Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica AD700 İncelemesi

Uzun zamandır elimde bulundurduğum AD700 kulaklığı kısa süre önce satılığa çıkartmıştım. Hem kulaklık hakkında geniş ve doğru bilgi vermek hem de gelen sorulara düzgün yanıt verebilmek adına bunca zamandır elimde bulundurduğum kulaklığı bir nevi yeniden keşfettim. Hazır bilgilerim tazeyken buradan paylaşmak istedim.

Önce birkaç fotograf:
Kutusu oldukça estetik ve etkileyici. Daha ilk bakışta kaliteli bir ürün aldığınızı hissettiriyor. Tasarımına güvendiği pencereli ambalaj tasarımından belli oluyor. Kutusunun ön kapağında ise bembeyaz zemin üzerinde mor bir kuş tüyü mevcut. Beyaz zemin sesin temizliğini, kuş tüyü ise konforunu tasvir ediyor.


Kutunun içinden çıkarttığınızda dahi büfenizi süsleyecek gibi duran bir stand çıkıyor karşınıza.


Kulaklığın her yeri oynuyor, kafanızı hareket ettirdiğinizde sizi sıkan, engelleyen hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Tek taraftan bir kablo girişi mevcut. Sürücülerin üzeri mor aluminyum peteklerle örülür. Üzerindeki sarı ovale işli Audio Technica yazısı ise ışığın geliş açısına göre saırdan yeşile reknlere bürünüyor.


Gerek sürücülerin etrafındaki kadife pedler, gerek üretici firma tarafından "wing support" olarak adlandırılan kanatlar olduça yumuşak ve rahat.

Farklı bir açıdan bir fotograf daha.


Burada da boy karşılaştırması için Headroom Micro DAC ile yan yana görüyorsunuz.


Nedir bu kulaklığın önce çıkan özellikleri derseniz 53mm çapındaki (devasa) sürücülerin sağladığı sahne ve yumuşak havanın yanı sıra en küçük müzik çalarlarla (Ör: Sansa Clip+) dahi sürülebilir oluşu ve zengin detayı derim. Buraya kadar güzel de aması? Aması bas ve yalıtım konusundaki eksikliği ve kocaman boyutları sayılabilir. Bunların yanısıra iki özelliği var ki bayılabilir ya da nefret edebilirsiniz: İddialı tasarımı ve rengi (MOR!!!) ile uuuuupuzun (4m) kablosu. Daha ziyade ev kullanımı için tasarlandığını buradan anlıyoruz. Odanın bir ucundan diğer ucuna müzik dinlemek isterseniz uzun kablo çok işe yarıyor ancak bilgisayar başında oturuyorsanız kabloyu açtığınızda oraya buraya dolanması hoşunuza gitmeyebilir. Kolayı var: ucuna yakın bir yerde fazla kabloyu topayarak kısaltabilirsiniz.  ;D Konfor konusunda ise efsanevi Beyerler ile yarışır düzeyde, hatta uzun süreli kullanımda (kafanıza daha az noktadan temas ettiği için) bunaltmıyor.

Ses karakteri AKG 601/701 ile hemen hemen aynı. Sahnesi çok geniş, oldukça detaylı ve enstrüman ayrımı çok başarılı. Kullanılan 53mm çapında sürücüler sayesinde ses kulağınıza tek bir noktandan dağılarak geliyormuş gibi olmuyor; aksine uzaklardan bir yerden gelen ses efekti yaşıyorsunuz. Genel olarak AKG 701 ile arasında neredeyse hiç fark yok diyebilirim, hatta estetik olarak daha başarılı bence (herkes aynı kanıda olmayabilir). Her türlü müziği dinlemeye uygun hele jazz ve klasik müzikle rüya gibi (Biri gitar mı dedi? Paco De Lucia'yı bu kulaklıkla sevdim). Rock için yeterinde hızlı ve detaylı olup tizleri (Beyer DT880 gibi) kulağınızı yırtmaz, pop için de gayet güzel ancak çok baslı müzikler dinliyorsanız bir kapalı kulaklığın bas vurumunu alamazsınız. AKG 701 ne kadar bas veriyorsa o kadar; detaylı ve kontrollü, ancak gümbürdeten cinsten değil, bir Senn HD650 veya Beyer DT-990 kadar derine de inmiyor. Sürmesi çok çok kolay. iPod, Creative ZVM, hatta Sansa Clip dahi rahatça sürebiliyor. İyi bir amfiye geçiş yaptığınızda ises tüm sesler daha da dolgunlaşıyor, detay artıyor, sahne genişliyor, ancak AKG'ler gibi iyi bir amfiye mahkum değil. Kullandığım en rahat kulaklık diyebilirim. Aynı derecede rahat başka kulaklıklar da var ancak bu kulaklık kafanıza çok az noktadan değidiği için diğerleri gibi bir süre sonra sıcaklama bunalma yapmıyor. Ne konfor sorunu ne de kulaklarımda yorulma olmaksızın bir bütün gün bilgisayar başında kafamda bu kulaklıkla oturabiliyorum, kulaklığa kıyasla koltuğum beni daha çok rahatsız ediyor.  ;D
Ses tepkisi bakımından öne çıkan bir yönü yok. Sahnesi çok geniş olduğundan hangi sese isterseniz odaklanabilirsiniz, yalnız tüm açık kulaklıklarda olduğu gibi bas darbesi zayıf; duyarsınız ama kulağınıza vurmaz.

Her ne kadar mobil cihazlarla kullanım için tasarlanmışsa da bu kulaklığı kafasına takıp dışarıda gezecek adam tanımıyorum. Neden mi?
1) Yalıtımı yok
2) Oldukça büyük ve iddialı (mor olduğunu söylemiş miydim?)
3) Kablo sorunsalı
Ancak ev içinde oldukça portatif ve esnek kullanım imkanına sahipsiniz. Örneğin nargilenizi fokurdatırken müzik keyfinizi balkona taşıma istiyorsunuz ama yarım saat için tüm sisteminizi taşımaya üşeniyor musunuz? Film izlemek için geçici olarak bir kulaklığa mı ihtiyacınız var? Odadakiler rahatsız olmasın diye yan odada müzik dinlemek zorunda mısınız? İhtiyacınız olan tek şey herhangi bir müzik çalar! Ne amfi ne başka bir şey, yalnız müzik ve siz... Dinleyin ve çıkın (Ricoys hesabı ;))

Kısacası amfisiz kullanım için daha iyisi çok azdır, her müzik türü için bu kadar güzel sonuç verenini ise bulamazsınız (Ultrasone ve Grado'nun üst serilerini saymazsak). Amfili kullanım için daha iyisini bulabilirsiniz belki ama yakın fiyata mümkün değil.

 

 

  İnceleme Sahibi: hulki
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3483.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi