Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

V-Sonic GR07 İncelemesi

Uzun süredir kulaklık incelemesi yapmadığımı farkettim ve internet üzerinde pek bilgi bulunmadığından sitemizde olmasını istediğim incelemelerden bir tanesini yazmaya karar verdim. V-sonic R07.

R07, V-sonic markasının deyim yerindeyse amiral gemisi olan kulaklığı. Bazı kaynaklarda GR07 veya Walkaudio GR07 olarak da geçebiliyor. V-sonic bu kulaklığı çıkaracağını 2008 yılında duyurmuştu fakat uzun ARGE çalışmaların sonucunda birkaç ay önce piyasaya sürebildiler.

Kulaklık bildiğim kadarı ile şu an Çin piyasası dışında satışta değil. O yüzden temin etmek pek kolay değil dünya üzerinde. Türkiye'de forum üyemiz thetrooper00'dan temin edilebilir, bu sebeple bizim için gayet kolay. Ben de kendisinden temin ettim. Fiyatı 280TL. (Yurtdışında da bildiğim kadarı ile 150$ civarı olması lazım)

Kutu ve kutu içeriği

Kulaklık fiyatına yakışır bir şekilde sert kartondan üretilmiş kutu içerisinde, kadife kaplı bir malzemenin içerisinde geliyor.

Kutu içeriği olarak; üç boy silikon uç, iki boy çift katmanlı silikon uç, bir çift Shure olive benzeri sünger uç, ear guide ve çanta ile geliyor. Kutu içeriği olarak gerekebilecek herşey bulunuyor. Tek eksi yön olarak silikonların biraz sert olduğunu söyleyebilirim.

Malzeme kalitesi

Malzeme kalitesi konusunda Çin malı olduğu için ön yargılarınız olabilir fakat V-sonic bu ön yargıları kırma konusunda çok başarılı bir firma.

Kulaklık kasa olarak plastikten üretilmiş ve yeterli kalitede. Kırılacak, çatlayacak gibi durmuyor. Kablosu kalın ve dayanıklı, L jack ve Y şekline sahip.

Aynı zamanda kablosu diğer kulaklıklar gibi bakır değil tamamen gümüşten üretilmiş, bu konuda bir ilk yapmışlar. Bu gümüşün iyi yanı ses iletimini olabildiğince temiz yapması. Kötü yanı ise kablonun bakır kadar ehli olmaması. Bu yüzden earguide'ları kullanmanız gerekebiliyor.

Gene bir yenilik olarak, metal olan ızgarası çıkarılıp temizlenebilir şekilde üretilmiş. Kargaburun gibi birşey yardımı ile ızgarayı çıkarabiliyorsunuz. Hoşuma gitmedi değil.

Firmanın söylediğine göre çok katmanlı bir sürücü üretmişler değişik bir teknoloji ile. Görmediğim için birşey diyemeyeceğim bu konuda.

Konfor ve izolasyon

Kulaklık üstten getirilerek takılmak üzere ayarlanmış. Yanında gelen çeşitli uçlar sayesinde bir şekilde oturmasının yanında V-sonic nozzle'ı da hareketli yapmış. Nozzle aynı bir joystick gibi her tarafa oynayabiliyor, bu da bu kulaklığın - muhtemelen - herkese problemsiz olarak rahat şekilde oturmasını sağlıyor.

Bu kadar yenilikten sonra 2 yıllık ARGE sürecinde ne yaptıklarını az çok anlayabiliyoruz.

İzolasyon konusunda ortalamada diyebilirim. Ne CX serisi kadar az, ne de double flange'li bir IEM kadar çok izolasyonu var diyebilirim. İkisinin ortasında ve yeterli.

Ses kalitesi

Herkesin merak ettiği kısım. En başta çok meraklılar için özetlemem gerekirse, klasik V-sonic karakteri: Rahat, dingin, dinlendirici. Hafif mid ağırlıklı, basların ve tizlerin mid'e eşlik ettiği, biraz mellow (tatlı, yumuşak, canayakın, sıcak) çalan bir kulaklık.

