Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica ATH M50 Kulaklık İncelemesi

Merhabalar.. Uzun süredir foruma üyeyim ve zaman zaman girip sitedeki haberleri okuyorum fakat forumda aktif değildim. Yaklaşık 2 yıldır severek kullandığım kulaklığım ATH-M50'nin forumda incelemesi olmaması üzerine bir inceleme yapmaya karar verdim. Birçoğunuzun da bildiği üzere M50 f/p olarak mükemmele yakın bir kulaklık ve belki de kendinin 2-3 katı fiyata satılan kulaklıklar ile baş edebilecek bir ses kalitesine sahip. Hatta bir çoğundan bile daha iyi olduğu söylenir. Kafaüstü kulaklık sevdasına gönül vermiş insanların ilk adımı olması şiddetle önerilen bir kulaklıktır. En önemli özelliği kolay sürülebilir olması, amfiye ihtiyaç duymamasıdır (her ne kadar öyle olmadığını görsem de) M50'den önce en kayda değer olarak nitelendirebilecek kulaklığım PX100 olmuştu fakat PX100'den sonra müthiş bir seviye atlama olduğunu söylemem yanlış olmaz. Zaten kıyaslanabilir segmentler değil. Ultrasone Hfi 780 ile de elimden geldiğinde kıyaslamaya çalışacağım. Gelelim incelemeye


 

Kullanılan ekipman:

  • Fiio E10
  • Fiio E5
  • Creative X-Fi Titanium
  • Cowon F2
  • 320 Kbps ve Flac parçalar


Kulaklığı farklı kaynaklar ile dinlediğimde aldığım ses yüksekliği ve ses kalitesini şu şekilde sıralayabilirim;

X-fi         => Yükseklik 7/10 Kalite 7/10
X-fi + E5 => Yükseklik 8/10 Kalite 6/10
F2          => Yükseklik 7/10 Kalite 8/10
F2 + E5  => Yükseklik 8/10 Kalite 7/10
E10        => Yükseklik 10/10 Kalite 10/10

Burda yanlış bi anlaşılma olmaması için ek bir bilgi vermeliyim. E10 için yazdığım 10/10 ibaresi ses kalitesi kusursuz demek anlamında değil, sadece diğerlerini E10'a göre baz alarak yazdığımı anlamanız açısındandır..

Malzeme Kalitesi

Tank gibi.. 2 yıldır çok özenerek kullandığımı söyleyemem. En ufak bir makenik eskime ile karşı karşıya kalmadım. Tek sorun deri olan pad'lerin zamanla ilk zamanki yumuşaklığını kaybetmeleri oldu. Ayrıca kulaklığım "Coiled Cable" olarak adlandırılan kıvrılan (teknik adı nedir bilmiyorum) ve uzayabilen kablo tipine sahip ve bu durum avantajlı olsa da çok önemli bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Avantajı, kulaklık kulağımda iken odanın içinde rahatça gezebiliyorum kablo açılabildiği için. Dezavantajı ise kablonun o kısmının ağır olması ve mobil kullanım için büyük bir zorluk yaratması. Nereye sığdıracağınızı bilemiyorsunuz kabloyu ve o kıvrılan kısmı. Alırkan "straight" kablo almakta fayda var.. M50s diye geçiyor modeli..

Bass
Kulaklığın kesinlikle en sevdiğim yanı. Bu kulaklık için genel kanı "Basshead" kulaklığı olduğu yönünde fakat bunu kabul etmem mümkün değil. Bu tamamen kaynağınızla alakalı bir durum. Kulaklıkta çok derinlere inebilme, çok şiddetli bass sesleri üretebilme kabiliyeti var evet fakat bunu eğer siz kaynağınızdan sesin o şekilde gelmesi için uğraşırsanız size veriyor. Flat bir EQ ile bass sesleri hiç de öyle abartı değil. Olması gerektiği kadar. Bass'lar ne çok uzuyor, ne de tam durması gerektiği yerde durabiliyor. Ortada diyebilirim. Düşük frekanslara çok çok başarılı inebiliyor ve sönük kalmıyor. Tam anlamıyla kulak kepçenizde hissetmenizi sağlıyor derin bass seslerinin. Hfi 780'de bu durum böyle değil. Aynı bass derinliğini ve şiddetini Hfi780 sağlayamıyor ve M50'den sonra 4-5 saniye kafanızda tutabiliyorsunuz bu bass seslerindeki kalite farkından sonra. Çıkarmak istiyorsunuz. M50'nin bass'ları bariz bir şekilde Hfi780'den üstün. Hfi 780, sanki M50 kulağınıza tam oturmamış da, ses sızıntısı yaşıyormuşsunuz gibi bir ses sağlayabiliyor, ki hiç iç açıcı bir durum değil. Kısacası M50'nin bass sesleri daha üst seviye bir kulaklık dinleyene kadar benim idolüm oldu diyebilirim. Kesinlikle iyi ayarlanmış..

Mid
Bu kulaklığın en enteresan bulduğum ve anlam veremediğim özelliği ise mid seslerinin -1db, -2db kadar geride olması.. Ufak bir eq dokunuşu ile bu eksiği kapatabiliyorsunuz ve olması gereken flat sesi bu şekilde sağlıyorsunuz her ne kadar eq ayarı yapmış olsanız bile. Neden mid sesleri geride tutma gibi bir karar vermişler çözemiyorum tam olarak. Belki de "fun" diye tabir edilen kulaklıkların genel özelliği olan "U" şeklinde bir spektruma sahip olmasından dolayı ve bu kulaklığı da o klasmana sokma çabasında olmalarından dolayıdır. Bilemiyorum. Eq dokunuşundan sonra kendine gelen mid sesleri artık bass'ların altında ezilmiyor, kesinlikle çok çok yüksek (kulağa zarar verebilecek kadar) seslerde hiçbir çatlama patlama yapmıyor, bass seslerinden etkilenmiyor. Hfi 780'de de durum böyle. Mid sesler bass seslerden etkilenmiyor ve kulaklığın doğası gereği mid seslerde herhangi eq dokunuşu yapmanıza gerek kalmıyor. Eq ayarı yapılmış M50 ile flat bir Hfi 780 arasında midlerde çok çok az bir fark var, o da S-Logic teknolojisi sayesinde Hfi 780'in biraz daha sahne derinliğinin yüksek olmasından kaynaklanan bir fark. M50 de vokaller kulağınıza çok az daha yakın hissediliyor, ki şahsen ben M50'nin vokalleri yansıtma şeklini daha çok beğendim.

Tiz
E10 ile dinlemeden önce bu incelemeyi yazmış olsaydım heralde şu anda tizlerle ilgili M50'yi yerden yere vuruyor olabilirdim. Dinlediğiniz kaynağın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. E10'dan önce (E5 ile mesela) tiz sesleri bir miktar fazla geliyor, hem midleri hem de bass sesleri gölgede bırakıyordu. "Sibillance" probleminden kesinlikli söz edilebilir bir durumdaydı. Fakat E10 ile bu problemi aşmış duruyor. Tiz sesler oldukça yerinde ve oldukça doğal. Zil sesleri "daha ne kadar keskin olabilir ki?" dedirtecek cinsten. Tabi ki bu benim kulaklık vizyonumun dar olmasından kaynaklanıyor Hfi 780 ile kıyaslayacak olursak. Hfi 780'de enteresan bir şekilde tiz sesleri çok kontrolsüz. Sadece yüksek seste değil, orta derecelerde bile tiz seslerinin kontrolü kaybettiğini ve karmakarışık bir hal aldığını (M50'ye göre) anlayabiliyorsunuz. Zil sesleri keskin değil (yine M50'ye göre). S-Logic teknolojisi surround efekti vermeye çalışırken tiz seslerde hüsrana uğramış diyebilirim. Eski kulaklığım PX100'de yaşadığım, yükses seslerde tiz seslerin diaframın aşırı titremesinden dolayı dalgalı çıkma problemini anımsatıyor. Kısacası M50'nin tizleri yine kaynağınızla doğru orantılı olarak kaliteli ve kontrollü. Belki 1-2 db indirilebilir.. O da sizin parlak ses mi karanlık ses mi sevdiğinize göre değişir.

Genel ses
Bass-Mid-Tiz dengesi belki bi
raz daha iyi olabilir fakat bu fiyata bu ufak denge problemi normal diye düşünüyorum. Yeterli miktarda güçlü beslenmediğinde sesler yeterli güçle beslendiğindiği zamankine göre daha dağınık geliyor aynı volume'da.. Hfi 780'e göre daha derli toplu ve kaliteli bir sesi var. M50'den sonra Hfi 780'i tercih etmek bir hayli güçGenel görüş
Genel olarak verdiğiniz parayı (eğer ebay'den falan alıyorsanız tabi ki) sonuna kadar hakeden bir ürün. Tr'de 500 lira üzerine satıldığını görüyor ve üzülüyorum. Halbuki 2 yıl önce 170 dolara satın almıştım ebay'den. 2 yıl geçmesine rağmen hala sıkılmadan dinlediğim, bir yerde bir parça duyduğunuzda "bu parçayı acaba kulaklığımda dinlesem kaliteli alır mıyım" sorusunu aklınızdan silen ve kesinlikle o parçayı dinlediğinizde müthiş keyif veren bir kulaklık. Stüdyo kulaklık olmasına rağmen hem stüdyo hem de ev kullanıcısına hitap eden, sapasağlam, ne verirseniz onu alacağınız ve keyfini çıkarmak, limitlerine doğru gitmek için güzel bir amfi ile sürmeniz gereken bir kulaklık. Bir çok yerde M50 ile ilgili "M50 amfiye ihtiyaç duymuyor" gibi yorumlar okuyorum ve durumun hiç de öyle olmadığını söylemem gerekir. M50'yi direk olarak MP3 çalara bağlayıp dinlemek emin olun kulaklığın hem yükseklik hem de kalite olarak %30-%40 daha düşük performansla çalışması anlamına geliyor. Cowon F2, Creative X-Fi titanium ses kartı ve E5 takviyesi ile bile kulaklığın hakkını veremedim. Ta ki E10 alana kadar. Şu anda müthiş bir ikili oldular diyebilirim. Arşivimi baştan dinlemem gerekecek neredeyse

Umarım keyifli bir incleme olmuştur.. İyi forumlar dilerim..

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi