Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Beyerdynamic DT660 İncelemesi

Uzun zamandır klasik müzik, jazz, akustik ve soundtrack için uygun taşınabilir bir sistem arıyordum. Kulak sağlığım için kulak içi modelleri çoktan elemiştim. Kapalı kulak üstü arayışım sonunda seçeneklerimi  LA7000 (Modlanmış Denon D7000), Beyerdynamic T5p ve German Maestro 450 Pro'ya kadar indirmiştim. Tam T5p almak üzereydim ki oyuna sonradan Beyer'in DT 660 modeli eklendi. Head-fi'deki arkadaşlarımla yazışarak DT 660 modelinde karar kıldım.Kulaklıklar on gündür kulaklarımda. Sanırım her gün en az dört beş saat kadar dinlediğimi düşünürsek yaklaşık 40-50 saat arası burn-in oldular. Günde dört-beş saat dinletecek kadar iyi bir seçim oldular benim için.

Aslında bu yazıyı bir haftadır yazmaya çalışıyordum. Fakat kulaklığı her kulağıma takıp riplenmiş albümlerimi inceleme için dinlemeye başladığımda kendimi o albümü bitirirken buluyordum. Hazır nöbetteyken ve ortalık sakinken yeniden yazmaya karar verdim. Umarım bu defa sonunu getirebilirim.

Fiyat - Aldığım Yer

Kulaklığı e-bay'den Beyerdynamic'in online dealer'ından 190 dolara satın aldım. Shipping + gümrük ödeyerek elime geçtiler.

Kutu İçeriği

Sade bir kutu ile geliyorlar. İçinde 1/4" adaptör, garanti belgesi ve küçük bir kitapçıkla beraber geliyorlar. 2 yıllık bir garantisi var.

Konfor ve Kullanım

Kulaklık kulağın tamamını içine alan kafa üstü bir kulaklık. Kadife padleri oldukça rahat. Fakat boyut olarak büyükler gerçekten. Çoğu insan için belki dışarda gezmeye uygun değil. Ama dışarda hiç rahatsız olmadığımı söyleyebilirim. Tek sıkıntım 3 metrelik kablo uzunluğu. Bir çözüm bulacağım ama bir şekilde, bakalım. Ayrıca tek taraftan uzanan, Y şeklinde olmayan kablosu yine rahatlık anlamında büyük avantaj.

Yine kendi etrafında dönebilen, içe katlanabilen bir yapıda bu kulaklıklar. Taşımada kolaylık sağlıyor bu da.

İzolasyon

Bu anlamda gerçekten başarılı. Çok yüksek sesleri duyuyorsunuz dışarıdan ama kesinlikle ortam gürültüsünü çok büyük ölçüde azaltıyor.

Kulaklığın Teknik Detayları

Bu kısmı Beyerdynamic'in kendi sayfasından alıntıladım. Türkçeleştirmeye gerek duymadım.

Transducer type . . . . . . . . . . . . . . . . Dynamic
Operating principle. . . . . . . . . . . . . . Closed
Frequency response . . . . . . . . . . . . . 5 - 32,000 Hz
Nominal impedance . . . . . . . . . . . . . 32 Ω
Nominal SPL . . . . . . . . . . . . . . . . . . 97 dB
T.H.D. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . < 0.1%
Power handling capacity. . . . . . . . . . 100 mW
Sound coupling to the ear . . . . . . . . Circumaural
Ambient noise attenuation. . . . . . . . approx. 16 dBA
Nominal headband pressure. . . . . . . approx. 2.5 N
Cable length and type . . . . . . . . . . . 3 m / straight cable
Connection . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Gold-plated 1/8" mini stereo
jack plug (3.5 mm)
and 1/4" adapter (6.35 mm)
Weight without cable. . . . . . . . . . . . approx. 350 g

İnceleme Sırasında Kullanılan Donanım ve Yazılım

Şimdilik elimdeki ekipmanlar nedeniyle iki türlü dinleme yaptım. Birinde udac ile bağlandığım Mac'te Amarra ve Decibel programlarını kullandım. Amfili ve amfisiz olarak denedim. Amfi olarak JDS Labs'ın Objective2'sini kullandım. DAC ve amfi arasında Audiominor gümüş-bakır karışımı mini to mini vardı.

Bir de henüz DX100 ulaşmadığından Cowon S9'u kullandım. Onda da amfili ve amfisiz denedim.

İnceleme Sırasında Dinlenen Müzikler

Orkestral, oda, solo enstrümental, vokal ve koral bir çok klasik müzik albümü, 50'lerden günümüze çeşitli jazz müzik parçaları, orkestral soundtrack'ler, Fado ve bazı akustik parçaları kullandım dinlemelerimde. Yine bazı test cd'lerim vardı dinlemelerimde.

Sahne, Detay ve Enstrüman Ayırımı

Almadan önce kulaklığın çözünürlük ve sahne genişliği anlamında iyi olduğunu duymuştum. Kulaklık kapalı kulaklıklara göre inanılmaz büyüklükte ve derinlikte bir sahne imajı oluşturuyor. Hatta bu anlamda açık kulaklıklara yaklaşıyor demem sanırım yanlış olmaz. Kesinlikle HD-25 ii'den çok daha büyük. Sahne derinliği de çok başarılı. Enstrüman konumlandırmasını da çok düzgün sağlıyor. Timpaniler geride ortada ve yahut vokal önde ortada gibi imajinasyonlar yapabiliyorsunuz kolayca. Enstrüman ayırımı konusunda sanırım Beyer'lerin genel olarak yaptığı iyi şeylerden birine burada da şahit oluyorsunuz. Enstrümanlar arasındaki boşluk kapalı bir kulaklığa göre çok düzgün.

Detay konusuna gelince bence kulaklığın başarılı olduğu en iki iyi şey klasik müzik ve monitörleme. Müziklerde çok fazla detay duyabiliyorsunuz. Yalnız monitörleme kısmına bakıp yanılgıya düşmeyin. Çünkü kulaklık gerçekten müzikal. Dinlerken yormuyor.

Grafik
dt660-frequency-graph

Bas, Mid, Tiz

DX100 gelene kadar bu konuda çok ayrıntılı yazmayacağım. Kabaca bahsetmek gerekirse çok nötral ve flat. Genel olarak kayıtta ne varsa onu veriyor.

Baslar şişirilmiş değil. Detaylı bir sunumda. Esperanza Spalding'in Junjo albümünde Esperenza'nın kontrbası çok detaylı, bas uzantıları çok düzgün. Mahler senfonilerinde yine baslar detaylı ve yerinde. Midlerde yine çok nötral, tizler ayrıntılı. Başlarda tizlerin harsh geldiğini söyleyeyim ama sanırım kulakların alışma durumu söz konusu sonrasında. Kulaklık burn-in'den ziyade kulak burn-in'i :)

Amfilemeye Tepki

Kulaklıkları amfisiz kullanabiliyorsunuz çok rahat bir şekilde. Ama amfiye çok olumlu bir tepki verdiğini söyleyeyim. Sahne, bas detayları, gövdelenme gibi çok olumlu etkileri var amfi kullanmanın. Ama doğrudan herhangi bir DAP ile de sürülebilir ve kesinlikle amfisiz kötü değil.

Şimdilik Son Söz

Kesinlikle içime sinen alışverişlerden biri DT 660. Klasik müzik, jazz ya da akustik, enstrümental müzikler için kapalı ya da dışarda (büyük olsa da) kullanmak için bir kulaklık arıyorsanız DT 660 kesinlikle düşünmeniz gereken kulaklıklardan biri. Sahnesi gerçekten geniş, sesi flat, detaylı ama müzikal, güzel bir sunumu var. Fakat gerçek performans için kulaklıkların bir süre kulaklarınızda olması şart.

Hamiş: DX100 ile beraber ayrıntılayabilirim bu konuyu. Şimdilik izlenimlerim bu şekilde. Sevgiler

 

 

  İnceleme Sahibi: thehadi
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3392.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi