansa clip+'daki boşluk hissi olmasa da bas vuruşları sert-çe (ve atmosfer soğuk).

Mid
Özellikle vokallerde biraz daha (%15-20 kadar) net olabilirmiş (ama bu 70 dolarlık bir kulaklık, jvc fxt90 degil. hem o zaman büyük ihtimalle mid merkezli diye adlandırabilirdik) Ancak bunun dışında oldukça detaylı ve derine inebilen bir sesi var. Yine özellikle kaynak cihaza bağlı olarak bas mid'i kapatmıyor. Ama iphone'da baslar bazen midi hafiften bastırabiliyor. Aslında bu kategoride sıralama şöyle: bu kulaklıkla en iyi midler x30'da, arkasından sansa clip+'te, ondan sonra ipod video'da ve son olarak ipod 4'te geliyor.

Tiz
CKM500 tizlerin ve mikro detayların ön planda olmadığı bir kulaklık olsa da, özellikle mikro detaylar konusunda şaşırtabiliyor. Yer yer hiç duymadığınız detayları yakalayabiliyorsunuz. Ancak bu ckm500'de sesi analitik yapıda olmadığı hiçbir zaman çok keskin bir tizle (sallıyorum)şarkıcının pos bıyığının sese etkisi gibi aşırı ince nüansları duyamıyorsunuz. Detayda mükemmelliği arayanlar zaten bu kulaklıklara bakmaz ;)

Sibilans
Yabancılar sibilanstan şikayet etse de özellikle 50 saate yakın pişme sonrası ben fark etmedim.

Sahne
Sahne sanki kafaüstü dinler gibi geniş, dinleyenin etafını sarıcı. İnce vurmalılar veya ikincil enstrümanlar ses alanının kenarlarından geliyor. Ama yine de mid ve tizler ikinci planda olduğu için sahne geniş ve kulak içi için ferah olsa da, asla bir analitik veya armatür düzeyinde detay yok.

Sonuç
Fiyatını düşününce, headfi'de 90 sayfa muhabbeti dönmüş olmasını anlıyorum. Çünkü o fiyata göre ses olarak oldukça kaliteli bir kulaklık. Bu bas yoğunluğu da kimine göre kadı kızının kusuru, kimine göre de sesini iyice zenginleştiren ve başlı başına alma nedeni haline getiren özelliği. Cks90'ısevenler ve daha detaylısını arayanlar, IE8'i bırakıp ona yakın bir şey almak isteyenler veya o tarz ses veren kulaklıkları sevenler koşa koşa alabilir.


 

Son Not: Bas hakimiyetinden sıkılanlar cihazlarında bası bir iki tik düşürebilir. Ama o zamanda atmosfer sıcaktan uzaklaşıyor, sahne biraz boşalıyor ve bu kulaklığın özel bir tarafı bence kalmıyor. 

 

 

  İnceleme Sahibi: Mair
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=4601.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi