Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Sony MDR-EX600 İncelemesi

Baktım forumumuzda Sony incelemeleri eksik, hemen yazdım düşüncelerimi.. Öncelikle kulaklığın sahibi olan ve inceleme sırasında yardımlarını eksik etmeyen Baran arkadaşımıza, lojistik konularında yardımlarını eksik etmeyen Umut abimize, sevgili adminimiz Hasan'a ve Hadi abiye teşekkürlerimi sunar, uzatmalı girişimi yaparım..

Ayrıca ekleyeyim; Ex600'ü, ses kısmında, çok bilinen Vsonic Gr07 ile karşılaştırma yaparak anlatmak istedim ki kendimi daha net ifade edebileyim.

Kutu İçeriği:

Kulaklık büyük sayılabilecek bir kutuda geliyor. Kutunun dışı gösterişli, içini açtığınızda ise çok daha gösterişli... Kutunun içi pek albenili duruyor ve insan ilk başta iyiki almışım diyebiliyor. Kutudan,  kulaklıkla birlikte koruma kabı, 7 çift Hibrid uç ve 3 çift yalıtımlı Hibrid uç geliyor.Koruma kabı sert malzemeden yapılmış ve deri kaplı. Oldukça şık olan bu koruma kabında, süet kaplı narin bir
yuva yapılmış; kulaklığı kaba koyduğunuz zaman gözünüz arkada kalmıyor. Ancak oldukça büyük olan bu kap taşıma için büyük sıkıntılar çıkarıyor. Yaklaşık 2 aydır bu konuda çözüm bulamadım diyebilirim..  :)Kutudan çıkan uçlar için ayrıca bir kutu yapılmış. Burada tüm uçlar sırayla dizilmişler ve hepsinin boyutları yazıyor. Uç meselesinde takıntılı olduğum için ilk gördüğümde gözlerim ışıl ışıl parladı diyebilirim..  :love:

Bu arada kutuyu ilk açtığımızda kulaklığın üstünde orta boy uçlar takılıydı. Uç kutusunda ise, orta boy uçların yuvasında, "Üretim sırasında kulaklığa takıldı." yazan bir karton parçası vardı. Görünce insan büyüleniyor, Caponlar yapmış arkadaş demeden geçemiyor..

Malzeme Kalitesi:

Kulaklığın kablosundan başlayalım: Stok kablosu aslında oldukça sağlam ve yumuşak. Herhangi bir şekil alma sorunu olmadı bu güne dek. Jackını fazla küçük ve narin buldum ancak onun da sorun çıkaracağını sanmıyorum pek. Kablonun kulaklığa bağlandığı üst kısımlar ise daha sert yapıda ve şekil alabilir özellikte. "Earguide" yerine bu özelliğin kullanılmasını daha rahat buldum diyebilirim. Ayrıca kablo kolaylıkla da şekil alıyor , bu güne kadar sorun çıkarmadı..Kablonun hiçbir şekilde mikrofonik etkisi yok. Bu yönüyle de oldukça kaliteli diyebilirim. Ayrıca kablonun değiştirilebilir olduğuna da değinmeden geçmeyelim. Sevmeyen, sesini beğenmeyen, "Ben bozarım arkadaş!" diyenler için artı bir özellik.Kulaklığın kasasına gelirsek; Kasa oldukça sağlam. Malzemesi plastikten ancak kablo bağlantı yerleri metal… Kasa hafif sayılmaz; ancak ağırlıktan dolayı da hiçbir rahatsızlık hissetmedim hiç… Nozzle ise orta uzunlukta ve Hibrid uçların standart kalınlığında.Belirtmeden de geçemem; gerçek Hibrid uçlar ile çakma Hibrid uçlar arasında gerçekten büyük farklar var. Dokunduğunuzda malzeme kalitesini direkt hissediyorsunuz. Uçlar daha yumuşak, daha esnek, kulağa daha kolay uyum sağlıyor ve sağlamlık konusunda hiçbir eksiği yok. Ayrıca boyut olarak da farklar var. Çakma uçlar daha geniş ve daha basık. Gerçek uçların çapı ise biraz daha dar ve boyu çok hafif daha yüksek…..

Yalıtım:

Gelelim Ex600'ün en zayıf noktasına.. Kulaklık yapısından dolayı kulak kepçesine girmiyor. Kulaklık hafiften havada ve dışarı doğru durduğu için oturtma problemi oluşuyor. Burada ise devreye uçlar giriyor. Ben doğru uç olarak büyük olanı buldum. Kulak yapınıza göre normal kullandığınızdan bir boy büyük olanı kullanmak daha mantıklı. Daha büyük olanlarına geçtiğinizde ise bir iki saat sonra kulak ağrıları başlayabiliyor.Müzik açık değilken dışardan sesleri pek güzel alıyor. Hayatı hiçbir şekilde kaçırmıyorsunuz. Müzik açıldığında ise ses seviyesine göre yalıtım tabiki artıyor. Ama yine de eksikleri var. Dışarı ses çıkıyor mu? Bilemiyorum, hiç şikayet almadım.. :) Ayrıca rüzgar esince set görevi görüp, esintinin uğultusunu aynen yansıtıyor.. Yüzünüzü kesen soğuk rüzgarın yanında, müzikle beraber size ulaşan tatlı uğultu muhteşem bir sinerji oluşturuyor..

Ses kalitesi:

Bu kısımda, üst tarafta da belirttiğim gibi Gr07 ile karşılaştırmalı anlatım yolunu seçiyorum. Genel olarak bahsedecek olursam kulaklığın ses yapısı GR07 ile oldukça yakın. Hatta head-fi'cılar epey kapışıyorlar aralarında. Gr07 diyenlerin yanı sıra Ex600'cüler de oldukça bol. Bizim aramızda bile sözlü tartışmalara, hatta hafif sözlü minik dalaşmalara yol açan kulaklık karşılaştırmalarına, naçizane buradan açıklık getirmek istiyorum..

Genel bir değerlendirme yapacak olursam; dengeli yapıda diyebilirim. Kulaklıkta göze(kulağa) batan bir kısım yok. Ancak kısmen basslı bir kulaklık.. Kulaklığı kaynağa bağladığınızda dip gürültüsü dikkati çekiyor.


Not: Frekans tepkisi tablosu da başkalarınınki gibi Paint terk değildir, dikkatinizi çekerim..
 

Tiz Yapısı:

Parıldayan tizlerinden dolayı armatürlü kulaklıklarla pek aram yoktur. Hatta Gr07'yi ilk aldığım vakitlerde tizlerin aşırı parlaması beynimi delecek kıvama gelebiliyordu.. Ex600'ün tizleri ise ilk geldiği günden beri tam kıvamında diyebilirim. Tizlerde hiçbir zaman sivrilme parlama hissetmedim. Tabi bu geri planda gibi düşünceler getirmesin akla; zira kulaklık dengeli yapıda.

Cihaz tizleri olduğu gibi sunuyor bizlere. Önümüzde hiçbir perde yok. Ayrıca fazla da göz önünde değil. Olması gerektiği yerlere çıkıp fazla göz kamaştırmadan gerisin geri iniyor.

Gr07 ile kapıştıracak olursam parlaklık olarak daha az diyebilirim.. Beni rahatsız eden unsurlar nispeten az..


Mid Yapısı:

Midler önem verdiğim bir noktadır ki hiçbir zaman burası nedir böyle diyemedim. Alet olması gerekeni olduğu gibi sunuyor, perde yok. Gerek enstrümanlar, gerek vokaller tam performanslarıyla karşımızdalar.. Ayrıca sıcak ve eğlendirici diyebilirim..

Gr07 ile midlerini kapıştıramam. Duyduğum kadarıyla iki kulaklık arasında fark yok. İkisini de oldukça zevk alarak dinliyorum..

Bass Yapısı:

Gelelim borunun ti dediği yere.. İki kulaklık arasındaki en belirgin farklara bu bölümde yer veriyoruz.

Gr07'yi ilk aldığım parlak tizlerinin yanı sıra teneke misali basslarından da oldukça şikayetçiydim. Zaman geçtikçe bu şikayetlerim azaldı tabiki ama bassları hala az geliyor diyebilirim.

Ex600'ü kulağıma taktığım ilk an Gr07 ile benzeyen özelliklerinin yanı sıra dolgun olan bassları beni cezbetmişti. Burn-in sürecinden sonra ise basslar yerine daha da oturdu.

Gr07'de basslar istediğim seviyelere inemiyor, yeterli seviyede vuramıyor. Tamam, klasik müzik dinlerken oldukça zevk veren bir alet, ancak rock ya da metal müzik dinlerken basslar yetersiz gelebiliyor. Tam gaza gelmişim davulun vurup titretmesi lazım ancak çıkan trampet sesi tüm havamı bir anda söndürebiliyor.

Ex600'de ise basslar oldukça dolgun. Frekans tepkisi geniş; gerektiği yerde tıngırdayıp gerektiği yerde sağlamca vurabiliyor.. Ancak bazen fazla uzatıp tepkisi yavaş kalıyor diyebilirim. Yine de sağlam bassları bu eksi yöne tercih ederim.

Sahne:

Kulaklık geniş bir sahne yapısına sahip... Dilek Türkan'ın konser kaydı albümünde(cdsini alıp bizzat ripledim) gerek enstrümanlar, gerekse hanım ablamız gayet net seçiliyor. Enstrüman ayrımı, detaylar ve konumlandırma olduğu gibi sunuluyor bizlere. Bu kısımda da Gr07'den ayrı tutamayacağım. Belki az biraz Ex600 önde gelebilir…

Sonuç:

Kulaklık, bass yapısı ve izolasyon harici Gr07 ile çok benzer. Burada da devreye kişisel zevkler giriyor ve tercihe yön veriyor. "Sen hangisini seçersin?" diyecek olursanız,

İkisini de seçmem. Hadi dağılın şimdi..  :knuppel2:


Şaka bir yana ikisinin de artı yönleri eksi yönleri var. Ses yönünden (bana göre) Ex600 öne çıksa da izolasyon, kullanım rahatlığı ve taşınabilirlik kriterlerine göre tercihim Gr07'den yana..

Son olarak kulaklığın özelliklerine 10 üzerinden puan verecek olursam:

Üçün beşin lafını etmeye gerek yok. Güzel kulaklık işte 8)


Teknik Özellikler:

Type: Dynamic, Closed
Driver Unit: 16mm, Dome type (CCAW adopted)
Sensitivity: 107dB/mW
Power Handling Capacity: 200mW
Impedance: 32ohms at 1kHz
Frequency Response: 4-28,000Hz
Magnet: Neodymium
Cord: OFC litz cord Y-type / Detachable
Cord Length: 1.2m / 0.6m
Plug: L-shaped stereo mini plug (Gold) (1.2m cord) / Stereo mini plug (Gold) (0.6m cord)


Biraz uzun oldu gibi bir his var içimde, ama buraya ulaşana üçün beşin lafını etmeden 10 puan veriyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım işinize yarayacak bilgiler sunabilmişimdir.

Not: Fotoğraflar alıntıdır. "Neden alıntıdır?" Teknik özellikleri aramaya çıktığım zaman fotoğraflara denk geldim ve fark ettim ki adamlar benim yazım için çekmişler fotoğrafları. Sözleri pek güzel tamamladılar..

Saygılar..

 

 

  İnceleme Sahibi: Engin
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3101.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi