Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

AKG K430 İncelemesi

Henüz forumda yeniyim.Ama elimden geldiği kadar aktif olmaya fikir alışverişinde bulunmaya çalışıyorum.Bu siteyi ilk keşfetmem inceleme bölümüyle oldu.Güzel ve doyurucu incelemeleri okuyup hadi bakalım üye olalım dedim.E madem bilgi dağarcığına katkısı var benden de bir damla olsun.Kendi adıma inceleme demeyi uygun bulmasamda "AKG K430" kulaklık hakkında yorumlarımı sizlerle paylaşmak isterim.

1-Kimler Okumalı

A-Öncelikle "Dur bakalım bu çaylak neler karalamış" deyip merak edenler.
B-Henüz hi-fi yolculuğunun başında olup nerden başlayacağını bilemeyenler.
C-Çok sermayesi olmayıp durumu az da olsa kurtarmak isteyenler.
D-Taşınabilir mp3 çaları olup taşınabilir ve makul kalitede bir kulaklık sahibi olmak isteyenler.
E-Almayı düşünenler ve AKG meraklıları
F-İnceleme olsun yeterki ben okurum diyen müzik deryaları v.s

2-Bütçe

160 tl bu kulaklığa sahip olabilmeniz için yeterlidir.Yeter ki denk gelsin.

3-Müzik tarzı

Kulaklık arabesk,sanat müziği,pop, gibi  müzik türlerini seviyor arkadaşlar.Hip-hop,disco gibi bas isteyen müziklerle mesafeli.Rock makul ve dinlenebilir.

4-Yapısı

Plastik malzeme ağırlıklı,gayet hafif ve küçük boyutlarda.Elinize aldığınıza vayy dedirtmiyor ama tek amaç yolda,dışarıda dinlemekse hem katlanabilir oluşu,hem de hafif olmasından dolayı oldukça beğeneceğinizden eminim.Süngerlerinde suni deri kullanılmış.Kulağın tam üzerinde kalıyor.Bu sebeple uzun kullanımlarda sadece kulak kısmına baskı yapıyor ve rahatsız ediyor.Bunun dışında kafada hissedilmiyor.

5-Teknik detaylar

Frequency Response 12Hz - 28kHz
Maximum Input Power 30 mW
Input Impedance 32 ohms
Sensitivity 125 dB SPL/V
Cable 1.00 m
Connector Hard gold-plated jack plug and contacts
Weight 110 g

6-Ses Özellikleri

BAS

Kulaklık bas konusunda fazla birşey vadetmiyor.Öyle aman aman bir bası yok.Kafanıza vurmuyor fakat kesinlikle de çatlamıyor.Bas derinliği makul düzeyde,doğallık ta sınıfına göre yeterli.Dinlenilen müzik türüne göre gayet iyi de olabiliyor oldukça yetersiz de.Burada belirtmem gereken bu kulaklığın bas karakterli olmadığıdır.Beyninizi zonklatma,kulağınızı titretme amacı yok zaten.

BAS-MİD

Bence kulaklığın en başarılı olduğu kısım burasıdır.Daha önce dinlediğim Sony,philips,sennheiser(MX 300) modelleri bas-mid sesleri içi boş ve gereğinden fazla yoğun verirdi.Neredeyse uğuldardı.Bu kulaklık ise dengeli ve dolgun veriyor.Aynı zamanda netliğinden birşey kaybetmiyor.Kısaca bu kategoride oldukça iddialı.Seste bir hacim ve gerçeklik sözkonusu.

MİD


Ben ilk aldığımda pek beğenmemiştim açıkcası.Detaysız ve sönük gelmişti mid sesi.Sonraları ses kartının ayarlarını tam yapıp kulaklığı 10 gün kadar pişirince(geceleri açık bırakıp) orta frekans dengeyi buldu.Sesler birbirinden ayrılmaya ve enstrümanlar belirginleşmeye başladı.Özellikle yüksek seslerde bu ayrım daha da artıyor.Kulaklığın netliği ve ses akustiği güzelleşiyor.Kısaca mid sesler beni içine almaya yetti.

MİD-TİZ

Bu frekans (Örn:Winampta EQ ayarında 12k) dinlediğim bütün kulaklıklarda kulak tırmalardı.Oldukça kaba bir frekans olduğunu düşünüp en fazla flat ayara kadar yükseltirdim.Bu kulaklıkta ise özellikle en üste getiriyorum.Çünkü sese ayrıntı ve keskinlik katıyor.Burada keskinlik derken anlatmak istediğim kulağa batması değil.Bildiğin tatlı bir keskinlik işte.Ben çok sevdim MİD-TİZ tepkisini.

TİZ

Tiz sesler aman aman değil.Tıpkı bas frekanslar gibi çok bir iddiası yok.Özellikle zil v.s duymak için tiz sesleri EQ ile yükseltmiyorsunuz.Hayır rahatsız da olmuyorsunuz.Gayet derli toplu veriyor bu frekansı.Ne eksik ne fazla.

BAS        :10---6

BAS-MİD :10---8

MİD        :10---7

MİD-TİZ  :10---9

TİZ         :10---7


7-SES KARAKTERİ

Kısık seslerde hafif perdeli ve detaysız.Yüksek volumde perde kalkıyor,detaylar belirginleşiyor,sizi sanki kuşatıyormuşcasına zevkli bir hal alıyor müzik dinlemek.Korkmayın açın kaynağınızın sesini.Bu kulaklık kolay kolay sesi çatlatmaz,birbirine geçirmez.Tam aksine kendini buluyor resmen.Bunda sanırım orta frekanslardaki başarısının etkisi var.Kulaklık amfisiyle bas ve tiz çok daha iyi hale gelecektir..EQ ayarıyla oynayabilirsin ayrıca.Seviyor ses özelliklerini kurcalamayı.Örnek parça:Orhan GENCEBAY"""SEVME BENSİZ"""Bu şarkıda ayrıntı ve sahne özellikle yüksek seste kendini aşıyor...
SONUÇ:KİMLER ALMALI?

Taşınabilir kafaüstü kulaklık isteyip Sony,Philips gibi markaların performansından memnun olmayıp az bütçeyle temiz ve ayrıntılı ses almak isteyenler bu kulaklığı kaçırmamalı.Fiyatın gözönünde bulundurulduğunda iyi bir alternatif olacaktır.Yalnız Türkiye satış fiyatı 260 tl'yi bulabiliyor.2.el olarak almak daha mantıklı.Zira her ne kadar kaliteli ve temiz ses verse de fiyat abartılı.Bunu da söylemiş olayım.(Yurtdışından çok daha makul bir ücretle getirtilebilir.)

Eksiğim,noksanım,yetersizliğim v.s  v.s. vardır.Ben sadece bütçesi kısıtlı olup biryerlerden başlamak isteyenlere yardımcı olmak istedim.(Gönül isterki bir HD600 ve ya K701'imiz olsun. )Ayrıca bu güzel foruma bir katkı da benden olsun dedim.Okuduğunuz için teşekkürler...

 

 

 

 

  İnceleme Sahibi: DefinitioN
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3020.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi