Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Earsonics SM3 v1&v2 İncelemesi

Aslında forumumuz da dahil,birçok kaynaktan Earsonics’in sm3 (bundan sonra sm3 olarak anılacaktır.) modeli hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz,
bu yüzden yazımda sm3v2 yükseltmesive ses hakkında yorumlarım haricinde daha fazla ayrıntıya girmeye gerek görmedim.
Ayrıca polemik yaratmamak adına diğer kulaklıklarla da karşılaştırmaktan kaçınmaya çalışacağım.

Konuya girmeden kısaca sm3’ün üreticisi Earsonics’den bahsedelim.Earsonics bildiğiniz gibi bir dünya markası ya da herkesin ismini duyduğu bir firma değil.
Fransa’da butik üretim yapan bir firma.Bir çok Fransız müzisyen’e custom kulaklıklar üretirken Sm2 ve Sm3 modeliyle evrensel kulakiçi kulaklık pazarında
dünya devlerinin korkulu rüyası oldular.
Birçok odyofil tarafından dünyanın en iyi evrensel kulak içi kulaklığı olarak lanse edilen Sm3’ün  bende  bıraktığı izlenimleri sizinle paylaşmak istedim.

Sm3,Adriana Lima'nın o güzel kulağında

Sm3v2,Messi'nin kulağında


Earsonics, Sm3’ün müşteri geri dönüşlerini çok iyi değerlendirmiş ki, SM3v2 adı altında yeni bir versiyonla karşımıza çıktı.
Bu arada ilk versiyon sahiplerini de unutmadı firma,kısa bir süre v2 ile ücretsiz değişim yaptı.Şu anda da yanlış bilmiyorsam belli bir ücret karşılığında
Sm3’ü gönderip v2’ye yükseltme yapabiliyorsunuz.
Bu yükseltme bir ses yükseltmesi değil,tamamen görsellik,konfor ve sağlamlık adına yapılan bir yükseltme.Kısaca bahsedelim;Kasa; 
İlk versiyonda dış yüzey transparan,iç yüz mat siyahtı,yeni versiyonda tamamen siyah bir kasa  ile birlikte yuvarlatılmış hatlar ile karşımıza çıktı .
Kendi adıma söyleyeyim zaten muhteşem olan ergonomi ve rahatlık v2 versiyonla zirve yapmış.Ancak Sm3’de köşeli yapısından dolayı rahatsızlık
duyanları da çok duyduğumu belirtmek isterim.Bir de ilk versiyonda noozle daha hassasdı, o sorunda giderilmiş.Kısaca ergonomi ve sağlamlık konusunda
ciddi ilerleme kaydetmiş sm3v2.Kablo;
Bu noktada tek ama çok önemli bir değişiklik var.Değiştirilebilir kablo ile geliyor Sm3v2.Geri kalan her şey aynı.Kablo uzunluğu hemen hemen aynı diyebilirim,
Sm3v2 Y-ayrımına kadar olan bölümde sadece birkaç cm daha uzun.Y-ayrımdan sonrası aynı uzunlukta.
Dediğim gibi zaten çok popüler olan bir kulaklık için daha fazla ayrıntıya gerek duymadan,birazda en önemli konu olan ses’den bahsetmek istiyorum.

Kullanılan ekipman;
Hifiman Hm-601
İpod video 5.5g+gümüş lod+fiio E11

Not:Ses hakkında görüşlerimi belirtirken,daha önce duyduğum okuduğum hiçbir şeyi dikkate almadım.Aşağıda belirtilen her şey sadece kendi izlenimlerimden  ibarettir.

SES;
Yazımın başında belirttiğim gibi versiyonlar arası ses’i etkileyen bir fark yok, sadece sm3v2 daha iyi ergonomi ve normal olarak daha iyi izolasyon sağlıyor.
Ergonomi ve izolasyon kişiden kişiye değişeceği için,yorumlarım her iki versiyon için de aynı olacaktır.(Kulağınıza tam oturtamadığınız bir kulaklıktan sağlıklı bir ses alamazsınız)Ses hakkındaki yorumlarım filtresiz  Sm3 içindir.

Genel Ses Karakteri;
Aslında bunu nasıl anlatacağımı çok düşündüm ve birkaç kez bu bölümü değiştirdim.Çünkü kulaklık biraz karaktersiz  ;D Biraz abartarak anlatmaya kalkarsam, heavy metal’de analitik gibi görünüp,pop ve türevlerinde sıcak ve  bas önde olabiliyor.Doğal bir ses sunmuyor,ayrıntıya ve detay’a verdiği önem yüzünden olsa gerek,seste  yapaylık da mevcut.Çok gövdeli bir ses de vermiyor ama bas ve midbas başarısından dolayı cılızda değil.Sonuç olarak şöyle özetleyebilirim ses karakterini.Mid’ler belirgin olsa da flat bir ses sunmayı başaran, aynı zamanda da eğlenceli bir ses üretiyor.bir katogoriye sokmak zorundaysak ben analitik derim.Yok yok en iyisi karaktersiz diyelim biz ;D

Frekans TepkisiBas;
Genelde armatür sürülerdeki gibi cılız ve ruhsuz değil, dolgun ve gövdeli basları var.Yapay bas’larda kaynak bas’lı ve müzikte’de yapay bas varsa
gümbür gümbür  :coolsmiley: Ancak armatür sürücüler eksisini burada gösteriyor,baslar çok doğal değil,ayrıca  sert de değil,ama bazen,
örneğin bateri seslerinde dinamik sürücülü bir  kulaklığın gövdeli sesini özleyebiliyorum.Orta karar diyelim ne uzuyor ne kısalıyor :)Ama tahmin ettiğiniz gibi,bir baskafa kulaklığı değil.Zaten ben bas meraklıları için her zaman dinamik sürücülü bir kulaklık öneririm.

Midbas;
Sm3’deki genel ses karakterinde ki eğlencenin  nedeni midbas’lar bence.Belirgin,net ve doygun diyebilirim.İyi bir kulağınız varsa müzikten bas gitarı çıkarıp dinleyebilirsiniz.Midbas’ların başarısı müzikaliteyi ciddi oranda arttırıyor.

Mid;
Kulaklığı ilk defa tecrübe ettiğimde,midler,özellikle vokaller çok önde ve rahatsız edici gelmişti.Ama alışma sürecini atlatınca (1-2 saat) sm3’ün neden bu kadar popüler olduğunu anladım.Şu ana kadar hiçbir iem’de duymadığım kadar net ve tatlı.Klasik ve akustik gitarlarda gitaristin karşınızda çaldığını düşünmek için gözlerinizi kapatmanıza gerek yokElektro gitar’da da keyifli bir renk sunuyor.

Tiz;
Midlerin tersine kulaklığı ilk tecrübe ettiğimde tizlerin geride ve dağınık olduğunu hissetmiştim.Geride gelmesinin nedeni büyük ihtimalle bir önceki kulaklığım Ue triple fi 10’un baskın tizlerine alışkın olmamdan kaynaklanıyordu.Kulaklığa alıştıktan sonra tizlerin benim için  çok iyi bir dengede olduğuna karar verdim,ancak sm3’ün tizlerinden dolayı ‘’sm3 çok parlak beni rahatsız ediyor’’ cümlesini de az kişiden duymadım.Orta tizleri yansıtmada çok başarılı ancak frekans yükseldikçe kalitede düşüyor.Daha anlaşılır bir dille gitarın telleri ruhunuzu okşarken,ziller daha iyi olabilirdi dedirtebiliyor bazen.

Sahne- Enstrüman Ayırımı-Detay;
3d etkisi var kulaklıkta.Sesler tek bir noktadan değil de sağdan-soldan üstten-altan geliyor hissine kapılabilirsiniz :)Bu nedenle ilk defa dinleyenler sesler üst üste biniyor diyebilir.
Ama kulağınız yandıktan (burn-in) sonra  hepsinin ayrı ayrı geldiğini fark etmeniz çok da zor değil. Emin olun sahne bir iem’den beklenildiğinden çok daha geniş.
Enstrüman ayrımı da çok başarılı,kaliteli kayıt ve iyi bir kulakla dinleyiciyi şaşırtabilir.Ancak bu işleri bu kadar iyi yapan bir üründen normal şartlarda,cansız-ruhsuz
bir ses bekliyorsanız yanılıyorsunuz.Ne kadar detaylıysa bence o kadar da müzikal bir ses üretiyor.Belki de Sm3'ü diğer iem'lerden ayıran en büyük özelliğe de bu.

Sonuç;
Sm3 hemen hemen her tarz müzikte başarılı olsa da,bence herkesin sevebileceği bir kulaklık değil.Analitik ses rengi bazı kullanıcıları memnun etmeyebilir.
Bir cx300 kullanıcısı,cx300’ü daha çok beğenebilir.(Gözümün önünde test edilmiş ve cx300 seçilmiştir  ;D ) Tizleri bazı kullanıcıları rahatsız edebilir.
Ancak iyi bir kulağınız varsa ve birçok orta-üst seviye evrensel kulak içi kullanıp da hala sm3 sahibi olmadıysanız çok şey kaçırdığınızı bilmenizi isterim.
Çünkü sm3 bence bir çok kişi için custom’dan önce son durak olacak kalitede bir ürün.

Unutmayın, kişisel ürünlerde önemli olan,ürünün ne verdiği değil sizin üründen ne anladığınızdır.
Sm3’den ben ne anladıysam onu aktardım, okuduğunuz için çok teşekkür ederim.


Kendi çekimim olan birkaç fotoğraf;


 

 

  İnceleme Sahibi: UmutecH
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3860.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi