Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Audio Technica A900 İncelemesi


    Halen inceleme yerine görüş ve izlenimlerim demeyi yeğlesemde daha da piştiğimi ve tabirlere daha hakim olduğumu hissediyorum.Kısa öz ve net olacak.Başlıyorum.

Dikkat Edilen Hususlar:

1-Yazım ve noktalama.
2-Tertip ve düzen.
3-Haddini bilmek.
4-Aşırılıklardan kaçınmak.(Daha iyi ve daha kötüsü hep vardır.)
5-Özgünlük.
6-Max. görüş ve bilgi.

Teknik Detaylar


Type: Closed-back Dynamic
Driver Unit: 53mm
Magnet: Neodymium
Frequency response: 5-40,000 Hz
Impedence: 40 ohms
Max. Input Power: 2,000mW
Sensitivity: 101dB
Plug: Gold-plated stereo mini plug
Cord length: 3.0m (Wrapping / Hi-OFC)
Weight: 350g
Accessories: Detachable phone plug (stereo standard plug)

İnceleme Kategorileri
Konfor+Genel Yapı
Ses Karakteri
Uyumlu Olduğu Türler
Bas
Mid
Tiz
Sonuç1-Konfor+Genel Yapı

    En iddialı olduğu kısım budur.Kulaklık konfor için yapılmış resmen.Bir arkadaşın da tabiriyle "heryeri oynuyor".Bu sayede kafanızın şeklini alıyor.Pedleri suni deri ve elips şeklinde.Kulağınızı içine alıyor neredeyse.Üst taraftaki klipsler sayesinde kafaya değdiği kısımlar oldukça az.Saatlerce müzik dinleyip film izleyebilirsiniz.Sizi neredeyse hiç rahatsız etmez.Sadece ara ara başınızda yer değiştirme ihtiyacı hissedersiniz o kadar.Kısaca önceliğiniz konforsa asla pişman olmayacaksınız.
    Kablo oksijenden arındırılmış 3 m. bakır bu arada.Kablonun yapısı ayrıca hoşuma gitti.

2-Ses Karakteri

    Kulaklık tamamen nötr.Kaynağınız ne veriyorsa onu duyuyorsunuz.Fazladan bir şey katmadan,süslemeden,renklendirmeden size ulaştırıyor.Daha çok mid-tiz ağırlıklı diyebilirim.Bu iki frekansı gayet başarılı ve temiz veriyor.Bas seslerse daha geride ve yumuşak.Kendi halinde sessizce yol alan bir tekne gibi.İddialı ve uçlarda değil.Ama karanlıkta değil.Parlak ve analitik bir kulaklık bu.Sahnesi çok geniş.Her enstrmanı tek tek duyabiliyorsunuz.Neyin nerede çaldığını konumlandırabiliyorsunuz.Ayrıntılar üst seviyede.Herşey duyuluyor.Müzikal mi peki? derseniz biraz zorlanırım bu soruya cevap vermekte.Bazı şarkılarda oldukça tad verip dinletirken çoğunda enstrüman saymaktan ve duymaktan müziğe odaklanamıyorsunuz.Sanırım anlaşılmıştır.

3-Uyumlu Olduğu Türler

    Bu konuda çok açıklayıcı olamayacağım.Zira her tür müziği sürekli dinlemem.Zaten kulaklık belli bir türe ait olamayacak kadar ortalarda.Ama pop müziğe çok ta uygun değil.Klasik müzik dinlenebiliyor.Hakeza sanat müziği için yeterli.Açık ve detaylı karakteri sayesinde rock müzik tınıları da gayet hoş geliyor.

4-Bas
    Bu kısmı hızlı geçmek istiyorum.Zira başta da dediğim gibi kulaklığın bas iddiası yok.Kesinlikle vurmayan,titretmeyen yumuşak ve altta(ama derin) baslara sahip.Asla kulağı yormuyor.Aynı zamanda vurgulu ve nerede başlayıp nerede biteceği belli.Ama işte çoğu zaman biraz daha olsa diyorsunuz.Yetmiyor yani.

    Bas konusunda önemli ayrıntı:Kulaklık davul seslerini yaymadan ve doyurucu olarak verebiliyor.Işın KARACA”Tanrım”  şarkısını dinlerseniz sanırım fikir verecektir.


http://www.ttnetmuzik.com.tr/#album-Arabesque_II_Gecmis_Bize_Yakisiyor-251063

5-Mid

    Mid sesler önde açık,ayrıntılı ve parlak.Fakat çok ta gövdeli değil.Doğallık ne çok iyi ne  kötü.Yaylıların geçişleri gayet hızlı.Vokaller kulağınızın dibinde değil.Daha derinlerde.(Sahne etkisi)Sesler birbirine karışmadan tane tane geliyor kulağa.Şahsen ben sahne derinliğini pek sevmedim.Benim müzik zevkim bu değil.Biraz daha yakınımda olduğunda daha gerçekçi geliyor ve daha çok lezzet alıyorum dinlediğimden.Analiz yapmak isteyen arkadaşlar için midler görevini fazlasıyla yerine getiriyor.Müzik odaklı değil dinleme odaklı olduğunu söylemiştim.Artık hangisini seviyorsanız.
Kısaca midler sizi asla üzmez.

6-Tiz

    İşte zurnanın zırt dediği an.Tizler çok çok iyi.Mükemmele yakın.Sibilance hem var hem yok.Nasıl mı?Kulaklığı ilk aldığımda X-Fİ go usb ses kartıyla dinliyordum.Sahne boşluğa,ayrıntı karmaşaya dönmüştü.Tizlerde sibilance,midlerde bulanıklaşma vardı.Beğenmemiştim kulaklığı.Taaki Musiland U2 ses kartını alana kadar.Tizler oldukça yumuşak,midler berrak ve ayrıntılı hale geldi.Baslardaki vurgu oldukça arttı.Sibilance ortadan kalktı.Konumuza dönelim.
    Ziller tatlı tatlı duyuluyor.Tiz sesler perdesiz ve kulağa yakın geliyor.Oldukça öndeler.Bir o kadar da ayrıntılı.Bu kulaklık bu frekans için yapılmış sanki.Oldukça tatminkar.Hani saymayı değil dinlemeyi seviyorum demiştim ya.Saydırırken dinletiyor bu meret  :ok

Sonuç:

    Müzikal ve baslı bir kulaklıktan ziyade nötral,ayrıntılı,sahneli,perdesiz ve ayrımı mükemmel bir monitör kulaklık bu.Artık hangisini seviyorsanız.Tercih sizin.

Fiyatı yurtdışında 200$ civarıyken,içeride 2. el olarak 250 tl'ye almak mümkündür.


Dipnot:Film izlemeyi severim ama işte şehir hayatı diyenler bu kulaklığı çok sevecekler.Bizzat tadına varılmıştır.


Bebek ağlarken bu kadar arkadaşlar.Yanlışlarım olduysa affola  :)
Ek yorumlar:

Bu kulaklık kesinlikle ama kesinlikle bası güçsüz bir kulaklık değil. Ne bir stüdyo kulaklığı ne de bir açık kulaklık karakterinde. AKG'ler gibi değil kesinlikle. Tamam bir HD650 veya DT770 değil ama bas derinliği ve detayı HFI-780 ile kafa kafaya. Aslında karakterleri de oldukça benziyor, ikisi de nispeten dengeli kulaklıklar bir taraf çok fazla kaçmıyorlar.
 
Kulaklığın sahibi olarak bir yorum da ben katayım: Bu performanstaki bir kulaklığım direncinin de düşük olması kulaklığa büyük değer katıyor. Portatif cihazlarla beslemesi çok kolay ve doyurucu. Doğrudan SMO'nuza taktığınızda alabileceğiniz en iyi ses belki de. Ancak kablosunun uzunluğu, konfor adına kulaklığın büyüklüğü ve iddialı tasarımı devreye girince bu konudaki üstünlüğünü HFI780'e kaptırıyor. HFI780 kısa kablosu, küçük yapısı ve şık fakat sıradan tasarımı ile sokakta da kullanılabilecek nadir kafaüstülerden biri.Kapalı tipte, ampliye gerek duymadan bilgisayar yada DAP'lar ile de sürülebiliyor. 3D Wing Support Housing yapısı ile en konforlu kulaklıklardan biri. Sesi dengeli, aşırı baslı, parlak, analitik, kuru yada sıcak olarak değerlendirilebilecek türden renkli değil. Nötr ve müzikal bir kulaklık. Kaynağınızın ses karakteri nasılsa onu alırsınız yani." demişim zamanında... :)
http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2748.0


 

 

 

  İnceleme Sahibi: DefinitioN
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3658.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi