Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Monster Turbine İncelemesi

Yaklaşık 1 ay önce elimdeki kulaklıklardan sıkıldığım için yeni arayışlar içine girdim. Kendime sıcak sesli, baslı bir kulaklık arıyordum. Super.fi5 Pro, Sleek Audio SA6 ve SE530 arasındaydım. Sonra IE8 almaya karar verdim. Daha sonra IE8in potansiyelini iPhone ile kullanamayacağıma karar verip, benzer seste kulaklık araştırdım ve Monster Turbine aldım. Türkiye'de benden başka Turbine sahibi olan var mı bilmiyorum ama daha karşılaşmadım.

Tercih sebeplerim; ses rengi, kulaklığın yapısı, dinamik sürücülü olması ve yeni bir kulaklık olmasıydı. (3 ay önce felan çıktı sanırım)

Monster Turbine, Monster Cable'ın ilk kulakiçi kulaklığı. Monster firması head-fi'de pek sevilmemesine rağmen - kablolarının pahalılığından dolayı - Turbine için güzel yorumlar vardı. Tamamı metal yapıda ve krom kaplı. Şekil olarak çok şık bir kulaklık.

Fotoğraflar için mesajın sonuna bakabilirsiniz.

SATIN ALMA

Satın alma işi bayağı problemliydi. Ben aldığımda, ebay haricinde Türkiye'ye yollayan herhangi bir site yoktu, ebaydekiler de çok pahalıydı. Ben MacMall.com adresinden alıp, salefashion diye bir firma aracılığı ile kulaklığı Türkiye'ye yollattım. Fedex ile gönderdikleri için gümrük konusunda şikayetlerim oldu fakat o ayrı bir hikaye. Bana yaklaşık 150$'a maloldu. Şu an ebay'de daha ucuza bulunabilir belki. (Ben alalı yaklaşık 15 gün oldu)

KUTU İÇERİĞİ

Kutu içeriği olarak, kulaklık, taşıma kabı, 3 çift (S/M/L) silikon uç ve 2 çift (S/L) tri-flange uçlarla geliyor. Kulaklık kutusu çok şık özellikle, sert mukavvadan yapılmış, ilk açarken "iyiymiş" diyebilirsiniz. Bir de kitapçığı vs. var kutuda.

Bana göre kutu içeriği biraz zayıf. 20$lık PL30'dan bile bu kadar uç çıkıyor. Ben en azından iki boy sünger uç veya olive uç beklerdim. Fakat kutu içeriği az olmasına rağmen, yanında gelen uçlar kaliteli.

Ek olarak farklı bir güzel yanı: kulaklığın uçları Sennheiser serisi, V-Moda Vibe, Soundmagic'ler gibi markaların uçları ile uyuyor. O yüzden uç bulma konusu pek problem değil.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Monster Cable firması kulaklığın özelliklerini hiçbir yerde yazmamış. Bunun üzerine head-fi'de özel olarak mail atıp sormuşlar. Cevap olarak kulaklığın omajının 16 ohm, dinamik sürücünün çapının 8mm, hassasiyetinin ise 97dB/mw @ 1kHz olarak belirtmişler. Frekans aralığı gibi bilgiler malesef bulunmuyor.

Ek olarak kablo uzunluğu sanırım 1.2m sanırım. Y şeklinde ayrılıyor ve düz jack'a sahip. Tamamı ile metalden üretildiği için ağırlar.

MALZEME KALİTESİ

Malzeme kalitesi alırken üstünde durduğum konulardan biriydi. (Vibe'dan dolayı) Monster Turbine'in malzeme kalitesi hakkında pek şikayet veya övgü görmemiştim. Fakat Monster'ın kablo üreticisi olduğu düşünülürse problem çıkmayacağını düşünerek aldım.

Kulağımıza taktığımız kısım, birleşme yeri ve jack için konuşacak olursam kesinlikle kaliteli hissettiriyorlar. Çok solid bir yapıları var. Özellikle kulaklık kısmının üstünden araba geçse birşey olmayacağını düşünüyorum.

Kablo ise gayet esnek, kendi kendine açılıp kırılmayı engellemeye çalışan bir yapısı var. Lastikli gibi diyebiliriz. Değişik bir malzeme. Fakat kablolar ince gibi, bir yere sıkıştırılıp çekilirse ne olur bilinmez.

KONFOR ve İZOLASYON

Öncelikle konfor mevzusu. Ben yanında gelen uçlarla bir türlü tam bir oturma sağlayamadım. Vibe için büyük uçları kullandığımdan önce büyükleri denedim. Zor oturdular ve ağrı yaptılar. Ortaboylar da aynı şekilde. Küçükleri iyice iyince oturdular fakat rahatsız oldular. Tri-flange'lerden büyüğü büyük geldi, kestim double-flange yaptım gene olmadı. Küçüğünü de gene iyice iyyirince kulaklarıma tecavüz ediyor gibi oldu vs vs. Kısacası bir türlü olmadılar. Vibe, CX300ün silikonları kısa kaldı. En sonunda PL30un yanında gelen olive uçları taktım ve rahatlık ve oturtma sağlayabildim, sanırım. (Comply T400, Sony Hybrid ve Sennheiser Double-flange uçlar için sipariş verdim, onlar da yolda) (Yabancılar genel olarak Comply sünger veya Sony Hybrid ile kullanıyorlar) (Diğer uçlar geldiğinde incelemeye ek yapacağım)

Mikrofonik etki hakkında, müzik çalarken kesinlikle etkilemiyor. Sadece müzik durduğunda veya çok kısık seslerde olabiliyor.

İzolasyon konusunun elimdeki uçlar için pek iç açıcı olduğunu söyleyemem. Müzik çalarken dışarıdan ses yok, düşük seslerde duyabiliyorum. (Metro ve ikarus otobüsler için konuşuyorum) Ancak CX300 veya Vibe kadar izolasyonu var diyebilirim.

SES KALİTESİ

En başta da söylediğim gibi ben bu kulaklığı sıcak ses ve bas için aldım. Ve doğru bir tercih yaptığımı en baştan söyleyebilirim.

Basları fazlası ile güçlü ve biraz subwoofer'a benziyor diyebilirim. Bas gitarlar veya davullar bir çok şarkıda net bir şekilde kendini belli ediyor ve çok gerçekçiler desem yalan olmaz. Ben baslarını çok beğendim.

Buraya kadar çoğu insan bu kulaklığın muhtemelen CX300 karakterinde, bası fazlaca verip, diğer kısımları bastıran bir kulaklık olduğunu sandı. Kulaklık elime geçmeden önce, yazılan çizilen herşey bas üzerine olduğundan ben de aynı şekilde düşünüyordum.

Fakat ilk taktığımda bunun tamamı ile yanlış olduğunu anladım. Kulaklığın çok güzel perdesiz mid ve tizleri var. İlk taktığımda Ogün Sanlısoy denk gelmişti, beklemiyordum ve gerçekten etkilendim. İnceleme yapmadan önce Sting ve Cranberries'in konser kayıtlarını dinledim, gerçekten iyiler.

Genel olarak rock veya metal gibi türler dinlerken, mid ve tizler basları geride bırakıyor. Basların geride kalması ayrıntıları almanızı sağlıyor.

Vokallerin sese verdiği tüm rengi hissedebiliyorsunuz. Hatta Chris Cornell'in ağzının şapırdatmasını bile. Ziller ise çok net ve takip edilebilir.

ER6i'den iyi mid ve tizleri olduğunu iddia edebilirim. Hatta head-fi'de Phonak PFE ile bile yarışır deniliyordu. Ben HA-ŞA diyeyim, topa tutulmayayım durduk yere :) Bir de önceki gün Vibe ile müzik dinlerken, keşke bunun tizleri de ER6i gibi olsa demiştim, Turbine'i ilk taktığımda başka birşey dileseymişim dedim kendi kendime :)

Sahne hakkında ise Monster'ın zaten bir iddiası var: "O kadar inanılmaz bir sesi var ki, onlara hoparlör dedik" diyorlar. - Kulaklık değil - Sahne ayırımı olarak güzel, daha iyi olabilirdi ama yeterli denilebilir.

SES KALİTESİ SONUÇ

İncelemenin eleştiriden çok, beğeni yorumu olduğunun malesef ben de farkındayım. Daha çok eleştirebilmek isterdim fakat çok fazla araştırıp kendime göre, karakterime göre bir kulaklık aldığım için çok fazla eleştirebilecek birşey bulamıyorum. Tabi çok daha iyi kulaklıklar kullanmamamın da etkisi var bu duruma.

Ses kalitesi sonucu olarak, ben tatmin oldum fazlasıyla. Aradığım bas kalitesini buldum. Bunun yanında beklemediğim ama her türlü müziğe adapte olmasını sağlayan mid ve tizleri de bana bonus olarak geldi diyebilirim.

GENEL SONUÇ

Genel sonuç olarak bas vurgulu fakat kendini diğer müziklere adapte edebilen yapıya sahip bir kulaklık. Vibe ve ER6i'nin birleşiminin daha kaliteli hali diyebilirim. Bas sevenlere, sıcak müzik tarzı sevenlere kesinlikle tavsiye edebilirim.

Kime tavsiye etmem? Etymotic tarzı analitik müzik sevenlere, basların yorduğunu düşünenlere, ses sistemi kullanırken subwoofer çıkışını azaltanlara tavsiye edemem. Veya sürekli metro kullanıp düşük ses dinleyenlere, yüksek gürültülü yerlerde çalışan, sahnede kullanacak olanlara da tavsiye etmem.

Ben bu fiyata gayet tatmin olmuş durumdayım. Beklediğim sesten daha iyisini aldım. Gelecek uçlarla birlikte tam potansiyelini kullanabileceğimi düşünüyorum. Herkese ekipmanları ile iyi dinletiler...


Yaklaşık 1 haftadan sonraki yorumlar:
Öncelikle ses iyice rahatladı. Baslar iyice güzelleşti. Ama kesinlikle çok çok fazla değiller. Bana göre yerindeler. Muhtemelen normal kullanıcılara göre fazla olabilir. (Vibe kadar yaklaşık bası)

Birkaç mesaj öncesinde Monster'ın müşteri hizmetlerinin yavaş çalıştığından bahsetmiştim. Evet, doğrudur, mail attıktan 4 gün sonra cevap verdiler. Mail atmamın sebebi benim triflange'leri kesip double flange yapma denememdi. Sonradan triflangeleri kestiğim için üzüldüm, Monster'dan triflange lazım bana dedim. Bana dönüp adres istediler. Gönderdik felan dememişlerdi fakat bugün posta kutuma tüm uçlardan birer adet göndermişler. Sevindim. :)

Ek olarak bugün Sony Hybrid uçlar da geldi. Orjinal uçlardan daha rahat olduklarını düşünüyorum. İzolasyon hakkında herhangi bir fikrim yok daha dışarı çıkmadığımdan.

Comply'ler de muhtemelen gelecek hsonu elimde olacaklar. Malesef özel sipariş verdiğim için çooook uzadı comply uçlar..

Bir de son olarak kablo kalitesi hakkında 1 haftalık deneyimden sonra. Kabloyu sevdim. Kullanması çok rahat, kıvrılmıyor, katlanmıyor, dolaşmıyor, takılmıyor, mikrofon etkisi yaratmıyor. Monster Cable bu konuda adının hakkını vermiş diyebilirim şu an kullanım açısından.

20 günlük düşünceler:
Son durum;

Comply'ler geldi, kulaklarım rahatladı, ben rahatladım. Comply'lerle birlikte biraz mikrofonik etkiler başladı. Ama silikon ile kullanmaktan çok çok daha rahat.

Çok fazla kullanamadığımdan sesinin pek geliştiğine inanmıyorum. Sadece en başta beni yoran sesler şu an daha törpülenmiş olduğundan, Comply'lerin de etkisi ile daha rahat bir dinleme sağlıyor gibi.

Bu arada yukarıda okudum, Turbine'i alınca diğer kulaklıkları sattım. Amfi veya LOD aliyim diyordum fakat bir iki ay sonraya kaldı bu düşünce. O paraya DT770/80 aldım. Halen yolda gerçi. DT770 ile birlikte de sanırım kulaklık koleksiyonunu tamamlamış oldum :)

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, sanırım son IEM'im olabilir Turbine. Daha yükseklerde gözüm yok :)

DT770 daha yeni gelmişken düşüncelerim

Baslar halen yoğunluk olarak güzel, fakat kalite olarak daha iyisini dinlediğim için biraz kaçırmalar oluyor. Fakat farkedilemeyecek küçük farklar.

Mid'ler diğerlerine göre biraz geride, ama bana göre kalitesi kötü değil.

Tizler, DT770den sonra kulağımı rahatsız etmeye başladı diyebilirim. Biraz birbirine karışıyor gibi. Önde olduklarından bu karışma da hissedilebilir durumda. (Tabi ER6i'den sonra bunu farketmediğimi de belirtmek isterim.)

Sahne de gene DT770'ten ve IE8i denedikten sonra dar geliyor. Müziklerimi flac olarak yenileyerek biraz olsun bu kapalılığı aşmayı başarabildim...

Son olarak ise Turbine ile DT770in de karakterleri çok benziyor. İkisinin de agresif oluşu, midlerinin biraz geride oluşu, bas yoğunluk ve tightlıkları, tizlerinin ve midlerinin basları ezişi ama buna rağmen basın duyulabilişi çok benziyor.

Bir de yapı konusunda şunu söyleyebilirim, dışı lastik gibi tutucu olan bir kablo, nasıl dolaşmıyor, dolaşsa da nasıl çok kolay açılıyor, halen bunu çözebilmiş değilim.

DT770'i biraz doyurduktan sonraki yorumlarım: (Bu yorumlar DT770 ile kıyaslama şeklindedir)
Gelelim DT770'den sonraki Turbine durumuna. Bir süredir DT770i dionemimas'ın verdiği DAC ile kullanıyordum. E5ten daha iyi beslediği ve dandik ses kartımdan daha iyi olduğu için kulağım iyiden iyiye ona alıştı.

Turbine için eleştirilere gelirsek;

Özellikle tiz kısmında ayırım çok zor. Diğer çoğu kulaklığa göre tizleri önde fakat, DT770'in agresifliği yanında biraz sönük kaldı tizleri. Ki iPhone'da Treble Booster açıp dinlemeye başladım. Ben ve tiz, garip :)

Midlerin de biraz geride olduğunu ve smooth olmadığını farkettim.

Baslar konusunda eleştirebilecek en küçük bir şeyim yok. DT770den sonra bile kalite konusunda eleştiremiyorum baslarını. Gayet yeterli, inanılmaz derin ve diğer sesler tarafından ezilen basları var. Bu da kulaklığın her türlü müzik türüne uyumlu olmasını sağlıyor diyebilirim.

Sahne konusunda, DT770/DAC/Flac üçlüsünden sonra normal olarak sahnesi dar geliyor. Rahat edemiyorum, takamıyorum bazen. Sahnesinin dar olmasının nedeni de kulaklığın tam kapalı olmasından kaynaklı. Bu da beraberinde iyi bir izolasyon getiriyor diyebilirim.

Rahatlık konusunda halen Comply'lerle birlikte hiçbir problem yaşamıyorum, memnunum. Rüzgar sesi geliyor müzik çalmazken, mikrofonik oluyor bir de. Fakat çalarken bunların herhangi birini hissedemiyorsunuz.Unboxing videosu: http://www.youtube.com/watch?v=xK8w7ksDPE0

Fotoğraflar
Monster Turbine, Vibe, ER6i ve 1TL


Monster iSoniTalk (Kutu içeriğine dahil değil, ayrıca satın aldım)
İki çeft kelam da bunun için edeyim: Bu cihaz iPhone için özel üretilmiş. Bunu iPhone'a takıyorsunuz, istediğiniz kulaklığı da bu aparata takıyorsunuz. Bunu niye aldım; birincisi arama geldiğinde kulaklığımı çıkarıp takmak zorunda kalmamak için, ikincisi ise mikrofon kısmındaki butondan dinlediğimiz şarkıyı durdurup, başlatıp, sonraki veya önceki şarkıya geçebiliyorum.. Ses kalitesine kesinlikle etki etmiyor.

 

 

  İnceleme Sahibi: MuttFTS
  İnceleme URL'si: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1403.0

               

En Son forum aktiviteleri

Fotograf Galerisi