Hikaye ise şöyle; daha hiç dinlememişken, bu Çin malı kulaklıktan pek bir umudum olmasa da, thetrooper00 CK90Pro ile birlikte denemem için gönderdi. Ben hikayenin başındaki kafa yapısıyla 2 gün boyunca CK90Pro'yu deneyip dururken, R07'e hiç elimi sürmedim. Artık denemem gerektiği düşüncesi kafamda bir yerde olgunlaştıktan sonra kulağıma R07'yi taktım ve takış o takış. O gece kulaklığı dinlemek için uykumu erteledim diyebilirim. Bu benim ilk izlenimimdir. (Sonra da kendinden bir tane satın aldım)

Sesine gelirsek, karakter olarak yukarıda bahsettiğim gibi mid ağırlıklı fakat midleri biraz uzak gibi sunumu olan güzel sahneli, detaylı bir kulaklık diyebilirim. Bu kulaklığın en sevdiğim kısmı ise - benim düşüncem - rahat dinlenebilmesi. Dinlerken kesinlikle hiçbir ses size batmıyor, rahatsız etmiyor.

Hiçbir müzikte boğuk veya sivri kalmıyor. Frekans yükseklikleri olarak sıralarsak Mid>Bas>=Tiz diyebilirim.

Ayrıntılara gelecek olursak;

Bas;
Ortalama ayarda bir yüksekliğe sahip. Belki bazıları için düşük kalabilir ama müziği engellemeyecek, eşlik edecek şekilde yüksekliğe konumlandırılmış. Bası amfimin boost ayarı ile arttırdığımda ise hiçbir distorsiyona girmediğinden EQ severler istedikleri ayara getirebilirler, kulaklık teknik olarak kaldırabiliyor.

Çözünürlük olarak baya iyi diyebilirim. Yapayları pek sevmese de, doğal basları çalmayı sevdiğini söyleyebilirim. Sert değil yumuşak baslara sahip olduğundan da duyduğunuz kulağı dolduran baslardan zevk alıyorsunuz. (Özellikle davullarda)(Kafama kafama vursun diyenler lütfen uzak dursun)

Mid;
Şimdi midler önde diğer seslerden dedim fakat aslında dinlerken o kadar önde hissettirmiyor. Sebebi sahne. (Sahne kısmında açıklayacağım) Ben son zamanlarda nedense midleri önde kulaklıklara sardım ve bunların genel olarak özellikleri enstrümanda iyi iş yapmaları, vokallerin hissinin daha rahat hissedilebilmesi. R07'de gene bu durum bir nevi hissedilebiliyor diyebilirim.

Mid kalitesi olarak da kulaklık gayet yeterli. Enstrümanların tınıları, dinamik sürücü olmasının da etkisi ile, güzel. Özellikle telli çalgılarda çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Gitar ve kemanlardaki sesin uzama veya uzamamasını çok güzel yansıtabiliyor. Üflemelilerde gayet iyi fakat - muhtemelen pasparlak HE5'ten sonra bana öyle geliyor - sanki biraz daha parlak olması gerekiyor gibi. Birçok kişiye muhtemelen doğru gelecektir.

Tiz;
Yukarılarda biryerde dediğim gibi, R07 rahatsız etmeyen bir kulaklık. Bunun da sebeplerinden bir tanesi parlak olmayışı. Tizler, mid ve basların peşinden fakat gölgesinde kalmadan müziğe dahil oluyor. Bunu müzikte daha çok çıss yerine tıss gibi duyuyorsunuz diye tasvir edebilirim. Ama aslında biraz irdeleyince bu kısmı, bu durumun gene yukarıda bahsettiğim sahne ile ilgisi olduğunu farkedebiliyorsunuz. Genelde ziller sahnenin arka kısmında kaldığından mid ve basın arkasından geliyor. Yani hani gavurların bir deyişi var ya "sparkle" diye, onu biraz hissetmiyorsunuz diyebilirim.

Genelde son dönemde armatürlülerin iyice tiz konusunu ele alması ile dinamiklerin tizlerini pek beğenmemeye başladık. Bu kulaklığın tizlerini çözünürlük olarak iyi/yeterli buluyorum fakat dinamik olması sebebi ile yavaşlığından biraz kaybediyor. (Bana göre - gene HE5 etkisi) Uzama ve yankı konusunda güzel.

Sahne;
Bu sahne işi sanırım incelemelerde en sakat kısım. Kime sorsan sahne işini farklı bir şekilde algılıyor veya düşünüyor. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Sunum olarak, direk yüzünüze söylenir şekilde değil de, ses sanki biraz daha uzaktan geliyormuş gibi düşünebilirsiniz. Salonda 1-2. sıra gibi mesela. Midlerin önde olmasına rağmen, pek önde hissedilmemesinin sebebi de bu sunum aslında. Bir yandan da bu sunumu - R07'nin ses karakteri ile birlikte - hoparlörsel diye tanımlasam sanırım yanlış olmaz.

Bu sunum şeklinin sonucu olarak da sahne fazlası ile iyi diyebilirim. Hem derinlik olarak hem de genişlik olarak başarılı 3 boyutlu bir sahnesi var. Özellikle senfonilerde süper iş görüyor.

Enstrüman ayırımı ve mikro detaylar;
Enstrüman ayrımı da genel olarak zaten sahnenin sonucu olduğundan, özellikle fiyatına göre gayet iyi. Enstrümanların yoğun olduğu müziklerde bile birçoğu seçilebiliyor ve takip edilebiliyor. Bu sebeple de küçük detaylar, arkadan gelen eklentiler, yankılar rahatça duyulabiliyor.

Amfi tepkisi;
Kulaklık 50 ohm olduğundan taşınabilir cihazlarda sesi biraz daha açmak gerekebiliyor. Sürülmesinde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ama gel gelelim kulaklık amfiyi seviyor. Gücü verdiğimiz zaman sahne, bunun etkisi ile enstrüman ayrımı ve çözünürlük hissi artıyor. Ben ellerinde amfi olanlara amfili kullanmalarını tavsiye ederim.

Ses konusunu toparlamak gerekirse; öncelikle zaten bu fiyatlarda ve bu ses renginde kulaklık bildiğim kadarı ile pek yok. O yüzden dengeli, rahatlatıcı bir dinleme deneyimi istiyorsanız bence listenize ilk sıralardan girebilir. Beni ses konusunda tatmin etti diyebilirim sonuç olarak.

Sonuç

Head-fide ClieOS'un da yaptığı incelemede yazdığı gibi fiyat/performans olarak çok başarılı bir kulaklık. Doğru dürüst kötü yönü bile var diyemem. Dengeli bir "müzik" dinlemek isteyenler için çok çok güzel bir seçenek diyebilirim.

Beni tanıyanlar için de kısa ve öz şunu yazabilirim, denedikten sonra satın aldığım çok az kulaklıktan biri :) Eğer aradığınız bu ses rengi ise kesinlikle öneririm.


Teknik özellikler

Drivers: 11mm CCAW high dynamic transducer with multi-layers bio-cellulose diaphragm
Rated Impedance: 50Ω +/- 10%
Sensitivity: ≥105dB (@ 500Hz)
Frequency Response: 7Hz—30,000Hz
Distortion: <0.2% @ 105dB (20μpa)
Channel Imbalance: <1dB (@ 500Hz) / ≤1.5dB (@ 20Hz~12.5KHz)
Input: 10mW
Max. Input: 50mW
Stereo Plug: 3.5mm 8μ 24K Gold Plated
Cable: 1.30M Silver Cable


Test sistemi: Tamamen kayıpsız müzikler ile iRiver H120 line out çıkışı kullanılarak Headstage Arrow ile yapılmıştır.


Fotoğraflar (Alıntıdır) 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2281.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi